Jak hnojit na podzim zahradu a trávník

Přestože skončila sezóna letní úrody, práci zahrádkářů ještě není konec. Mají před sebou mnohem náročnější a složitější úkol, uložit zahradu k zimnímu spánku. Půdu je třeba přeorat a pohnojit, aby byla úroda příští rok ještě hojnější.

Hnojení zahrady na podzim

Avšak hnojení vůbec není tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Je nutné nabrat potřebné vědomosti, aby ve vaší zahradě nedošlo k větší škodě než užitku.

Co dělat před samotným hnojením?

Rytí půdy

Před podzimem je dobré půdu přerýt do hlouky přibližně 20–25 cm. Čím tenčí kus ornice odkrajujete, tím je výsledek kvalitnější a práce jde rychleji. Z půdy vyberte větší kamínky, kořínky plevele, popřípadě odumřeté kukly škůdců. U keříků, stromů a rostlin si dávejte větší pozor, abyste nepoškodili kořeny trvalých porostů, čímž byste mohli způsobit jejich odumření. Doporučuje se proto překypřit vidlemi.

Rigolování

Místo rytí se může zahrada i přerigolovat. Přestože je rigolování náročné, na úrodnost půdy má velmi kladný dopad. Jde vlastně o kypření půdy, přičemž hloubka je dvojnásobná než při práci s rýčem (60–80 cm). Dochází k odvodnění těžkých jílovitých půd, což je prospěšné zejména při pěstování rostlín, které mají dlouhé vegetační období, nebo zůstávají příliš dlouhou dobu na jednom místě.

Hnojení

Rostliny, keře a stromy hnojte lokálně, zatímco letničky a zeleninu hnojte na celé ploše záhonu. Není dobré hnojit každou rostlinu stejně, mohlo by to víc uškodit než pomoci. Přípravu hnojiva individuálně nezanedbávejte. Každé rostlině nadělte jen tolik, kolik snese.

  • Chlévské hnojivo

Můžete začít přihnojovat zeminu pomocí chlévského hnojiva. Kravské se hůře rozkládá, zatímco koňské je výhřevnější a hodí se zejména do těžkých půd. Pokud se rozhodnete pro tento přirozený zdroj hnojiva, nedoporučuje se do půdy přidávat vápno, samotné by mohlo zničit dusík. Vyvarujte se hnojení pomocí hnoje na záhonech, kde plánujete pěstovat kořenovou zeleninu a plody.

Granulovaný hnůj

Veľmi oblíbenou alternativou před přirozenou formou hnoje je granulovaný chlévský hnůj, jehož cena sa pohybuje na úrovni 1 euro/kg. Manipulace s ním je mnohem jednodušší a pohodlnější.

  • Fosfor a draslík

Živiny, které jsou obsažené ve fosforu a draslíku, jsou při hnojení velkým přínosem. Na trhu je dostupné velké množství hnojiv, která tyto látky obsahují.  Například superfosfáty v granulových formách nebo hnojivo obsahující guano, které je přirozeným zdrojem fosforu. Je vhodné zakoupit i Hnojivo NPK s obsahem fosforu, draslíku a dusíku, který se z půdy vyplavuje velmi rychle.

  • Vápník

Občasné přidání vápniku do půdy je vhodné pro mnohé rostliny, které se v ní nacházejí. Vápník se však přidává jen ve velmi malých dávkách, aby nebyla půda převápněná. 

 

Jakému hnojivu se na podzim vyhnout?

  • Dusík

Aplikovat dusík do půdy je vhodnější na jaře. Na podzim se jeho aplikace více-méně vylučuje z důvodu snižování odolnosti trvalek vůči mrazům. Kompost, v němž je přirozeně obsažený dusík, však představuje něco úplně jiného. Dusík se z něho uvolňuje postupně a nezpůsobuje špatnou kvalitu zeleniny, jako je tomu u samotného dusíkatého hnojiva.

  • Chlorová hnojiva

Některé druhy rostlin vděčně přimají nízkou dávku chloru, jiné ho vyloženě nesnesou a je pro ně škodlivý. Místo draselné soli se proto doporučuje jako alternativa síran draselný. Použijte ho na hnojení celeru, špenátu, salátu, mrkve, cibule, česnaku, také jahod, rybízu, révy a jiného.

Hnojení trávníku

Na podzim trávník pohnojte, aby se příští rok krásně zazelenal. Budete potřebovat draslík, kterým posílíte jeho kořeny. Na jaře se vám odvděčí krásným zeleným kobercem a zimu přečká v nejlepších podmínkách, jaké jste mu mohli poskytnout.

Časté chyby při hnojení

  • Velké množství hnojiva a nepřesné dávky, které způsobují zkázu úrody
  • Aplikování fosforečných hnojív do kyselé půdy
  • Použití rychle sa uvolňujícího dusíku do půdy
  • Špatná, povrchová aplikace hnojiv

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.Publikováno dne: 16.05.2018
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipůJak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduchéStrelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...