Jak čistit a dezinfikovat studnu

Pitná a čistá voda je zdroj, který je v mnoha zemích světa ještě stále nedoceněný. Lidstvo jí plýtvá a mrhá v množstvích pro často nesmyslné účely. Přemýšleli jste nad tím, že byste vodu ze studny využili prospěšně, například na zalévání květin v zahradě nebo na sprchování? Ušetříte tím peníze a navíc přispějete k životnímu prostředí.

Čištění a dezinfekci studny byste měli provádět pravidelně: jednou za 2 - 3 roky. 

Zejména starší generace lidí si cení tohoto přírodního bohatství, které mají přímo na dvoře. Voda ze studny se jim zdá čistší a chuťově lepší než ta z našich kohoutků. Mají pocit, jako by ji vlastnili, a nedají na ni dopustit. Možná i vás zaujala tato myšlenka, jak se ale o studnu správně postarat?

Čištění a dezinfekce studny je nezbytnou záležitostí pro každého jejího majitele. Této činnosti by se měl věnovat nejméně jednou za 2–3 roky. Není dobré čištění zanedbávat, protože v mnohých studních se usazují sedimenty, případně i drobní živočichové, kteří škodí a kazí kvalitu vody. Nezapomeňte, že nejdůležitější je to v obdobích záplav, když se přes vaši zahradu přežene velké množství vody.

 

Jak na to?

Vaším prvním úkolem je zkontrolovat, zda do studny nezatéká voda. Také nezanedbejte kontrolu kořínků či drobných (často i uhynulých) živočichů ve studni. Pokud zjistíte, že se uvnitř nacházejí, dezinfekce je nezbytným zákrokem.

Tento proces nikdy nedělejte sami! Z bezpečnostních důvodů je nutné, aby byly vedle vás přítomny minimálně dvě další osoby.

Před čištěním studny nezapomeňte zkontrolovat zda je v ní dostatek kyslíku. Pomůže vám obyčejná svíčka.

Před vstupem do studny odčerpejte vodu pomocí ponorného čerpadla. Tak odstraníte přebytečnou vodu a můžete vlézt do studny. Nezapomeňte na svíčku, potřebujete zjistit, zda je ve studni dostatek kyslíku. Zapalte ji tam, pokud rychle zhasne, je nutné studnu odvětrat.

Čistit můžete pomocí klasického čistícího prostředku, a to Sava. Použijte ho na stěny a dno studny, přičemž vykartáčujte stěny a vyberte nečistoty ze dna. Doporučuje se nechat na spodku studny aspoň trochu neodčerpané vody.

Následně ve druhé fázi nechte vodu téct do studny a použijte opět Savo na čištění. Tentokrát ho nechte působit několik hodin a průběžně odčerpávejte vodu. Následně vysypte dno jemným štěrkem nebo vápencovou drobenkou.

Jako poslední je potřebné zavolat na pomoc odborníka, který zjistí, v jakém stavu je vaše voda, zda je vhodná na používání a případné pití.

Kvalitní voda z vlastní studny dokáže ušetřit nemalé výdaje na zalévání zahrady.

Přinášíme vám i postup, který je vhodný jen pro šachtové studny.

Na dezinfekci potřebujeme:

  1. Chloramin – na každý m3 vody ve studni  15–20 g (přibližně 2 polévkové lžíce)
  2. Savo – na každý m3 vody 50 ml

Vypočítáme množství vody ve studni a připravíme potřebné množství přípravku. Chlorový přípravek je nejlepší rozpustit ve vědru vody a roztok vlít do studny. Necháme působit 12–24 hodin bez toho, abychom do vody zasahovali a odčerpávali ji.

Je nutné si uvědomit, že tento postup bude úspěšný jen tehdy, pokud je vodní zdroj v dobrém technickém stavu, bez zatékání povrchových vod a bez nebezpečných zdrojů spodní vody jako například praskající kanalizace, hnojiště.

Rada na závěr

UV sterilizátor – je zařízení navržené speciálně za účelem zneškodnění škodlivých mikroorganismů ve vodě pocházejících z neudržovaných či neupravovaných zdrojů, jako jsou studny či potoky. UV sterilizátor používá zdroj ultafialového světla, tzv. UV lampu. Působením jejích paprsků se mikrobi stávají sterilními. 

Profesionální čištění

Pokud jste si přece jen nejistí, případně nemáte s čištěním studny žádné zkušenosti, nechte to na profesionály.

  1. Základní čištění studny zahrnuje: vyčerpání, vybrání kalu, nastříkání sava, oplach studny a přečerpání a zaplatíte 150 €. Pokud je vaše studna více než 6 metrů hluboká, připlácíte za každý metr 3 €.
  2. Kompletní čištění studny zahrnuje: vybrání kalu, vápnění stěn, dezinfekce skruží savem, prečerpání. Za tuto službu zaplatíte 240 €, pokud je vaše studna hlubší než 6 metrů, každým dalším metrem se cena zvyšuje o 20 €.

Odpískování studny

Při tomto procesu odstraníme písek a všechny mechanické částečky ze studny, čímž přirozeně umožníme vodě rychleji proudit do studny. Použijeme ponorné čerpadlo s velkým výkonem, postupně zvyšujeme čerpané množství vody až na maximum. V tomto bodu sa čerpadlo přepne do režimu, kdy dochází k prudkému zvyšování a snižování čerpaného množství vody ze studny, což způsobuje dynamické změny a postupně se uvolňuje a vyplavuje písek.

Odpískováváme do té doby, dokud ze studny nevytéká čistá voda a v mezičase odstraňujeme písek, který nám vyplavila ze studny. Nakonec můžeme studnu i vydenzifikovat přípravky jako Savo a podobné.

Čištění vrtaných studní

Na čištění vrtaných studní využijeme technologii tzv. airliftu. Do studny spouštíme potrubí, které slouží k odvodnění nečistot a písku ze studny. Díky airliftu se výrazně urychluje proces čištění a zabraňuje se opětovnému zanášení studny pískem. Na finální dočištení použijeme výtlačné nebo sací čerpadlo.

Kalové čerpadlo

Kalové čerpadlo se liší od běžných tím, že umožňuje čerpání vody z hloubek a může být přitom ponořené do vody. Poradí si i s fekální vodou a díky řezacím nástavcům mu nevadí ani hrubé nečistoty. Je také možné ho využít jako náhradu za zahradní čerpadlo.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 07.02.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.

Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické

Při koupi žebříkového radiátoru do koupelny máte více možností. Na co se při výběru zaměřit a která varianta bude nejlepší právě pro vás, se dozvíte ve článku.

Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů

Je lepší elektrické, nebo teplovodní podlahové topení? V článku se dozvíte, jaké mají výhody či nevýhody a které se vám vyplatí víc.