Jak odstranit tapety a lepidlo po tapetách ze sádrokartonu i panelu

Tapety byly a stále jsou oblíbeným prvkem na zkrášlení interiéru. Zatímco v letech minulých měly spíše praktickou funkci a jejich nalepením se daly levně a efektivně zútulnit panelové domy, dnes jsou trendovou záležitostí, která dokáže hravě osvěžit a přeměnit obydlený interiér.

Odstraňování starých tapet ze stěny

Čas na odstraňování starých tapet nejčastěji nastává právě tehdy, když se pustíte do rekonstrukce staršího bytu nebo se vám jednoduše omrzí vaše moderní tapeta a chcete ji vyměnit. Tento krok nelze podcenit, neboť správné odstranění nechtěné tapety a dokonalé vyčištění povrchu vám zaručí jednodušší a trvanlivější aplikování nové tapety nebo omítky. S naším návodem to hravě zvládnete.

Zjednodušte si odstraňování tapet

Jak odstranit tapety

Ať už potřebujete odstranit tapetu ze sádrokartonu nebo z panelu, máte na to dvě základní možnosti. První je odstranění tapet na sucho, druhá pomocí navlhčení stěn vodou. Kterou metodu odstraňování zvolit? To záleží na druhu, ale i poddajnosti použité tapety.

Pokud odstraňujete tapetu, kterou jste si předtím sami na stěnu nalepili, víte, jaký podklad pod ní máte, a také to, jaký druh tapety jste použili. Pokud se ale chystáte zbavit tapety ve starém panelovém bytě, měli byste si zjistit, co vás čeká pod jejím povrchem. Často se můžete setkat s více vrstvami tapet, pod kterými se ještě nachází nátěr barvy nebo holý panel. Ukáže vám to například prostor kolem odmontované zásuvky nebo vypínače.

Před začátkem prací

Předtím, než se pustíte do práce, nezapomeňte si prostor důkladně připravit. V případě odstraňování tapet pomocí vody je potřebné dobře zakrýt podlahu, abyste ji ochránili před znehodnocením a také nevytopili sousedy pod vámi. Ušetříte si i čas, který byste strávili dokonalým umýváním podlah.

Odstraňování starých tapet

Nezapomeňte také vypnout elektrický proud! Části tapety totiž sahají pod zásuvky a vypínače, kam by se voda kvůli nasáklé tapetě mohla snadno dostat.

Pozakrývejte nábytek, který se v místnosti nachází, a připravte si také odpadové pytle na stržené kusy tapet. Samozřejmostí by měly být i ochranné brýle, případně rukavice.

Odstranění vlysové tapety

Nejjednodušeji dokážete odstranit vlysové tapety, které se dají snadno stáhnout ze stěny za sucha a není nutné jejich namáčení vodou nebo chemickými přípravky. Pokuste se najít odlupujúcí se roh nebo nožem načít hranu tapety. Následně tapetu stáhněte ze stěny pohybem shora dolů.

Výhodou je také to, že vlysová tapeta se dá odstranit pěkně beze zbytků a není nutné ani další odstraňování lepidla ze stěn. Podklad je připravený na nanesení nové tapety.

Odstranění samolepicí tapety

Odstranit samolepicí tapetu nebo samolepicí dekorace ze stěny je podobně jednoduché – zvládnete to jejich stažením za sucha.

Odstranění samolepící tapety

Pokud si to chcete ještě víc ulehčit, můžete tapetu chvíli nahřívat fénem, díky čemuž ještě víc vysušíte její lepicí schopnost. Případných zbytků lepidla na stěně se potom zbavíte použitím čističe na bázi alkoholu.

Odstranění papírové tapety

Při odstraňování papírových tapet si už budete muset pomoci horkou vodou. Přidejte do ní rovnou odstraňovač tapet, který vám celý proces usnadní a pomůže zvládnout i nepoddanější tapety a vrstvu lepidla.

Roztok postupně nanášejte na všechny stěny a nechte působit aspoň 15–20 minut. Je možné, že budete muset proceduru několiklrát zopakovat a počkat, až se roztok dostane až k podkladové vrstvě tapety, kde začne rozkládat lepidlo.

Následně můžete začít tapetu strhávat pomocí speciální škrabky na tapety nebo s použitím špachtle.

Odstranění vinylové tapety

Stejně ako u papírových tapet i odstraňování těch vinylových bude o něco pracnější. Často jsou totiž složené ze dvou vrstev, přičemž vrchní je umělá a spodní se skládá z celulózy. Vrchní část tapety se vám možná podaří stáhnout za sucha a potom se pomocí vody popasujete s tou spodní.

Pokud se vám ale vrchní část odstranit nepodaří, budete muset narušit její strukturu tak, aby se nanášený roztok dostal ke spodní vrstvě, na kterou bude působit. Pomoci si můžete nožíkem, kterým do tapety uděláte pravidelné zářezy, nebo praktickým ježkovým válečkem s ostny.

Když tapety odolávají

Nanášet vodu na tapety můžete více způsoby. Použijte na to malířský váleček, rozprašovač nebo velkou houbu. Rychlejšímu nasáknutí vody pomůže vytvoření vlhkého prostředí, takže pozavírejte všechna okna, aby se voda neměla kam odpařit.

Pokud si chcete práci ještě víc ulehčit, můžete použít parní odstraňovač tapet, s nímž bude manipulace nejčistší i nejpohodlnější.

Důkladně odstranit lepidlo po tapetách pomohou na to určené chemické přípravky, které přidáte do vody, kterou budete vlhčit stěny (například uvedený odstraňovač Metylan od Henkelu).

Před nalepením nových tapet nezapomeňte stěny pořádně vysušit, aby vás v budoucnosti nepřekvapily nepříjemné plísně. Větrání a důkladné vysušení prostoru může trvat i několik dní.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Michal Toma

Jsem technik tělem i duší. Odmalička mě bavilo rozebírat a skládat různé přístroje a zjišťovat, jak fungují. Podobně dokážu rozebrat na součástky i...


Přidat komentářPublikováno dne: 24.01.2019
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Zařízení terária pro hada je levné – chov hada pro začátečníky Zařízení terária pro hada je levné – chov hada pro začátečníky

Pro mnohé lidi jsou hadi odporní, pro jiné jsou to   fascinující stvoření, z nichž se stali jejich domácí miláčci. Víte, jak mu zařídit terárium?

Jak zařídit terárium pro chameleona? Zařízení pro začátečníky Jak zařídit terárium pro chameleona? Zařízení pro začátečníky

Jako budoucí majitel chameleona se musíte pořádně připravit, abyste mu vytvořili co možná nejvíc identické prostředí, v němž žije v přírodě. 

Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí Jaký ohřev bazénu? Solární, nebo elektrický svépomocí

Ohřev bazénu je skvělou možností, jak si koupací sezónu prodloužit na jejím začátku nebo konci. Je elektrický ohřev bazénu výhodný? Jak funguje solární ohřev bazénu? Poradíme vám jak na...