Potlučený a prasklý porcelán nevyhazujte – dá se jednoduše opravit

Pokud máte doma porcelánovou soupravu na jedení, případně porcelánovou soupravu na čaj o páté, tak víte, jakou radost vám dělá a jakou vysokou hodnotu pro vás má. Samozřejmě, hodnota je ještě vyšší, pokud jste tento porcelán dostali na svatbě, zdědili po babičce nebo prababičce. Protože je porcelán poměrně křehká věc, tak není nijak neovyklé, když se jeden šálek nebo talíř rozbije. Na starožitných kouscích se mohou po tak dlouhé době začít objevovat praskliny, kterým už stačí jen jemné doťuknutí, a máte další rozbitý porcelán.

Rozbitý porcelánový pohár

Není třeba zoufat, protože v mnoha případech se dá vaše oblíbené nádobí ještě zachránit. I části, které působí, že se roztříštily na milion kousků a nikdy je už neslepíte dohromady, můžete slepit. Musíte jen znát správnou techniku, použít správné materiály a hlavně potřebujete mnoho trpělivosti. Dobré je si vyhradit pro tuto aktivitu také dostatek času, protože to opravdu není jen na pár minut. V dnešním článku se dočtete, jak dát dohromady spáry v porcelánu, pukliny, rozbité části i využití různých materiálů. Tak tedy pojďme na to.

Nádherné porcelánové talíře, hrníčky a dekorace naleznete v ✅ e-shopu Bonami.cz.

O porcelánu

Abyste uměli něco opravit, slepit nebo poskládat, je dobré vědět o něm něco blíže, abyste poznali jeho vlastnosti. Oproti klasickému materiálu má i několik výhod, ale o tom vám povíme později. Nejdříve něco všeobecně o porcelánu. Je to druh keramické hmoty, která se vyrábí pálením směsi vyrobené z kaolínu, křemene a živce. Svoje vlastnosti, které ho odlišují od ostatních materiálů, získává hlavně z kaolínu. Tato složka také zajišťuje pevnost porcelánu a dokonalou bělost.

Z vyrobené směsi se potom různými technikami tvaruje konkrétní výrobek a následně je třeba porcelán vypálit. Nejdříve se pálí při teplotě 900 °C, potom se vypálí glazura až při teplotě 1 400 °C. Takto získá finální výrobek ještě lepší pevnost a odolnost vůči nárazu (samozřejmě v rámci možností, není to tak, že by vydržel pád na tvrdou zem z výšky).

A proč je porcelán tak oblíbený? Mezi jeho největší plusy patří mechanická odolnost, dá se použít i v mikrovlnné troubě, můžete ho umývat v myčce nádobí, má nižší savost oproti klasické keramice a toto nádobí vždy podléhá přísným hygienickým normám.   

Vybíráme z katalogu

Co se dá použít na opravu porcelánu

Při opravách porcelánu záleží hlavně na daném poškození, protože při různých případech se používají různé nástroje a látky. Pokud jde o praskliny nebo otlučené rohy, musíte sahat po materiálech, které tato poškození na povrchu vyplní. Nejčastěji se na toto používá směs epoxidového lepidla a oxidu titaničitého – bílého prášku, který zabarví lepidlo. Epoxidová dvousložková lepidla jsou na práci s porcelánem velmi vhodná, protože jsou odolná vůči teplu, netvrdnou rychle – což se hodí na tuto detailní práci, když potřebujete s lepidlem déle manipulovat, ale na druhé straně se dá doba schnutí urychlit zvýšením teploty. Je dobré dát hotovou, opravenou nádobu z porcelánu na radiátor nebo někam na slunce.

Podobné je i tixotropní lepidlo, které patří k pomaleji tuhnoucím lepidlům, a proto máte dostatek času na jeho tvarování a nápravu vychýlené části, kterou se snažíte přilepit.  Kromě těchto podomácky vyrobených tmelů se dá koupit i hotový, který se prodává ve dvou tubách a vy si je už jen smícháte. 

Na odpadnuté větší kusy porcelánu doporučují na některých stránkách použít sekundové lepidlo. To je na tyto účely skvělé, protože oproti tomu epoxidovému schne mnohem rychleji, a dokonce tuhne téměř okamžitě. Na spárování ho samozřejmě nedoporučujeme, protože se vám může stát, že zůstane jen na povrchu a nestihnete ho dostatečně zapracovat. Tady bychom ještě rádi dodali, že se talíře a misky opravují mnohem hůře než šálky či menší nádoby, proto musíte počítat s tím, že to bude běh na delší trať. Potom je dobré zvážit, zda se vám vyplatí investovat do opravy tolik času. Samozřejmě, pokud jde o drahé nádobí nebo o nádobí s vysokou sentimentální hodnotou, tak vám jednoznačně doporučujeme pustit se do práce.

Postup pri vyplňovaní spár

Okraje šálků, misek a talířů se velmi snadno otlučou i při klasické manipulaci, jakou je utírání nádobí, i přesto, že je porcelán pevný materiál. Tato místa, kde se nádobí otlouklo, působí nevzhledně a často se v nich zachytávají kousky špíny. Když jsou tyto otlučené části hluboké, tak se výplň musí dělat několikrát – postupně po vrstvách je potřebné vyplnit celou prohlubeň. Aby vypadal porcelán co nejlépe, tak je dobré použít materiál v té samé barvě. Problém u porcelánu je, že je zdobený, takže ho nemůžete jen tak jednoduše přetřít. Musíte tedy dávat pozor na dokonalou a detailní práci.

Porcelánový šálek naplněný mlékem

Jako první je potřebné poškozené místo (ať už jde o spáry, pukliny, nebo rozbité části) očistit denaturovaným lihem nebo technickým benzínem. Je to hlavně na odstranění všech nečistot, aby lepidlo lépe drželo a nebyl v něm žádný prach. Pokud na porcelánu vznikly jakékoliv nerovnosti, nejčastěji se to vyplňuje směsí epoxidového lepidla a oxidu titaničitého. Obě tyto suroviny můžete jednoduše sehnat v papírnictví nebo uměleckých potřebách, případně v obchodech s kreativními potřebami. Protože je titaničitý prášek bílý, tak i celá směs bude mít bílou barvu a bude to pěkně splývat se zbytkem porcelánu. V případě, že má porcelán jinou barvu, tak je potřebné přimíchat pár kapek barviva a namíchat si přesný odstín. S barvou buďte opatrní, na začátku přidejte nejdříve méně a potom postupně přidávejte.

Na poškozené místo postupně přidávejte hmotu a zaplňujte volný prostor. Když tato směs zatuhne, tak zbytek lepidla, které přečnívá, je potřebné odstranit. Na to použijte ostrý nůž. Povrch uhlaďte kouskem smirkového papíru a zkontrolujte, zda už je celý povrch bez nevyplněných spár nebo trhlinek. Pokud byste náhodou něco našli, tak opět přidejte malé množství hmoty a zahlaďte ho nožem nebo malířskou škrabkou. Výplň je třeba pořádně vtlačit, aby vnikla dostatečně hluboko do spár. Po zaschnutí opět zarovnejte povrch. Nemusíte se divit, pokud budete tento proces opakovat vícekrát, protože je to normální a než bude celý povrch dokonale hladký, tak to bude chvíli trvat. Na závěr ještě přeleštíte povrch chromovým leštidlem, které dokonale zamaskuje opravy a porcelán bude jako nový.

Vyplňování trhlin

Co se týká trhlin, tak u těch to je o něco složitější než u spár a otlučených okrajů. Trhliny často přecházejí od jednoho okraje ke druhému, takže přes celé porcelánové nádobí. Předtím, než s vybraným předmětem začnete cokoliv dělat, pojistěte ho oblepením páskou. Je to hlavně kvůli tomu, aby se puklina nerozšířila, výplň vám zůstane tam, kde jste ji umístili, a porcelán se při manipulaci nerozbije. Také tak zajistíte to, aby všechny části zůstaly na místě a nádobí zůstalo slepené přesně tak, jak má. Jako prevenci si také položte nádobí na měkčí povrch, aby se nepoškodily ani okraje.

Popraskaný porcelán

Menším nástrojem umístěte připravenou hmotu (stejnou jako při výplni spár) na místo pukliny, ale dávejte si pozor, aby jí nebylo příliš mnoho. Potom na vrch přelepte několik vrstev lepicí pásky a prsty tlakem na pásku vtlačte výplň dovnitř. Začněte postupně od okrajů, jemně ji rozetřete, aby nezůstaly na povrchu hrudky, a postupně pokračuje po celé trhlině. Následně potom pásku odlepte a povrch zahlaďte, abyste měli potom méně práce s broušením. Po zatvrdnutí znovu vezměte do rukou smirkový papír a následně ho vyleštěte chromovým leštidlem, což by se mělo dělat ve všech případech.

Čím vytvarovat povrch

Když už je směs, se kterou jste vyplnili poškození, zaschlá a zjistili jste, že tam zůstaly větší hrudky, které jen tak neosmirkujete, můžete na to použít žiletku nebo nůž se zakulacenou špičkou. Tím vám to půjde mnohem snáze a také vám to nebude trvat tak dlouho. Když už bude povrch vyrovnaný, tak ho už jen doťuknete smirkem na špičce prstu a místo uhladíte. Tento proces budete muset pravděpodobně opakovat vícekrát, dokud nebude povrch úplně hladký.

Na závěr máme pro vás malý tip. Pokud jste neobjevili suroviny na přípravu směsi určené na výplň poškození, tak můžete použít i celulózovou výplň v práškové formě. Toto je možné použít hlavně u nádobí, které si jen vystavujete a nepoužíváte ho pravidelně na podávání jídla. Kromě porcelánového nádobí ho můžete použít i na opravu prasklin v omítce a najdete ji v obchodě pro domácí kutily.

Zobrazit produkty v kategorií:

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim Dětský pokoj pro chlapce - modrá hraje prim

Máte doma chlapce, který by chtěl vlastní dětský pokoj, v níž by byl mohl prožívat dobrodružství? Podívejte se na naši galerii, možná v ní spolu najdete něco, co se vám zlíbí.

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 11.07.2022
Hodnocení článku:
(89.4%)