Hyacint – jak pěstovat v květináči i po odkvetení. Rozmnožování je jednoduché

Spolu s narcisy a tulipány tvoří jakési tři mušketýry celého jarního období. Tyto cibuloviny v podstatě značí jeho samotný příchod. Hyacint je druh rostliny, která nejen upoutá svými barvami, ale určitě vám do nosu udeří svou okouzlující vůní.

Pěstování hyancintov v květináči

Hyacinty najdete v množství barev od bílé, oranžové, fialové, žluté až po levandulovou. Původ hyacintů je v jihozápadní Asii, především v oblasti Turecka. Dnes však jsou tyto cibuloviny pěstované všude na světě a největšími pěstovateli jsou Nizozemsko a Velká Británie. 

Pěstování hyacintů

Ideální podmínky vytvoříte, když jim dopřejete kompostovanou, respektive hnojenou půdu a dostatek světla. Hyacint začíná kvést při teplotě zhruba od 15 do 18 °C. Květ se drží na stonku přibližně 3 týdny.  

Tato cibulová rostlina nepotřebuje speciální půdu ani extrémně pravidelnou zálivku. Péče o hyacint je tedy poměrně nenáročná. Pokud chcete půdu hyacintů přihnojit, stačí když půdu kompostujete. Nebo můžete dosypat rašelinu. 

Pěstování hyacintů na světlém stanovišti

Po odkvetení květů je dobré seschlé květy odstranit, aby rostlina zbytečně neztrácela živiny jejich vyživováním. Zežloutnutí listů a stonků naznačuje, že je nutné odstranit i nadzemní část. Zazimování v případě hyacintů není třeba řešit, protože jsou vůči mrazům odolné

Co se týče chorob nebo škůdců, žádné specifické choroby neexistují. V rámci škůdců to může být hmyz nebo hlodavci, kteří mohou cibulku sežrat, případně znehodnotit.  

Výsadba hyacintů

Nejlepší roční období pro výsadbu hyacintů do záhonu je rozhodně podzim. Ideálně v době, kdy ještě rtuť teploměru neklesá pod 0 °C. Cibulky hyacintů se vysazují do připravené zkypřené a vykompostované půdy. Jak jsme už uvedli, hyacinty mají rády světlo. 

Výsadba hyacintu na podzim 

Cibulky vysazujte špičkou nahoru do hloubky asi 15 cm a zasypte hlínou. Aby měly dostatek prostoru a živin, rozestup mezi cibulkami by měl být aspoň 20 cm. Není nutné je chránit, ale na podzim je dobrou ochrannou vrstvou a zároveň i kompostem suché listí, které můžete navrstvit na povrch. 

Pěstování hyacintů v květináči

Nádherná vůně hyacintu ve vašem bytě nebo domě je určitě vítaná. Hyacint můžete klidně pěstovat jako pokojovou květinu. Stačí když cibulku zastrčíte do připraveného substrátu smíchaného s rašelinou tak, aby část cibule trčela nad povrchem půdy. Květináč následně překryjte tmavým sáčkem, aby byla cibulka v úplné tmě. Udržujte teplotu kolem 13 °C a počkejte, dokud rostlinka nezačne hnát lístky.

Pěstování mladých hyacintů v květináčích

Následně už hyacint odkryjete a rostlina si zvyká na pokojovou teplotu. Samozřejmě, dnešní hyacinty, které lze koupit, jsou pro interiérové podmínky přizpůsobené, a proto vám tento proces usnadní. 

Rozmnožování

Rozmnožovat hyacint můžete nařezáváním cibulek. Hyacint se přirozeně rozmnožuje tvorbou menších cibulek. Stejně jako tomu bývá i u narcisů. Někdy však toto rozmnožování trvá dlouho, a proto je tu jednoduchý trik. Jak na to? 

Rozmnožování hyacintu naříznutím cibulky

Cibulku očistěte od vrchních vrstev a do samotné pevné části cibule udělejte ze spodní strany dva řezy tak, aby vznikl kříž. Následně do vlhkého substrátu cibulku zasaďte do země se zářezy nahoře. Květináč umístěte na teplé místo (klidně pokojová teplota) a pravidelně zalévejte. Následně vám zbývá čekat, dokud se nevytvoří malé cibulky. Ty vysazujte až na podzim. 

Velikost a vůně květu

Množství zkušených zahrádkářů, ale i těch, kteří květy hyacintů sledují pravidelně očima, si možná všimlo, že postupně se květy hyacintů zmenšují. Jak tomu zabránit?

Po odkvetení je nutné odstranit seschlé květy a žluté listy. Jinak se rostlina vyčerpává. Aroma hyacintu je skutečně výrazné a příjemné. V rámci interiéru však může alergikům způsobovat problémy, a pokud jste tedy alergik, tuto rostlinu vám pěstovat v domácnosti nedoporučujeme. 


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity Dětský pokoj v podkroví - vytvořte dítěti vhodný prostor na všechny aktivity

Toužili jste i vy jako dítě po pokoji v podkroví? Pokud máte šanci svému dítěti zařídit pokoj v podkroví, neváhejte. Inspirujte se v naší galerii.

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.Publikováno dne: 11.12.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...