Jak a čím čistit dřevěné parkety

Dřevěné podlahy a parkety patří k nejluxusnějším i nejtrvanlivějším typům podlah. Aby byly perlou místnosti, vyžadují i patřičnou dávku pozornosti a péče.

Zanedbané dřevěné parkety

Odměnou je však dlouhověkost a fascinující vzhled.

Oblíbené čističe na parkety

Jak vyčistit staré parkety?

Parketové podlahy byly běžnou součástí starých domův. Dnes je mnozí zlikvidují a nahradí plovoucí podlahou. Jen proto, že vypadají špatně. Chyba. I staré parkety jsou totiž přírodní dřevo, příjemnější než laminát a navíc se dají krásně zrenovovat a vyleštit.

Profesionální broušení parket 

Platí zde, že jako první na zničené parkety je třeba aplikovat dva základní postupy. Správné broušení a lakování. Podlaháři vědí, že můžete použít ty nejlepší laky na světě, ale podlaha bez důkladného vybroušení nebude vypadat dobře. A naopak, můžete parkety špičkově vybrousit, ale pokud lak nebyl aplikovaný správně nebo je nekvalitní, dobrého vzhledu podlahy nedosáhnete.

Renovace dřevěných parket

Při renovaci dřevěných podlah je možné si vybrat některý ze způsobů úpravy povrchu.

Lakování je nejpoužívanější povrchovou úpravou dřevěných podlah. Zvyšuje odolnost a životnost podlahy. Druhou možností je vosk nebo olej. Dřevo po nich zůstane přirozeně krásné, ale mírně se sníží odolnost vůči oděru.

Lakování dřevěných parket

Olejování a pastování parket vyplní póry, a tak chrání podlahu zejména proti vlhkosti. Moderní oleje se vytvrzují UV zářením a zpevní dřevo téměř jako lak. Olej a vosk jsou vhodnější na tmavé druhy dřeva, které oživí a zvýrazní kresbu. Nevýhodou oleje je jeho delší schnutí.

Čisticí prostředky na parkety

Čištění a údržba dřevěných podlah je základním předpokladem jejich dlouhodobě pěkného vzhledu. Běžné každodenní čištění stačí udělat vysavačem a smetákem. Jednou za čas je parkety nutné přetřít vlhkou utěrkou nebo parketovým mopem. Vlhkost by měla být jen taková, že parkety vyschnou maximálně do minuty. Dřevo nikdy příliš nenamáčejte, mohlo by nabobtnat. Obzvláště, pokud jde o dřeviny citlivé na vlhkost jako buk a jasan.

Nepoužívejte agresivní čisticí prostředky. Podle druhu úpravy použijte čisticí prostředky na dřevěné parkety – mýdlo na ošetření olejovaných dřevšných podlah nebo čisticí prostředek na lakované podlahy – například Pattex na parkety (cena cca 6,50 eur) nebo HG čistič na dřevěné parkety za cca 7 eur. Pokud takový prostředek nemáte po ruce, univerzální čisticí prostředky raději nepoužívejte. Dřevěnou podlahu zbytečně vysušují a poškozují.

Čistící prostředky na parkety

V krajním případě je nejlepší alternativou běžné mazlavé mýdlo. Představuje spolehlivý prostředek na čištění dřevěných parket.

Jak odstranit skvrny

Přes použití laku nebo voskování se mohou na parketách vyskytnout skvrny. Pokud se objevily například skvrny od bot nebo povrchové znečištění, obvykle zafungují i koncentrované prostředky na čištění dřevěných podlah na bavlněném hadříku.

Další možností je odstranění skvrny od kávy, sazí nebo tuků technickým benzínem. Fixky a rtěnky se dají vyčistit lihem smíšeným s vodou v poměru 1:1. Je potřebné dbát na to, aby se nepoškodil povrch parkety. V případě parket ošetřených olejem je obvykle potřebné následné přetření postiženého místa novým lakem nebo voskovou vrstvou. Pokud se poškodil lak, bude nutné parketu zbrousit a znovu přelakovat.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...Publikováno dne: 27.06.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na deskuJaké umyvadlo do koupelny? Zapuštěné, se skříňkou, na desku

Při zařizování koupelny je třeba myslet na mnoho věcí – sprcha, toaleta nebo kvalitní umyvadlo. Umyvadlo se skříňkou, zapuštěné umyvadlo, umyvadlo na desku? My vám poradíme, jak si...

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...