Hyacint – jak pěstovat v květináči i po odkvetení. Rozmnožování je jednoduché

Spolu s narcisy a tulipány tvoří jakési tři mušketýry celého jarního období. Tyto cibuloviny v podstatě značí jeho samotný příchod. Hyacint je druh rostliny, která nejen upoutá svými barvami, ale určitě vám do nosu udeří svou okouzlující vůní.

Pěstování hyancintov v květináči

Hyacinty najdete v množství barev od bílé, oranžové, fialové, žluté až po levandulovou. Původ hyacintů je v jihozápadní Asii, především v oblasti Turecka. Dnes však jsou tyto cibuloviny pěstované všude na světě a největšími pěstovateli jsou Nizozemsko a Velká Británie. 

Pěstování hyacintů

Ideální podmínky vytvoříte, když jim dopřejete kompostovanou, respektive hnojenou půdu a dostatek světla. Hyacint začíná kvést při teplotě zhruba od 15 do 18 °C. Květ se drží na stonku přibližně 3 týdny.  

Tato cibulová rostlina nepotřebuje speciální půdu ani extrémně pravidelnou zálivku. Péče o hyacint je tedy poměrně nenáročná. Pokud chcete půdu hyacintů přihnojit, stačí když půdu kompostujete. Nebo můžete dosypat rašelinu. 

Pěstování hyacintů na světlém stanovišti

Po odkvetení květů je dobré seschlé květy odstranit, aby rostlina zbytečně neztrácela živiny jejich vyživováním. Zežloutnutí listů a stonků naznačuje, že je nutné odstranit i nadzemní část. Zazimování v případě hyacintů není třeba řešit, protože jsou vůči mrazům odolné

Co se týče chorob nebo škůdců, žádné specifické choroby neexistují. V rámci škůdců to může být hmyz nebo hlodavci, kteří mohou cibulku sežrat, případně znehodnotit.  

Výsadba hyacintů

Nejlepší roční období pro výsadbu hyacintů do záhonu je rozhodně podzim. Ideálně v době, kdy ještě rtuť teploměru neklesá pod 0 °C. Cibulky hyacintů se vysazují do připravené zkypřené a vykompostované půdy. Jak jsme už uvedli, hyacinty mají rády světlo. 

Výsadba hyacintu na podzim 

Cibulky vysazujte špičkou nahoru do hloubky asi 15 cm a zasypte hlínou. Aby měly dostatek prostoru a živin, rozestup mezi cibulkami by měl být aspoň 20 cm. Není nutné je chránit, ale na podzim je dobrou ochrannou vrstvou a zároveň i kompostem suché listí, které můžete navrstvit na povrch. 

Pěstování hyacintů v květináči

Nádherná vůně hyacintu ve vašem bytě nebo domě je určitě vítaná. Hyacint můžete klidně pěstovat jako pokojovou květinu. Stačí když cibulku zastrčíte do připraveného substrátu smíchaného s rašelinou tak, aby část cibule trčela nad povrchem půdy. Květináč následně překryjte tmavým sáčkem, aby byla cibulka v úplné tmě. Udržujte teplotu kolem 13 °C a počkejte, dokud rostlinka nezačne hnát lístky.

Pěstování mladých hyacintů v květináčích

Následně už hyacint odkryjete a rostlina si zvyká na pokojovou teplotu. Samozřejmě, dnešní hyacinty, které lze koupit, jsou pro interiérové podmínky přizpůsobené, a proto vám tento proces usnadní. 

Rozmnožování

Rozmnožovat hyacint můžete nařezáváním cibulek. Hyacint se přirozeně rozmnožuje tvorbou menších cibulek. Stejně jako tomu bývá i u narcisů. Někdy však toto rozmnožování trvá dlouho, a proto je tu jednoduchý trik. Jak na to? 

Rozmnožování hyacintu naříznutím cibulky

Cibulku očistěte od vrchních vrstev a do samotné pevné části cibule udělejte ze spodní strany dva řezy tak, aby vznikl kříž. Následně do vlhkého substrátu cibulku zasaďte do země se zářezy nahoře. Květináč umístěte na teplé místo (klidně pokojová teplota) a pravidelně zalévejte. Následně vám zbývá čekat, dokud se nevytvoří malé cibulky. Ty vysazujte až na podzim. 

Velikost a vůně květu

Množství zkušených zahrádkářů, ale i těch, kteří květy hyacintů sledují pravidelně očima, si možná všimlo, že postupně se květy hyacintů zmenšují. Jak tomu zabránit?

Po odkvetení je nutné odstranit seschlé květy a žluté listy. Jinak se rostlina vyčerpává. Aroma hyacintu je skutečně výrazné a příjemné. V rámci interiéru však může alergikům způsobovat problémy, a pokud jste tedy alergik, tuto rostlinu vám pěstovat v domácnosti nedoporučujeme. 


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená koupelna nemusí být tuctová Zelená koupelna nemusí být tuctová

Barvu do koupelny, podobně jako je tomu v případě kuchyně, si obvykle vybíráme na desítky let. Proto se při jejím volbě můžete pořádně zapotit. Pokud jste nikdy neuvažovali nad zelenou v...

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky Zelený dětský pokoj - hodí se pro chlapce i dívky

Zelený dětský pokoj je vhodnou volbou, ať už vybíráte zařízení pro dívku nebo chlapce. Zelená je optimistická barva, která uklidňuje. Podívejte se, jak dobře v dětském pokoji vypadá.Publikováno dne: 11.12.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jakSázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jak

Máte zahradu, ale nemáte příliš velké zkušenosti s pěstováním plodin? Rádi vám s tím pomůžeme. Připravili jsme si pro vás souhrnný návod pěstování nejrozšířenějších rostlin v našich...

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.

Pěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdciPěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdci

Paprika, to je zelenina desítek tvarů, barev i chutí. Pěstování papriky není žádná věda, v článku vám poradíme, jak se o ně starat, jaké odrůdy jsou vhodné na pěstování a jak předcházet...