Odnaučit psa kousat nábytek a kočku škrábat sedačku je těžké

Vždy bylo vaším snem mít doma malého čtyřnohého miláčka a divili jste se, proč jsou rodiče stále proti? Dnes vám je to jasné. Nebáli se toho, že péči o něj nezvládnete. Báli se o gauč a nábytek. A vy teď máte stejné výhrady.

Kolie při zničeném křesle

Poškození nábytku se však dá zabránit. Prozradíme vám, jak na to. Splňte sen nejen svým dětem, ale i sobě.

Proč pes vlastne kouše?

Štěně poznáva svět kolem sebe, rostou mu zuby a potřebuje si zahrát. Je to součást jeho přirozeného vývoje. Dospělý pes kouše proto, že jste mu v tom jako štěněti nebránili a dělá to ze zvyku nebo z nudy. Hranice je mu třeba určit hned na začátku. Starého psa novým kouskům nenaučíte. Odučit ho kousat už může být velmi náročné, ale za pokus to stojí. Chce to pevné nervy a hodně vašeho času.

Ukažte, kdo je tu pánem

Nebojte se svému domácímu mazlíčkovi ukázat, že šéfem jste vy! Časem se naučí, že vám hryzání nábytku a trhání bot, koberce a spol. překáží. Psa zastavte hned, jak ho při hryzání chytíte. Udělejte to tak, aby vycítil, že dělá něco špatného a vám se to nelíbí. Hned potom mu dejte povel, který ovládá a za jeho splnění ho odměňte. Pes není hloupý. Rychle pochopí, kdy přijde trest a kdy odměna.

Pes s roztrhaným polštářem

Zvolte si povel, který budete při kárání používat. „Ne!“. Nesmíš!“, „Fuj!“. Tyto se používají nejčastěji. Slovo ne je důležité. Důležitý je tón hlasu, kterým mu to povíte. Povel zní jinak než milá slovíčka, která používáte, když se s ním mazlíte. Pes vycítí, že něco není v pořádku.

Před odchodem z domu psa unavte

Pes nic nevyvede, když spí. Choďte ho před odchodem vyvenčit a pořádně ho unavte. Kromě toho, že se unavený, svalí se do pelechu, rád si počká na další dovádění s vámi. Věci, které by mohl kousat, preventivně z jeho dosahu odstraňte. Neriskujte, i když se psovi maximálně věnujete. Necháváte ho doma samotného. Nikdy nevíte, jak to dopadne.

Hračka na hryzání a jiné pochutiny

Pes, zejména štěně, kousat potřebuje. Neberte mu to. Určete mu hračky, ke kterým si to může dovolit, a občas mu dopřejte žvýkací kost nebo uzené vepřové ucho. Pokud nechcete zředit skříňku na boty, starou botu mu místo hračky nedávejte. Štěně netuší, že na trhání jste mu vyhradili staré kousky. Bota jako bota. Nejlépe uděláte, když se hračky, které mu na ohryzání určíte, se nebudou podobat ničemu z toho, co máte doma.

Pravidelné uklízení musí být

Chlupům, prachu a jemným škrábancům na nábytku se pravděpodobně nevyhnete. Pravidelným uklízením a utíráním poliček přípravky k tomu určenými eliminujte nepořádek, který u malého chlupáče určitě vznikne. Když uklízení zanedbáte, psí zápach ucítíte už při vstupu do bytu.

Pes okusující nábytek

Před vstupem do bytu ho umyjte

Byli jste se vyvenčit? Pes se ve špíně válí rád. Zemina, suché listí nebo bláto. To je zábava! A když otevřete dveře bytu, hrr s veškerou tou špínou na gauč. Chce to trochu cviku a času, ale pes se naučí počkat, až mu tlapky umyjete a špíny, kterou přinesl, se zbavíte. Rychle si na tuto činnost zvykne, ale musíte mu ukázat, co se patří.

Také pes potřebuje svoje místo

Nemusíte ho pustit všude. Gauč či postel jsou vaším královstvím a pes tam nemá co dělat. Komu se chce převlékat peřiny každý den? Ukažte mu, kde je jeho místo. Kupte mu pelech nebo klícku. Aby věděl, že to je jeho území, na kterém si může spokojeně hrát nebo lenošit.

Pomožte si potahem a povlečením

Pokud se dá, gauč zakryjte potahem a polštářky skryjte do povlečení. Dostat z nich špínu je mnohem jednodušší než z gauče. Potah a povlečení stáhnete a jednoduše je vyperete. Tepovat gauč při každém drobném „neštěstí“ vašeho psa může být fyzicky i finančně náročné. V domácích potřebách se setkáte i se speciálními povlaky či potahy, které zachytávají chlupy a drobné nečistoty a pomáhají vám udržet domácnost v pořádku.

Pes ležící na gauči

Nábytek a kočičí drápky

Kočičí drápky se s nábytkem a podlahou vůbec nekamarádí. Kočku je třeba oklamat. Odpočívadlo a škrabadlo pro kočku umístěte před nábytek, který chcete ochránit. Dejte kočce překážku, která ji zaujme a se kterou si užije víc zábavy, a máte vyhráno. Nábytek pro ni ztratí na přitažlivosti. Škrabadlo se stane součástí zařízení vašeho pokoje, proto jeho výběr nezanedbávejte.

Vsaďte na pomocníky z přírody

Citronový muškát vás neochrání jen před komáry. Nevoní ani kočkám. Potřete jím gauč a místa, kde si kočka brousí drápky nejčastěji a ona si to s broušením hned rozmyslí. Na nohy nábytku naneste hřebíčkový olej. Psovi nevoní a k nábytku se raději ani nepřiblíží.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 08.05.2020
Hodnocení článku:
(90.4%)

V této kategorii najdete i:

Co se starým nábytkem? Prodat, darovat či renovovat?Co se starým nábytkem? Prodat, darovat či renovovat?

Domácí lékárnička – základní léky a pomůcky v domácnostiDomácí lékárnička – základní léky a pomůcky v domácnosti

Co by mělo být standardní výbavou vaší domácí lékárničky a co potřebujete dokoupit do skříňky na léky? Bez čeho se doma neobejdete? Dozvíte se v následujících řádcích.

Stavba domu na svahu a svahovitém pozemku – výhody a nevýhodyStavba domu na svahu a svahovitém pozemku – výhody a nevýhody

Bydlení na svahu je opravdu jedinečné, moderní a nadčasové, avšak představy jsou častokrát jen představami, které se s realitou rychle míjejí. Na co všechno je třeba myslet? Prozradíme...