Jak odhlučnit byt v paneláku

Také patříte k těm „šťastlivcům“, které v paneláku obtěžují, aj když možná nechtíce, hluční sousedé? Tímto problémem trpí většina obyvatel, žijících v panelácích.

Hlučný sousedé v paneláku

Přečtěte si několik našich rad, díky kterým se vaše bydlení výrazně zlepší.

Jak předejít problémům s hlukem v bytě

Zjistit si míru hluku před samotnou koupúí bytu napadne potenciální kupce jen velmi ojediněle. Nadšení a euforie z nového bydlení dokáže skrýt všechny nedostatky před našima očima, ale zejména ušima. Zkuste si nejbližší prohlídku bytu záměrně naplánovat během nejrušnějších hodin dne. Je to vhodný způsob, jak otestujete zvukově izolační vlastnosti bytu, zejména pokud se nachází v rušném centru města.

Všímejte si především zvuků, které pocházejí z ulice, jako například křik hrajících si dětí, nebo hluk projíždějících automobilů. Dalším nepříjemným zdrojem hluku může být „dupot“ sousedů shora, pokud se byt nenachází na nejvyšším poschodí. Odstranit hluk ze stropu a stěny, která je na uliční straně, je totiž nejnákladnější.

 TIP: Vypočítejte si náklady, které budete muset investovat do odhlučnění bytu. Následně to můžete použít jako argument při vyjednávání nižší ceny s majitelem.

Na zvukové nedostatky bytu jsme přišli až po jeho koupi, co dál?

Pokud jste už vlastníkem bytu, který trpí špatnou zvukovou izolací, pro začátek byste si měli ujasnit, jaký typ hluku vás obtěžuje a co je jeho zdrojem. Možná vás to překvapí, ale jinak budeme postupovat při krokovém hluku, který slyšíme ze stropu, než při hlasité hudbě přenášené přes vedlejší stěnu. 

Sluchátka proti hlučným sousedům v bytě

Nejčastěji odhlučňovaná místnost je ložnice. V momentu, kdy vypneme všechno, co vydává nějaký zvuk a my se připravujeme ke spánku, začínáme nejvíc vnímat zvuky kolem. V ostatních místnostech nevnímáme okolní hluk tak intenzivně, protože sami určité množství hluku během dne produkujeme, např. televizor v obýváku nebo spotřebiče v kuchyni. 

Odstranění krokového hluku

Pravděpodobně nejvíc problematický je tzv. krokový hluk. Odstranění tohoto hluku bývá poměrně náročné, protože se šíří samotnou konstrukcí stavby. Nejúčinnějším způsobem, jak ho odstranit, je zabránění průniku zvuku do konstrukce. Tohoto však můžeme docílit jen u zdroje neboli u našich horních sousedů.

Úpřímný rozhovor se sousedem o problematice může vést k úspoře stovek eur za případnou zvukovou izolaci stropu. Zkuste mu navrhnout používání koberce, minimálně na nejvíc problematických místech. 

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie koberce

Stejně jako koberce jsou i korkové podlahy skvělými zvukovými izolanty, ale mají nižší životnost. Naopak keramické dlažby a dřevěné podlahy mají delší životnost, ale jsou mizerným zvukovým izolantem. Proto je vhodné před položením takové podlahy použít materiály na odhlučnění, které se pokládají pod dřevěnou podlahu, například kombinace mineralizované dřevní štěpky Cemwood a akustické desky PhoneStar. 

Jak odhlučnit stěnu od sousedů

O něco méně náročné na zvukovou izolaci jsou boční stěny. Protože původem hluku bývá často hlasitý televizor, hudba nebo rozhovory, zvuk z tohoto zdroje se nepřenáší konstrukcí jako v prvním případě. Na nejúčinnější způsob odhlučnění budete potřebovat materiál, který zvuk odrazí a pohltí.

Nejlepší zvukově izolační konstrukce, kterou v současnosti známe, je složená z akustické desky (PhoneStar) a akustické pěny (SilentFoam). Tlouštka takové konstrukce začíná už na přijatelných 3 cm. Všeobecně platí, že pokud použijete lacinější materiál, budete potřebovat tlustší konstrukci pro uspokojivější výsledek. 

TIP: Pokud potřebujete odhlučnit boční stěnu od sousedů, zkuste zvážit jako alternativu třeba knihovnu na celou stěnu nebo vestavěnou skříň. Finanční náklady jsou u knihovny zhruba stejné, případně u vestavěné skříně o něco vyšší, ale praktické využití je neporovnatelné. 

Jak dlouho trvá instalace zvukové izolace?

Odborníci tvrdí, že dokážou deset metrů čtverečných nainstalovat za jeden den. Jedna stěna v závislosti na velikosti jim může tedy trvat spolu s povrchovými úpravami dva až tři dny. 

Nezapomínejte, že toto je čas, který trvá několika specialistům se zkušenostmi. I kvůli tomu nedoporučujeme pouštět se do zvukové izolace svépomocně. Pokud byste s výsledkem nebyli spokojení a museli byste to realizovat znovu, vyšlo by vás to v konečném důsledku ještě dráž.

Celý proces se může prodloužit, pokud chceme izolovat nesouvislou stěnu, například stěnu s dveřmi nebo okny. Při izolování podobné stěny nesmíte podcenit izolaci samotných oken. V opačném případě by vaše snaha zbavit se hluku z ulice mohla být úplně zbytečná.

Při izolaci stropu počítejte s tím, že odhlučnění samotného stropu nemusí být konečné řešení. Krokový hluk, který se šíří konstrukcí, k vám může nadále pronikat přes boční stěny, proto počítejte s určitou časovou rezervou.

 TIP: Nespěchejte hned s kompletním odhlučněním celé místnosti. Pokud řešíte například odizolování krokového hluku, vyzkoušejte nejdříve odhlučnit jen strop. Následně se na základě vašeho pocitu o úspěšnosti odizolování rozhodněte, zda je nutné pokračovat v izolaci i zbylých stěn.

V čase psaní tohoto článku není nutné ohlášení stavebnímu úřadu při odhlučňování bytu. Protože se však zákony poměrně často mění, ověřte si jejich aktuální znění před tím, než se pustíte do instalace zvukové izolace.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší Bílé kuchyně - v bílé bude vaše malá kuchyně vypadat větší

Jednoduchá, jemná, čistá a nadčasová. Přesně taková je bílá barva, která se stále více objevuje i jako barva kuchyně.Publikováno dne: 17.07.2018
Hodnocení článku:
(91.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit špačků na zahradě?Jak se zbavit špačků na zahradě?

Máte zahrádku plnou sladkého ovoce a nic z úrody si nevychutnáte, protože vám ji rok co rok obere špaček? Podívejte se s námi na to, jak těžce vypěstovanou úrodu ochránit účinně a...

Jak ušetřit  vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodouJak ušetřit vodu v domácnosti? Recyklace vody a splachování použitou vodou

Spotřeba vody představuje vedle elektřiny a topení značnou položku na účtech v domácnostech. Proto jsme si pro vás připravili několik účinných, ale zato jednoduchých tipů a rad, které...

Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?Jak jednoduše vyčistit sklokeramickou desku?

Čištění desky z tvrzeného skla je jednoduché. Stačí znát pár postupů a triků a deska bude stále jako nová. Poradíme vám, jak na to.