Jak odnaučit psa štěkat v noci, když je sám doma, na lidi a jiné psy. Jsou obojky proti štěkání účinné?

Neustále štěkající pes je problémem, který dokáže pořádně rozzlobit sousedy a potrápit majitele psa. Od momentu, kdy začne štěně štěkat, se snažíme ho utišit různými způsoby, odvést jeho pozornost hrou, dát mu pamlsek nebo ho vzít na procházku. Paradoxně právě to je chování, které štěně vyhodnotí jako odměnu za to, že zaštěkalo.

Jak odnaučit psa štěkat

Jak tedy skutečně odnaučit psa nadměrně štěkat? Dá se spolehnout na obojky proti štěkání, nebo poznáme účinnější metody?

Protištěkací obojky


Věděli jste, že…?

Intenzita štěkání může záviset i na plemenu psa? Některá plemena štěkají minimálně nebo vůbec, jiná jsou zkrátka od přírody hlučnější. Při šlechtění určitých plemen bylo štěkání žádoucí, např. u ovčáků a hlídacích psů, kteří měli chránit lidské obydlí a štěkotem upozornit na nebezpečí. Při šlechtění např. společenských plemen, která byla menšího vzrůstu a dělala lidem společnost, bylo štěkání potlačované.

Mezi tišší plemena patří francouzský buldoček, chrt, bullmastiff, cavalier, bulldog nebo basendži, který je známý jako pes, který neštěká. Naopak mezi plemena, která štěkají častěji, se řadí bígl, špic, bradáč, sibiřský husky, čivava, německý ovčák i yorkšírský teriér. Plemeno psa rozhodně není jediným ani hlavním ukazatelem frekvence štěkání psa. Štěkot je nástroj komunikace psa podobně jako je u lidí řeč. Prostřednictvím štěkotu se pes snaží něco komunikovat, jakoo „pozor, nebezpečí“ nebo „nudím se“.

Proč štěkají někteří psi víc než ostatní?

Každý pes je jedinečný a projevuje se to i v chování. Zatímco sousedův pes při zazvonění pošťáka dál klidně leží, váš pes možná začne neustále štěkat. Proč reagují dva psi na stejný podnět naprosto rozdílně? Faktorů je několik a nemusí jít jen o genetiku a plemeno psa.

 • Prostředí – Výrazným faktorem je environmentální faktor, tedy to, kde pes vyrůstal. Typickým příkladem jsou psi, kteří pocházejí z tiché oblasti, z venkova, z farmy, kde žili na dvoře a podnětů měli méně, ale později si museli zvykat na život v rušném městě. Když pes nebyl zvyklý na množství kolemjdoucích lidí a psů, sirény, dopravní prostředky, častěji zvonící zvonek a různé jiné podněty, bude je vnímat jako nebezpečí, které je třeba pokaždé prověřit.
 • Zanedbaná výchova – Výchově psa je potřebné se intenzívně věnovat v prvním až prvních dvou letech života, kdy musí zvládnout základní výcvik poslušnosti. Při výchově psa mu stanovíte hranice, jaké chování je akceptovatelné a jaké není. Časté štěkání je nejednou problémem hlavně štěňat a mladých a energických psů, u kterých je třeba tento problém při výcviku určit. Všechno se dá zvládnout pravidelným výcvikem, ze kterého budete benefitovat vy i váš pes.
 • Úzkost z odloučení – Velmi častým problémem dnešních psů žijících v domě je úzkost, kterou zažívají po odchodu majitele do práce. Mezi projevy úzkosti patří nejen nadměrné štěkání, ale často i destrukční jednání. Nadměrné štěkání určitě obtěžuje i sousedy, hlavně pokud je pes sám doma 8 a víc hodin. I s úzkostí psa se dá pracovat, ale je potřebné věnovat dostatek hodín výcviku a zajistit, aby se pes sám doma nenudil.
 • Energie navíc – Nejčastější příčinou nadměrného štěkání psa bývá energie navíc. Platí to hlavně u štěňat, mladých psů a energických plemen. Když si někdo koupí borderskou koliu do bytu a očekává, že 20minutová procházka zaručí psovi dostatek pohybu, je na omylu. Pes potřebuje dostatek podnětů, výběh, čas strávený hraním a výcvikem. Pokud se chystáte na delší dobu opustit dům, to nejlepší, co můžete udělat, je vzít psa na dlouhou procházku a zabavit ho hraním.
 • Vymáhání pozornosti – Psi často štěkají i proto, aby získali vaši pozornost. Štěkotem si vymáhají jídlo, pamlsky, hru, hlazení nebo procházku. Tento problém je třeba identifikovat co nejdříve, aby se nestalo, že pes ovládá vás. I za vymáháním pozornosti může být nedostatečná aktivita psa, zanedbaný trénink a nesprávné odměňování. Jednoduchými cvičeními se však dá chování upravit tak, aby pes postupně pochopil, že neodměňujete jeho štěkání, ale žádané chování – např. to, že počká, až se mu budete věnovat.
 • Špatná zkušenost z minulosti – Máte psa z útulku, nalezeného na ulici nebo odněkud, kde mohl zažít i zlé věci? Všechno to, co si v životě pes prožil, se může projevit na jeho jednání. Nadměrné štěkání může být projevem jeho trápení. Typickým příkladem je neutichající štěkání při vašem odchodu v případě, kdy v předcházejícím domově býval pes často a na dlouhou dobu zavíraný do klece. I toto chování se dá u psa upravit – chce to však trpělivého majitele a poctivý trénink.

Štěkání psa – důvody

Jak odnaučit psa štěkat

Jedním z nejčastějších důvodů, proč se majitelé vzdají svého psa, je jeho nadměrné štěkání. Často mají pocit, že už vyzkoušeli všechno, a protože jsou už z neustálého štěkání unavení oni i sousedé, nevidí jinou možnost, než psa přinést do útulku nebo ho prodat. Také vy máte doma hafana, který jako by musel štěkat vždy a na všechno? Nezoufejte, od nadměrného štěkání se dá pes odnaučit, a to i pokud jde o staršího a nevycvičeného psa. Chce to však pořádnou dávku trpělivosti, dostatek času strávený tréninkem a hlavně správnou metodu. Nečekejte, že pes přestane štěkat po 2–3 hodinách cvičení. Také nehledejte rychlá řešení, díky kterým se prý pes sám odnaučí štěkat.

Protištěkací obojky

Protištěkací obojky jsou skvělým příkladem toho, jak k problému se štěkáním nepřistupovat. Jde o zařízení, které se psovi upevní na krk a pokaždé, když pes zaštěká, vyšle stimul, který je psovi nepříjemný. Existují různé druhy protištěkacích obojků:

 • Zvukové, ultrazvukové – Po zaštěkání obojek zareaguje zvukovým signálem, který je pro citlivý psí sluch nepříjemný. V případě ultrazvukových obojků jde o zvuk, který lidské ucho neslyší, ale pes ho zachytí. Ultrazvuk je pro psa nepříjemný, ale tyto obojky mají nejmenší účinnost.
 • Vibrační – Fungují na stejném principu, avšak po zaštěkání vyšlou vibrační signál. Tyto obojky jsou ve většině případů neúčinné. Vibrace překvapí spíše menšího a citlivějšího psa. Pro mohutného psa jako bernardýn nebo malamut je vibrace jen jakousi masáží.
 • Sprejové – Po zaštěkání se ze zásobníku na obojku uvolní obsah a psovi se tak posprejuje čumák. V zásobníku může být buď jen voda, ale většina obojků má vlastní náplň – „citronellu“, tedy tekutinu z citronové trávy.
 • Elektrické – Nejrozporuplnější jsou obojky, které psovi po zaštěkání vyšlou elektrický impulz. Pokaždé, když se pes ozve, mu bude vyslaný mírný elektrický šok. Tato metoda není ani humánní, ani účinná.
 • Pachové – Mezi nejhumánnější obojky se řadí ty s pachovou stopou. Obojek je nasáknutý feromony, které štěně ze své mámy cíti při kojení. Známá vůně má mít uklidňující účinek, snižovat úzkost a tím i intenzitu štěkání.

Kolik lidí, tolik názorů – a stejné je to i v případě protištěkacích obojkůh, budek a jednotek, které fungují na podobném principu. Je nepopíratelné, že v některých případech může být tento obojek účinný. Nejčastěji však jde jen o skvělý marketingový tah. Nadměrné štěkání psa totiž není problém, který za vás vyřeší obojek s citronellou. Je to komlexní problém, kterému je třeba se i náležitě věnovat. Obojek řeší jen symptom, ne samotný problém. Vždy je totiž důležité přijít na příčinu štěkání. Když pes štěká, protože trpí úzkostí z odloučení, když je 8 hodin sám doma, nepříjemným obojkem úzkost jen zhoršíte, což může, ale nemusí vést k apatii nebo agresivitě. Když se pro obojek rozhodnete, na výběr máte z množství modelů:


Co proti štěkání psa?

Pokud se vyhnete obojkům a ultrazvukovým jednotkám, které mají snahu trestem psa vychovávat, nezbývá už nic jiného než poctivý trénink. Při cvičení psa je důležité se vždy zamyslet nad příčinou toho, proč jedná, jak jedná. Jinak se totiž přistupuje k psovi, který štěká, když je sám doma a znuděný, a jinak zase k tomu, který štěkotem neustále ohlašuje kolemjdoucího psa, pošťáka a všechno, co se kolem něho mihne. V každém případě se vyhněte chybám a při tréninku:

 • Buďte trpěliví, pochvalte psa za malé kroky vpřed a nebuďte frustrovaní, když se změna nestane hned.
 • Na psa nikdy nekřičte, protože z jeho pohledu to zní tak, že jste se k jeho štěkání přidali. Křikem štěkání jen podporujete.
 • Štěkání se nesnažte utišit pochvalnými slovy a hlazením, protože to zase vyvolává pocit, že štěkání odměňujete.
 • Buďte konzistentní, cvičte každý den po dobu několika týdnů stejnou metodou, jinak bude pes zmatený a pokrok se nedostaví.
 • Pokud dané cvičení nefunguje, vraťte se o krok zpět v tréninku a zaměřte se na to, co pes zvládá. Jeho schopnosti rozvíjejte postupně – neočekávejte okamžitý pokrok ve všem.
 • Pokud máte pocit, že si sami nedokážete poradit, neváhejte a vyhledejte pomoc cvičitele. Čím dříve problém adresujete, tím větší šanci máte na jednoduché řešení situace.

Jak odnaučit psa štěkat v bytě na všechno

V prvním případě se zaměříme na psy, kteří štěkají doma v bytě i tehdy, když jste v jejich blízkosti. Často jde o mladé psy a energické psy, kteří si štěkáním vyžadují pozornost. Snadno se nudí a chtějí si hrát. Možná jste už zkoušeli odvést jejich pozornost na hračku nebo žvýkací pamlsek doufaje, že ho aspoň na chvíli zabavíte. Tento trik funguje, ale opravdu jen na chvíli. První věc, kterou můžete udělat, je ujistit se, že pes dostává dostatek pohybu a že mu věnujete dostatek času hraním si a tréninkem. Pokud je pes příjemně unavený, určitě si bude žádat pozornost méně intenzívně.

Trpasličí špic štěkající na gauči

Většina majitelů si myslí, že svému psovi zajišťuje dostatek pohybu a aktivit, ale ne vždy tomu tak je. V tomto případě vyvstává otázka, kolik pohybu vlastně pes potřebuje. Množství pohybu závisí na povaze i energičnosti psa. Psa byste měli venčit 3–4x denně minimálně po dobu 15 minut. 15minutová procházka představuje úplné minimum, které pokryje potřeby malých štěňat, starších psů a psů s nízkými nároky na pohyb. Psi se středním nárokem na pohyb by měli mít minimálně 1 hodinu procházek a her a u vysoce energických psů jsou to minimálně 2 hodiny. Když jsou uspokojené nároky psa na výdej energie, pes bude mít tendenci štěkat méně.

Na štěkání na vynucení pozornosti můžete zkusit jednoduché cvičení, které spočívá v odměňování žádoucího chování, tedy když pes počká, až se mu budete věnovat. Když pes začne štěkat, ignorujte to a odměňte ho pamlskem až tehdy, když ztichne, i kdyby to mělo být jen na chvíli. Zpočátku to může být těžší, ale postupem času začne pes rozumět tomu, že štěkáním nedosáhne nic, ale když se utiší, čeká na něj pamlsek. S tréninkem prodlužujte nároky na to, jak dlouho nemá štěkat – když na začátku vydrží 2 sekundy, později ho odměňte až po 5 s, 10 s nebo 15 s. Pokud je tato doba pro psa příliš dlouhá, vraťte se o krok zpět ke kratšímu časovému úseku. Tato metoda vyžaduje denní trénink po dobu několika týdnů, ale v konečném důsledku je velmi účinná.

Jak odnaučit psa štěkat na jiné psy a lidi

Štěkání na jiné psy a lidi je u psů běžné – upozorňují vás tak na blížící se potenciální nebezpečí. Tento rys je u hlídacích psů žádaný, ale když chodíte na procházky mezi lidi nebo bydlíte na rušné ulici, přehnaný štěkot může být těžko zvládnutelný. Výcvik psa v tomto případě spočívá v tom, zbavit ho pocitu, že jiné stimuly představují nebezpečí. Trénink můžete zpočátku provádět sami, ale později si na něj pozvěte kamaráda se psem. V prvním kroku si natrénujte to, aby při procházce na vodítku pes následoval to, co děláte. Když zrychlíte tempo, pes by měl zrychlit také. Když zpomalíte, i on by měl zpomalit. Nacvičte si i to, že se uprostřed procházky náhle otočíte a vydáte se opačným směrem.

Pes se při zvládání prvního kroku učí respektovat vás jako vůdce smečky, který udává směr, proto jeho instinkty je vhodné následovat. V dalšom kroku poproste kamaráda se psem, aby se k vám přidal. Nejdříve nechte, ať se se svým psem prochází na druhé straně ulice tak, aby ho váš pes viděl, ale v dálce necítil takovou hrozbu. Při procházce se k psovi mírně přibližujte, ale v dostatečné vzdálenosti se otočte a vraťte. Psovi tak ukážete, že o nebezpečí víte a situaci jste vyhodnotili tak, že se stáhnete. Tuto situaci opakujte s tím, že se k cizímu psovi budete přibližovat stále víc, až nakonec kolem něho projdete. Pes pocítí, že jste situaci přečetli jako bezpečnou a jako vůdce smečky bude vaše rozhodnutí následovat. Toto cvičení několik dní opakujte, až psovi dovolíte druhého psa očichat a zjistit, že vlastně o žádné nebezpečí nejde – právě naopak.

Jak odnaučit psa štěkat, když někdo zvoní nebo klepe na dveře

Při zvonění nebo klepání na dveře psi štěkají jednak proto, že zvuk zvonku jim může být nepříjemný (když má příliš vysoký tón, popřemýšlejte nad jeho změnou), ale hlavně proto, že jako v předcházejícím příkladě osobu za dveřmi považují za nebezpečí, na které vás musí upozornit. I to se dá zvládnout tréninkem, při kterém je naučíte, že za dveřmi nebezpečí není. Při tréninku poproste kamaráda nebo další osobu o asistenci při klepání na dveře. Nechte, ať kamarád zaklepe na dveře. Když váš pes začne štěkat, pamlskem v ruce odveďte jeho pozornost na vás. V okamžiku, když přestane štěkat, odměňte ho.

Pes štěkající v bytě

Situaci zopakujte několikrát s tím, že postupně dosahujte, aby pes vydržel tiše déle, aby se štěkotem ani nezačal, nebo abyste ho s pamlskem odvedli dál od dveří. Pokud pes tyto úkoly nezvládá, požádejte kamaráda, aby zaklepal při polootevřených dveřích, pes bude mít přehled o tom, co se děje. Při opakování dveře vždy o něco víc přivřete, až je úplně zavřete. Když zvládne hned při prvním zaklepání nezaštěkat, zkuste naléhavé klepání, delší klepání, hlasité klepání apod. Když má pes problém se zvoněním, situaci cvičte stejným způsobem. Při tréninku si pes zvykne, že na klepání nebo zvonění není nutné reagovat štěkáním – naopak, když na něj nebude reagovat, dostane odměnu. Trénink potrvá několik týdnů, až bude pro psa chování automatické.

Jak odnaučit psa štěkat, když je sám doma

Psi štěkající sami doma často trpí úzkostí z odloučení. Nejde jen o problém samotného štěkání, ale pes odloučením skutečně trpí a je potřebné mu pomoci. Při odchodu z domu si vždy vyhraďte čas na delší procházku a dostatek her na to, aby byl pes unavený a aspoň část vašeho odloučení prospal. Další stratagií je nechat psovi dostatek aktivit, kterým se vo vaší nepřítomnosti může věnovat. Mluvíme o žvýkacích kostech a interaktivních hračkách, které ho na nějakou dobu zabaví. Kromě těchto triků je také důležitý trénink, kterým si zvykne, že čas strávený sám nemusí být až tak hrozný.

Začněte v malém a psa nechte v místnosti samotného na několik vteřin. Vraťte se a za čekání ho odměňte. Délku odloučení postupně prodlužujte. Psovi při tréninku v místnosti střídavě nechte hračku, vaše starší tričko, ale někdy ho nechte jen tak, samotného. Pes si bude postupně na nepřítomnost zvykat, přičemž vy budete intervaly prodlužovat. Pokud zvládne cvičení s místností, zkuste za sebou zavřít vchodové dveře a po několika vteřinách se vraťte. Intervaly prodlužujte – můžete se autem projet po okolí nebo si odskočit do obchodu a sledujte, jak pes odloučení zvládá. Pokud je pro něj odloučení příliš dlouhé, vraťte se v tréninku o krok zpěť. Pamatujte, že pes by neměl zůstávat 8 hodin doma sám, proto se pokuste s ním aspoň přes oběd jít na procházku nebo zajistěte někoho, kdo s ním během dne bude, chvíli si s ním pohraje, vyvenčí ho a sníži tak jeho úzkost z odloučení.

Jak odnaučit psa štěkat v noci

Problém štěkání v noci bývá spojený se štěňátky a mladými psy, kteří ještě nezvládají spát celou noc sami, případně je majitel obvykle bral do postele a později s tím přestal. Podobně je to i když na štěkání a vytí reagoval hrou, tišením nebo jejich vypuštěním z boudy, čímž pes zjistil, že štěkotem dosáhne pozornosti. Protože štěkání v noci ruší nejen vás, ale i sousedy, této snaze o pozornost se těžko odolává. Ale když pes zjistí, že štěkáním dosáhne svého, se štěkáním v noci nepřestane.

V tom případě je nejlepší štěkání a vytí psa ignorovat (pokud nejde o mimořádné případy – vytí by mohlo naznačovat zranění, úzkost apod.). V tomto jednání buďte konzistentní vy i členové vaší rodiny. Když pes zjistí, že štěkáním ničeho nedosáhne, ani pro něj nebude noční štěkání žádoucí. Pokud pes štěká proto, že má ještě stále energie na rozdávání a zkrátka neusne, vezměte ho před spaním na delší procházku, nechte ho proběhnout se, aportovat, zahrát si a pes bude během noci klidnější.

Štěkání psa a práva sousedů

V rámci tématu nadměrného štěkotu psa stojí za to zjistit i to, jaká práva mají sousedé, které nadměrný štěkot obtěžuje. Každý majitel psa je za svého čtyřnohého mazlíčka zodpovědný, a to platí i v případě nadměrného štěkání. Povinnost vlastníka psa je zdržet se všeho, čím by nad míru přiměřenou poměrům obtěžoval jiného. „Míra přiměřená poměrům“ je přitom individuální – každý, i vychovaný pes bude jednou za čas štěkat, je to pro něj přirozené. Důležité je, aby nepřekračoval přiměřenou míru.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 18.01.2023
Hodnocení článku:
(91.4%)

V této kategorii najdete i:

Domácí zvířátka a Silvestr – jak je chránit a uklidnit při hluku?Domácí zvířátka a Silvestr – jak je chránit a uklidnit při hluku?

Zatímco pro mnohé jsou petardy a ohňostroje během Silvestra radostné zpestření oslav, pro naše domácí miláčky jde o zřejmě nejstresující den v roce. Jak jim pomoci? Prozradíme vám v...

Jak zařídit klícku pro chov fretky, cena, potrava, zápach. Kolika let se dožívá fretka?Jak zařídit klícku pro chov fretky, cena, potrava, zápach. Kolika let se dožívá fretka?

Fretka může svým chováním a potřebami zaskočit začínajícího chovatele. V tomto článku se dozvíte základní informace o chovu fretky i to, s čím je třeba předem počítat.

Kvalitní krmivo pro kočky nabízí Royal Canin, Whiskas, Purina i Carnilove – test, recenze, cenaKvalitní krmivo pro kočky nabízí Royal Canin, Whiskas, Purina i Carnilove – test, recenze, cena

Také kočky mají určité nároky na potravu. Potřebují vyváženou stravu prospěšnou jejich zdraví. Víte, které krmivo je pro vaši kočku nejvhodnější?