Hrací podložky a deky na hraní s hrazdičkou či tunelem. Praktické pomůcky i pro vaše děti

Děti potřebují prostor na pohodlné hraní a zároveň rozvíjet vnímání. Vytvořit takový prostor není vůbec náročné a můžete to udělat v podstate kdekoliv.

Dětská deka na hraní

Dobrou volbou pro dítě je například lehátko, ale také hrací deka. Jaké možnosti při výběru dek máte? Prozradíme vám v dnešním článku.

Oblíbené hrací deky

Jak vybrat tu správnou hrací deku či podložku?

Hrací deka představuje pro dítě prostor pro hru, zábavu i rozvoj. Děťátko se v prvních měsících a letech velmi rychle vyvíjí, proto je vhodné mu poskytnout dostatek podnětů, stimulovat jeho zvědavost a chuť objevovat. K rozvoji smyslů, hrubé i jemné motoriky a koordinace dítěte přispívá dětská hrací deka, která stimuluje hmatové, zvukové i sluchové smysly dítěte.

Při výběru je důležité zohlednit věk dítěte. Pro děťátko, které leží na zádech, je vhodná hrací deka s hrazdou s upevněnými závěsnými hračkami, pro batole zase hrací podložka s vyvýšenými okraji. Pro dítě, které už umí i zvedat hlavičku a je zvědavé na svoje okolí, je vhodná deka s interaktivními prvky a texturami.

Deka na hraní

Protože děti poznávají ze začátku hmatem a ústy – všechno chytají a strkají do pusy, rozhodující je i kvalita materiálu. Podložka, hračky a interaktivní prvky musí být maximálně bezpečné a zdraví neškodné. Deka by měla obsahovat různé typy hraček (velikost, tvar, barva, zvuk), pestrost bude více stimulovat vnímání dítěte a vzbudí jeho aktivitu. Zároveň musí být dostatečně velké, aby je dítě nemohlo spolknout, obsahovat by neměly malé části, které by mu mohly ublížit. Co se týká hrací deky se zvuky, hudba by měla být uklidňující a ne velmi hlasitá.

Nejlepší deky na hraní

Hrací deky a podložky – možnosti

Odkdy používat hrací deku? Dá se to už od narození dítěte. Výběr hracích podložek pro miminka i větší děti je dostatečně velký na to, aby si z nich dokázala vybrat každá maminka. Deka je vhodná spíše do interiéru a obsahuje víc hracích prvků, podložku lze použít na podlaze, trávě nebo v ohrádce, má protiskluzovou úpravu, takže se při hraní neposouvá.

Hrací deka s hrazdou

Výhodou těchto dek je to, že se dají v případě potřeby použít samostatně bez hrazdičky. Dítě má díky hrazdě neustálý dosah na hračky. Hrazdičky rozvíjejí zrakové vnímání dítěte i jeho poznávání. Dítě se učí mezi 6. týdnem a 4. měsícem opakovat věci, které se mu podařilo nejdříve udělat náhodně. To, že chrastítko na hrazdičce chrastí, zjistí dítě bouchnutím do něj, opakováním si osvojí příčinu a následek.

Dětská deka s hrazdou

Dítě si rozvíjí díky hrací dece i motoriku rukou, trénuje si úchop, učí se chytat „do kříže" a rozvíjí si také hrubou motoriku. Hrazdička má vliv na rozvoj svalů na ramenou, zádech, krku, břichu i nohách. Rozdílnost materiálů, zvuků, barev podporuje rozvoj smyslů. Hrací deka s melodiemi a hrací deka s ohrádkou jsou typy dek s hrazdou. Melodie jsou pro dítě uklidňující, ohrádka je vhodná pro miminka kvůli bezpečnosti.

Hrací deka s tunelem

Multifunkční deka s hrazdou a tunelem poskytuje dítěti možnost si hrát, poležet, plazit se i sedět v úkrytu. Děti se v ní zabaví, jsou motivované k pohybu a objevování světa. Ve skrýši se cítí bezpečně, závěsné hračky na hrazdě jim umožňují si hrát, kdykoliv se jim zachce. Hrací deka s tunelem rozvíjí zvědavost, zlepšuje koncentraci i koordinaci pohybů, hmatové a také motorické schopnosti dítěte.

Pěnová hrací podložka

Dětská hrací podložka je také praktickou pomůckou, která je vhodná na různé povrchy. K nejpopulárnějším patří právě pěnová podložka. Na zem či do zahrady? Díky odolnému a snadno čistitelnému materiálu se hodí všude. Ze svého dětství si možná pamatujete pěnovou podložku pexeso, která se stále těší velké oblibě. Chrání dítě před chladem a v závislosti na výběru rozvíjí i jeho představivost.

Rozkládací podložka na hraní je snadno skladovatelná, v případě cestování ji bez problémů sbalíte do tašky a rozbalíte/rozložíte, kde potřebujete.

Kvalitní hrací podložky

Výhody hrací deky

Hrací deku můžete využít už od prvního měsíce dítěte, když bude starší, dá se použít jako příjemná podložka na sezení. Dítě se díky dece učí poznávat barvy, tvary, zvuky nebo se orientovat v prostoru. Rozvíjí si motoriku, zdokonaluje koordinaci, poznává barvy, tvary a zvuky, které ho podněcují k aktivitě. V případě, že deka obsahuje i hudební funkci, dítě se nejen uklidní, ale také rozvíjí svůj sluch.

Hrací deka s hrazdičkou

Hrací deka se dá snadno rozložit a složit, hrazda se dá odmontovat, stejně jako hračky z ní. Ty potom můžete v případě, že dítě se s nimi sžilo, zavěsit na kočárek, postýlku nebo autosedačku.

Nejprodávanější značky hracích dek

Určit, která je ta nejlepší hrací deka, je poměrně těžké. Podle preferencí, množství hraček a stimulů či ceny by každý rodič upřednostnil něco jiného. Produkty od firem, které se zaměřují na výrobu dětských pomůcek, jsou obvykle kvalitní a rodiči chválené. K nejprodávanějším značkám hracích dek lze zařadit Fisher Price, Bright Starts, Parklon a Baby Mix.

Ve své nabídce mají nejen levné hrací deky, ale i jejich dražší verze. Ty levnější varianty koupíte už od 20 eur, nejdražší modely stojí více než 130 eur. Hrací podložky mohou být ještě dražší, některé stojí i více než 200 eur. Suma závisí na způsobech využití, použitých materiálech i na značce. V případě hracích dek jsou modely 3v1 či 5v1 přirozeně dražší než klasická hrací deka s hrazdičkou.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 17.06.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší! Nejlepší hračky pro batolata a děti do 1 roku? Zvukové hračky a kolotoče nad postýlku těší i nejmenší!

Jak vybrat robotickou hračku? Populární jsou zvířata i robot na ovládání Jak vybrat robotickou hračku? Populární jsou zvířata i robot na ovládání

O robotických hračkách snívají už ti nejmenší. Přizpůsobte je věku a schopnostem dítěte. Neurychlujte to a hračka bude mít skutečně edukativní význam. Jak robotickou hračku vybrat?

Jakou koupit panenku pro 2- či 3leté děvčátko? Látkovou, Barbie či Zapf Baby born? Jakou koupit panenku pro 2- či 3leté děvčátko? Látkovou, Barbie či Zapf Baby born?

Nastal čas na první panenku a sami nevíte, která je pro děvčátko ideální a nejvhodnější? Nejenže vám pomůžeme vybrat, prozradíme vám i to, které jsou mezi rodiči a dětmi nejoblíbenější.