Jak vyrobit krmení či krmítko pro ptáky? Poradíme, co dát jíst ptáčkům v zimě!

Zimní měsíce jsou těžké pro všechna zvířata. Jde zejména o to, že najít v této době potravu je prakticky nemožné. Nejohroženější skupinou zvířátek jsou ptáci. Neměli bychom se na ně vykašlat a měli bychom jim pomoci. Ptáci nám totiž pomáhají likvidovat na jaře a v létě škodlivý hmyz. Buďme starostliví a oplaťme jim jejich služby.

Budka pro ptáčky

Ptáte se, co dát ptáčkům v zimě? Prozradíme vám, čím naplnit dřevěná krmítka pro ptáky, aby ptáčci přežili celou zimu ve zdraví.

Oblíbená krmení a krmítka pro ptáčky

Kteří ptáci u nás zimují?

Pokud bychom šli dávat dohromady seznam, jaké zimní ptáky v Česku můžete potkat, byl by extrémně dlouhý. K nejběžnějším ptákům však patří všem známé sýkorky, drozdi, hrdličky, vrabci, špačci či vrány. Platí zásada, že všichni ptáci si zaslouží stejný díl péče. Sýkorky nebo vrabci patří k pravidelným návštěvníkům krmítek, kde si pochutnávají na různých semínkách či ovoci. Krkavcovití ptáci jako havrani nebo vrány si zase potravu zahrabávají pod listí. Zkuste sledovat, které druhy ptáků se vyskytují u vašeho obydlí, a podle toho zvolte způsob krmení.

Krmte ptáčky vhodným krmivem

Suchý chleba, zbytky pečiva nebo jiná potrava z domácnosti jsou sice levnou variantou jak nakrmit ptactvo, ale odborníci ji nedoporučují. Chemicky upravená strava, sůl či koření jsou pro ptáky totiž toxické. Jaké krmivo na zimu pro ptáky je tedy vhodné? Ideální variantou jsou různá sušená semena, například slunečnicové, konopné, makové a další. Ptáci také mohou jíst vybrané druhy obilnin. Například speciální, ve zverimexech prodávané proso pro ptáky.

Krmítko pro ptáčky

Kromě semínek či obilnin mohou okřídlení přátelé konzumovat i ovoce a sušené ovoce. Samozřejmě, nesmí být plesnivé nebo jinak zkažené. Klidně jim naservírujte do krmítek jablka, hrušky, meruňky nebo ananas. Ptactvo ocení i ořechy. Určitě jste také slyšeli o tom, že ptákům se dává ozobávat slanina nebo lůj. Je to pravda. Vhodná slanina pro ptáky musí být nesolená. Pokud máte doma jen slanou, zbavte ji soli umytím v teplé vodě.

Vyrobte si vlastní krmivo pro ptáky

Hotové krmivo, které koupíte v obchodech, je zbytečně předražené. Některá balení jsou dokonce pro ptactvo nebezpečná. Určitě znáte balení semínek nebo lojových kuliček v síťce. Tento druh balené potravy se používá zejména jako krmivo pro sýkorky. Při nešťastné shodě náhod se může do oček síťky zamotat ptáčkovi noha a on uhyne. Levnější krmivo si můžete připravit i vlastnoručně doma. No a jak vyrobit krmivo pro ptáky

Budete potřebovat různé druhy semínek, proso, oříšky, sušené ovoce, případně hovězí či beraní lůj. Když chcete vyrobit suchou směs, což jedí sýkorky v klasických krmítkách, stačí smíchat semena a přidat menší množství ovoce. Základem je to, aby směs obsahovala co nejvíc tuků, které chrání drobná tělíčka ptáků před podchladením a zmrznutím. Doma si také můžete připravit lojové krmivo. Smíchejte suché přísady s lojem, který jste předtím nechali ohřát na pokojovou teplotu. Směs vytvarujte do kuliček nebo natlačte do vhodné nádobky.

Kde, kdy a jak krmit ptactvo?

Ptactvo můžete začít krmit od října a v ideálním případě přikrmujte až do konce dubna. Samozřejmě, v závislosti na vnějších teplotách. V krmítkách mohou mít ptáčci potravu k dispozici během celého dne, ale nejdůležitější je, aby ji měli k dispozici vždy ráno, když se rozední. Po noci jsou ptáci vyhladovělí a vracejí se na místa, kde v minulém dni našli potravu. Když potravu párkrát po sobě nenajdou, odletí ji hledat jinam.

Krmítka pro ptáky

Existuje hned několik způsobů, kde můžete umístit krmítko či krmení. Vhodnou pomůckou jsou budky pro ptáčky, které můžete umístit na strom či balkón. Lojové kuličky napíchněte na špejli a umístěte je do květináčů na balkóně. Pokud vám nevadí trocha jemné práce, můžete také vyrobit řetízky ze semen, sušeného ovoce a ořechů. Ty potom snadno zavěsíte kamkoliv. Pro umístění krmítek volte místa, kam se nedostanou kočky. Jinak mají ptáčci po potravě.

Různé budky a krmítka pro ptáky

Opatřit si hotové krmítko pro ptáky je v dnešní době hračka. Nemusíte ani chodit do obchodu, stačí si kliknout na internet. Nejlevnější kousky stojí kolem 5 eur a ceny se pohybují zhruba po hranici 15 eur. Prodávají se závěsné budky, ale také krmítka, která se pokládají na parapety či jiná vyvýšená místa. Některé jsou doslova designovými skvosty a zkrášlí okolí vašeho obydlí.

Pokud se chcete trochu zabavit, můžete si udělat krmítko vlastnoručně. Tato činnosť bude bavit i vaše děti. Jak vyrobit krmítko pro ptáčky ze dřeva? Zvládnete to i díky tomuto praktickému videonávodu.

Vyrobte si vlastní krmítko

Na náš jednoduchý návod na výrobu krmítka pro ptáky budete potřebovat plastovou lahev se širokým hrdlem, dvě víčka ze zavařeninové sklenice, čínské hůlky na jídlo, háček na zavěšení, vrtačku a lepidlo. Do středu víka lahve a jednoho z kovových víček ze zavařenin navrtejte díru. Následně navrtejte dvě dírky na opačných stranách dolní části lahve ve výšce asi 4 cm odspodu. Skrz těmito dírkami prostrčte hůlku z asijského jídla. Ta poslouží jako bidýlko. Přibližně 4–5 cm nad hůlkami vyvrtejte větší otvory, které poslouží jako přístupová místa ke krmivu.

V následujícím kroku prostrčte háček skrz vyvrtané otvory v obou víčkách a upevněte ho zespodu maticí. Následně přišroubujte plastové víčko na hrdlo lahve jako když lahev chcete běžně zavřít. Spodní část lahve natřete vhodným lepidlem a přilepte na vnitřní stranu druhého víčka zo zavářeninové sklenice. Víčko bude sloužit jako miska na vypadávající semínka. Nechte všechno zaschnout, naplňte lahev semínky a krmítko zavěste na strom.

Oblíbená krmiva a krmítka pro ptáčky


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie Provensálská kuchyň - dodejte své kuchyni nádech Francie

Je vaším snem mít kuchyni zařízenou v provensálském stylu? Potřebujete zařízení laděné v bílé a stylové doplňky, díky kterým si budete připadat jako na jihovýchodě Francie.Publikováno dne: 23.09.2019
Hodnocení článku:
(91.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.