Jak odnaučit hrabat psa a značkovat na zahradě

Začíná období, kdy se rádi pokocháme kvetoucí zahradou, sledujeme jak plody naší práce dozrávají, nebo ještě sadíme poslední sazenice. Existuje velmi mnoho vlivů, které dokážou naši práci znehodnotit.

 Hrabání psa v zahradě

Choroby, počasí, škůdci v podobě potkanů, myší nebo krtků. Všechno toto je nebezpečí, které vnímáme. To ale nejsou jediné vlivy. „Nepřítelem“ číslo jedna je v tomto případě pes. Pes, který hrabe na zahradě a značkuje si svoje teritorium, dokáže napáchat skutečně velké škody. Jak odnaučit psa hrabat na zahradě? Proč to psi vlastně dělají?

Proč pes na zahradě hrabe?

Důvodů mohou být desítky. V první řadě jde o psí plemeno, které vlastníte. Jezevčíci, barváři, bíglové, baseti nebo lovečtí psi to jednoduše mají v povaze a je těžké je odnaučit něčemu, co je pro ně přirozené. Samozřejmě, možné to je, ale je to náročná práce a vidina úspěchu není zaručená. Nejčastějšími důvody, proč psi hrabou, jsou:

  • snaží se zneškodnit škůdce (krtek, hraboš, myš)
  • nudí se a takto si hledají zdroj zábavy
  • navazují nové kontakty, chtějí se pářit
  • snaží se uniknout
  • poutají tím vaši pozornost
  • pociťují samotu a stres
  • vlhké počasí je podněcuje k této činnosti
  • uschovávají si zásoby jídla

Pes kope díru v zahradě

Jak psa odnaučit hrabat a značkovat na zahradě?

Metod, které můžete použít, jsou zřejmě desítky. Pes je však pes. Má vlastní hlavu, vlastní mozek. Psi nemyslí jako lidé, jejich mozek je vyvinutý na úplně jinou činnost, proto se domnívat, že pes bude reagovat tak, jak my očekáváme, je skutečně naivní. Právě proto si změna jeho chování vyžaduje precizní, pečlivý a trpělivý trénink.

Důležité je pochopitproč to pes dělá. Jen v tom případě je možné zvolit správnou metodu, kterou ho odnaučíme nechtěným návykům. Vašeho psa musíte také dokonale poznat. Musíte vědět, co na něj platí, na jaké podněty reaguje, nebo co je jeho oblíbené pamlsky. V tom případě máte dokonalý základ na to, abyste mohli začít s procesem výcviku.

Víc prostoru, pravidelné procházky

Tento problém s neustálým hrabáním může nastat především tehdy, když svého miláčka zavíráte. Jeho pohyb je tedy omezený právě proto je pro něj volný výběh něčím, co bere jako maximální svobodu. Jednou možností je, že psíkovi vyčleníme na tuto činnost prostor.

Je možné psa naučit hrabat na určitém místě, samozřejmě také si to vyžaduje trénink. V okamžiku, kdy začne hrabat jinde, je nutné rázně říct ne. Pokud však svému psíkovi dopřejete dostatek volnosti, například v podobě procházek, svoji energii investuje určitě jinam než do hrabání.

Jiný zdroj zábavy

Pokud je váš psík z těch, kteří za každou cenu musí hrabat a značkovat svoje teritorium, určitě je dobrým způsobem odvádění jeho pozornosti. To docílíte například různými hračkami, které psa zaujmou. V okamžiku, kdy začne pes hrabat, odveďte jeho pozornost například právě hračkou. Také je to váš čas, který psíkovi musíte věnovat, aby se necítil sám a odstrkovaný.

Hraní se se psem

Jiným zdrojem zábavy nebo aktivity je také oddych vašeho miláčka. Tomu byste měli na zahradě vyčlenit místo, které bude výhradně jeho. Pohodlný pelech ve stínu je přesně to, co každý psík přivítá.

Kastrace psa

Jedním z nejčastějších důvodů, proč psi hrabou, je ten, že se snaží uniknout nebo ucítí nějaký pach, například feny, a v tom případě je hrabání skutečně intenzívní. Jedním z možných způsobů, jak psíka uklidnit, je kastrace. Bylo totiž potvrzené, že u vykastrovaných psů potřeba unikat značně poklesla. Opět je to však hlavně o tom, jak se psovi věnuje sám majitel.

Přípravky proti hrabání psa na zahradě

Ano, i tyto přípravky je možné zakoupit. Jde o Stop pes granulát, který funguje na bázi přírodních silic, které mají na čich psa odpuzující účinek. Tento drobný granulát můžete klidně rozsypat po trávníku, na zahradu nebo předzahrádku. Psovi nijakým způsobem neublíží. Jednoduše ho odradí od přehnané aktivity a potřeby hrabat.

Zkušenosti lidí – rady a tipy

Na internetu najdete množství fór s touto tamatikou, kde se lidé snaží tento problém vyřešit. Někteří víc, jiní méně úspěšně. My vám však nabízíme ty nejúčinnější způsoby jak psa odnaučit hrabat na zahradě.

Psi často hrabou v okolí plotů, kdy se snaží podhrabat a utéct. Dobrou variantou je plochu ve spodní části plotu zpevnit, respektive vydláždit. V rámci odnaučení je možné použít způsob, kdy po zahradě rozhodíte černé koření nebo chilli. Zdá se to trochu „podpásovka“, ale jde o chvilkový účinek, který však může psíka nadobro od hrabání odradit.

Zajímavým způsobem, jak psa od hrabání odnaučit, je ten, že v místě, kde pes hrabává, rozhodíte jeho vlastní exkrementy. Tento pach by měl psa odradit a vy tak nebudete řešit výkopové práce.

Profesionální trenér psů

Pokud selhaly jakékoliv metody a problémy stále přetrvávají, profesionální trenér je pravděpodobně jedinou možností. Předem vám však oznamujeme, že ani náhodou nejde o levnou záležitost. Proces si vyžaduje čas, trpělivost a pevné nervy. Profesionální trenéři si obvykle za 3hodinový trénink účtují sazbu 1200–2500 korun.

Profesionální výcvik psa

Skutečný profesionál však umí určit metodu, která bude na vašeho miláčka platit, a výsledek je téměř zaručený.

Přístup majitele

Na závěr však zdůrazňujeme jen to, co jsme už uváděli. Pes není člověk. Člověk musí být tím tvorem, který bude rozumnější. Důvod, proč pes hrabe, musí být zřejmý vám. Nejčastěji je to však právě tím, že s vaším miláčkem netrávíte dostatek času. Tímto způsobem se pes nudí a hledá si jiný zdroj zábavy. Používejte pozitivní metodu odměňováníučte psíka novým věcem. Všechno tak záleží hlavně na majiteli. Jaký majitel, takový pes.

Autor článku

Denis Ruščák

Spolehlivost, kreativita, respekt a chuť na sobě neustále pracovat je správný recept, jak si získat čtenáře a zároveň pokračovat. Už od dob střední...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.Publikováno dne: 19.01.2019
Hodnocení článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní? Jak se správně starat o lyže během sezóny a po ní?

Abyste měli z lyžování co nejlepší zážitek, měli byste se o lyže pravidelně starat. V opačném případě se mohou zhoršit jejich jízdní vlastnosti i o více než polovinu.

Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla Jak si poradit se zamrzlým autem? Pomůže škrabka a elektrický rozmrazovač čelního skla

Zamrzlé sklo na autě, zamrzlé dveře či odešlá baterka jsou během mrazivých zim každodenní starostí lidí s autem bez garáže. Poradíme vám, jak přežít rozmrazování oken bez stresu.

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4? Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto či 4x4?

Sněhové řetězy na auto sice nefigurují na seznamu povinné výbavy vozidla, ale na zasněžených a zledovatělých vozovkách jsou bezkonkurenčním pomocníkem. Poradíme vám jak si je vybrat!