Home staging – jak nafotit byt a dům, aby vypadal co nejlépe

Plánujete prodat váš dům či byt? V tom případě byste si určitě měli dát záležet na tom, abyste v rámci jeho nabídky dodali kvalitní fotky, které opticky zvětší a zkrášlí interiér i exteriér, a tím tak oslovili mnohem širší skupinu potenciálních zákazníků.

Home staging jako nástroj pro lepší prodej nemovitosti

Díky kvalitním fotografiím se také oddělíte od ostatních nabídek, což opět zvyšuje vaši šanci zaujmout. Pojďme se podívat na to, jak správně fotit nemovitost při jejím prodeji.

Nejoblíbenější knihy o home stagingu

Co je to služba Home Staging?

Home staging je služba, kterou využívají prodejci nemovitostí, domů a bytů. Pověření "home-stageři" se mají postarat o to, aby bylo v příbytku všechno perfektně zařízené a výsledné fotografie ukázaly danou nemovitost v tom nejlepším možném světle. Vzhledem k tomu, že množství nabídek prodeje nemovitostí je veliké, tak rozhodují i ty nejmenší detaily.

V zahraničí, především v zámoří, se tato služba využívá zcela běžně a už i na našem trhu najdete celkem slušný počet firem, které se postarají o to, aby byla vámi prodávaná nemovitost pro možné zákazníky co nejpřitažlivější. To, jaké body jsou při focení důležité, si nyní postupně rozebereme.

Exteriér jako výstavní skříň

První"do rány" přichází exteriér. Vnějšek domu by měl být jakousi vstupní bránou do příbytku a měl by vypovídat o tom, co nás čeká v interiéru. Právě proto si ho zákazníci často všímají jako prvního. Jak si ho tedy zařídit tak, aby zaujal? Pokud máte před domem trávník nebo zahrádku, tak je důležité, aby byla tráva posečená, keře a stromky pěkně sestříhané a neurazí, ani když tam budete mít pár pestrobarevných květů.

Exteriér domu připraven na home staging

Čemu se rozhodně vyhněte, je zbytečný nepořádek – to je univerzální rada prakticky pro každou část domu nebo bytu. Nenechte tam povalovat žádné zahradní náčiní, hadice, hračky nebo jiné objekty, které by mohly rušit dojem z domu. Chceme, aby byl dům hlavní a jedinou dominantou. Z toho nám vyplývá, že na fotkách by se neměla nacházet ani auta. Pokud máte garáž, tak ji zavřete.

Pokud máte bazén, tak ho dobře umyjte, vyberte z něho listí a napusťte ho čistou vodou. Co se týká domu samotného, tak dbejte o to, aby byla fasáda čistá, a pokud je to možné, tak by pomohlo i přemalování, protože stěny tak budou mít čerstvý a přitažlivý vzhled. Nezapomeňte umýt okna, a když je všechno tip-top – žádný nepořádek, všechno čisté, upravené a pokosené – tak se můžete pustit do focení.

Přecházíme dovnitř

Když jste si vnějšek vašeho domu zařídili a nafotili, tak se můžete přesunout dovnitř. Než se pustíme do jednotlivých místností, tak si řekněme několik základních pravidel. Opět tu hlavní roli sehrává pořádek – povysajeme nebo poumýváme podlahu, umyjeme okna a také nábytek. Čistota, pořádek a pěkné uspořádání nábytku je základ.

Pokud máte v místnostech nějaké spálené žárovky, tak je nahraďte novými a při focení zapněte všechna světla. Dbejte na to, aby byly žárovky stejné – to znamená, že nestřídejte LED žárovky s těmi klasickými. Pokud máte ventilátory, tak je vypněte – to platí i pro televizory, počítače a všechny obrazovky. Pro zlepšení světla odtáhněte žaluzie a závěsy – z toho vyplývá, že byste měli fotit hlavně při pěkném slunečním počasí.

Focení interiéru - služba home staging

Zbavte se malých koberečků a rohoží, abyste zákazníkům ukázali podlahu. Ustelte postele, respektive pohovky. Boty a oblečení schovejte do šatníků. Zároveň je dobré, když odstraníte všechny fotografie a osobní věci. Jasné, pro vás sice mají hodnotu, ale zákazník k nim nemá žádný citový vztah a potřebuje vidět dům jako takový.

Kuchyně obvykle zabere nejvíc času

Ano, pěkně naaranžovat kuchyni zabere relativně dost času. I tady stále pracujeme s tím, abychom Co nejvíc do popředí dali pořádek. Chceme u zákazníků vytvořit pocit, že v kuchyni je dostatek místa a je perfektně připravená na přípravu jídel. Pracovní desky by měly být téměř prázdné. Pokud máte nějakou stylovou konvicu na kávu, tak ji tam klidně můžete zakomponovat.

Z ledničky dáme pryč všechny magnetky a fotografie, odpadkový koš dáme do skříně nebo někde, kde na fotce není viditelný. Nemusíme snad ani připomínat, že v dřezu by nemělo být žádné nádobí. Příbor, poháry, talíře a všechny doplňky poukládáme na svoje místa.

Podobně postupujeme i u obýváku

Jako v předešlých případech i tady nejdříve musíme uklidit a odstranit všechny rušivé prvky, fotky, knihy nebo hračky. Maximálně můžete umístit jednu-dvě knihy na stůl spolu s pěknou mísou s ovocem nebo decentním květem. Určitě se ale zbavte časopisů, listů a podobných záležitostí. Pokud jsou vidět nějaké kabely od elektroniky, tak se je snažte schovat například pod koberec.

Focení interiéru - home staging

Je potřebné dbát na každý detail, proto jestli máte na pohovce polštáře nebo nějakou dečku, tak je pěkně upravte, aby působily příjemným dojmem. Pokud stěny nejsou v optimálním stavu, tak ideálním krokem by bylo je přemalovat. Neuškodí ani pár obrazů, ale v rozumné míře! Maximálně 3–4, ale tak, aby zapadaly do celkového designu obýváku.

Nezapomínáme ani na jídelnu

Ať už máte jídelnu, nebo jen jednoduchý stůl, u kterého jíte, tak je potřebné ho do fotografií zakomponovat. Stůl by měl být perfektně čistý, musí vynikat, a proto na něm nesmějí být žádné talíře, příbor nebo jiné zbytečné věci. Do jeho středu můžete opět položit nějakou pěknou kytičku. Židle musí být stejné a snažte sa mezi nimi dodržet stejné rozestupy. Na fotografii rozhodně nepatří speciální židle pro děti.

Postel musí být dokonalá

Pokud připomínáme postel, tak další místnost je jasná – ložnice. Zákazníci často kladou na  ložnici největší důraz, a proto je nutné si tady dát záležet ještě víc než jinde.

Focení interiéru ložnice - home staging

Kromě "klasiky" – čistá podlaha, odkryté okno, odstranění osobních věcí, nabíječek a tak podobně, je nutné perfektně ustlat postel, srovnat ložní prádlo, pokud máte možnost, tak můžete využít i dekorativní polštáře. Na nočním stolku nenechávejte žádné věci, maximálně nějakou pěknou lampu.

Koupelna jako z luxusního hotelu

Představte si obrázky z luxusního hotelu a to, jak vypadají koupelny a toalety tam. No a snažte se tento obraz vnést do té vaší. Koupelna a záchod je poměrně nenápadná část příbytku, ale na potenciální zákazníky má nesporný vliv a i podle ní mohou hodnotit dům jako takový.

Je důležité, aby tam nebaly kartáčky, fény, šampony, mýdla a další jiné věci, které obvykle v koupelně míváme. Ručníky mohou zůstat, ale musí být čisté a ideálně ty nejnovější, respektive nejméně opotřebované, které máte. Z podlahy dejte pryč rohožky, koberečky a nezapomeňte sklopit záchodovou desku! Zavřete všechna dvířka a šuplíky a koupelna je připravená na focení.

Shrnutí – co jsme se dozvěděli?

Pokud jste si jen zběžně prohlédli, kolik lidí prodává nemovitosti, tak víte, že jich je skutečně mnoho. Proto, pokud i vy chcete prodat svůj byt nebo dům, tak je nutné se od ostatních nabídek odlišit vyčnívat z davu. No a základním kamenem úspěchu je home staging – zařídit si svůj příbytek do těch nejmenších detailů tak, aby byl co nejvíc atraktivní pro kupující.

Home staging - ukázání atmosféry domova

Rozhoduje každý detail. Dům musí mít svoji duši, ale zároveň se vyhněte vkládání osobních věcí. Celkový "look" musí být čistý a citlivě vyšperkovaný o různé dekorace či doplňky. Nesmírně důležitý je pořádek, hodně světla a také pěkně upravený exteriér.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 26.02.2019
Hodnocení článku:
(92.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bydlení ve městě nebo na vesnici? Vyberte si to správné místo pro životBydlení ve městě nebo na vesnici? Vyberte si to správné místo pro život

Přemýšlíte o tom, zda se přestěhovat do města nebo na vesnici? Obě místa mají své plusy i mínusy. Na ty nejdůležitější z nich se podíváme v následujících řádcích.

Jak bezpečně zaplatit cenu za koupi nemovitosti. Bankovní vinkulace je řešeníJak bezpečně zaplatit cenu za koupi nemovitosti. Bankovní vinkulace je řešení

Ať už budete za bydlení platit vlastními zdroji, nebo kombinací hypotečního úvěru a vlastních zdrojů, měli byste myslet dopředu a být opatrní. Kupní cenu totiž můžete uhradit více způsoby.

Jak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Stáhněte si náš vzorJak podat návrh na vklad do katastru nemovitostí? Stáhněte si náš vzor