Jak odstranit mech ze střechy?

Když kupujeme rodinný dům nebo chatu, tak je nutné si uvědomit, že to znamená i určitou péči. Jak o dům, tak i o prostředí kolem nějo. Při péči o dům však mnozí zapomínají na střechu. Střecha je přitom také důležitá součást domu, o kterou je třeba se starat.

Mech na střeše domu

Co když však péči o ni zanedbáme? Nejčastějším projevem zanedbání je, že nám na střeše začne růst mech. Mech na střeše považují lidé v některých zemích za žádoucí nebo až romantický – jako je tomu například v Anglii. Ale v případě našich podmínek tomu tak není a zejména v novostavbách se mechem lidé moc nepotěší.

Existují střešní krytiny, kterým mech nevadí, ale jsou střechy, kterým mech může způsobit problémy. Mech v kombinaci s lišejníky a řasami může na střeše časem vytvořit souvislý povrch. Spolu s faktem, že mech zadržuje vodu, která iniciuje oxidační procesy, nastává situace, kdy je nutné říct jednoznačné stop mechu na střeše.

Pokud jste při kontrole střechy zjistili, že mech na ní není, tak nepomeňte na další prevenci. Obzvlášť důležité je pravidelně kontrolovat střechu, pokud se váš dům nachází ve vlhkém prostředí, které je ideální pro vznik mechu. Také na trhu najdete prostředky, které zabraňují tvorbě mechu.

 

Jak odstranit mech ze střechy?

Na odstranění mechu ze střechy existuje vícero způsobů. Před použitím některého z nich je potřebné udělat přípravu na zemi. Dbejte na bezpečnost. Střecha je mokrá a povrch kouzavý. Pokud se bojíte vylézt na střechu, přenechte to raději odborníkům. Pokud s tím nemáte problém, zabezpečte si žebřík a také myslete na uchycení (například o komín), kbyste uklouzli.

Jsou čtyři standardní způsoby jko odstranit mech ze střechy:

  1. Mechanicky – použitím tlakového proudu vody
  2. Použití speciálních chemických přípravků
  3. Použitím modré skalice
  4. Použitím hašeného vápenného mléka

Mechanické odstranění mechu ze střechy spočívá v použití tlakového přístroje. Tlak vody je silný a způsobí, že mech, případně jiné nečistoty, začnou ze střechy opadávat. Pokud by nespadly všechny nečistoty, doporučuje se použit na dočištění kartáč. Tlakové přístroje jsou napájeny elektřinou, takže je třeba dodržovat pravidla bezpečnosti. Při použití tlakového proudu vody se ujistěte, že vaše střecha je pro tento způsob vhodná, jednak kvůli možnému zatečení a jednak kvůli povrchu strechy. Například střešní krytiny s granulátovým posypem nejsou vhodným kandidátem na tlakový přístroj vzhledem na to, že se může začít odlupovat vrstva střechy. V podobných případech – jestli si nejste jistí, tak se raději poraďte s výrobcem.

Použití speciálních chemických přípravků je asi nejčastější způsob odstranění mechu ze střechy. Aplikovat speciální postřik na mech na střeše je rychlý způsob odstranění a na trhu je množství dostupných přípravků. Chemický postřik má také preventivní účinky. Postup jak použít přípravek proti mechu na střeše je jednoduchý. Mech se nejdříve odstraní a potom se střecha nastříká daným přípravkem.

Jedním z oblíbených přípravků je Mechostop. Koupit se dá za přijatelnou cenu cca 13 eur a střechu ochrání na deset let dopředu. Je snadno aplikovatelný a nezatěžuje životní prostředí. K lacinějším variantám jak se zbavit mechu patří Mechožrout - postřik proti mechu. Je určený na střechy, ale i na odstranění mechu ze skleníků, verand, chodníků, ale i náhrobních kamenů. Má také preventivní účinek a koupit ho můžete za 3–4 eura.

Naopak, dražší variantou je přípravek KATEPAL K-10 (mechostop). Tento přípravek je vhodný pro většinu střešních a fasádních povrchů. Odstraňuje růst mikroorganismů z povrchu různých materiálů jako omítky, dřevo, kámen, asfalt, betonové povrchy, ale také plast. Odstraňuje i vlákna mycelií, což znamená, že zabraňuje jejich opakovanému růstu. Tento přípravek se však nedoporučuje použít na mokré povrchy, proto ho použijte v období, kdy neočekáváte déšť. Jeho cena se pohybuje na úrovni cca 21 eur.

Postřiky proti mechu na střeše

Jak je zřejmé, tak přípravků je hned několik. Cena čištění střech je různá, a proto si můžeme vybrat takové řešení, které naši peněženku příliš nezatíží. Ještě před koupí je vhodné prostudovat si všechno o daném výrobku, který použijete tak, aby co nejvíc vyhovoval střešní krytině.

Jedním z dalších způsobů odstranění mechu je použití modré skalice. Modrá skalice představuje meďnatou sloučeninu, kterou koupíte bez problémů i v drogerii. Ředí se s vodou a roztok se aplikuje na suchou střechu pomocí zahradního postřikovače. Při aplikaci se vyhněte horkům.

Posledním často využívaným způsobem je použití hašeného vápenného mléka. Tento způsob je velmi podobný jako použití modré skalice, i co se týká odstraňování mechu, ale i bezpečnosti při práci s chemickými výrobky. Doporučuje se používat v jarním období.

Mech a jeho odstranění ze střechy není složitý proces. Standardně platí, že prostředky účinkují opravdu dlouhou dobu a zároveň mají i preventivní účinky. Proto je dobré toto nezanedbat a věnovat střeše stejnou pozornost jako ostatním částem domu.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 25.04.2018
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivoJak využít skořápky z vajec? Na zahradě do kompostu a na květy jako hnojivo

Všemožným používáním skořápek postupně zjistíte, že nemusíte kupovat výživu pro slípky, pro rostliny, drahé a chemické čisticí prostředky... Nabízíme vám pár horkých tipů jak je co...

Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?Jak chránit domácí spotřebiče při bouřce?

I při krátké bouřce může udeřit blesk a vážně poškodit televizor, router, počítač či kuchyňské spotřebiče. Dnes vám poradíme s tím, jak chránit vaše domácí spotřebiče před tím, aby je...

Rezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vodyRezavá voda z vodovodu – příčiny kalné pitné vody

Rezavá, hnědá nebo kalná voda z vodovodu představuje nepříjemnou starost a klidně se může vyskytnout i ve vaší domácnosti. Co tento jev způsobuje a jak se dá proti němu bojovat, vám...