Jak navrhnout dokonalou vestavěnou skříň

Také vy touží po nových úložných prostorách a zvažujete koupi vestavěné skříně? Jste na správném místě! Poradíme Vám, jak0 navrhnout dokonale funkční odkládací prostor a zároveň získat estetický doplněk vašeho interiéru.

Velká vestavěná skříň

Svojí variabilitou poskytují vestavěné skříně nespočet možností vnější podoby a vnitřního rozložení. Všechna rozhodnutí jsou jen a jen ve vašich rukou, což ale přináší i velkou míru zodpovědnosti. Proto vznikl tento článek, který se vám bude snažit objasnit základní pojmy z oblasti vestavěných skříní, poradit při plánování a vyhnout se chybám, které by vás při používání vestavěné skříně mohly mrzet dlouhá léta.

Správně zvolené místo

Při hledání vhodného místa pro vestavěné skříně sehrává největší roli prostor, který si samotná vestavěná skříň pro svou existenci vyžaduje. I když vestavěné skříně s posuvnými dveřmi nepotřebují před sebou prostor na otevírání dveří, nesmíme zapomínat na minimální plochu potřebnou na pohodlné procházení. Ze zkušeností doporučujeme před skříní aspoň 50 cm prostoru. Pokud plánujete umístit vestavěné skříně do předsíně nebo na chodbu, minimální prostor mezi skříní a protilehlou stěnou by měl být 90 cm. Důvodem je dostatek místa pro přesun rozměrnějších předmětů, ať už do bytu(domu), nebo naopak.

Příprava stěn

Jednou z charakteristik vsetavěné skříně je častá absence bočních a zadních stěn skříně. Je to logický důsledek používání existujících stěn a zároveň způsob, jakým se dá ušetřit nemalá suma. Nevýhodou se v tomto případě stáva otírání oblečení o stěny a tím i jeho znečištění. Předejít tomuto nechtěnému jevu můžeme vhodnou úpravou stěn. Nejjednodušší možností je nanesení omyvatelné interiérové barvy. Stěny musíme tímto způsobem připravit v dostatočném předstihu, aby se stihly zbavit vlhkosti.

Druhou možností je použití omyvatelných tapet. Nedoporučujeme použití sololitové desky jako zadní stěny šatníku, neboť vlivem vlhkosti v domácnosti dochází k jejímu zvlnění a tím znehodnocení.

Optimální hloubka

Celková hloubka vetavěné skříně sestává z prostoru potřebného na pohyb dveří a samotné vnitřní hloubky (úložného prostoru). Prostor potřebný na pohyb posuvných dveří je určený šířkou vodicích dveřních lišt (obvykle 10 cm). Za nejpraktičtější se považuje vestavěná skříň s hloubkou 65 cm. Ta zaručuje bezproblémové používání běžných vešákových ramínek a uložení i rozměrově větších předmětů. Vskutku opodstatněným je doporučení vyhnout se hloubce vnitřní části menší než 40 cm. Skladování předmětů jakéhokoliv druhu je v takto mělké vestavěné skříni opravdu náročné.

Optimální hloubka vestavěné skříně

Optimální šířka dveří

Šířka dveří je závislá na rozložení vnitřní části. Při plánování vestavěné skříně se snažte vyhnout příliš širokým dveřím, které se díky velké výplni stávají dost těžkými. Následkem toho se ložiska mechanismu posuvných dveří stávají více namáhanými a snižuje se jejich životnost. Příliš úzké dveře zase zhoršují přístup k úložnému prostoru.

Rámy dveří pro vestavěné skříně

Rámy dveří jsou důležitým prvkem vestavěných skříní. Zvolený tvar a barva dotvářejí vzhled skříně. Rozhodovat se budete mezi rámy ocelovými a rámy hliníkovými. Ocelové rámy pro vestavěné skříně jsou v porovnání s hliníkovými lacinější, ale při jejich výběru nebudete cítit žádné nedostatky. Doporučujeme výběr tohoto typu pro jejich nižší cenu. Hliníkové rámy pro vestavěné skříně působí luxusnějším dojmem a vícero výrobců na ně poskytuje prodlouženou záruku. Zároveň jsou lehčí a povrchově stálejší než ocelové.

Posuvné dveře pro vestavěné skříně s tlumeným zavíráním – automatickým dotahovaním

Tlumicí systém s automatickým dotahováním pro vestavěné skříně a jejich posuvné dveře je novinkou v nabídce vestavěných skříní. Dveře vybavené tlumicím mechanismem se pomocí tlumiče automaticky dovírají a následně fixují na určené pozici. Systém je možné použít jak na dveře krajní, tak i na dveře středové. Minimální šířka dveří, na které je možné tlumič umístit, je 55 cm. Příplatek za jedny dveře začíná na úrovni 30 €.

Dobrou pomůckou při plánování vnitřní části šatníkové skříně je náčrtek na čtverečkový papír. Zakreslování v určitém měřítku (např. 1 čtvereč = 10 cm) zreální náčrtek a napomáhá logickému rozložení vnitřní části šatníkové skříně. Nesmíme zapomínat na vyčlenění úložného prostoru pro věci nestandardních velikostí jako například žehlicí prkno, sušák na prádlo…

Zásuvky pro šatníkové skříně

Zásuvky jsou nejběžnějším prvkem vnitřního vybavení vestavěných skříní využívaným na zpřehlednění a snadný přístup k odkládaným věcem. Slouží hlavně na uložení drobných věcí, jako jsou spodní prádlo, ponožky, kravaty, ale také například šperky a dokumenty. Dno zásuvky by mělo být dostatečně pevné, aby se při častém používání a větším zatížení neprohýbalo. A tak pokud zvažujete odkládání těžších předmětů do zásuvek vestavěné skříně, vyžadujte dno zásuvky z pevné laminované dřevotřísky namísto bežně používaného sololitu.

Zásuvky pro šatní skříně

Další užitečnou investicí pro vestavěné šatníkové skříně je investice do výměny klasického zásuvkového výsuvu za ložiskový plnovýsuv. Ložiskový plnovýsuv umožňuje vysunout celou hloubku zásuvky z korpusu skříňky a tím zvyšuje přehlednost, usnadňuje přístup k věcem uloženým v zadní části zásuvky a dovoluje vkládat objemnější předměty (! při plánování počítejte s prostorem před vestavěnou skříní potřebným na otevření zásuvky !). Mechanismus ložiskového plnovýsuvu zároveň zabraňuje vypadnutí zásuvky a tím přispívá ke zvýšení bezpečnosti. Tuto skutečnost ocení hlavně rodiny s malými dětmi.

Kombinace ložiskového výsuvu s tlumeným dojezdem vám zaručí úplnou bezhlučnost a pocit vysokého komfortu. Cena ložiskového plnovýsuvu na jednu zásuvku sa pohybuje běžně od 5 do 10 euro. Jednou z výhod zásuvek je i volnost při jejich plánování. Zásuvky nejsou limitované výškou ani šířkou na rozdíl od drátěných košů, které jsou dodávané ve standardizovaných rozměrech (40 cm, 80 cm). Díky tomu se často setkáváme se zásuvkami o šířce i 100 cm. U takto širokých zásuvek doporučujeme jejich vnitřní členení, které napomáhá udržovat pořádek a přehlednost.

Úchytky zásuvek určené pre šatníkové skříně

Při výběru úchytek pro vaše zásuvky máte možnost volby ze dvou základních skupin. Do první skupiny patří klasické nábytkové úchytky montované na čelo zásuvky. Při použití tohoto typu pro vestavěné šatníkové skříně je nutné snížit hloubku zásuvky, aby úchytky nezasahovaly do prostoru potřebného na pohyb dveří. Z tohoto důvodu jsou tyto úchytky zásuvek pro vestavěné šatníkové skříně využívané jen zřídka.

Úchytky zásuvek určené pro šatní skříně

Druhou možností je použití zapuštěných úchytek, které se montují vložením do zafrézovaných otvorů v čele zásuvky. Toto řešení je trošku finančně náročnější oproti použití klasických nábytkových úchytek. Možnost otevírání zásuvek, ale není podmíněná použitím úchytek. Osvědčeným a nejpoužívanějším způsobem umožňujícím otevírání zásuvek je jednoduché snížení čela zásuvky nebo jeho části. Tím vzniká prostor na vložení prstů a uchopení čela zásuvky. Nevýhodou tohoto typu otevírání je vzniklá mezera, která v otevřených částech skříně nechrání uskladněné věci před prachem.

Oblíbený je také systém PUSH TO OPEN (pro otevření zatlač). Po stlačení čela zásuvky vetavěné skříně se zásuvka vysune o několik centimetrů. Potom už zásuvku otevřeme jednoduchým potáhnutím.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie Šatní skříně

Police a vestavěné skříně

 • u polic umístěných ve spodní části vestavěné šatníkové skříně (do 50 cm) je ztížený přístup do jejich zadních částí. Řešením je použití výsuvných polic
 • pro nejčastěji používané věci vyhraďte místo v prostoru očí, pro sezónní věci prostor nad 170 cm nebo pod 50 cm
 • výsuvné police jsou vhodné na odkládání bot
 • zmenšením prostoru mezi policemi se zvýší přehlednost uložených věcí ve vestavěné skříni
 • nosnost 80cm police je přibližně 20 kg (pro přístup k horním prostorům skříně NIKDY NEPOUŽÍVEJTE POLICE JAKO ŽEBŘÍK)

Vnitřní prostor vestavěné skříně

Vešení a vestavěné skříně

 • na košile, saka, kalhoty, sukně, blúzky, trička… je třeba počítat s prostorem 90 až 100 cm, takzvané krátké věšaní
 • krátke věšení je vhodné pro víc než 70 % věcí, tomu je třeba přizpůsobit i poměr prostoru vyhrazeného pro jednotlivá věšení
 • pro zavěšení dámských šatů do vetavěné šatníkové skříně budete potřebovat prostor 120 cm
 • dlouhé věšení – vhodné pro společenské šaty a dlouhé kabáty. Vhodným řešením je umístění police na boty do spodní části dlouhého věšení
 • požadovaný prostor pro dlouhé věšení je 160 cm
 • pro vestavěné šatníkové skříně s vnitřní hloubkou menší než 50 cm je nutné umístit místo běžné, pevné věšákové tyče výsuvný věšákový mechanismus
 • pro věšení v horních částech vestavěné šatníkové skříně se ve velké míř používají pantografy – sklopné věšákové tyče

ABS hrana

ABS hrana je dnes převažujícím typem hrany nábytku z laminátové dřevotřísky. Je to vlastně druh termoplastu s velkou řadou výhod jako například vysoká nárazová odolnost, světlostálost, voděodolnost, moderní design, chrání dřevotřísku před poškozením a nasáváním vlhkosti.

Kupodivu se stále najdou firmy, které upravují hrany nábytku papírovou nažehlovací páskou, která už dávno patří minulosti. Tato laminátová hranovací páska nechrání konce desek proti opotřebení a má krátkou životnost. Před použitím podobné hranovací pásky vysloveně varujeme. Kvalitně opracovaná hrana prodlužuje životnost a zvyšuje estetickou úroveň nábytku.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie Šatní skříně

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat Červená koupelna - nejen pro lidi, kteří se nebojí riskovat

Pokud máte rádi červenou barvu, určitě se jí při zařizování bytu nevyhýbejte. Hodí se do každé místnosti, dokonce i do koupelny. Nevěříte? Pak si to ověřte v naší galerii.Publikováno dne: 07.03.2018
Hodnocení článku:
(89.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý bytJak levně zařídit byt nebo dům? Praktické tipy i pro malý byt

Byt si můžete zařídit či zútulnit i bez toho, abyste investovali tisíce korun. Nabízíme vám pár tipů a triků, jak levně zařídit svůj příbytek.

Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?Jak vybrat moderní obraz na stěnu, nad sedačku v obýváku, do ložnice či dětského pokoje?

Obraz oživí každou místnost v domácnosti. V obýváku nebo pracovně je obraz samozřejmostí, vyhýbat se mu však nemusíte ani v kuchyni či ložnici.

Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.Jak vybrat osvětlení do každé místnosti? Bodová světla jsou stále populární.

Věděli jste, že do každé místnosti se hodí jiný typ osvětlení? Podívejte se, podle čeho si v jednotlivých místnostech osvětlení vybírat.