Hydroponie: jaké výhody má toto pěstování? Jaké pomůcky jsou třeba?

Ne, hydroponie není žádný zvláštní druh rostliny. Hydroponie je druh pěstování rostlin samotných. Slyšeli jste už něco o pěstování rostlin bez klasického substrátu? Rostliny jsou v tomto případě pěstované za pomoci speciálního živného roztoku.

Pěstování zeleniny hydroponie

Proč je toto pěstování výhodné? Především proto, že hydroponicky je možné pěstovat téměř všechny druhy interiérových rostlin. Všechno podstatné o samotné hydroponické kultuře a jejích výhodách i nevýhodách se dozvíte v dalších řádcích.

Co je hydroponie?

Pro mnohé neznámý pojem může vzbuzovat různé dojmy. Jak jsme však už naznačili, jde o druh pěstování, při kterém absentuje přítomnost klasické zeminy. Namísto toho jsou rostlinky umístěné v živném roztoku. Tímto způsobem je možné pěstovat všechny druhy pokojových rostlin. Pokud není rostlina umístěná přímo v živném roztoku, často se využívá tzv. hydroponický substrát s názvem keramzit. Ten funguje jako stabilizátor, aby rostlina byla vzpřímená a vypadala jako v klasickém substrátu. Samotný živný roztok je v kontaktu jen s kořeny dané rostliny.

Hydroponický substrát LECA

Keramzit je speciální druh substrátu, který je vyrobený ze zvláštního druhu jílu. Vyrábí se ve speciálních rotačních pecích a má hnědočervenou až hnědou barvu. Svou strukturou zajištují keramzitové granule, že rostlina si drží tvar a zároveň keramzit umožňuje průnik vzduchu a živin. Jde tedy o hydroponický substrát, který je mezinárodně známý pod názvem Leca.

Hlavní výhody hydroponie

Hydroponické pěstování rostlin s sebou přináší skutečně množství výhod. Tou první je asi to nejdůležitější, zdraví rostlin. Správným způsobem hydroponického pěstování rostlina roste správně a má vitální vizuální vlastnosti. Také jde o úsporu a regulaci živin. Tento druh pěstování se doporučuje i na místech (nákupní centra, kanceláře...), kde není péče o rostliny odborná a pravidelná. Díky hydroponickému substrátu přesně víte, jaká je úroveň, a tedy i spotřeba živin.

Velkým plusem pro ekologické nadšence bude určitě to, že díky hydroponickému substrátu se vyhnete škůdcům, herbicidům i pesticidům. Také vám hydroponické pěstování ušetří čas i peníze. Přesazení rostlin pěstovaných hydroponií není v podstatě nutné. Kromě jiného se hydroponie využívá i na místech, možná vás to překvapí, ale podobný systém pěstování rostlin se využívá i ve vesmíru. Konkrétně hydroponie zeleniny a ovoce je opravdu specifickým prvkem.

Pěstování salátu v hydroponii

Hydroponické pomůcky

K samotnému hydroponickému pěstování je nutné si zajistit také určité pomůcky. Jednou z nich je i samotný keramzit (Leca).

Hydroponické nádoby – při pěstování hydroponií se využívají dvojité nádoby. Vnitřní část slouží pro samotný kořenový systém a hydroponický substrát. Vnitřní část nádoby má v sobě dírky na boku, aby umožňovala kořenům se dál rozvíjet. Na spodní straně slouží dírky pro umístění vyživovací tablety nebo prostor pro hnojivo. Nádoby musí být vodotěsné. Nejčastěji jde o plastové či skleněné nádoby.

Hydroponická hnojiva – ta jsou důležitá především při zálivce. Právě při zalévání se přidávají hnojiva, která vytvářejí výživný roztok. Na toto existují speciální hnojiva určená pro hydroponické pěstování. Určitě nepoužívejte klasická hnojiva na pokojové rostliny. Ty se v keramzitu nedokážou dobře vstřebávat a rozpouštět. Vzpomínali jsme tablety, ale ve hře jsou také tekutá hnojiva. Výhodou je, že hnojiva mají v hydroponickém substrátu vyšší účinnost a trvanlivost.

Hladinoměr – jde pouze o detail, přehled o tom, jak na tom je hnojivový roztok, neboť stav rozpustnosti tabletového hnojiva musíte mít tak či tak. Hladinoměr prostě ukazuje stav živného roztoku (hladinu vody v nádobě).

Zálivka při hydroponickém pěstování

Právě díky vzpomínanému hladinoměru můžete mít dokonalý přehled o tom, jak je na tom hodnota vašeho živného substrátu. Když je třeba rostlině doplnit vláhu, hladinoměr to jednoduše ukáže. Pokud nádobu hladinoměrem vybavenou nemáte, v závislosti na druhu rostliny pravidelně kontrolujte stav hydroponického substrátu a podle potřeby ho doplňujte.

Doplňování hydroponického substrátu

Obvykle dokáže držet vláhu až 7 dnů. Použít je možné i tekuté hnojivo, určené pro hydroponii.

Z klasiky na moderní trend

Mnoho lidí si není jisto, zda je dobré přejít z klasického substrátu na hydroponický. Samozřejmě, v závislosti na rostlině, některé to snášejí hůře, jiné lépe. Ideální je změnu udělat před začátkem vegetačního období. Tehdy disponují největším množstvím živin.

Pro přesazení kořeny rostliny očistěte a opláchněte ve vodě, abyste se zbavili hlíny. Rostlinu zasaďte do keramzitu (hydroponický substrát). Při přesazení dbejte na to, aby měla rostlina stejnou výšku stonku jako v původním substrátu a nedošlo k nějakému zbytečnému šoku či lámání. Následně rostlinu vložíte do nádoby, kde je umístěný hladinoměr. Tam uděláte první zálivku a rostlinu pozorně sledujete. Především rozvoj kořenového systému.

Nevýhody hydroponie

Hledat nevýhody dá zabrat, ale pro mnohé to je většinou o zvyku. Přece jen jde o něco jiného. Pokud však už máme hledat nějaké negativum, můžeme se setkat s přehnojením. To znamená, že samotný hydroponický substrát je přesycený a tím pádem tvoří špatné pH pro rostliny. Tím způsobí, že mikroorganismy a procesy nebudou v rovnováze, což může mít pro rostlinku fatální následky. Proto je potřebné dodržovat zásady.

Pěstování není možné při nízkých teplotách. Ideální je logicky pokojová teplota. Také teploty nad 35 °C mohou způsobovat zpomalení růstu rostlin. Cena hydroponického pěstování se zpočátku může zdát nákladná. Avšak, e-shopy zaměřené na prodej hydroponických pomůcek nabízejí většinou vybavení za podobné ceny a časem se vám investice vrátí několikanásobně.

Hydroponie je jedním z nejekologičtějších způsobů pěstování bez toho, aby využívala škodlivá umělá hnojiva a poškozovala tak životní prostředí.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.Publikováno dne: 09.01.2019
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...