Jak zařídit klícku pro chov fretky, cena, potrava, zápach. Kolika let se dožívá fretka?

Fretky jsou zvědaví, hraví a aktivní tvorové, kteří se postupem času stali oblíbeným zvířetem i do domácnosti. Tento neobvyklý domácí mazlíček však může svým chováním a potřebami zaskočit začínajícího chovatele. Proto je důležité před tím, než si fretku opatříte, přečíst si o ní co nejvíc informací.

Jak chovat fretku?

V tomto článku se dozvíte základní informace o chovu fretky i to, s čím je třeba předem počítat.

Výbava potřebná na chov fretek


Základní informace o fretkách

Fretky jsou vzrůstem malá zvířata s podlouhlým tělem, dlouhým ocasem a krátkyma nohama. Tato zvířata se stala oblíbeným domácím mazlíčkem, i když jejich chov může být náročný a zaskočit nepřipraveného začínajícího chovatele. Dožívají se 6–10 roků, ale doposud nejdelší rekord drží 14letá fretka. Fretky mají ostré drápky, které rády používají, a nevyhnete se ani kousnutím, hlavně u mladších jedinců. Jejich příbuznými jsou rosomáci, lasice i tchoři – počítat je proto třeba i s typickým zápachem, který se sice dá částečně řešit brzkou kastrací, ale ne vždy se mu úplně vyhnete. Zápach závisí i na individuálním jedinci, některé fretky zapáchají víc, jiné téměř vůbec ne.

I když fretky jsou noční živočichové, svoji aktivitou se dokážou přizpůsobit životnímu rytmu domácnosti, ve které žijí. Nedoporučuje se však opatřit si fretku, pokud máte v domácnosti malé děti. Ty by si s nimi mohly neopatrně hrát a neúmyslně je tak zranit. Také se nedoporučuje opatřit si jen jednu fretku, ale pár, protože jde o společenské zvíře. Vždy se však přizpůsobte povaze konkrétního zvířete – ne všichni jedinci vycházejí s dalšími zvířaty. Fretky jsou zvědavá a hravá zvířata, která budou vyžadovat dostatek aktivit, prolézaček, hraček a vaši pozornost. Se spánkem jsou na tom podobně jako kočky – dokážou prospat i 20 hodin denně.

Co je třeba před pořízením fretky zvážit

Tak jako při koupi či adopci jakéhokoliv jiného zvířete, si tento krok v první řadě důkladně promyslete. Zvažte, zda budete mít na chov a péči o fretku dostatek času, financí a motivace nejen nyní, ale i za rok či několik let. Jde přece o živého tvora, kterého nelze jen tak někam odložit jako hračku, která vás už přestala zajímat. Zvažte několik faktorů a zeptejte se sami sebe:

 • Budete mít na péči o fretku dostatek času?
 • Budete mít dostatek finančních prostředků nyní, ale i za rok / pár let?
 • Dokážete jí zajistit vhodnou potravu, podmínky pro život a pravidelnou veterinární péči?
 • Je vaše domácnost připravená na nový přírůstek? Dokážete se smířit s poškrábaným a poškozeným nábytkem?
 • Máte jiná zvířata nebo děti?
 • Jste smíření se zápachem a čištěním toalet?
 • Jste dostatečně trpěliví a dokážete zvládnout i počáteční kousání či tvrdohlavou povahu fretky?

Kolik stojí fretka

Prvním finančním nákladem, se kterým se setkáte, je cena samotné fretky. Ta se může výrazně lišit na základě toho, zda kupujete mládě, nebo dospělou fretku, s průkazem o původu, nebo bez. Počítat můžete s cenou v rozpětí přibližně 80–200 eur, přičemž vyšší cena bývá u mláďat s průkazem o původu. V bazarech najdete i fretky za 50 a méně eur, přičemž jde většinou o dospělé jedince, kterým jejich majitelé hledají nový domov. V případě této koupě se zajímejte o důvody prodeje a ověřte si i podmínky, v jakých fretka žije.

Vhodná klec pro fretku se závěsným odpočívadlem

Častou otázkou také bývá, odkud si fretku opatřit. Nejlepší volbou bývá koupě fretky od zkušeného chovatele nebo chovatelské stanice. Chovatelské stanice dbají na správný chov a péči o fretky a zajišťují jim pravidelnou zdravotní péči, díky čemuž se dozvíte přesné informace o původu mláděte fretky i zdravotním stavu rodičů. Tato mláďata dostanete už obvykle odčervená, očipovaná i s průkazem. Zkušený chovatel vám také rád poradí s výchovou fretky a zvládnutím prvotních problémů při výcviku.

Další finanční náklady

Kromě koupě fretky vás budou čekat i další finanční náklady. Mezi počáteční náklady patří koupě klícky, která vás může vyjít od 50 po pár stovek eur, nákup toalet za pár desítek eur, do kterých můžete koupit výstelku nebo natrhat noviny. Fretkám můžete koupit i různé doplňky v podobě prolézaček a další výbavy, kterou si budou krátit čas. Na pár desítek eur vás vyjde i nákup misky na potravu a vodu, případně napájedlo, a prvních pár balení krmiva. V začátcích se u malých fretek doporučuje vyzkoušet několik druhů krmiv a potravy, aby v dospělosti při změně potravy neměly trávicí problémy nebo neodmítaly i jinou potravu.

Kromě těchto nákladů nezapomínejte na veterinární péči. Důležité jsou preventivní prohlídky, ale mohou se vyskytnout potřebné vakcinace, léky, kastrace a různé další výdaje. Pokud se rozhodnete pro kastraci, doporučuje se provést do 6–12 měsíců. Pokud se rozhodnete brávat fretku s sebou ven, na procházky, za pár eur jí můžete koupit vodítko s postrojem. Po koupení základní výbavy vám ale stále zůstanou opakované výdaje, tedy hlavně výdaje za stravu, veterinární poplatky a občasnou koupi nové hračky.

Fretka a další zvířata

Spolužití fretky a dalších domácích zvířat je možné, ale závisí na několika faktorech. V první řadě jde o povahu fretky a vašich dalších zvířat – čím přátelštější a mírumilovnější jsou, tím snáze si na sebe zvyknou. Dalším faktorem je věk zvířat, protože čím mladší zvíře je, tím snáze si zvykne na okolní podmínky, tedy i na spolužití s jinými zvířaty. Když bude fretka vyrůstat v úplné samotě, jen s lidským kontaktem, ostatních zvířat jako kočky či psa se může bát nebo se k nim chovat útočně. Velkou roli sehrává i to, o jaká zvířata jde. Dobře socializovaní psi a kočky většinou s fretkou vycházejí dobře, ale plašší nebo dominantnější zvířata mohou mít problém. Problémem jsou i drobná zvířata jako hlodavci nebo ptáčci, které fretka může vnímat spíše jako potravu než přátele. Asi nejlepším zvířecím společníkem pro fretku je další fretka, se kterou si budou krátit čas během vaší nepřítomnosti.

Péče o fretku

Každá fretka vyžaduje vhodnou péči, která nespočívá jen v krmení. Fretkám je potřebné zajistit vhodnou klícku, výběh, který lze ohraničit voliérou, čistit toalety, zajistit jim hračky a aktivity, aby se nenudily, a věnovat jim dostatek svého času.

Péče o fretku

Klícka

Vhodným domovem pro fretku je mřížová klícka, která má dostatečně malé mezery mezi mřížemi, aby se skrz ně fretka nedostala. Mřížová klícka je vhodná právě proto, že zajistí cirkulaci vzduchu na rozdíl od skleněného terária nebo jiných zařízení. Aby se ve své klícce fretka nenudila, měla by mít aspoň 2 poschodí spojená trubkou, provazy či schůdky, po kterých by mohla lézt. Na to budete potřebovať klícku s rozměry minimálně 50 x 50 x 70 cm. Fretka by neměla být v kleci zavřená celou dobu, ale je to prostor, v němž budete moci fretku nechat např. při odchodu z domu. Klícku umístěte mimo průvan na místo s přirozeným denním světlem, ale ne přímými slunečními paprsky. V klícce bude fretka odpočívat, proto se ujistěte, že nebude rušená a že nebude vystavená hluku. Klícku je potřebné vystlat stelivem, které je také potřebné čistit, avšak vyhněte se používání pilin, které by měly negativní vliv na dýchací soustavu fretek.

Výběh

Kromě klícky by měla mít fretka k dispozici také výběh, tedy určitý prostor ve vašem příbytku, v němž jí dovolíte volně se pohybovat. Výběh by neměl být v celém domě, protože svým přirozeným chováním mohou fretky některé věci poškodit. Drápky např. často ničí pohovky, postele a textilie, na kobercích a textilním nábytku mohou zanechávat pachové stopy, odpadky z koše, ale i další drobné předměty mohou roznášet a skrývat. Fretky se mohou ukrývat v dutinách nábytku, poškodit závěsy, zničit rostliny, vyhrabat hlínu z květináčů nebo snadno rozbít vaši oblíbenou vázu. V prostoru, v němž se budou pohybovat, byste měli tyto předměty omezit.

Snažte se omezit přítomnost koberců a textilií, ale nahraďte je různými prolézačkami, trubkami, tubami, houpacími sítěmi, krabicemi a předměty, které mohou objevovat a po kterých mohou lézt. Fretky by neměly mít možnost výběhu do kuchyně a místností, kde se nachází množství elektrospotřebičů a předmětů, kterými by se mohly zranit. Ujistěte se, že se v jejich blízkosti nenacházejí žádné nezajištěné kabely, jedovaté rostliny, čisticí prostředky, nebezpečné látky či předměty, které by mohly rozbít. Zároveň se smiřte s tím, že předměty, které jim ve výběhu necháte, budou do určité míry poškozené a poškrábané.

Toaleta

Dobrou zprávou je, že fretku můžete naučit chodit na toaletu. Ta by měla být umístěná nejen v kleci, ale i ve výběhu. Pokud je výběh větší, umístěte více toalet. Ty mohou být čtvercové, které poskytují víc prostoru, nebo trojúhelníkové, které jsou vhodné do rohů. Toaleta by měla být vystlaná např. natrhaným novinovým papírem nebo granulovaným stelivem pro kočky, ale ne pilinami. Toaletu je potřebné čistit poměrně často, nejlépe každý den, protože fretky svoje výkaly nezahrabávají. Častým čištěním tak předejdete nechtěnému zápachu. Zápach můžete snížit i výběrem vhodného krmiva.

Potrava

Základem potravy fretek by měla být živočišná strava, protože jde o masožravé živočichy, kteří potřebují stravu bohatou na živočišné bílkoviny s dostatečným množstvím tuku. Fretky nedokážou pořádně strávit vlákninu a konzumace rostlinných bílkovin by mohla vést k různým zdravotním problémům. Vhodnou potravou pro fretky je maso, např. kuřecí nebo morčecí maso. V obchodech s krmivy pro zvířata však narazíte na širokou nabídku krmiv pro fretky v podobě granulí, konzerv, taštiček a podobně.

Koupání fretky v umyvadle a čištění zubů

V nezbytném případě je možné fretky nakrmit i potravou pro kočky, konkrétně granulkami pro koťata. Důležité totiž je, aby mělo krmivo vysoký podíl živočišných bílkovin, ale i tuků a dalších potřebných živin. Nejlepší vyváženou stravu však svým domácím mazlíčkům zajistíte tehdy, když jim koupíte krmivo určené konkrétně pro ně. Bonusem některých granulí pro fretky je i to, že obsahují látky jako juka schidigera, která pomáhá snižovat zápach zvířecích výkalů, nebo látky působící preventivně proti vzniku zubního kamene.

Součástí stravy je také pitný režim. Své fretce proto zabezpečte čistou vodu, která bude neustále v jejím dosahu a kterou budete pravidelně vyměňovat. Na trhu najdete i různé vitamínové a výživové doplňky. Ty není potřebné kupovat, když své fretce zajistíte vyváženou výživu a pokud vám je nedoporučí veterinář. Vitamínové doplňky mohou pomoci, pokud spatříte na fretce nějaké projevy nedostatku mikroživin, např. suchá a šupinatá pokožka. I v tom případě je vhodné se poradit s veterinářem.

Čas věnovaný hrám

Kromě materiálních věcí je potřebné zajistit fretce společnost a dostatek času stráveného hraním. S fretkou byste denně měli strávit aspoň 4 hodiny, což neznamená 4 hodiny v kuse, ale během celého dne. Když máte fretku jen jednu, bude vyžadovat víc pozornosti a bude na vás víc vázaná. Když máte fretky 2 (nebo víc), budou si moci dělat společnost tehdy, když s nimi nejste. Fretce zkuste věnovat svůj čas během celého dne, ráno, odpoledne i večer, a zabavit je různými hrami, mazlením se, hlazením, procházkami a různými aktivitami.

Výbava potřebná na chov fretek


Často kladené otázky

 • Sameček, nebo samička? Záleží na pohlaví? Výběr pohlaví fretky může být také důležitý. Samičky jsou vzrůstem menší, jsou energičtější, pohybují se rychle a rády šplhají a lezou. Samečci jsou v dospělosti větší než samičky, ale nemotornější, méně lezou a celkově jsou klidnější. Samečci však v čase říje víc značkují svoje teritorium, čímž způsobují víc zápachu.
 • Je potřebné brát fretku na procházky? Procházka a pobyt na čerstvém vzduchu fretkám prospívá, mohou se vyřádit, objevovat nové prostředí, fyzickou aktivitou se unavit a zlepšovat si tak fyzickou kondici i psychické zdraví, protože procházky představují stimulaci smyslů a určitou změnu oproti tomu, když jsou celé dny doma. Ne všechny fretky však mají rády vodítko, na ně je potřebné zvykat odmalička, avšak bez vodítka ji do přírody nepouštějte, mohla by se vám snadno zatoulat.
 • Dá se ovlivnit zápach fretek? Na snížení zápachu se doporučuje kastrace do 6–12 měsíců, správná a vyvážená strava (krmivo vhodné pro fretky, vyloučení konzumace ryb), ale i důkladná péče. To znamená pravidelné čištění toalet a výkalů mimo ně, čištění uší, které mohou být zanesené, čištění podestýlek a omezení koupání fretek na max. jednou za pár měsíců, neboť příliš časté koupání může způsobit nadměrnou produkci olejů, a tím i zápachu.
 • Jsou fretky vhodné do domácnosti s malými dětmi? Do této domácnosti se fretky nedoporučují. Děti jsou zvědavé a hravé, často s fretkami neopatrně zacházejí, chytají je, nahánějí, čímž fretkám způsobují stres. Vystrašené fretky mohou vrátit „útok“ kousnutím. Ve výsledku tak může dojít ke zraněním na obou stranách a zbytečnému stresu.
 • Jak zabezpečit domácnost pro fretky? Zvědavé a aktivní fretky rády všude lezou a hledají skrýše, proto se mohou schovávat za nábytkem, ale i v něm. Proto je potřebné zabezpečit díry a prostory s průměrem 2,5 a víc cm, do kterých by mohly vlézt. Zároveň je potřebné zabezpečit elektrospotřebiče, kabely, předměty, které by se mohly rozbít a všechno to, k čemu máte citovou vazbu.
 • Je fretka divoké zvíře? Ne, fretky jsou domestikovaná zvířata, což se možná někdy nezdá, protože jsou aktivní a energičtí tvorové, kteří rychle ztratí pozornost a dokážou i pokousat. Fretky se začaly domestikovat už před 2 500 roky. O jejich domestikování máme málo poznatků, avšak jejich pravděpodobným předchůdcem byl tchoř tmavý a účel domestikování mohl mít co do činění s lovem.
 • Čím by se fretky neměly krmit? Je nějaká potravina zakázaná? Fretky jsou masožravci, proto by se neměly krmit rostlinnou stravou ani potravou, kterou konzumují lidé. Pšenice, zelenina, rýže, obilniny, ovoce, ale i sladkosti, čokoláda či mléčné produkty by jim mohly způsobit trávicí těžkosti a někdy i vážné problémy. Při dlouhodobé nevhodné stravě mohou vzniknout vážné zažívací problémy i rakovina.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 21.10.2022
Hodnocení článku:
(93.2%)

V této kategorii najdete i:

Kvalitní krmivo pro kočky nabízí Royal Canin, Whiskas, Purina i Carnilove – test, recenze, cenaKvalitní krmivo pro kočky nabízí Royal Canin, Whiskas, Purina i Carnilove – test, recenze, cena

Také kočky mají určité nároky na potravu. Potřebují vyváženou stravu prospěšnou jejich zdraví. Víte, které krmivo je pro vaši kočku nejvhodnější?

Svítící, kožený, elektrický, GPS, nylonový nebo řetízkový obojek pro psa? Poradíme, jak vybratSvítící, kožený, elektrický, GPS, nylonový nebo řetízkový obojek pro psa? Poradíme, jak vybrat

Podle čeho si vybrat materiál a rozměr obojku? Přečtěte si náš článek, díky kterému bude váš výběr mnohem jednodušší.

Chov včel a legislativa: Jaké jsou povinnosti včelaře?Chov včel a legislativa: Jaké jsou povinnosti včelaře?

Chov včel není přínosný jen pro samotného chovatele, ale také pro životní prostředí. Přemýšlíte nad tím, že byste si na svoji zahradu umístili jeden či dva úly? Kromě znalostí o chovu...