Péče o mořská prasátka: vhodná klícka a domek, jídlo, spánek, choroby

Přemýšlíte nad koupí domácího zvířete a do užšího výběru se dostalo i morče? I když tato zvířata patří k hlodavcům, ve skutečnosti dokážou plnohodnotně zastoupit psa. Na druhé straně vyžadují trochu víc pozornosti a péče než křeček nebo myš.

Jak chovat mořské prasátko

Před tím, než si toto chlupaté klubko definitivně koupíte, si proto pořádně zvažte všechny plusy a mínusy.

Výbava potřebná na chov mořských prasátek

Základní informace o morčatech

Domovinou morčat je Jižná Amerika, konkrétně oblast And. Původně sloužila jako potrava, avšak pouze v těchto částech světa. V průběhu 16. stoletía, po jejich přivezení do Evropy, se okamžitě stala oblíbenými domácími miláčky, a to hlavně pro jejich nekonfliktní povahu. Morčata patří k hlodavcům, v porovnání se svými soukmenovci se však dožívají vyššího věku, v průměru 6–8 let a dorůstají do váhy 800 gramů až 1 kilogramu.

Povaha mořských prasátek

Morčata patří k hlodavcům, avšak na rozdíl od jiných populárních mazlíčků z této kategorie mají mnohé pozitivní vlastnosti. V první řadě nehrají tak jako křečci nebo myši. Tedy, když se jim něco znelíbí, nebo když narazíte na hyperaktivnějšího jedince, může se vám od něho dostat nějaké to hryznutí, ubližování člověku však skutečně nepatří k jejich oblíbeným činnostem.

Morčata také obvykle nedělají cirkus jako například křečci džungarští, kteří jsou svojí divokou povahou pověstní. Nemusíte se obávat ani nočního vyvádění a kolo na běhání také nepatří k jejich top aktivitám. Spokojené morče většinu dne tráví žraním, povalováním se, hrou a případně mazlením s jeho majitelem. V noci si zase velmi rádo dopřeje kvalitní spánek.

Inteligence mořských prasátek

Pokud hledáte alternativu ke psovi, morče může být tím pravým ořechovým. Není to o něm sice moc známé, ale toto zvíře se při trošce snahy naučí reagovat na jméno, dokonce ho můžete naučit i přivolání. Morčata zvládnou také jednoduché základy agility, tedy různé překonávání překážek. Jinak řečeno, i když jde o hlodavce, kteří nepatří k největším géniům ve zvířecí říši, morčata jsou v tomto směru výjimkami. Jsou to skutečně inteligentní zvířata, tedy v rámci svých možností.

Dlouhosrsté mořské prasátko

Kde koupit morče

Ano, morčata dostanete za pár eur v každé akvaristice. Zvířata, která jsou množená pro komerční prodej, však nepatří k té nejlepší volbě. Dejme stranou to, že chovná morčata nežijí ten najkrásnější život. Jedinci, kteří jsou produktem komerčního prodeje, nejednou trpí celou řadou vrozených poruch, mají oslabenou imunitu, což se projeví na zvýšené náchylnosti na různá onemocnění a také na jejich kratším životě. Bohužel, není ničím neobvyklým, že morče z akvaristiky uhyne několik dní po tom, když si ho přinesete domů.

Nejistější volbou je proto koupě morčete s rodokmenem, tedy z oficiální chovné stanice, popřípadě aspoň od soukromého chovatele, pro kterého je chov morčat koníčkem. Musíte počítat s tím, že cena mořského prasátka s rodokmenem je podstatně vyšší. Hlavně tehdy, když chcete toto zvíře opatřit svým dětem, se může tato investice zdát zbytečná. Podívejte se na to z praktického pohledu. Umíte si představit, že milovaný domácí mazlíček vašeho dítěte umře z ničeho nic po dvou měsících? Nebo když po čase onemocní, necháte ho uhynout bez toho, abyste navštívili veterináře? Když odmítáte za mořské prasátko vyhazovat desítky eur, poohlédněte se například po jedincích vyřazených z chovu.

Pokud byste se přece jen rozhodli pro koupi morčete v klasické prodejně, nikdy nekupujte už na pohled slabé či nemocné jedince.

Jak si vybrat zdravé morče:

 • Má pěknou a lesklou srst – nepřirozené kadeření, matná barva nebo vypadané chumáče srsti neříkají o ničem dobrém
 • Má „živé“ oči a zájem o okolí
 • Výtok z očí, nosu nebo uší je jasným znakem onemocnění
 • Uši jsou ve vzpřímené poloze
 • Nemá na těle žádná viditelná zranění
 • Je aktivní – na rovinu, apatické zvíře skrčené v koutě klece s největší pravděpodobností nepřežije následující týden

POZOR: Kupujte si zásadně mladá morčata, přibližně ve věku kolem 5–6 týdnů.

Jedno versus dvě morčata

Na začátku jedna špatná zpráva. Morčata žijí ve volné přírodě v koloniích, proto k životu nutně potřebují partnera. Toho jim vy nikdy nenahradíte plnohodnotně. Aby bylo morče spokojené, potřebuje se stočit do klubka s dalším morčetem, potřebuje s ním běhat po kleci během dne a spát během noci. Uvidíte pak, jak si toto zvíře zamilujete, že nakonec nezůstanete jen při jednom „kousku“. Pokud jste ochotní přistoupit na koupi dvou morčat, kupujte je vždy spolu, ideálně z jednoho vrhu. Takto se vyhnete případným konfliktům a jejich následnému řešení.

Dvě morčata na vlněné dece

Výběr pohlaví

Sameček a samička rovná se potomstvo. Při chovu morčat opačného pohlaví se však stoprocentně vyhnete vzájemným neshodám či bitkám. Dva samci, a to i ti, kterí spolu vyrůstali odmalička, mohou v průběhu puberty vůči sobě projevovat dominanci. Samičky jsou v tomto směru všeobecně pohodovější.

Z hlediska povahy jsou samci, jak to už bývá u všech zvířecích druhůch, k člověku o něco vlídnější. Ocení víc mazlení a vaši pozornost. Neznamená to, že samička na vás ani nepohlédne, jednoduše je jen trošku víc samostatná.

Jak udomácnit morče

Morčata jsou extrémně citlivá na stres a právě změna prostředí je může doslova zabít. Když morče přemístíte do nového domova, zvýší se u něj produkce stresových hormonů a srdeční frekvence se zrychlí asi o 30 minut. Jediným skutečně účinným způsobem, jak morčeti zmírnit stres z jeho přemístění, je koupě dvou jedinců, kteří se důvěrně znají.

Potom, když si morče nebo morčata přinesete domů, vložte je i spolu s krabičkou nebo klíckou do jejich nového domova. Nechte je, ať vylezou sama, do ničeho je nenuťte. Následně jim nechte dostatek času na aklimatizování. Je nejlepší, když si jich aspoň prvních 24 hodin nebudete všímat. Ochraňte je i před jinými rušivými momenty – hluk, bouchání, a seznamování s ostatními domácími zvířaty odložte na následující dny.

Klícka pro mořské prasátko

Základní pravidlo zní, že klícka nebo akvárium pro jedno morče musí mít minimální rozměry 60 x 40 x 40 cm (d x v x š), klícka pro dvě morčata 120 x 80 x 45 cm. Druhé poschodí je vždy jen výhodou, v tomto případě však musí být klícka o něco vyšší.

Vhodná klec pro mořské prasátko

U klícky by měly být mříže vodorovné, ideálně pozinkované nebo chromované, v případě akvária není na škodu vrchní poklop. I když tato zvířata nepatří k velkým „uprchlíkům“, delší chvilka nudy je k menším lumpárnám vyprovokovat může. Klícku umístěte mimo průvan, na který jsou morčata extrémně citlivá. Vhodné je klidné místo, na které aspoň pár hodin denně svítí slunce. Dejte si pozor, aby se v okolí klícky nenacházely elektrické kabely!

TIP: Pokud chcete vašim zvířatům dopřát skutečný luxus, opatřete si dvě klícky spojené můstkem nebo tunelem. Jednu budou používat na hru a lenošení, druhou na krmení a spánek.

Vybavení klícky pro mořské prasátko

Voda: Na misku raději hned zapomeňte, morče ji převrátí po několika minutách, takže ji budete muset stále nanovo naplňovat a co je horší, podestýlka bude neustále mokrá. Jedno morče potřebuje napáječku s objemem minimálně 300 ml, pokud si chcete ulehčit život, obstarejte si aspoň 500ml napáječku. Tato zvířátka vodu cucají v poměrně velkém množství. Při dvou morčatech nejsou na škodu 2 napáječky, není to však nezbytností.

 • Suché krmivo: Miska na suché krmivo musí být těžší, nejlepší jsou betonové mističky. Plastovou morče velmi rychle převrátí, krmivo se promíchá s podestýlkou a výtrusy, což se časem odrazí i na financích. Při 2 morčatech klícku vybavte minimálně 2 miskami na suché krmivo.
 • Seno a čerstvá potrava: Minimum je 1 ks jesliček na seno nebo čerstvou trávu na jedno morče. Jesličky můžete nahradit závěsnými košíky.
 • Domečky: Morčata milují úkryty všeho druhu, proto nezapomeňte na domek, ideálně více domků. Myslete na to, že dospělý jedinec váží i přes kilo, proto musí být všechny úkryty dostatečně velké. Opět platí, že na jedno morče připadá minimálně jeden úkryt.
 • Prolézačky: Tunely, prolézačky nebo houpačky jsou obrovským plusem. Tímto vybavením klícky předejdete nudě u morčat, což oceníte hlavně vy. Kolotoče pro tato zvířata nejsou až tak atraktivní, když už kolotoč, tak dostatečně velkých rozměrů.

Péče o klícku a vybavení

Misky a napáječky je dobré opláchnout čistou vodou cca každý druhý den. Důkladnější čištění zrealizujte vždy spolu s výměnou podestýlky. Dbejte na to, aby v miskách nezůstávalo nedožrané nebo zvlhlé krmivo. Vodu je potřebné měnit denně!

Podestýlku měňte minimálně jednou za týden, u menší klícky nebo dvou morčatech i dvakrát. Při výměně vždy důkladně vodou opláchněte i dno klícky. Vyhněte se agresivním chemikáliím, vhodnou alternativou je obyčejný ocet, který pohlcuje pachy, dezinfikuje a není nebezpečný pro zvířata.

TIP: Při čištění klece můžete vždy přemístit domky, hračky a misky na jiné místo. Morčatům takto zabezpečíte nové podněty, které k životu bezvýhradně potřebují.

Podestýlka pro mořská prasátka

Nejideálnější podestýlkou jsou obyčejné piliny, nejlépe z měkkého dřeva. Nevhodná je sláma a seno, to budou morčata konzumovat spolu s močí a výkaly, což pro ně není nejlepší. Vyhýbejte se rašelinové nebo kůrové drti a aromatizovaným podestýlkám. Morčata mají citlivý nos, navíc se u nich může projevit i kožní alergie. Mimochodem, tyto podestýlky voní maximálně den a stojí asi dvakrát víc. Absolutně nevhodná je podestýlka do kočičí toalety.

Podestýlka pro morče z pilin

Vrstva pilin nesmí být menší než 4 cm, čím hrubší, tím lepší. Rozhazování podestýlky kolem klícky vyřeší dostatečně hluboké dno klícky, popřípadě zábrana, kterou umístěte na spodní část mříží.

Mořské prasátko – jídlo

 • Suché krmivo, tedy už hotové směsi, které koupíte v obchodě, má být zvířeti k dispozici neustále. Vybírejte krmiva pro morčata, ideálně s obsahem vitamínů a minerálů.
 • Suché pečivo morčata milují, nepřehánějte to však s jeho množstvím, protože způsobuje obezitu. Kousek dokonale vyschlého chleba dávejte morčeti max. 2krát za týden.
 • Seno je každodenním chlebem morčat! Musíte jim k němu zajistit neustálý přístup.
 • Zelené krmivo je obzvlášť potřebné – morčata si nedokážou vytvářet vitamín C! Vhodná je čerstvá tráva, petrželová a mrkvová nať nebo pampeliškové listy.
 • Zeleninu a ovoce by měla morčata v menších dávkách dostávat každý den.
 • Doplňková strava, jako minerální nebo solné kameny na olizování a závěsné tyčinky na hryzání jsou pro morčata také velmi důležité.
 • Suché větvičky z chemicky neošetřených stromů (nejlepší jsou ovocné dřeviny) musíte morčeti zajistit kvůli pravidelnému obrušování zubů. Jinak mu přerostou, což musí řešit veterinář. Ke stejnému účelu slouží také suché pečivo.

Zelenina

Vhodná:

 • Mrkev
 • Okurka
 • Celer
 • Petržel
 • Špenát
 • Cuketa
 • Květákové listy
 • Červená řepa

Nevhodná:

 • Zelí
 • Hlávkový salát
 • Květák
 • Rajčata
 • Paprika
 • Brambory
 • Baklažán
 • JEDOVATÉ: avokádo, cibule, česnek, zelená fazole

Ovoce

Vhodné:

 • Jablka
 • Švestky
 • Banány
 • Třešně
 • Citrusy
 • Kiwi
 • Meloun

Nevhodné:

 • Hrušky

Zelená strava

Vhodná:

 • Tráva
 • Pampeliškové listy
 • Řebříček
 • Kostival
 • Kopřiva
 • Petrželová a mrkvová nať

Jedovaté:

 • Ocún
 • Rulík zlomocný
 • Zlatý déšť
 • Tis
 • Bolehlav
 • Starček (všechny druhy)
 • Čilimník (všechny druhy)

Mořské prasátko – péče

Základem péče o mořské prasátko je vhodná strava, přístup k čerstvé vodě, dostatek místa, hraček, vaší pozornosti a čištění klícky spolu s výbavou. Koupání a česání není nutné, v tomto směru se o sebe morčata postarají sama. Česání je potřebné jen u dlouhosrstých plemen.

Vhodná strava pro morče

Důležité je pravidelné stříhání drápků, které si morčata nemají jak obrousit. Pokud nemáte s touto činností zkušenosti, svěřte ji do rukou veterináře. Morčatům mohou přerůst i zuby. Nejlepší je prevence, tedy ohryzání tvrdých předmětů (dřevo, suché pečivo). Přerostlé zuby je možné také zbrousit u veterináře.

Morče a chov v exteriéru

Morčata by měla mít v létěe zabezpečený přístup venku. V rodinném domě jim na zahradě postavte vnější výběh (řešením jsou i speciální klícky pro králíky a morčata), který musí být zakrytý i z vrchní části, jinak jim hrozí útok od kočky, psa nebo dravého ptáka. Ve výběhu by měla být čerstvá tráva, slunce i stín, aby se mělo zvíře kam schovat, a samozřejmě voda.

Při pravidelné kontrole může morče venku trávit klidně celý den. Z hlediska bezpečnosti byste ho měli na noc přemístit do klícky. Výjimkou jsou výběhy postavené tak, aby v nich mohla morčata bezpečně přežít celé léto. Pokud bydlíte v paneláku, morče můžete venčit na popruzích a vodítku. Během zimy jsou vycházky nebo chov v exteriéru zakázané, morčata jsou extrémně náchylná na průvan a chladno.

TIP: Venkovní výběh pro morčata může vypadat například takto:

Jak zkrotit morče

Morčata nebývají agresivní, pokud jim však nebudete věnovat dostatek pozornosti, mohou být nadměrně hyperaktivní. Základem je, aby měla v životě dostatek podnětů. Minimálně jednou za den morče vytáhněte z klícky na cca 2 hodiny, už jen kvůli změně prostředí. Nezapomeňte na hračky, tato zvířata milují i „mazlení“. Můžete si je například vzít na kolena při sledování televize. Svoji spokojenost projevují slabým mručením, které připomíná hrdličku, a takzvaným „žabičkováním“ – morče si lehne na břicho a zadní nohy vystrčí jako žába.

Stříhání drápků mořského prasátka

Čím víc času budete s vaším morčetem trávit, tím důvěryhodnější vztah budete mít, což se projeví i na jeho celkovém chování. Pamatujte, že fyzické ani slovní tresty nemají u těchto zvířat absolutně žádný smysl. Pokud morče hryže, snažte se s ním manipulovat velmi opatrně a zabraňte tomu, aby se zbytečně lekalo. Jsou to velmi plachá zvířata, proto vždy před tím, nežo je vezmete do rukou nebo vytáhnete z klícky, se jim nejdříve ozvěte a postupujte pomaličku.

TIP: Při výchově morčete vám pomůže, pokud porozumíte řeči jeho těla a také zvukovým projevům.

Jak řešit konflikty mezi morčaty

Konflikty mezi dvěma zvířaty vám mohou život pořádně zkomplikovat. Časem se totiž může stát, že je budete muset rozdělit. Morčata mají dlouhé a skutečně silné přední hryzáky, kterými si dokážou pořádně ublížit. Ať už dojde ke konfliktům mezi dvěma morčaty, která spolu žijí dlouho, nebo se rozhodnete pro koupi nového k „starému“ mazlíčkovi, pomůže jen dostatečně velká klícka s více poschodími, úkryty a dělicí stěnou, aby mělo každé ze zvířat svoje vlastní teritorium a možnost úniku. Těmto morčatům dejte vždy dvě samostatné napáječky na vodu, misky na žrádlo i jesličky na seno.

POZOR: Do konfliktů nikdy nezasahujte! Morčata si mezi sebou vytvářejí hierarchii, proto je normální, času od času dominantní jedinec musí toho podřízeného upozornit na jeho postavení. Navíc, žádné „odtahování“ nebo slovní upozorňování nemá nejmenší smysl.

V případě dvou samců může být řešením kastrace, která vás vyjde od 20 do 40 eur (cena závisí na tom, kde přesně proběhne kastrace), u samiček musíte prostěo čekat. Když chcete spřátelit vaše „staré“ morče s novým jedincem, postup je stejný. První kontakt by měl proběhnout mimo klícky, například ve vnějším výběhu, kde si ani jedno ze zvířat nenárokuje svoje území. Starší zvíře si vždy bude rozumět lépe s mládětem, bezproblémové je i seznamování opačných pohlaví. U morčat stejného pohlaví je to vždy risk.

Výbava potřebná na chov mořských prasátek

Rozmnožování mořských prasátek

Samičky pohlavně dospívají už v průběhu prvních 2–3 měsících života, samečkům to trvá o pár týdnů déle. Pokud byste se však rozhodli pro „plánované těhotenství“, s rozmnožováním počkejte aspoň do věku 5 měsíců, nejpozději však do 1 roku u samičky.

Mořské prasátka - rozmnožování

Mláďata se rodí plně osrstěná, mají zuby a otevřené oči, dokonce už od prvního dne mohou kromě mateřského mléka přijímat i pevnou potravu. V jednom vrhu se v průměru rodí 3–6 mláďat. Péči o ně by měla bez problémů zvládnout jejich matka. Problém může nastat u prvorodiček, které je někdy potřebné přikládat k mláďatům. Po narození morčat samičku oddšľte od samce, v první řadě proto, aby jim neublížil, a také proto, aby samička nevěnovala víc pozornosti jemu. Pokud by došlo k jakýmkoliv problémům, musíte se obrátit na veterináře.

Choroby mořských prasátek

Mezi nejvážnější a zároveň velmi těžko řešitelný problém patří nádorová onemocnění, na které jsou morčata poměrně náchylná. Jejich vznik nemáte jak ovlivnit a vzhledem ke krátkému životu těchto zvířat jsou i operace velmi diskutabilní. Když na těle morčete nahmatáte bulku, vezměte ho k veterináři, který vás bude instruovat nejlépe. Bulka může být někdy i nevinný – nezhoubný tukový nádor, který se u všech zvířat, ale i lidí, objevuje často, takže nedělejte paniku.

K dalším častým zdravotním problémům patří onemocnění kůže. Morčata jsou náchylná na vnější parazity, plísně i bakteriální onemocnění. Dokud se z vás nestane skutečný odborník, nemáte jak zjistit, co přesně trápí vašeho miláčka. Pokud si tedy na jeho kůži všimnete červeného místa, vyhřezlé srsti nebo se bude častěji škrát, vezměte ho k veterináři.

POZOR: Vyhněte se i svévolnému používání antiparazitárních přípravků určených pro psy nebo kočky. Některé z nich jsou pro hlodavce vysloveně toxické.

Onemocnění dýchacích cest nejsou také ničím neobvyklým. Morčata se dokonce mohou nakazit i od vás (chřipka, rýma atd.), proto pokud jste nemocní, vyhněte se kontaktu se zvířetem. Nejčastějším projevem je výtok z nosu a očí. I v tomto případě vám nejlépe pomůže veterinář.

No a nakonec tu máme trávicí problémy. Ty zpozorujete podle konzistence stolice. Jednoduchá pomůcka – průjem je vždy negativním projevem! Když si všimnete řídké stolice v kleci, počkejte 2–3 dny a nasaďte dietu, někdy může jít jen o důsledek nevhodného krmení. Když se průjem nezlepší, může jít o celou řadu infekčních nebo bakteriálních onemocnění trávicího traktu, takže bez veterináře si opět nepomůžete.

Jak odhalit zdravotní problém u morčete:

 • Stolice: Má být pevná a pravidelná.
 • Chování: Morče má být hravé, zvědavé a veselé. Apatie je vždy špatným projevem. Naopak, i zvýšená nervozita (např. pobíhání po kleci, cvakání zuby, pískání) není dobrá! Negativním projevem je také nechutenství.
 • Srst: Musí být zdravá a lesklá. Špatným znakem je i to, když se o ni morče přestane starat.
 • Váha: Morče je potřebné čas od času zvážit. Hubnutí může být projevem onemocnění.

POZOR: Akutní průjem je velmi nebezpečný. Tak malé zvíře, jakým je morče, může v důsledku dehydratace uhynout už po jednom dni! Chronický průjem zase oslabuje stěny tlustého střeva i dalších orgánů, což může vést také k smrti.

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.Publikováno dne: 10.02.2021
Hodnocení článku:
(88.4%)

V této kategorii najdete i:

Proč koupit dítěti zvířátko – výhody, nevýhody Proč koupit dítěti zvířátko – výhody, nevýhody

„Mami, chci psa!“ Máte paniku, když uslyšíte od svého dítěte podobnou větu poprvé? Podívejte se na chov domácího zvířátka reálně a zvažte všechny plusy a mínusy.

Chov drůbeže a jiných zvířat – jaká je legislativa?Chov drůbeže a jiných zvířat – jaká je legislativa?

Víte, jaké rozdíly chovu vyplývají z toho, jestli bydlíte na vesnici, nebo ve městě? Pokud neovládáte legislativu, potom si prostudujte náš článek, ve kterém jsme shrnuli všechno...

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.