Ibišek – přesazení, rozmnožování, stříhání a hnojení

Ibišek je rostlina, která dorůstá do výšky až dvou metrů. Je snadko tvarovatelný a pro jeho krásnou barvu dotvoří jakoukoliv zahradu. Ibišek nemá ale jen dekorační vlastnosti, obsahuje mnoho vzácných látek, které pomáhají zdraví. Aktuálně známe více než 200 druhů ibišku.

Pěstování a květy ibišku súdánského

V Evropě se začal pěstovat v 16. a 17. století. To, jaký druh budete pěstovat v zahradě, je jen na vás. Nejlepší ibišek z hlediska pozitivních účinků na zdraví je ibišek jedlý, súdánský nebo růžový ibišek.

Druhy a odrůdy

Druhy ibišteku jsou: ibišek bahenní, ibišek čínský, súdánský, jedlý, syrský, kanadský a trpasličí. V našich podmínkách se nejčastěji pěstuje odrůda súdánský (krvavý) a jedlý (okra).

Ibišek růžový

Se využívá při léčení močových cest a pročišťuje organismus. Je to okrasný keř, který kvete od půlky léta do září. Dobře se mu daří v půdě, která je bohatá na živiny. Je vhodný i jako živý plot. Má rád slunné prostředí, ale mladé rostlinky je třeba chránit před silným sluncem, aby se nespálily. Mladý ibišek má rád kyselejší půdu. Ibišek se zalévá rovnoměrně.

Ibišek růžový a jeho pěstování

Víte o tom, že ve středověku zahrnul francký císař Karel Veliký tento druh do kategorie rostlin, které klášterní zahrady musely pěstovat?

Ibišek súdánský

Má antistresové a uvolňující účinky. Používá se při vyčerpanosti. Čaj z tohoto ibišku je kyselý, osvěžující a pije se zejména v letním období. Ibišek súdánský se přidává také jako přísada do kvalitních ovocných čajů. Je to jednoletá rostlina, která je velmi náročná na teplo a světlo.

Čaj z ibišku růžového

Vypěstovat se dá ze semínek nebo z odřezků. Semínka se sadí po 4–6 kusech, a když se zazelenají první lístky, půlka sazenic se odstraní. Daří se mu zejména v suchých písčitých oblastech, takže do našich poměrů není moc vhodný. Také nedokáže odolávat mrazu. Jeho domovem je Afrika, kde se mu také nejlépe daří.

Ibišek jedlý

Hibiscus esculentus, na Slovensku známý také jako Okra, obsahuje mnoho bílkovin, draslíku, vápníku, fosforu a hořčíku. Slouží jako prevence proti rakovině. Je blízkým příbuzným okrasného ibišku, takže tak také vypadá. Tento druh ibišku je náročný na vláhu a teplotu. Semena se vysévají v dubnu. Přivazuje se k opoře od výšky cca 30 cm tak, aby se ibišek rozvětvil. Stonek vyroste do výšky 1–3 metry.

Květy ibišku jedlého nebo okry

 

Květy okry jsou žluté a pledom je tobolka, ve které se nacházejí semena. Z tohoto druhu ibišku neobíráme květy, ale právě tyto plody. Dají se jíst jako surové i tepelně upravené. Je to teplomilná rostlina, takže nechráněně se dá pěstovat jen v těch nejteplejších oblastech jižního Slovenska.

Plody okry - ibišku jedlého

Ibišek bahenní

Nazývá se také ibišek velkokvětý. Je to převážně vnější rostlina, ale můžete ho pěstovat ve velké nádobě, například na terase nebo balkonu. Při jeho pěstování nezapomeňte na dodatečný přísun živin, takže je potřeba přihnojování.

Pěstování ibišku v zahradě

Také je třeba myslet na zazimování. Jako i v jiných případech – je to teplomilná rostlina, kterou je třeba před zimou zabezpečit.

Při pěstování vnějších ibišků na zahradě v našich podmínkách všeobecně platí, že je vhodné je umístit na co nejteplejší místo s dostatečným množstvím světla. Potřebují zalévat a také hnojit. Ačkoliv jsou mrazuvzdorné, tak se doporučuje je na zimu zakrývat.

Jak pěstovat pokojový ibišek?

Pokojový ibišek, respektive čínský, je pokojová rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie. Listy jsou dlouhé 6 až 10 centimetrů a květy jsou výrazné a široké cca 15 cm. Pokojové ibišky pěstujeme v různých barvách jako červená, oranžová nebo žlutá. Kvete od června do podzimu. V tomto období je možné dát ho i ven nebo do zahrady.

Zalévat by se měl jako ostatní druhy, takže rovnoměrně. Je to rostlina, která je náročná na živiny, tak se doporučuje přihnojovat. Pro pokojový ibišek je vhodné zazimovat ho v místnosti, kde je kolem 14 stupňů, ale ne méně než deset, protože to by ho mohlo zničit. Koncem února můžeme řezem rostlinu vytvarovat. Na začátku jara je také vhodné období na přesazování.

Rozmnožování ibišku

Rozmnožování odřezky je také jednoduché – stačí když v červenci zapíchneme do země vrchní odřezky a přikryjeme igelitem nebo pohárem. Odřezky je vhodné před zasazením namočit do zakořeňovacího prášku, podpoříte tak rychlejší růst nových kořínků.

Rozmnožování ibišku řízkováním

Rozmnožování ibišku řízkováním

Nově zakořeněný ibišek

Pěstování ibišku pro začátečníky

U pokojových rostlin – obzvlášť u ibišku – je důležité připomenout důležitost výběru při koupi. Pozorně si prohlédněte listy, zda nejsou flekaté nebo žluté. Případně zda se listy na sebe nelepí – to by mohla být známka poškození. Kupte hned i vhodné hnojivo a také postřik proti škůdcům.

Tip: Existují hnojiva určená přímo na ibišky. Jsou však mnohem dražší než jiná hnojiva pro pokojové rostliny, která jsou pro hnojení postačující.

Pokud ibišek přinesete domů, tak ho dejte na pár dní do karantény od ostatních květin. Je to kvůli případnému přenosu nákazy a těžko byste se jí z jiných květů zbavovali.

Jak se zbavit škůdců?

Nejčastějším škůdcem ibišku jsou molice. Jsou to malí bílí motýli, kteří se živí šťávou z listů. Také přenášejí mnoho virových chorob.

Škůdce na ibišku - molice

Na škůdce existují přípravky, které je třeba používat opakovaně. Jednou z možností je lesk na listy, který vytvoří ochranný film, likviduje vajíčka a zabraňuje usazování dalších parazitů. A navíc se listy krásně lesknou!

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 03.02.2019
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...