Jak nalepit zrcadlo na stěnu?

V dnešní době odcházejí stále víc do pozadí klasické způsoby fixování předmětů na stěnu. Namísto vrtání a osazování hmoždinek a vrutů se stále víc používají různá lepidla. Tento trend se využívá na lepení mnoha předmětů v domácnosti, jako jsou různá madla, závěsné systémy, stojany. Jedním z nejčastěji lepených předmětů na stěnu patří v současnosti zrcadlo.

Lepení zrcadla na stěnu

Jak úspěšně zvládnout lepení zrcadla na stěnu? V následujících řádcích vás zorientujeme a poradíme, jak na to. Na trhu je vícero druhů lepidel, některá z nich dokážou udržet i dvacetikilová velká zrcadla. Připevnit zrcadlo na stěnu s pomocí lepidla není až tak složité, jak by se mohlo na první pohled zdát.

Oblíbené zrcadla

Příprava povrchu před lepením zrcadla na stěnu

Tento krok je v celém procesu lepení spolu se samotným lepením nejdůležitější. To, jak připravíme povrch před lepením, závisí na jeho struktuře a charakteristice.

Zrcadlo se dá lepit na:

  • stěnu s běžnou malbou
  • stěnu s voděodolnou malbou
  • sádrokartón
  • keramické obkladačky
  • voděodolné tapety

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie zrcadla do koupelny

Příprava malby před lepením zrcadla na stěnu

Pokud se chystáte lepit zrcadlo na stěnu s běžnou malbou, především musíte zhodnotit její stav a soudržnost. Pokud jste nedávno stěrkovali a na stěně je nanesená jen jedna či dvě vrstvy barvy, je to v pořádku. Jestli však byla stěna vícekrát přemalovaná, už je tu riziko, že staré nátěry sice vypadají na pohled v pořádku, ale při zátěži by se mohly odlupovat od původního podkladu. V horším případě se na malbě už i viditelně tvoří malé trhlinky.

V takovém případě vám nezůstává nic jiného, jen vzít do rukou malířskou špachtli, odstranit staré vrstvy původních nátěrů, vyrovnat šlehaným malířským tmelem možné nerovnosti, povrch napenetrovat a nově stěnu vymalovat.

Škrábání staré omítky před lepením zrcadla

Pokud byste to totiž neudělali, zrcadlo byste sice možná s úspěchem přilepili, ale za nějaký čas – tipujeme, že možná i v průběhu pár hodin – by vám zrcadlo spadlo a strhlo malbu, pravděpodobně i s omítkou. Poškozená malba nebo malba s více vrstvami barvy totiž někdy neunese už ani další vrstvu barvy, a natož ještě zrcadlo!

Náš tip: Zjistit, zda je malba pevná a soudržná, vám pomůže starý malířský test. Důkladně navlhčete stěnu na ploše rovnající se rozměrům lepeného zrcadla. Pokud se ani po půl hodině mezi vrstvami starého nátěru nevytvoří bubliny, vaše malba je v pořádku. Nemusíte se obávat, že by neudržela vaše zrcadlo.

Jak odmastit povrch před lepením zrcadla?

Odmaštění povrchu před lepením zrcadla je také důležitý krok. Musíme vás, bohužel, upozornit, že ne každý typ povrchu se dá odstranit stejně snadno! Ve všeobecnosti se všechny typy povrchů odmašťují stejně: saponátem (např. kuchyňským "jarem"), případně vodním roztokem pracího prášku s vysokým obsahem enzymů.

U běžné malby se vám však nemusí podařit povrch odmastit dokonale, zejména pokud se na ní nacházejí silné mastné skvrny. V takovém případě je po vícenásobném aplikování saponátu či pracího prášku vhodné povrch na místě znečištění přetřít novou vrstvou nátěru. Ale pozor – platí to jen na malé mastné fleky, velké zamaštěné povrchy tímto způsobem neřešte.

Odmašťování stěny saponátem

Sádrokartón se také poměrně špatně odmašťuje. Pokud chcete zrcadlo lepit na stěnu ze sádrokartónu, doporučuje se povrch penetrovat akrylovým penetračním nátěrem v ředění doporučeném výrobcem.

Tip: když vezmeme do úvahy poměr cena/kvalita, tak doporučujeme, abyste použili tento penetrační nátěr značky HET: HET penetrátor 100 Grund

Het Penetrator 100 grund na sádrokarton

Jiná je situace na voděodolné malbě, případně na omyvatelné tapetě. Tyto povrchy se nejčastěji nacházejí na stěnách v koupelně. A právě v koupelně se často na stěnu lepí zrcadlo. Voděodolnou malbu i omyvatelnou tapetu odmastíme celkem jednoduše s použitím houbičky nebo hadříku namočeného do roztoku se saponátem nebo pracím práškem. Potom stačí pořádně dosucha poutírat a je hotovo.

To jsme se už dostali k problému vlhkosti. Nikdy nelepte zrcadlo na vlhký povrch, dokonce ani tehdy ne, když výrobce lepidla uvádí, že lepidlo je voděodolné.

Jak vysušit povrch před lepením zrcadla?

V tomto směru nejde o žádnou vědu. Stačí koupelnu chvíli nepoužívat, pořádně vyvětrat nebo přebytečnou vzdušnou vhlkost odsát koupelnovým ventilátorem.

Následně pořádně dosucha poutírat povrch, na který budeme lepit zrcadlo. Ať už jde o keramické obkladačky nebo omyvatelnou tapetu. Teď už přejděme přímo k lepení zrcadla na stěnu.

Jak nalepit zrcadlo na stěnu pomocí oboustranné lepicí pásky?

Jako první z možností, jak nalepit zrcadlo na stěnu, je použití kvalitní oboustranné pěnové lepicí pásky. Tuto metodu však doporučujeme jen na lepení malého až středně velkého zrcadla s hmotností nejvíc do 10 kilogramů. Na tento účel vám doporučujeme koupit si kvalitní oboustrannou lepicí pásku od výrobce TESA: TESA Powerbond 55792

Oboustranná lepicí páska na lepení zrcadla

Jde o velmi kvalitní a odolnou oboustrannou pěnovou pásku, která dokáže pevně zafixovat zrcadlo na stěnu. Samozřejmě, vždy mějte na mysli, že hmotnost zrcadla nesmí přesáhnout vzpomenutých 10 kg. Pokud máte těžší zrcadlo, doporučujeme na jeho přilepení na stěnu použít způsoby, které uvádíme níže.

Lepení zrcadla na stěnu pomocí oboustranné pásky je velmi jednoduché. První lepicí plochu pásky nalepíme zezadu na všechny strany zrcadla. Následně stáhneme krycí fólii, která nám obnaží druhou lepicí plochu. Pomocí ní připevníme velmi jednoduše zrcadlo na stěnu prostým přitlačením. Následně stačí ještě přitlačit pořádně všechny strany zrcadla, aby se zajistila jeho maximální fixace na stěnu.

Jak vypadá lepení zrcadla na stěnu pomocí oboustranné lepicí pásky si můžete prohlédnout v následujícím videu:

Upozornění: Výrobce sice udává, že jde o lepicí pásku odolnou vůči vlhkosti, ale přesto vám doporučujeme, pokud lepíte zrcadlo na stěnu v koupelně, povrch před lepením důkladně vysušit.

Nevýhodu lepení pomocí lepicí pásky je nemožnost udělat jakékoliv korekce umístění zrcadla po jeho přilepení. Proto si vždy pořádně změřte rozměry zrcadla a udělejte si na stěnu tužkou značky, abyste věděli, kam přesně máte zrcadlo umístit.

Jak nalepit zrcadlo na stěnu pomocí silikonu?

Na trhu existuje mnoho silikonových lepidel. Většina z nich je určená prioritně na lepení skla, obvykle akvárií a terárií.

Pokud se chystáte na lepení zrcadla na stěnu silikonem, určitě hledejte jen silikonová lepidla speciálně určená na lepení zrcadla. Jde o silikony s neutrálními rozpouštědly. Pokud byste použili obyčejný silikon na lepení skla, ten obsahuje agresívní chemická rozpouštědla, která by poškodla refexní vrstvu zrcadla, na jehož zadní stranu budete lepidlo nanášet. Na odrazové ploše zrcadla by se vám v lepším případě vytvořily jen mapy, v tom horším by silikpn místo, kde jste ho aplikovali, úplně rozleptal.

Doporučujeme, abyste si koupili například lepidlo značky Soudal. Soudal je lepidlo na zrcadla na bázi neutrálního silikonu. Výhodou lepení zrcadla prostřednictvím silikonu je možnost pohybovat s ním a posouvat ho po stěně do správné pozice.

Postup je poměrně jednoduchý. Na zadní stranu zrcadla naneseme vytláčecí pistolí rovnoměrnou vrstvu lepidla. Pokud jde o malé zrcadlo, stačí lepidlo nanést bodově. Pokud o větší, potom je dobré nanést lepidlo na všechny strany zrcadla, případně i do plochy tak, že vytvoříte několik svislých pásů nebo šachovnici.

Lepení zrcadla silikonovým lepidlem

Lepení zrcadla na stěnu v domě

Zrcadlo následně přiložíte na stěnu a pořádně zatlačíte, aby pevně drželo. Musíte však brát do úvahy, že většina silikonových lepidel schne v rozmezí 20 až 30 minut.

Proto je vhodné aspoň prvních deset minut držet zrcadlo na svém místě. Buď "ručně", nejlépe s pomocí někoho druhého, nebo zrcadlo zafixujete pomocí teleskopických fixačních tyčí. Ty určitě seženete v nejbližším hobby marketu.

Jak nalepit zrcadlo na stěnu pomocí lepidla Mamut?

Asi nejlepší, nejrychlejí schnoucí a nejpevnější spoj získáte tak, že použijete lepidlo na zrcadlo Mamut od výrobce Den Braven: Den Braven lepidlo Mamut Glue

Výhody lepidla Mamut:

  • jelikož jde o lepidlo na bázi MS polymeru, je bez obsahu rozpouštědel a ftalátů, není nutná fixace lepeného spoje = lepidlo Mamut zrcadlo nalepíte na stěnu a prakticky okamžitě drží
  • lepidlo Mamut má po vytvrdnutí odolnost v tahu až 22 kg/cm2 = což v praxi znamená, že bez problémů udrží na stěně i zrcadlo s hmotností 20 kil.
  • lepení zrcadla na stěnu pomocí lepidla Mamut je úplně bez zápachu

Postup lepení zrcadla na stěnu pomocí lepidla Mamut je v podstatě stejný, jako když ho lepíte silikonem. Rozdíl je jen v tom, že zrcadlo nemusíte nijak fixovat. Prostě přiložíte na stěnu, můžete případně upravit jeho pozici, pořádně přitlačíte a zrcadlo už na stěně drží samo.

Na závěr vám doporučujeme se podívat, co všechno dokáže lepidlo Mamut, jehož součástí je i ukázka lepení zrcadla na kachličky v koupelně.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Rastislav Teplánsky

Psaní se profesionálně věnuji od začátku svých vysokoškolských studií až dosud. Tvořím texty pro weby s ohledem na nejnovější trendy v oblasti...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutý obývací pokoj vás nabije energií Žlutý obývací pokoj vás nabije energií

Žlutá je barva slunce, rozzáří každou místnost. Podlehněte kouzlu této barvy a zkuste ji zakomponovat i do svého bytu. Uvidíte, že obývací pokoj v žlutých odstínech každého okouzlí.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 02.06.2018
Hodnocení článku:
(90%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.