Ionizátor vzduchu – co to je? Zkušenosti dokazují, že pomáhá

Ionizátor vzduchu pročišťuje znečištěný vzduch a je užitečným pomocníkem pro alergiky, zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na imunitu a působí antidepresívně.

Ionizátor vzduchu do bytu

Největší uplatnění má v městských bytech. Na co byste se měli při výběru ionizátoru zaměřit a s jakými typy se na trhu setkáte? Jak ionizátor funguje a komu je určený?

Oblíbené produkty

Čistý vzduch i ve městě plném smogu

Ionizátor pročišťuje městský vzduch tak, aby se co nejvíc přiblížil tomu, který si tak rádi vychutnáváte v přírodě. Mnoho lidí chce být v centru dění a stahuje se do měst a jejich okolí a každodenní kolotoč je vtáhne natolik, že nemají dost času na to, aby ho trávili jinde. Z reality se jim na chvíli podaří uniknout aspoň během letních měsíců a jejich kroky většinou směřují do přírody – na hory, k moři, na chalupu... Na chvíli se snažia opustit město, ve kterém jim život znepříjemňuje stres, hluk a vzduch znečištěný smogem a prachem. Patříte mezi ně i vy? Díky ionizátorům si můžete čistý vzduch vychutnat i uprostřed velkoměsta

Dýchejte zhluboka

Vzduch v přírodě, na rozdíl od toho městského, obsahuje kladné ionty (kationty draslíku) a záporné ionty (anionty kyslíku a páry). Rovnováha platí i v tomto případě, protože v čistém prostředí se udržuje stejný poměr těchto polarit.

Optimální množství iontů ve vzduchu je min. 1000 až 1500 na cm3. V lese nebo na horách se s tímto množstvím běžně setkáte. „Hranici“ čistého vzduchu tvoří množství 200 až 250 na cm3. Ve městech je množství iontů často nižší než 100 aniontů na cm3 . A to je už pořádný rozdíl, co řeknete? 

Ionizátor vzduchu ve městě

Navíc není bydlení jako bydlení! Domy z klasických materiálů (kámen, cihly, dřevo) díky vodivosti udržují podobný poměr iontů, s jakým se setkáte v přírodě. Asi o polovinu méně se jich nachází v paneláku a v budovách ze železobetonu je jich jen mizivé množství.

Co to ty ionty vlastně jsou?

 • ionty jsou částice, které jsou díky ztrátě nebo získání elektronu nabité elektrickou energí
 • kladné ionty (kationty) jsou považované za nezdravé (nacházejí se v prachu, dýmu a dalších toxických látkách)
 • záporné ionty (anionty) se považují za „vzdušné vitamíny“, vznikají při blescích, vodopádech, mořském vlnobití...
 • vlive aniontů dochází také k likvidaci cigaretového dýmu
 • anionty se používají při sterilizaci nemocničního prostředí a zdravotních pomůcek (eliminují bakterie ve vzduchu a šíření nákazy)

Nízké množství iontů je i na místech, kde:

 • se setkává hodně lidí
 • se používí mnoho počítačů, televizorů, žárovek
 • interiér tvoří umělé materiály a plasty
 • je vzduch upravený klimatizací (auto, letadlo...)
 • je vzduch znečištěný cigaretovým dýmem

Bojovník s nemocemi moderního světa

Trápí vás dýchací potížealergie nebo jiná civilizační onemocnění? Lékař vám kromě léků naordinuje i klimatoterapii, takže pobyt v Tatrách nebo u moře. Při této terapii vás léčí vzduch, konkrétně jeho záporně nabité ionty. Změna prostředí vám prospěje i tehdy, když vás žádná uvedená nemoc netrápí. Relax na čerstvém vzduchu je k nezaplacení. Načerpáte sílu a svět bude hned hezčí. 

Výskyt alergiků je v dnešní době velmi častý. Minimálně jednoho zná každý. Alergie je následkem modernizace společnosti. Přírodním antihistaminikem, které v boji s alergií pomáhá, jsou právě záporně nabité ionty v ovzduší. Po vdechnutí se dostávají do krve a jejich zvýšená koncentrace působí jako regulátor látek zodpovědných za alergii a astma.

Ionizátor příznivě účinkuje na:

 • dýchací cesty
 • snižuje krevní tlak
 • urychluje hojení ran a popálenin
 • omezuje šíření bakterií
 • upravuje depresivní stavy
 • příznivě působí na krevní oběh (pokles sedimentace, rozšiřování cév...)
 • zlepšuje činnost mozku, zvyšují koncentraci a zlepšují paměť

Čistý vzduch díky ionizátoru do bytu

Ionizátor vzduchu do bytu

Umělá ionizace čistí vzduch a zbavuje ho také velkého množství prachových částic. Ionizátory pracují na různém principu. V současnosti jsou nejrozšířenější v kombinaci s čističkou vzduchu. Tyto přístroje využívají tzv. iontový vítr – vzduch, který vhání kazeta přístroje, pohlcuje prachové částečky a ionizuje vzduch. Nejnovější technologické postupy jsou proti svým předchůdcům nehlučné a nízkonákladové. Jejich jedinou nevýhodou je tvorba ozónu, ale i s tím se dá bojovat. Čím je ionizátor kvalitnější, tím méně ozónu vzniká.

Na trhu se setkáte s různými druhy ionizátorů: pokojovéstolní, nebo ionizátor vzduchu do auta. Existují i hydrodynamické ionizátory, v nichž je vzduch ionizovaný tříštěním kapek a nárazem vody na tvrdý podklad. Tyto přístroje slouží také jako zvlhčovače vzduchu a využívají se zejména v lázních. Nejsou vhodné na domácí požití.

Výběr ionizátoru vzduchu

Ionizátor vzduchu v místnosti jen tak neskryjete, proto byste měli kromě kvality hledět i na to, zda se vám k zařízení hodí. Jsou vyráběné i v moderním provedení, najít vhodný nebude problém. Nekupujte hned první ionizátor, na který v obchodě natrefíte. Porovnejte si cenu. Nemusí být všude stejná. Zeptejte sa i na to, jak se obsluhuje a udržuje. Ionizátor umístěte tak, aby měl kolem sebe aspoň půlmetrový volný prostor pro bezproblémové proudění vzduchu a aby se před ním nevyskytoval žádný kovový předmět a nedocházelo k okamžitému vybíjení aniontů.

Oblíbené produkty

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 14.01.2019
Hodnocení článku:
(86.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose? Jak vybrat zastřihávač na bradku, vlasy, vousy nebo chloupky v nose?

Stále víc mužů se snaží starat o svůj vzhled. Dobrým pomocníkem je zastřihávač, se kterým nebude úprava vlasů, bradky nebo zastřihávání chloupků v nose problém.

Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips Nejlepší tyčový vysavač? Recenze a test chválí Eta, Rowenta, Sencor a Philips

Tyčový vysavač je zajímavou alternativou k běžnému vysavači s hadicí. Při vysávání s ním se nemusíte příliš ohýbat a skladování je díky jeho svislému tvaru také jednodušší. Pomůžeme vám...

Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita Nejlepší průmyslový vysavač. Recenze a test chválí Bosch, Hilti, Makita

Průmyslové vysavače nacházejí využití nejen na stavbě nebo v profesionálních dílnách, ale také v garážích či hobby dílnách domácích mistrů. Čeho je třeba si při jejich výběru všímat?