Jak naučit děti uklízet? Rozpis domácích prací i obrácená psychologie fungují

Znáte to. Spolu s uklízením přichází i spousta křiku. Vy víte, jak si pořádek představujete, ale vaše dítě nemá ani potuchy, co od něho vlastně chcete. (Ne)pořádek vidí jinak. Vlastně mu vůbec nepřekáží. Cítí se v něm dobře. Má kolem sebe jen svoje oblíbené hračky. Kde tu nějaká ponožka či tričko. Nač je odkládat, když si je ještě obleče?

Společné úklid hraček v obývacím pokoji

Nekřičte. Vám se ani tak neuleví a dětem to nepomůže. Vždyť ony se tak snaží! I uklízet je třeba se naučit. Chcete vědět, jak na to?

Kdy se zapojováním dětí do úklidu začít?

Děti veďte k uklízení už odmalička. Hravou formou je do činnosti můžete zapojit už od jednoho roku, přestože uklízení hraček se jim bude určitě líbit méně než jejich rozhazování. Uložit hračky na poličku nebo do boxu zvládnou. Nepospíchejte a nekazte dětem radost, aby se to nakonec neobrátilo proti vám. Těšte se spolu s nimi. Zatleskejte jim, když něco odloží. Pochvalte je. Pomožte jim. Děti vás budou napodobovat a samy přijdou na to, že maminka uklízí vždy, když si dohrajete, a když jdou spinkat, hračky se už na zemi nepovalují. Dítě si na to zvykne.

Zvládnete spolu i něco náročnějšího?

Postupně dětem svěřujte další úkoly. Zapojte je do věšaní prádla nebo utírání prachu. Neberte to jako uklízení. Berte to jako čas, který trávíte se svými dětmi, abyste si je užili ještě víc. A ony vás. Nezapomeňte, že se učí a neudělají věci tak důkladně jako vy. Vám také trvalo, než jste uklízení dotáhli k dokonalosti. Sama uklízíte rychleji. To je každému jasné. Ale o to tu přece nejde. Chcete, aby vám děti v budoucnosti pomáhaly, nebo ne?

Otec uklízí spolu s dětmi obývák

Komunikujte. Děti musí vědet, proč to dělají

V předškolním a školním věku si s dětmi povídejte. Jde přece o jejich věci. Oni chtějí, aby jim vydržely co nejdéle. Když na nich nezáleží jim, proč by mělo záležet vám. Opakování je matka moudrosti. Děti na to rychle zapomenou. Občas je jim to třeba připomenout. Měli jste jít do ZOO, ale dětský pokoj stále vypadá, jako kdyby se přes něj přehnalo stádo koní? Zůstaňte doma a vysvětlete dětem, že nesplnily, co měly. Vy jste je do ZOO vzít chtěli. Ony nesplnily to, co slíbily a musí nést následky. Příště si rychle rozmyslí, zda uklízet budou, nebo ne. Nevyjednávejte. Ty jsi udělal nepořádek, ty ho musíš uklidit.

Správná motivace dělá svoje

Správná motivace je základ, i co se uklízení týká. Znáte svoje děti a víte, co jim dělá největší radost. Když si pěkně uklidíš pokojík, můžeš se podívat na  Ledové království. Rychle povysávej a můžeš být na tabletu o půl hodiny déle. Vysyp smetí a odpoledne půjdeme na zmrzlinu. Buďte důslední. Když jednou něco slíbíte, tak to také splňte a neodkládejte to na dobu neurčitou. Pokud dítě přes sliby neuklízí, odměna nebude. V prvním případě si dítě může říct, že i když uklidí, tak z toho nic mít nebude, protože mamka jen slibuje. Ve druhém případě zjistí, že se k odměně dostane, i když neuklidí. Tak proč se trápit.

Soutěžte. Uklízení půjde jako po másle

Nevěřím, že to uklidíš, než se vrátím ze sklepa. A už to začíná. Já že to neuklidím? Vsaď se, že ano. Soutěživost je přirozená lidská vlastnost, jen je třeba ji v dítěti probudit. Já jdu umýt schody, ty poukládej hračky. Kdo bude první? Rozdělte místnost na polovinu a odstartujte. Vyhráva ten, kdo svoji polovinu uklidí rychleji.

Holčička uklízí si svuj pokojíček

Vyhrát chce každý! Zapojte do soutěžení sourozence a vám zůstane čas na kávu. Změřte jim čas a udělejte tabulku nejlepšího skóre. Na konci každého měsíce to vyhodnoťte a děti se budou na uklízení těšit.

Všichni za jednoho, odměna pro všechny

Pořádek je třeba udržovat každý den. Udělejte rozpis domácích prací pro děti, aby věděly, kdo co a kdy a denně to vyhodnocujte. Dohodněte se, co bude za odměnu. Výlet, kino, oblíbená sladkost. Je to na vás. Pokud jeden člen týmu selže, nedostane nikdo nic. Děti se do uklízení budou hnát samy. Vsaďte se!

Nejlepší odměnou je pochvala

Aby to nebylo jen o odměnách, nezapomeňte svoje děti chválit. Ať vědí, že jste si všimli, že udělaly to, co mají. Neberte to jako samozřejmost. Někdy opravdu stačí tak málo.

Po dobrém to fakt nepůjde?

Křik a výhrůžky šly mimo, snažíte se jak umíte, ale žádná motivace nezabírá? Vytáhněte největší pytel, který doma máte, a začněte do něj všechen nepořádek házet s tím, že skončí u kontejneru. Oblečení, sešity, hračky. Všechno! Nejvíc bolí to nejoblíbenější. Děti si hned rozmyslí, zda s uklízením pomohou, nebo se budou tvářit, že jich se to netýká. Využijte příležitost a ještě jim něco přidejte. Aby měly jasno v tom, že to myslíte vážně. Nenechte se obměkčit. Pláč a sliby přijdou stále. Důležité jsou skutky.

Řekněte to dětem jasně a stručně. Aby pochopily, co od nich chcete. Bez příkazů to někdy nejde.

  • Utři prach ve svém pokoji (místo činu přesně specifikujte, aby vám vaše vynalézavé dítě neřeklo, že nevědělo, který pokoj jste měli na mysli).
  • Povysávej svůj pokoj (platí to, co při utírání prachu).
  • Ustel svoji postel.
  • Ulož hračky tam, kam patří (v ideálním světě by měla mít každá hračka svoje místo. Pokud tomu tak není, boxy na hračky to vyřeší).

Jak naučit dítě pořádkukumilovnosti?

Dělejte to, co od svých dětí vyžadujete. Velmi ochotně vám připomenou, že vy jste to tehdy a tehdy neudělali, že i vy jste nechali položené věci na židli a boty pod nohami. Snažte se tomu vyhnout. Mějte na paměti, že vás děti stále pozorují, a buďte jim příkladem.

Společný úklid mámy s dcerou

Jděte na to psychologicky

Navštivte dítě v jeho pokoji. Jen tak. Chcete si s ním popovídat. Dítě za vaší návštěvou bude automaticky něco hledat. Máma je v místnosti a já tu mám nepořádek. Vyzkoušejte to. Obvykle se postaví a začne uklízet samo od sebe. Tento psychologický tah platí zejména u starších dětí. Znám z vlastní zkušenosti.

Teď už víte, jak naučit děti uklízet si hračky v pokojíku. Držíme palce, aby vám to spolu šlo pěkně od ruky.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru Závěsná křesla a houpací sítě v interiéru

Závěsné křeslo či houpací síť? Výběr ani jednoho z nich nebudete litovat. Ozvláštní interiér a vytvoří prostor pro zábavu a odpočinek.Publikováno dne: 26.06.2020
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucíJaká podlaha je nejlepší do dětského pokoje? Vinylová, korková nebo plovoucí

Kupujete podlahu do dětského pokoje? Malé děti tráví na zemi spoustu času, a proto byste výběr správné podlahy neměli podcenit. To, jaké faktory jsou důležité u podlah pro děti, si...

Nafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměryNafukovací bazén pro malé děti? Recenze chválí hlavně malé rozměry

Dopřejte vodní zábavu v létě dětem v každém věku. Už nyní je třeba myslet na to, jak bude trávit svoje volné chvíle. Víte, jaký bazén pro děti vlastně vybrat?

Jak vybrat mobil pro děti? Dětský dotykový mobil podle věkuJak vybrat mobil pro děti? Dětský dotykový mobil podle věku

Vybrat mobil pro děti může být dost náročné s ohledem na to, jaké nástrahy na ně při jeho používání čekají. Poradíme vám, jako si s nimi poradit, jak vybrat tlačítkový či dotykový...