Jak odstranit plastelínu z oblečení, koberce nebo deky?

Plastelína. Mnohým maminkám se při vyslovení tohoto slova ježí chlupy po celém těle. Ano, dítě má z ní velkou radost a umí s ní strávit hodiny. Obyčejná nebo inteligentní. Dokonalá hračka, se kterou se rozvíjí motoriku, představivost a kreativita.

Hranie sa s plastelínou

Maminka, která vidí spokojené dítě, je spokojená také. Pokud plastelínu neodstraňuje z trička, sedačky nebo koberce. Čištění plastelíny dá pořádně zabrat. Chcete vědět, jak se jí zbavit?

Jak odstranit inteligentní plastelínu z textilu?

Inteligentní plastelína rychle zatéká a nedrží tvar, proto je schopná dostat se skutečně všude. Určitě znáte přísloví „klín se klínem vytlouká“. Asi každého automaticky napadne drobné části zachycené na textiliích nasbírat na tu největší část plastelíny, která vám zůstala. Možná se do ní dostanou vlasy, prach a jiná drobná špína, ale to přežijete. Plastelína je levnější než výměna sedačky nebo koberce. Opakujte tento postup, dokud na textilu plastelínu vidíte. Zabere to, pokud se plastelína do textilu nestihla zatlačit.

Vlasy, které z plastelíny trčí, odstraníte podobným způsobem, ale dostat je z koberce s dlouhým vlasem nebude tak jednoduché.

Plastelína na textilu? Žádný problém!

Plastelína je už příliš hluboko? Mnohým maminkám se při čištění přírodních materiálů osvědčil čisticí líh (izopropylalkohol) a doporučují ho také prodejci této magické hmoty. Pokud máte doma počítačového nadšence, je dost pravděpodobné, že vám s tím pomůže. Čisticí líh používá na čištění optických částí tiskáren a fototechniky. Vyzkoušejte, jak líh na látku reaguje, na místě, kde je to nejméně vidět. Abyste zjistili, zda s textilem bude komunikovat tak, jak očekáváte a nenadělali si víc škody než užitku. Líh plastelínu rozpustí a z textilu ji jednoduše setřete ubrouskem.

Plastelína

Při znečištění syntetické látky izopropylalkohol nepoužívejte. V tomto případě navštivte garáž a vezměte z ní technické mazivo WD-40. S plastelínou na umělé tkanině si poradí lépe.

V obou případech vám po odstranění plastelíny může zůstat mastná skvrna. Dejte na ni prostředek na mytí nádobí a nechte ho nějaký čas působit. Poškozenou věc nakonec vyperte. Pokud praní skvrnu neodstraní, svěřte oblečení čistírně. Tam přesně vědí, jak si se skvrnou na bázi silikónu poradit a možná vám prozradí, ako na ni u předmětůh, které do čistírny pro jejich velikost nedostanete.

Jak odstraňují inteligentní plastelínu z deky či trička maminky?

Maminky mají s čištěním inteligentní plastelíny svoje zkušenosti a na její odstranění už použily opravdu všelicos. Vypsali jsme, co jim zabralo nejčastěji:

  • textil, na kterém se vám usadila plastelína, potřete alpou nebo lihem, nechte chvíli působit, a potom ji přilepte na plastelínovou kuličku, kterou si uděláte ze zbylé plastelíny. Když se přestane lepit, natřete textil znovu a opakujte to, dokud se z něho plastelína úplně neodstraní,
  • na podobném principu funguje také bezbarevný deodorant s alkoholem,
  • prý bez námahy plastelínu z textilií odstraníte pomocí Coca-Coly. Vyzkoušejte!
  • vatovou tyčinku do uší namočte do odlakovače a naneste ho na plastelínu na textilu. Plastelína se postupně začne odlupovat,
  • vyzkoušejte cif a mýdlo na ruce. Spolu zareagují tak, že plastelína z textilu odejde sama.

Ruky špinavé od plastelíny

Kterou metodu jste se rozhodli vyzkoušet? Když inteligentní plastelínu z textilu odstraníte, tričko, kalhoty nebo deku samostatně vyperte. Aby se zbytky plastelíny nedostaly na čistý textil a nenadělaly ještě víc škody.

Plastelína ve vlasech! Jak se jí zbavit?

Plastelína ve vlasech je hotovou pohromou. Zejména v těch dlouhých. Víte, co maminkám napadne jako první? Ostříhat! Líbí se tento nápad jejich dcerám, které si na dlouhých vlasech zakládají? Ne! Plastelína se dá z vlasů odstranit i jinak. Je to namáhavější než stříhání, ale co byste pro svoje dítě neudělali. Plastelínu z vlasů vyčešte hustým hřebenem a potom vlasy pořádně umyjte. Možná to budete muset několikkrát zopakovat, ale mít doma spokojené a šťastné dítě za to stojí.

Jak odstranit sliz z koberce?

OK, o odstranění plastelíny z deky, textilu a sedačky už cosi víme. Ale co se slizem? Setkali jsme se s názorem, že poškozenou věc je třeba dát do mrazničky a ztuhlý sliz z ní postupně zeškrabat. U trička nebo deky to můžete vyzkoušet, ale sedačku a koberec do mrazničky nedostanete. Použijte ty samé metody, o kterých jsme mluvili u inteligentní plastelíny. Fungují na podobném principu.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Komentáre

26/06/2020 13:46
Markéta

Nefunguje mě to

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 01.01.2020
Hodnocení článku:
(90.6%)

V této kategorii najdete i:

Co se starým nábytkem? Prodat, darovat či renovovat?Co se starým nábytkem? Prodat, darovat či renovovat?

Domácí lékárnička – základní léky a pomůcky v domácnostiDomácí lékárnička – základní léky a pomůcky v domácnosti

Co by mělo být standardní výbavou vaší domácí lékárničky a co potřebujete dokoupit do skříňky na léky? Bez čeho se doma neobejdete? Dozvíte se v následujících řádcích.

Stavba domu na svahu a svahovitém pozemku – výhody a nevýhodyStavba domu na svahu a svahovitém pozemku – výhody a nevýhody

Bydlení na svahu je opravdu jedinečné, moderní a nadčasové, avšak představy jsou častokrát jen představami, které se s realitou rychle míjejí. Na co všechno je třeba myslet? Prozradíme...