Jak a čím čistit dřevěné parkety

Dřevěné podlahy a parkety patří k nejluxusnějším i nejtrvanlivějším typům podlah. Aby byly perlou místnosti, vyžadují i patřičnou dávku pozornosti a péče.

Zanedbané dřevěné parkety

Odměnou je však dlouhověkost a fascinující vzhled.

Oblíbené čističe na parkety

Jak vyčistit staré parkety?

Parketové podlahy byly běžnou součástí starých domův. Dnes je mnozí zlikvidují a nahradí plovoucí podlahou. Jen proto, že vypadají špatně. Chyba. I staré parkety jsou totiž přírodní dřevo, příjemnější než laminát a navíc se dají krásně zrenovovat a vyleštit.

Profesionální broušení parket 

Platí zde, že jako první na zničené parkety je třeba aplikovat dva základní postupy. Správné broušení a lakování. Podlaháři vědí, že můžete použít ty nejlepší laky na světě, ale podlaha bez důkladného vybroušení nebude vypadat dobře. A naopak, můžete parkety špičkově vybrousit, ale pokud lak nebyl aplikovaný správně nebo je nekvalitní, dobrého vzhledu podlahy nedosáhnete.

Renovace dřevěných parket

Při renovaci dřevěných podlah je možné si vybrat některý ze způsobů úpravy povrchu.

Lakování je nejpoužívanější povrchovou úpravou dřevěných podlah. Zvyšuje odolnost a životnost podlahy. Druhou možností je vosk nebo olej. Dřevo po nich zůstane přirozeně krásné, ale mírně se sníží odolnost vůči oděru.

Lakování dřevěných parket

Olejování a pastování parket vyplní póry, a tak chrání podlahu zejména proti vlhkosti. Moderní oleje se vytvrzují UV zářením a zpevní dřevo téměř jako lak. Olej a vosk jsou vhodnější na tmavé druhy dřeva, které oživí a zvýrazní kresbu. Nevýhodou oleje je jeho delší schnutí.

Čisticí prostředky na parkety

Čištění a údržba dřevěných podlah je základním předpokladem jejich dlouhodobě pěkného vzhledu. Běžné každodenní čištění stačí udělat vysavačem a smetákem. Jednou za čas je parkety nutné přetřít vlhkou utěrkou nebo parketovým mopem. Vlhkost by měla být jen taková, že parkety vyschnou maximálně do minuty. Dřevo nikdy příliš nenamáčejte, mohlo by nabobtnat. Obzvláště, pokud jde o dřeviny citlivé na vlhkost jako buk a jasan.

Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky. Podle druhu úpravy použijte čisticí prostředky na dřevěné parkety – mýdlo na ošetření olejovaných dřevšných podlah nebo čisticí prostředek na lakované podlahy – například Pattex na parkety (cena cca 6,50 eur) nebo HG čistič na dřevěné parkety za cca 7 eur. Pokud takový prostředek nemáte po ruce, univerzální čisticí prostředky raději nepoužívejte. Dřevěnou podlahu zbytečně vysušují a poškozují.

Čistící prostředky na parkety

V krajním případě je nejlepší alternativou běžné mazlavé mýdlo. Představuje spolehlivý prostředek na čištění dřevěných parket.

Jak odstranit skvrny

Přes použití laku nebo voskování se mohou na parketách vyskytnout skvrny. Pokud se objevily například skvrny od bot nebo povrchové znečištění, obvykle zafungují i koncentrované prostředky na čištění dřevěných podlah na bavlněném hadříku.

Další možností je odstranění skvrny od kávy, sazí nebo tuků technickým benzínem. Fixky a rtěnky se dají vyčistit lihem smíšeným s vodou v poměru 1:1. Je potřebné dbát na to, aby se nepoškodil povrch parkety. V případě parket ošetřených olejem je obvykle potřebné následné přetření postiženého místa novým lakem nebo voskovou vrstvou. Pokud se poškodil lak, bude nutné parketu zbrousit a znovu přelakovat.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 27.06.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak správně větrat během zimy? Jak správně větrat během zimy?

Kdo by ve vlastním bytě mrznul? Vyvětrat je třeba, i když vám zuby drkotají už při pomyšlení na to, že máte v té zimě na pět minut otevřít okno. Prozradíme vám, jak správně větrat i...

Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka? Jak zazimovat vířivku? Svépomocí, nebo zavolat odborníka?

Zazimování vířivky se může zdát někomu jako zvláštní úkon. V tomto článku se dozvíte, jaké jsou pro to důvody a na co při této činnosti nezapomenout. Přečtěte si naše rady a nezapomenete...

Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly Jak zazimovat letní šatník? Pomohou úložné boxy a vakuové obaly

Teplé letní dny jsou nenávratně pryč. Zazimování letního oblečení proto nelze vůbec odkládat. Kam však uložit množství oblečení, se ktorým máme plány i budoucí rok? Poradíme vám!