Jak a čím čistit dřevěné parkety

Dřevěné podlahy a parkety patří k nejluxusnějším i nejtrvanlivějším typům podlah. Aby byly perlou místnosti, vyžadují i patřičnou dávku pozornosti a péče.

Zanedbané dřevěné parkety

Odměnou je však dlouhověkost a fascinující vzhled.

Oblíbené čističe na parkety

Jak vyčistit staré parkety?

Parketové podlahy byly běžnou součástí starých domův. Dnes je mnozí zlikvidují a nahradí plovoucí podlahou. Jen proto, že vypadají špatně. Chyba. I staré parkety jsou totiž přírodní dřevo, příjemnější než laminát a navíc se dají krásně zrenovovat a vyleštit.

Profesionální broušení parket 

Platí zde, že jako první na zničené parkety je třeba aplikovat dva základní postupy. Správné broušení a lakování. Podlaháři vědí, že můžete použít ty nejlepší laky na světě, ale podlaha bez důkladného vybroušení nebude vypadat dobře. A naopak, můžete parkety špičkově vybrousit, ale pokud lak nebyl aplikovaný správně nebo je nekvalitní, dobrého vzhledu podlahy nedosáhnete.

Renovace dřevěných parket

Při renovaci dřevěných podlah je možné si vybrat některý ze způsobů úpravy povrchu.

Lakování je nejpoužívanější povrchovou úpravou dřevěných podlah. Zvyšuje odolnost a životnost podlahy. Druhou možností je vosk nebo olej. Dřevo po nich zůstane přirozeně krásné, ale mírně se sníží odolnost vůči oděru.

Lakování dřevěných parket

Olejování a pastování parket vyplní póry, a tak chrání podlahu zejména proti vlhkosti. Moderní oleje se vytvrzují UV zářením a zpevní dřevo téměř jako lak. Olej a vosk jsou vhodnější na tmavé druhy dřeva, které oživí a zvýrazní kresbu. Nevýhodou oleje je jeho delší schnutí.

Čisticí prostředky na parkety

Čištění a údržba dřevěných podlah je základním předpokladem jejich dlouhodobě pěkného vzhledu. Běžné každodenní čištění stačí udělat vysavačem a smetákem. Jednou za čas je parkety nutné přetřít vlhkou utěrkou nebo parketovým mopem. Vlhkost by měla být jen taková, že parkety vyschnou maximálně do minuty. Dřevo nikdy příliš nenamáčejte, mohlo by nabobtnat. Obzvláště, pokud jde o dřeviny citlivé na vlhkost jako buk a jasan.

Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky. Podle druhu úpravy použijte čisticí prostředky na dřevěné parkety – mýdlo na ošetření olejovaných dřevšných podlah nebo čisticí prostředek na lakované podlahy – například Pattex na parkety (cena cca 6,50 eur) nebo HG čistič na dřevěné parkety za cca 7 eur. Pokud takový prostředek nemáte po ruce, univerzální čisticí prostředky raději nepoužívejte. Dřevěnou podlahu zbytečně vysušují a poškozují.

Čistící prostředky na parkety

V krajním případě je nejlepší alternativou běžné mazlavé mýdlo. Představuje spolehlivý prostředek na čištění dřevěných parket.

Jak odstranit skvrny

Přes použití laku nebo voskování se mohou na parketách vyskytnout skvrny. Pokud se objevily například skvrny od bot nebo povrchové znečištění, obvykle zafungují i koncentrované prostředky na čištění dřevěných podlah na bavlněném hadříku.

Další možností je odstranění skvrny od kávy, sazí nebo tuků technickým benzínem. Fixky a rtěnky se dají vyčistit lihem smíšeným s vodou v poměru 1:1. Je potřebné dbát na to, aby se nepoškodil povrch parkety. V případě parket ošetřených olejem je obvykle potřebné následné přetření postiženého místa novým lakem nebo voskovou vrstvou. Pokud se poškodil lak, bude nutné parketu zbrousit a znovu přelakovat.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?Publikováno dne: 27.06.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home? Výhody inteligentní domácnosti ocení každý. Jak si vytvořit smart home?

Inteligentní domácnost už dávno není tak drahou záležitostí. Víte, které činnosti vám smart domácnost zjednoduší, zda můžete systém nainstalovat svépomocí a jaká je nabídka těchto...

Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy Nechat či nenechat spát psa ve svojí posteli? Prozradíme vám plusy i mínusy

Pejskaři často řeší otázku, zda pustit psa do postele, nebo ne? Odpověď není jednoznačná, v článku se však dozvíte všechna pro a proti. 

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.