Ionizátor vzduchu – co to je? Zkušenosti dokazují, že pomáhá

Ionizátor vzduchu pročišťuje znečištěný vzduch a je užitečným pomocníkem pro alergiky, zlepšuje krevní oběh, má pozitivní vliv na imunitu a působí antidepresívně.

Ionizátor vzduchu do bytu

Největší uplatnění má v městských bytech. Na co byste se měli při výběru ionizátoru zaměřit a s jakými typy se na trhu setkáte? Jak ionizátor funguje a komu je určený?

Oblíbené produkty

Čistý vzduch i ve městě plném smogu

Ionizátor pročišťuje městský vzduch tak, aby se co nejvíc přiblížil tomu, který si tak rádi vychutnáváte v přírodě. Mnoho lidí chce být v centru dění a stahuje se do měst a jejich okolí a každodenní kolotoč je vtáhne natolik, že nemají dost času na to, aby ho trávili jinde. Z reality se jim na chvíli podaří uniknout aspoň během letních měsíců a jejich kroky většinou směřují do přírody – na hory, k moři, na chalupu... Na chvíli se snažia opustit město, ve kterém jim život znepříjemňuje stres, hluk a vzduch znečištěný smogem a prachem. Patříte mezi ně i vy? Díky ionizátorům si můžete čistý vzduch vychutnat i uprostřed velkoměsta

Dýchejte zhluboka

Vzduch v přírodě, na rozdíl od toho městského, obsahuje kladné ionty (kationty draslíku) a záporné ionty (anionty kyslíku a páry). Rovnováha platí i v tomto případě, protože v čistém prostředí se udržuje stejný poměr těchto polarit.

Optimální množství iontů ve vzduchu je min. 1000 až 1500 na cm3. V lese nebo na horách se s tímto množstvím běžně setkáte. „Hranici“ čistého vzduchu tvoří množství 200 až 250 na cm3. Ve městech je množství iontů často nižší než 100 aniontů na cm3 . A to je už pořádný rozdíl, co řeknete? 

Ionizátor vzduchu ve městě

Navíc není bydlení jako bydlení! Domy z klasických materiálů (kámen, cihly, dřevo) díky vodivosti udržují podobný poměr iontů, s jakým se setkáte v přírodě. Asi o polovinu méně se jich nachází v paneláku a v budovách ze železobetonu je jich jen mizivé množství.

Co to ty ionty vlastně jsou?

 • ionty jsou částice, které jsou díky ztrátě nebo získání elektronu nabité elektrickou energí
 • kladné ionty (kationty) jsou považované za nezdravé (nacházejí se v prachu, dýmu a dalších toxických látkách)
 • záporné ionty (anionty) se považují za „vzdušné vitamíny“, vznikají při blescích, vodopádech, mořském vlnobití...
 • vlive aniontů dochází také k likvidaci cigaretového dýmu
 • anionty se používají při sterilizaci nemocničního prostředí a zdravotních pomůcek (eliminují bakterie ve vzduchu a šíření nákazy)

Nízké množství iontů je i na místech, kde:

 • se setkává hodně lidí
 • se používí mnoho počítačů, televizorů, žárovek
 • interiér tvoří umělé materiály a plasty
 • je vzduch upravený klimatizací (auto, letadlo...)
 • je vzduch znečištěný cigaretovým dýmem

Bojovník s nemocemi moderního světa

Trápí vás dýchací potížealergie nebo jiná civilizační onemocnění? Lékař vám kromě léků naordinuje i klimatoterapii, takže pobyt v Tatrách nebo u moře. Při této terapii vás léčí vzduch, konkrétně jeho záporně nabité ionty. Změna prostředí vám prospěje i tehdy, když vás žádná uvedená nemoc netrápí. Relax na čerstvém vzduchu je k nezaplacení. Načerpáte sílu a svět bude hned hezčí. 

Výskyt alergiků je v dnešní době velmi častý. Minimálně jednoho zná každý. Alergie je následkem modernizace společnosti. Přírodním antihistaminikem, které v boji s alergií pomáhá, jsou právě záporně nabité ionty v ovzduší. Po vdechnutí se dostávají do krve a jejich zvýšená koncentrace působí jako regulátor látek zodpovědných za alergii a astma.

Ionizátor příznivě účinkuje na:

 • dýchací cesty
 • snižuje krevní tlak
 • urychluje hojení ran a popálenin
 • omezuje šíření bakterií
 • upravuje depresivní stavy
 • příznivě působí na krevní oběh (pokles sedimentace, rozšiřování cév...)
 • zlepšuje činnost mozku, zvyšují koncentraci a zlepšují paměť

Čistý vzduch díky ionizátoru do bytu

Ionizátor vzduchu do bytu

Umělá ionizace čistí vzduch a zbavuje ho také velkého množství prachových částic. Ionizátory pracují na různém principu. V současnosti jsou nejrozšířenější v kombinaci s čističkou vzduchu. Tyto přístroje využívají tzv. iontový vítr – vzduch, který vhání kazeta přístroje, pohlcuje prachové částečky a ionizuje vzduch. Nejnovější technologické postupy jsou proti svým předchůdcům nehlučné a nízkonákladové. Jejich jedinou nevýhodou je tvorba ozónu, ale i s tím se dá bojovat. Čím je ionizátor kvalitnější, tím méně ozónu vzniká.

Na trhu se setkáte s různými druhy ionizátorů: pokojovéstolní, nebo ionizátor vzduchu do auta. Existují i hydrodynamické ionizátory, v nichž je vzduch ionizovaný tříštěním kapek a nárazem vody na tvrdý podklad. Tyto přístroje slouží také jako zvlhčovače vzduchu a využívají se zejména v lázních. Nejsou vhodné na domácí požití.

Výběr ionizátoru vzduchu

Ionizátor vzduchu v místnosti jen tak neskryjete, proto byste měli kromě kvality hledět i na to, zda se vám k zařízení hodí. Jsou vyráběné i v moderním provedení, najít vhodný nebude problém. Nekupujte hned první ionizátor, na který v obchodě natrefíte. Porovnejte si cenu. Nemusí být všude stejná. Zeptejte sa i na to, jak se obsluhuje a udržuje. Ionizátor umístěte tak, aby měl kolem sebe aspoň půlmetrový volný prostor pro bezproblémové proudění vzduchu a aby se před ním nevyskytoval žádný kovový předmět a nedocházelo k okamžitému vybíjení aniontů.

Oblíbené produkty

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu Šedý obývací pokoj - hodí se do každého bytu

Šedá patří k nejoblíbenějším barvám při zařizování interiéru. Je univerzální a výborně se kombinuje s ostatními barvami, což zaručuje obrovskou variabilitu v zařizování.

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 14.01.2019
Hodnocení článku:
(86.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče Jaký ohřívač na terasu? Nejlepší jsou plynové a terasové infrazářiče

Chtěli byste si posedět na terase i v podzimních či zimních měsících?  V našem článku vám poradíme, jaký ohřívač na terasu si vybrat a jakých parametrů si při jeho výběru všímat.

Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce Jak vybrat nejlepší elektrický hrnec na vaření nebo pečení? Recenze chválí rýžovary, remosky i multifunkční hrnce

Jak vybrat sendvičovač? Oblíbené jsou 3 v 1 modely či toastovač na 4 toasty Jak vybrat sendvičovač? Oblíbené jsou 3 v 1 modely či toastovač na 4 toasty

Jste milovníkem chutného opečeného chleba se sýrem či šunkou? S dobrým toastovačem tuto pochoutku připravíte raz dva. Na co se při jeho výběru zaměřit a co všechno takový malý pomocník...