Jak odstranit mech ze střechy?

Když kupujeme rodinný dům nebo chatu, tak je nutné si uvědomit, že to znamená i určitou péči. Jak o dům, tak i o prostředí kolem nějo. Při péči o dům však mnozí zapomínají na střechu. Střecha je přitom také důležitá součást domu, o kterou je třeba se starat.

Mech na střeše domu

Co když však péči o ni zanedbáme? Nejčastějším projevem zanedbání je, že nám na střeše začne růst mech. Mech na střeše považují lidé v některých zemích za žádoucí nebo až romantický – jako je tomu například v Anglii. Ale v případě našich podmínek tomu tak není a zejména v novostavbách se mechem lidé moc nepotěší.

Existují střešní krytiny, kterým mech nevadí, ale jsou střechy, kterým mech může způsobit problémy. Mech v kombinaci s lišejníky a řasami může na střeše časem vytvořit souvislý povrch. Spolu s faktem, že mech zadržuje vodu, která iniciuje oxidační procesy, nastává situace, kdy je nutné říct jednoznačné stop mechu na střeše.

Pokud jste při kontrole střechy zjistili, že mech na ní není, tak nepomeňte na další prevenci. Obzvlášť důležité je pravidelně kontrolovat střechu, pokud se váš dům nachází ve vlhkém prostředí, které je ideální pro vznik mechu. Také na trhu najdete prostředky, které zabraňují tvorbě mechu.

 

Jak odstranit mech ze střechy?

Na odstranění mechu ze střechy existuje vícero způsobů. Před použitím některého z nich je potřebné udělat přípravu na zemi. Dbejte na bezpečnost. Střecha je mokrá a povrch kouzavý. Pokud se bojíte vylézt na střechu, přenechte to raději odborníkům. Pokud s tím nemáte problém, zabezpečte si žebřík a také myslete na uchycení (například o komín), kbyste uklouzli.

Jsou čtyři standardní způsoby jko odstranit mech ze střechy:

  1. Mechanicky – použitím tlakového proudu vody
  2. Použití speciálních chemických přípravků
  3. Použitím modré skalice
  4. Použitím hašeného vápenného mléka

Mechanické odstranění mechu ze střechy spočívá v použití tlakového přístroje. Tlak vody je silný a způsobí, že mech, případně jiné nečistoty, začnou ze střechy opadávat. Pokud by nespadly všechny nečistoty, doporučuje se použit na dočištění kartáč. Tlakové přístroje jsou napájeny elektřinou, takže je třeba dodržovat pravidla bezpečnosti. Při použití tlakového proudu vody se ujistěte, že vaše střecha je pro tento způsob vhodná, jednak kvůli možnému zatečení a jednak kvůli povrchu strechy. Například střešní krytiny s granulátovým posypem nejsou vhodným kandidátem na tlakový přístroj vzhledem na to, že se může začít odlupovat vrstva střechy. V podobných případech – jestli si nejste jistí, tak se raději poraďte s výrobcem.

Použití speciálních chemických přípravků je asi nejčastější způsob odstranění mechu ze střechy. Aplikovat speciální postřik na mech na střeše je rychlý způsob odstranění a na trhu je množství dostupných přípravků. Chemický postřik má také preventivní účinky. Postup jak použít přípravek proti mechu na střeše je jednoduchý. Mech se nejdříve odstraní a potom se střecha nastříká daným přípravkem.

Jedním z oblíbených přípravků je Mechostop. Koupit se dá za přijatelnou cenu cca 13 eur a střechu ochrání na deset let dopředu. Je snadno aplikovatelný a nezatěžuje životní prostředí. K lacinějším variantám jak se zbavit mechu patří Mechožrout - postřik proti mechu. Je určený na střechy, ale i na odstranění mechu ze skleníků, verand, chodníků, ale i náhrobních kamenů. Má také preventivní účinek a koupit ho můžete za 3–4 eura.

Naopak, dražší variantou je přípravek KATEPAL K-10 (mechostop). Tento přípravek je vhodný pro většinu střešních a fasádních povrchů. Odstraňuje růst mikroorganismů z povrchu různých materiálů jako omítky, dřevo, kámen, asfalt, betonové povrchy, ale také plast. Odstraňuje i vlákna mycelií, což znamená, že zabraňuje jejich opakovanému růstu. Tento přípravek se však nedoporučuje použít na mokré povrchy, proto ho použijte v období, kdy neočekáváte déšť. Jeho cena se pohybuje na úrovni cca 21 eur.

Postřiky proti mechu na střeše

Jak je zřejmé, tak přípravků je hned několik. Cena čištění střech je různá, a proto si můžeme vybrat takové řešení, které naši peněženku příliš nezatíží. Ještě před koupí je vhodné prostudovat si všechno o daném výrobku, který použijete tak, aby co nejvíc vyhovoval střešní krytině.

Jedním z dalších způsobů odstranění mechu je použití modré skalice. Modrá skalice představuje meďnatou sloučeninu, kterou koupíte bez problémů i v drogerii. Ředí se s vodou a roztok se aplikuje na suchou střechu pomocí zahradního postřikovače. Při aplikaci se vyhněte horkům.

Posledním často využívaným způsobem je použití hašeného vápenného mléka. Tento způsob je velmi podobný jako použití modré skalice, i co se týká odstraňování mechu, ale i bezpečnosti při práci s chemickými výrobky. Doporučuje se používat v jarním období.

Mech a jeho odstranění ze střechy není složitý proces. Standardně platí, že prostředky účinkují opravdu dlouhou dobu a zároveň mají i preventivní účinky. Proto je dobré toto nezanedbat a věnovat střeše stejnou pozornost jako ostatním částem domu.

Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy působím už deset let. Začínala jsem ve vlastním grafickém studiu, kde jsem měla na starosti marketing, textování webů a...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.Publikováno dne: 25.04.2018
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů? Pes do bytu. Jaká jsou nejlepší malá plemena psů?

Pokud milujete psy, avšak bydlíte v malém bytě, nemusíte se obávat. Některá plemena jsou do bytu vysloveně vhodná. Která to jsou, se dozvíte v článku.

Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické Jaký žebříkový radiátor do koupelny? Nejoblíbenější jsou elektrické

Při koupi žebříkového radiátoru do koupelny máte více možností. Na co se při výběru zaměřit a která varianta bude nejlepší právě pro vás, se dozvíte ve článku.

Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů Elektrické nebo teplovodní podlahové topení do domu? Výhody, nevýhody a porovnání nákladů

Je lepší elektrické, nebo teplovodní podlahové topení? V článku se dozvíte, jaké mají výhody či nevýhody a které se vám vyplatí víc.