Hrazda do dveří na zárubně nebo na stěnu? Poradíme

Hrazda opravdu patří mezi základní náčiní, které je i velmi oblíbené. Pochopitelně, má to svoje důvody. Hrazda je extrémně účinným druhem nářadí, které vám pomůže kompletně procvičit horní část těla.

Hrazda na stěnu na cvičení 

Hrazda na stěnu, hrazda do dveří nebo na strop vám umožňuje mít hrazdu přímo u vás doma. Také jsou skvělou alternativou bradla nebo tzv. volně stojící hrazdy. Proč si koupit hrazdu domů? Co s ní můžeme procvičovat? Všechno podstatné vám prozradíme v následujícím článku. Také vám poradíme, na co si při výběru dávat pozor, a vybereme pro vás ty nejlepší hrazdy.

Oblíbené hrazdy

Důvody proč mít hrazdu doma

Druh tohoto náčiní je skutečně multifunkční. Hrazda posiluje především horní část těla se zaměřením na ramena, zádové, břišní svalstvo, ale také ruce a předloktí. Hrazdy nesmí chybět v žádné posilovně. Vy však do přeplněného fitness centra chodit nemusíte. Hrazdu totiž můžete mít i doma.

Hrazda do dveří vám pomůže získat sílu, vylepšit techniku cviků a navíc vás její koupě vyjde určite méně než návštěvy posilovny. Navíc hrazdy určené domů jsou skladné a zaberou minimum místa. Jejich upevnění je skutečně jednoduché a stabilní. Ať jde o hrazdu na zárubně, nebo hrazdu na stěnu, jejich montáž je skutečně jednoduchá a všechno záleží na vašich prostorových možnostech a preferencích.

Vybíráme z katalogu

Hlavní výhody hrazdy

  • víceúčelové náčiní, kterým procvičíte kompletní horní část těla
  • ušetříte na vstupném do posilovny
  • tím, že cvičíte doma, ušetříte spoustu času
  • cvičíte s vlastní váhou těla, případně s přídavnou váhou na opasek
  • pomůže vám získat sílu a vylepšit techniku shybů a jiných cviků
  • hrazda zabírá minimum místa
  • jejich instalace je nenáročná, často bez jakéhokoliv vrtání (typ hrazdy)

Bezpečnost a pohodlí

Dva důležité parametry, na které je potřebné dávat pozor. Pokud mluvíme o bezpečnosti, jde především o způsob ukotvení hrazdy. Tedy jde o to, jaký závěsný systém hrazda využívá. Samozřejmě, na hrazdě může cvičit každý. Ať máte 60, nebo 100 kg, při prvním kontaktu s hrazdou byste měli vědět, zda se cítíte na hrazdě bezpečně. Systém upevnění je proto základním atributem. Ideální je přečíst si konkrétní reference na konkrétní produkt.

Dveřní hrazda na cvičení

Samotné pohodlí je propojené s bezpečností. V tomto případě jde o pocit bezpečí, který pokud máte, cítíte se pohodlně. Také jsou však prvky pohodlí například držadla. Také je dobře, když držadla mají pogumování, kterým zabráníte tření. Doporučujeme však používat fitness rukavice.

Průměr hrazdy

Na tento parametr je určitě třeba si dávat pozor. Jde možná o detail, ale velmi podstatný detail. Držadla, respektive plochu, kterou objímáte rukama hrazdu při cvičení, by neměla být příliš tenká ani příliš tlustá. Váš úchop musí být pevný. Při velkém průměru dochází k tomu, že často musíte vyvinout mnohem víc síly, hůře se vám totiž drží a to způsobuje ubývání výkonnosti. Při tenkém průměru se vám zase dotýkají prsty dlaně a to bývá také nepříjemné. Ideální je, aby měla konstrukce hrazdy průměr kolem 25–32 mm.

Typy hrazdy a její umístění

S typem hrazdy souvisí i umístění samotné hrazdy. To se odvíjí především podle prostorových možností, které máte. Vy musíte nejlépe vědět, zda je pro vás hrazda do dveří z hlediska prostoru vhodná. Nebo raději navrtáte pár šroubů do stěny nebo do stropu. Proto vám představíme všechny druhy hrazd, které máte na výběr. Také jsme pro vás vybrali pár modelů, které splní všechna kritéria.

Domácí cvičení na hrazdě

Hrazda do dveří

Patří rozhodně k těm nejpoužívanějším. Preferuje ji mnoho začátečníků, ale i pokročilých cvičenců. Především její výhodou je skladnost. Dveřní hrazda je totiž teleskopická. Za pomoci šroubů na obou stranách hrazdu roztáhnete na takový rozměr, jaký potřebujete na stabilní uchycení o zárubně. Preferovaná je i kvůli tomu, že p

Hrazda na stěnu

V tomto případě jde o profesionálnější hrazdy, které se upevňují na stěnu pomocí šroubů. S čímž partnerka nebo manželka nemusí být úplně ztotožněná. Pokud však máte místo pro tento typ hrazdy, jděte do toho. Hrazda má vyšší nosnost proti dveřní a také je bezpečnější, protože ukotvení je pevné. Zároveň tento druh hrazdy vám umožňuje také pohodlnější uchopení a umístění do ideální výšky. Hrazda může mít také větší množství úchopů. Dbejte na to, že v případě shybů je nutné, aby byla hrazda od stropu minimálně 30–40 cm. Výhodou je i to, že i když je stabilně upevněná, je v určité výšce a nezabírá tolik místa, jak se může zdát.

Hrazda na strop

V zásadě jde o bratra nástěnné hrazdy. Ideální je na místa, kde máte dostatečně vysoký strop. U stropní hrazdy je třeba rozhodně myslet na kvalitní upevnění, abyste předešli nepříjemným pádům. Pro uchycení hrazdy do stropu budete potřebovat určitě vrtačku a šrouby s hmoždinkami. Obvykle bývá ukotvená v minimálně 4 bodech. Umístit ji můžete prakticky kdekoliv, kde to prostor dovoluje.

Bradla

Tyto dvě horizontálně umístěné tyče jsou spíše pro „gymnasty“, ale ne v každém případě. Bradla se upevňují na stěnu za pomoci šroubů. Zakoupit si můžete bradla v případě, že se chcete zaměřit víc na prsní svalstvo a ramena. Ideální je, když koupíte konstrukci, která je spojená. Koupit můžete i konstrukci ze dvou částí. Při montáži však dávejte pozor na vzdálenost mezi tyčemi.

Volně stojící hrazdy

Jde o multifunkční zařízení, které vám umožňuje procvičovat shyby, kliky nebo přítahy. Volně stojící hrazda si samozřejmě vyžaduje větší prostor, ale také nabízí víc možností pro cvičení (víc úchopů a poloh). Pokud tedy potřebujete hrazdu s vysokou nosností a nechcete vrtat do stěny, volně stojící hrazda je právě pre vás. Zaměřte se na robustnější konstrukce, které vám zaručí stabilitu. Ideální je jako podklad protiskluzová podložka.

Shyby jsou základ

Shyb je základní cvik, který vám hrazda umožňuje provádět. Jde o perfektní cvik, který zabezpečí rozvoj předloktí, zádového svalstva, ramen a také rukou. Shyby jsou perfektním cvikem, který nejenže vám pomohou k rozvoji svalstva, ale také perfektně tvarují svaly a pravidelnou frekvencí zvyšují i vaši sílu.

Šířka úchopu při shybech může být různá. Základní úchop je však o něco víc než je šířka vašich ramen. Široký úchop zabezpečí, že většinu práce odvedou právě ramena a zádové svalstvo. V případě užšího úchopu se zaměřte na ruce (biceps) a přední ramena.

Pohyb při shybu by měl být vedený plynule. V dolní fázi začínáte s vystrčenými rukami a pokračujete do horní fáze, kde se dostanete bradou těsně nad tyč. Pokud je to pro vás náročné, začněte s pohybem, kdy budete končit pod hrazdou, pohyb bude tedy kratší.

Houpání tělem nebo kmitání nohama k rozvoji techniky určitě nepřispěje. Švihem si jen pomáháte a tím pádem snižujete účinnost svalů, které chcete zapojit. Raději dělejte 5 opakování s přestávkou a pokračujte, ale dodržujte techniku. Postupem času se progres určitě dostaví.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 01.02.2019
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí Jaké výhody má veslovací trenažér? Zkušenosti potvrzují, že pomáhá i při hubnutí

Specifický druh pohybu, při kterém sedíte na posuvném sedadle a odrážíte se nohama, zapojuje velké svalové skupiny horní i spodní části zad, břišních svalů i nohou. Víte, jak si trenažér...

Výhody merino termoprádla při sportování? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku Výhody merino termoprádla při sportování? Vlna je vhodná do mrazu i na motorku

Termoprádlo na zimu je základem oblečení každého sportovce. Udržuje stálou tělesnou teplotu a odvádí pot z pokožky. Proč si zvolit právě termoprádlo z merino vlny?

Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat? Tejpovací pásky – jak vybrat a jak je používat?

Tejpy jsou elastické pásky, které slouží jako fyzioterapeutická pomůcka na odstranění bolesti nebo uvolnění často namáhaných kloubů a svalů. Víte, jaké tejpy známe?