Jak opravit ucpaný záchod?

Nepříjemnost, které se čas od času musí postavit každá domácnost. I v případě, kdy se mísa hrozivě naplní vodou a ne právě nejvábnějším obsahem, si dokážete poradit bez toho, abyste museli do delikátního problému zatahovat instalatéra.

Uvolnění ucpaného záchodu zvonem

Potřebujete jen najít řešení, jak pročistit ucpaný záchod. A to co nejdříve!

První pomocí je zvon na WC

Není podstatné, zda je záchod ucpaný jídlem, papírem, případně měl někdo podstatně víc stolice, než je možné spláchnout, první pomocí je zvon. Ten vytvoří podtlak a předmět posune, čímž se průchod uvolní a odpad přejde do širokého potrubí.

Při použití zvonu nikdy nezkoušejte splachovat dvakrát nádržku v naději, že tlak vody potrubí sám procpe. Pokud totiž naplníte mísu po okraj, tak počítejte s tím, že při podtlaku mohou kousky vyšplíchnout mimo sanitu. Pokud nedokáže zvon vyvinout dostatečný podtlak, nebo nepasuje na otvor toalety, omotejte kolem něj starý hadr.

Enzymatické produkty

Zvon nepomohl? Nastupuje komplikovanější čištění. Bude nutné odčerpat ze záchodu vodu. Pokud máte štěstí a voda sice odtéká, ale pomalu, vyčkejte dostatečně dlouhou dobu. Když se hladina ani nepohne, budete ji nutné odčerpat například hadičkou (jako vodu z akvária).

Chemický krtek na čištění WC

Následně, když je toaleta prázdná, můžete použít enzymatický čistič, takzvaného chemického krtka na WC. Půlkilové balení koupíte přibližně do 10 eur a tento produkt rozloží všechen biologický odpad. Hračky a textilie ne.

Hydroxid sodný

Kilogram tohoto prostředku je laciný. Stojí do dvou eur, ale je vysoce toxický. Manipulaci s ním si dobře rozmyslete. Můžete přijít o čich i oči. Pootvírejte okna, vezměte si staré oblečení, ochranu očí a na ústa a nos vlhký hadr. Nasypte trochu louhu nebo perliček na problematické místo a zalijte horkou vodou.

Hydroxid sodný na čištění WC

Pokud to nezačne prskat, jste v suchu. Vždy postupujte podle návodu na balení. Tato žíravina rozpustí prakticky všechno. Ale pokud je vám zdraví milé, je lepší v tomto případě vynaložit 50 eur na instalatéra.

Domácí čistič

Budete potřebovat litr a půl vody, kterou přivedete do varu a necháte pár minut odstát. Příliš vřící voda by mohla poškodit keramiku. Na ucpaný odtok WC bez vody nasypete hrnek sody bikarbony a dva hrnky octa. Směs zalejete horkou vodou a necháte působit přes noc. Záchod by se měl pročistit. Pokud to nezabere, bude nutné mechanické řešení jak zprůchodnit ucpaný odpad na WC.

Kanalizační pružina - mechanický krtek na WC

S tímto pomocníkem protlačíte i velmi ucpané potrubí. Seženete ho v každém obchodě s potřebami pro domácnost a dílnu, vyrábí se v různých délkách a průměrech.

Kanalizační pružina na ucpané WC

 Pružina dokáže dosáhnout až do pěti metrů a pročistit nejen ústí, ale i hlouběji ucpané odpadové potrubí. Prodává se v ceně od 5 eur a na čištění toalety v paneláku nebo domě plně stačí.

Kovové ramínko

Nemáte doma nic a nemáte ani čas si připravovat nějaké recepty na čištění? Asi tím nejrychlejším způsobem na protlačení WC bude rozmotání kovového drátěného věšáku. Drát je pevný, abyste jím narušili překážku, a dost ohebný, aby se dostal i hlouběji do potrubí. Je to nejjednodušší řešení jak protlačit WC.

Jde o velmi jednoduchou napodobeninu pružiny na čištění odpadů.

Tekuté mýdlo

Pokud nemáte nablízku opravdu nic, co by mohlo ucpaný záchod protáhnout, nebo se vám tato situace stane nedejbože na návštěvě, malou záchranou může být tekuté mýdlo, které nalejete kolem ucpaného místa.

Pokud voda neodtéká, aspoň zkuste udělat mýdlovou vodu. Kluzké prostředí může pod tlakem vody překážku uvolniť. Jestli to nepomáhá, tak je nutné zkusit mechanický tlak aspoň kartáčem na čištění toalety. Umí to zachránit kůži, když je nejhůř.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát Černá koupelna - vypadá lépe než by se mohlo zdát

Černou v koupelně si neví mnoho lidí ani představit. A to i přesto, že působí vskutku elegantně a nadčasově. Nechte se inspirovat.

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...Publikováno dne: 15.07.2018
Hodnocení článku:
(90.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Prací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látekPrací prášky pro alergiky jsou bez zbytečné chemie a obsahují minimum dráždivých látek

Prací prášky a aviváže jsou plné parfémů, fosfátů a dalších chemických látek, které mají prokázat co nejvyšší prací sílu. Mohou však způsobovat klasické alergické reakce v podobě rýmy a...

Solární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohouSolární nabíječka na mobil, notebook nebo autobaterii? Recenze pomohou

Solární nabíječka vám pomůže nabít vaše elektronické přístroje jako smartphone, tablet, fotoaparát a také dobíjitelné akumulátory. Poradíme vám, podle jakých parametrů solární nabíječku...

Jak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopikyJak vybrat nejlepší prací prostředek pro děti, novorozence, alergiky a atopiky

Dětem s velmi citlivou pokožkou mohou nevhodné prací prostředky nebo kosmetika způsobovat nepříjemné kožní problémy. Co je důležité vědět o pracích prostředcích pro děti? Které látky...