Jak odstranit starý nátěr z kovu i dřeva

Máte doma starou skříň, která se vám nelíbí, ale je vám líto ji vyhodit, protože je zdravá a pevná? Potřebujete natřít plot, protože původní barva už není taková, jak byste chtěli?

Odstranění starého nátěru ze dřeva

Nezoufejte. I starou, na pohled nepřitažlivou věc můžete obléct do nového hávu, jen je třeba vědět jak na to. Zbavte se starého nátěru a dejte prostor novému.

Čistý povrch pro lepší úpravu

Dříve než začnete na kov nebo dřevo nanášet novou vrstvu, zbavte je té staré a povrch důkladně očistěte.  Staré nátěry, rez, mastnota, mechanické nečistoty. To všechno musí jít pryč.

3 tipy, jak z kovu a dřeva dostat starý nátěr

Broušení

  • Kov

Na dosažení antikorozního účinku je nejlepší pískování. Je to způsob, který používají velké firmy. Stroje na pískování jsou pro víkendové kutily finančně dost náročné. V domácích podmínkách ho můžete nahradit broušením. Pomůže brusný papír nebo rotační, excentricképásové brusky.

Broušení starého nátěru z kovové židle

  • Dřevo

Pokud má původní nátěr dobrou přilnavost, zbruste poškozená místa, aby nebylo vidět ostrý přechod. Při špatné přilnavosti použijte brusný papír hrubšího zrna (č. 36–180) a na důkladné vyhlazení vsaďte na jemný brusný papír. Na odstranění nátěrů z rohů použijte škrabku. Elektrické brusky jsou skvělým pomocníkem u veľkých ploch. Díky množství nástavců, které můžete při práci s bruskou použít, se dostanete do každého rohu a na méně přístupná místa. Elektrická bruska vám práci pořádně usnadní a urychlí.

Opalování

  • Kov

Na opalování starých povrchů se používá plamen benzínové lampy, plynového nebo teplovzdušného hořáku. Opalovaný povrch se zdrsní a škrabkou ho z povrchu pěkně odstraníte. Při opalování plechů na okapechparapetech buďte opatrní, abyste je nepřepálili a neozdobili jste je drobnými vlnkami nebo bulkami. V tomto případě použijte raději odstraňovač nátěrů nebo brusný papír.

  • Dřevo

Opalování nátěr nahřívá a ten měkne nebo se rozkládá. Opálený povrch odstraníte špachtlí. Dávejte pozor, aby opalování nepoškodilo podklad. Nátěr zeškrabujte ve směru textury dřeva, abyste ji zbytečně nepoškodili nechtěnými rýhami a jejich odstraňováním jste nezabili víc času, než je nutné. Opalujete nátěr z oken? Chcete se zbavit starého nátěru, ne ublížit sklu. Pozor na to! Sklo ochraňte překližkou nebo staršími dřevěnými lištami, abyste zabránili působení tepla na sklo.

Opalování staré barvy horkovzdušnou pistolí

Odstraňovač nátěrů

  • Kov

Štětcem nebo houbou odstraňovač naneste rovnoměrně na starý nátěr. Délka působení odstraňovače záleží na jeho kvalitě a kvalitě a tloušťce nátěru. Nechte ho působit 15 minut, ale i 3 hodiny. Nátěr oškrabte stěrkou. Pokud je starý nátěr příliš silný, nejdříve použijte teplovzdušnou pistoli. Odstraňovač nátěrů použijte v dalším kroku a zbavte plochu, kterou chcete očistit, všech nečistot. Nátěr nanášejte do té doby, dokud čistota kovu nebude plnit vaše představy. Přikryjte místo, na které jste nátěr nanesli, fólií a tím znásobte jeho účinek.

  • Dřevo

Odstraňovače na dřevo obsahují parafín, který je třeba po použití obrousit a povrch umýt mýdlem a vodou. Odstraňovače na bázi louhu dřevo zbarví a negativně ovlivňují přilnavost a vzhled vrchních nátěrů. Pokud se tomu chcete vyhnout, podklad před nanesením nové vrstvy důkladně osušte.

Velké oblibě se těší Natrima!

Zbavit se starých nátěrů už nemůže být jednodušší. Odstraňovač Chemolak - Natrima! vás zbaví starých nátěrů ze syntetických, olejových, vodou ředitelných, nitrocelulozových, epoxidových, polyuretanových a práškových nátěrů. Postupujte podle pokynů, které najdete na obalu a práce vám půjde pěkně od ruky.

Odstraňovač starých nátěrů Chemolak Natrima!

Odstraňovač hravě zvládne i starou barvu na ztvrdlých štetcích. Namočte štětec do odstraňovače a ten se o ostatní postará. Štětec bude jako nový a připravený na další použití.

Neodstraňujte starý nátěr za každou cenu

Původní nátěr je pevný a přijde vám zbytečné jeho odstraňováním ztrácet čas? Mírně povrch zdrsněteodmastěte, aby se vám nový nátěr nanášel lépe.

Zdrsnění starého nátěru židle

Před nanášením nového nátěru si každý povrch důkladně očistěteodmaštěte technickým benzínem. Nová vrstva se bude lehčeji nanášet a vyhněte se drobným nesrovnalostem, které mohou vzniknout broušením nebo opalováním.

Ochrana při práci i v domácím prostředí

Nátěr odstraňujte v dobře větrané místnosti, aby vám práce nepřinesla víc škody než užitku. Při broušení použijte respirátor s vložkou proti prachu a organickým výparům a ochranné rukavice, abyste se vyhnuli přímému kontaktu s odstraňovačem a nepopálili se padající vrstvou starého nátěru. Předpokládáme, že práce tohoto druhu se provádějí v létě. Jděte ven a vyhněte se nepříjemnostem v podobě prachu, nepořádku a pronikavého zápachu.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba Oranžová kuchyň - netradiční, ale vhodná volba

Oranžová bude vyzařovat příjemné teplé světlo ať ji umístíte kamkoli. Pokud ji ani vy nemáte ve své kuchyni, je nejvyšší čas to změnit.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. Publikováno dne: 12.01.2019
Hodnocení článku:
(89.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější Rakouskou či německou drogerii koupíte online. Zkušenosti potvrzují, že je kvalitnější

Kosmetika z Německa, rakouská drogerie a celkově dovoz drogerie ze Západu se stává u nás trendem. Je skutečně drogerie z Rakouska či Německa kvalitnější? Prozradíme vám to v našem článku.

Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware Jak skladovat pečivo? Nejlepší chlebníky do kuchyně podle recenzí a testů jsou od Tescomy a Tupperware

Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano Nejlepší originální wok pánve? Recenze chválí značky Tefal, Tescoma či Delimano

Přišli jste na chuť asijské kuchyni? Kromě kvalitních surovin a přísad si opatřete správné nádobí. Na co je wok dobrý, v čem se liší od běžné pánve a čeho si při jeho koupi všímat?...