Jak natřít radiátory? Nejlepší barva na radiátory je bez zápachu

Nový nátěr dokáže prodloužit životnost radiátorů nebo těm starým vdechnout nový život a lesk, například během rekonstrukce. Zejména ve starších bytech může renovace zažloutlých litinových radiátorů najednout zkrášlit celý prostor.

Natírání radiátoru bílou barvou

Natřít radiátor zvládne skutečně každý už za pár stokorun. Práci vám ulehčí i speciální barvy určené na radiátory a možná se nakonec sami sebe zeptáte, proč jste se do toho nepustili už dříve. Takto zvládnete malování radiátorů levou zadní.

Příprava radiátoru před natíráním

Základem je důkladná příprava povrchu radiátoru na nový nátěr. Na tom totiž závisí, jak dobře vám nová barva na radiátor „chytne“ a jaký bude výsledný efekt. V první řadě je třeba radiátor zbavit nánosů prachu, rzi a mastnoty. Dalším krokem je zbroušení starého nátěru. Zvládnete to pomocí drátěného kartáče nebo brusného papíru.  

Výběr vhodné barvy na radiátory

Při výběru barvy na radiátory máte několik možností. Jaká je ta nejlepší barva na radiátory? To bude do velké míry záviset na vašich vlastních preferencích. Tady jsou nejpoužívanější druhy barev na radiátory a rozdíly mezi nimi.

Syntetické barvy na radiátory

Klasické syntetické barvy je potřebné ředit pomocí ředidla, které doprovází charakteristický zápach. Tyto barvy však není vhodné používat přímo na kov, ale jen jako vrchní nátěr. Pokud vám na radiátoru dobře drží původní nátěr a neodlupuje se, můžete ho jen nanovo přetřít nátěrem syntetické barvy.

Syntetická barva na radiátor

Pokud však potřebujete starý nátěr odstranit, budete muset nanést i základní nátěr na holý kov a až potom může přijít vrstva syntetické barvy. Cena této barvy se pohybuje už od 50 korun, ale k této ceně si budete muset připočítat i náklady na koupi ředidla nebo na základní podkladový nátěr na kov. Není to tedy úplně nejpraktičtější a nejpohodlnější řešení.  

Vodou ředitelné barvy na radiátory

Větší komfort vám nabídnou akrylátové barvy na radiátory. Jsou bez zápachu a můžete je použít přímo bez ředění nebo jeh doředit vodou. Nevyžadují žádnou podkladovou vrstvu a můžete je nanášet přímo na radiátor. Díky svým vlastnostem zvládnou vysoké teploty vytápěcích těles a jsou odolné proti zažloutnutí.

Pokud se chystáte natírat radiátory v bytě, akrylátová vodou ředitelná barva bude nejlepším řešením, bez nepříjemného zápachu. Její cena se pohybuje kolem 200 korun.

Barva na radiátor ve spreji

Sáhnout můžete také po praktické barvě ve spreji, na jejíž nanášení už nebudete potřebovat žádné dodatečné pomůcky. Připravte se však na to, že tato barva není bez zápachu. Kromě toho bude nutné dobře zakrýt okolní prostor a nábytek, neboť sprejováním nanášená barva bude mít určitý rozptyl do okolí.

Její použití je tedy jednoduché, ale potřebujete mít k dispozici i dostatečný prostor a větrání, což může být v bytových podmínkách problém. Pokud se ale chystáte touto barvou obnovit radiátory v domě, může to být pro vás vyhovující řešení. Radiátory stačí rozebrat a vynést ven, kde je můžete z obou stran pohodlně přestříkat. Sprej na radiátor koupíte už od 200 korun.

Jak natřít radiátory novou barvou

Před samotným nátěrem barvy si tedy nezapomeňte radiátor dobře očistit a vybrousit. Pokud na něm byla rez, jejímu dalšímu šíření zabráníte nanesením podkladové antikorozní vrstvy, na kterou můžete aplikovat vámi vybranou barvu.

Příprava radiátoru před natíráním

Celý prostor kolem radiátoru dobře zakryjte krycí fólií a ventily na radiátoru oblepte páskou. Při nanášení barvy musí být radiátor studený, je třeba ho tedy odstavit a počkat, až úplně vychladne. V opačném případě by vám barva příliš rychlo zasychala a následně by začala praskat.

Každý nátěr nechte dobře zaschnout aspoň po dobu 5–10 hodin, případně podle instrukcí na obalu vámi použité barvy. Většinou se doporučuje aplikovat aspoň 2-3 nátěry. Barvu můžete nanášet pomocí malířského štětce a pěnového válečku, s nímž se dostanete i na hůře dostupná místa.   

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Komentáre

28/04/2020 22:40
Roman Barvíř

Dobrý večer vážený pane, prosím Vás pěkně tímto o radu. Chci obnovit nátěr trubek ústředního topení, které byly naposledy natírány syntetickou barvou RADBAL. Jakou barvu by jste mi doporučil na obnovu nátěru? Uvažoval jsem nad vodou ředitelnou barvou. Je možné ji použít i na tuto syntetiku? A ještě jeden dotaz. Na některých místech je barva odlouplá a trubka částečně zkorodovaná. Musím tato místa nejdříve ošetřit základní barvou a jakou? Anebo mohu přímo na plochu ošetřenou smirkem a odmaštěnou, nanášet vybranou vodou ředitelnou barvu? Předem moc děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...Publikováno dne: 29.01.2019
Hodnocení článku:
(88.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zařizujete kuchyni v paneláku? Vyhrajte si s malým prostorem na maximumZařizujete kuchyni v paneláku? Vyhrajte si s malým prostorem na maximum

Kuchyně je královstvím každé dobré hospodyňky. S jejím zařízením to není tak, jako například s nábytkem v obýváku. Není jednoduché jen tak ji přesunout nebo přestavět, vybírejte ji více...

Prodej a koupě bytu přes realitní kancelář nebo bezProdej a koupě bytu přes realitní kancelář nebo bez

Pokud jste si právě naspořili dost peněz na koupi bytu nebo domu nebo potřebujete vaši nemovitost prodat, určitě se potýkáte s dilematem, zda řešit koupi nebo prodej bytu přes realitku...

Nejlepší výrobník sody je SodaStreamNejlepší výrobník sody je SodaStream

Pamatujete se na skleněnou lahev na sodu, která byla chráněná  postříbřeným  drátem? Výrobníky sody prošly opravdu dlouhou cestu... Našim domácnostem aktuálně kraluje Soda Stream a my...