4 tipy, jak mít šperky v bezpečí

My ženy máme různé vášně. Některé z nás neodolají botám, jiné kabelkám a pro ostatní jsou největším pokladem třpytivé šperky. Aby vaše klenoty skutečně vydržely roky či desetiletí, musíte se o ně samozřejmě náležitě starat.

Stříbrné šperky v bílé šperkovnici

Pokud na uskladnění zvolíte nevhodné místo, mohou změnit barvu, ztratit lesk, poškrábat ss nebo jinak znehodnotit. Naštěstí existují odborné rady, jak těmto nehodám zabránit. My jsme pro vás vybrali čtyři nejdůležitější.

Správné prostředí

Na dlouhodobé skladování šperků rozhodně není vhodná půda ani suterén. Kvůli vlhkému vzduchu jsou klenoty náchylnější na poškození. Také extrémní teploty, zejména ty vysoké, mohou způsobit změnu barvy nebo degradaci drahých kamenů i perel, které seschnou a popraskají. Proto svoje perlové náhrdelníky, zlaté náušnice a další cenné klenoty skladujte ideálně v prostředí se stabilní teplotou a nízkou vlhkostí.

Zlaté náušnice v krabičce

A i když ve svojí sbírce najdete kousky, které momentálně až tak často nenosíte, snažte se jim i tak najít důstojné místo. Nikdy nevíte, zda jim ještě někdy nepřijdete na chuť a byla by škoda, pokud by se nevhodným skladováním poškodily.

Šperkovnice s výplní

Když vybíráte šperkovni, zvolte variantu s oddělenými přihrádkami vyplněnými textilem. Díky tomu budou vaše drahokamy a kousky vyrobené z měkkých kovů, jako je například stříbro, stoprocentně chráněné před poškrábáním a odřením od stran krabičky. Navíc je budete mít přehledně poukládané a ze šperkovnice se může stát skvělý doplněk interiéru.

Šperkovnice s výplní na manžetové knoflíky

Proto zkuste při jejím výběru zabloudit například i do starožitnictví. Právě tam najdete ty největší poklady a kousky s příběhem. Svůj úlovek si potom můžete vylepšit a zrenovovat podle sebe nebo nechat v původním stavu i se všemi drobnými nedokonalostmi, které mu však přidávají na kráse. Tato šperkovnice nejenže ochrání vaše klenoty, ale stane se i skutečnou ozdobou vaší ložnice.

Platina k platině, drahokamy zvlášť

Každý kov má různou tvrdost, proto se může jednoduše stát, že váš platinový prsten znehodnotí zlatý náramek, který u něj máte uložený. Kvůli tomu společně uchovávejte pouze šperky ze stejného materiálu a ty nejvzácnější drahokamy úplně odděleně. Předejdete tak zbytečnému vzájemnému poškození.

Prstýnky, náramky nebo náušnice můžete zavěsit například na různé ozdobné stojany. V dnešní době najdete na trhu množství stylů a designů, takže si určitě vyberete. Šperky tak budete mít pěkně oddělené a každý den se můžete kochat pohledem na ně.

Stříbrný šperk v krabičce

Nejvyšší ochrana

Pokud vlastníte skutečně hodnotné kusy, které příliš často nenosíte, zvažte opatření domácího sejfu. Za nejlevnější varianty zaplatíte kolem 50 eur a budete tak mít jistotu, že jsou vaše zlaté prsteny i další poklady v bezpečí.

Také byste aspoň některé ze svých nejcennějších kusů měli mít pojištěné. Méně náročným z vás postačí pojištění domácnosti, které se však vztahuje pouze na škody, ke kterým došlo v pojištěném objektu. Pokud tedy chcete vsadit na jistotu, zvolte specializované pojištění šperků.

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový design, beletrie a elektronická hudba jsou mojí srdeční záležitostí. Společně mě dovedli k psaní, i když na první pohled navzájem...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim Zahradní altán - oceníte ho v létě i na podzim

Uvažujete nad zahradním altánem? Určitě si ho do své zahrady pořiďte. Stane se pro vás oázou klidu a místem symbolizujícím odpočinek.

Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje Vázy na květiny jako bytové doplňky do obývacího pokoje

Alespoň jednu vázu má doma asi každý. Může jít o skleněný kousek s jednoduchým designem, nebo například o kovovou dekorativní vázu. Jakou máte doma vy?

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 01.07.2020
Hodnocení článku:
(92.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Bojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelněBojler nebo průtokový ohřívač vody? Přímý ohřev vody v koupelně

Když vybíráte vytápěcí systém do domu či bytu, možná vás napadlo, že s průtokovým ohřívačem byste mohli ušetřit nějaké to euro. Na rozdíl od bojleru totiž ohřívá vodu jen tehdy, když to...

Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?Jak zjistit kvalitu vody a jak získat mikrobiologický rozbor zdarma?

Tekutina, bez které si život nedokážeme představit. Voda. Zvládnete bez ní 2 dny, nejvíc týden. Kvalita vody se nepodepíše jen na vašich spotřebičích, ale i na vašem zdraví. Jak...

Akrylátová, plechová či smaltovaná vana? Která je nejlepší?Akrylátová, plechová či smaltovaná vana? Která je nejlepší?

Chcete vanu a akrylát a smalt vás oslovily nejvíc? Stále jste se nerozhodli, protože nevíte, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? V článku vám vysvětlíme, co můžete od smaltové i akrylátové...