Jak ozdobit štědrovečerní stůl? Vsaďte na jednoduchost a přírodní detaily

Nejkrásnější období roku začíná už za pár dnů. Těšíme se na setkání s nejbližšími, kdy celá rodina zasedne společně k štědrovečernímu stolu. Taková slávnostní událost si vyžaduje i patřičné přípravy.

Prostírání stolu na štědrou večeři

Všichni chceme, aby se naši blízcí cítili výjimečně, a tomu přizpůsobujeme i výzdobu. Jak připravit štědrovečerní tabuli efektně a neutratit při tom celý majetek? Přinášíme pár tipů, na které vám budou stačit drobnosti z vaší domácnosti.

Bílá je základ

Každý rok se objevují nové trendové barvy. Bílá však zůstává neměnným základem. Symbolizuje krásu vánočních svátků, čistotu a nevinnost a zároveň připomíná klidnou zasněženou krajinu, bez které by Vánoce ani nebyly Vánocemi.

Prostírání vánočního stolu

Pokud se rozhodnete pro čistý bílý lněný ubrus a klasický bílý servis, neuděláte chybu. Váš štědrovečerní stůl bude působit příjemně a elegantně a snadno ho oživíte dalšími doplňky. Obáváte se fádnosti? Zvolte si servis v krémovém nebo vanilkovém odstínu, nebo se rozhodněte pro jemný detail. Oblíbený je motiv krajky nebo květů.

Přírodní detaily

Nic nepřivolá atmosféru Vánoc tak jako vůně jehličí. Milujete jednoduchost? Vložte do vázy několik větviček jehličí a ozdobte jeh vánočními koulemi. Pokud si naopak chcete s výzdobou pohrát, vyrobte si z jehličí vánoční girlandu. Ozdobit ji můžete umělými květy z vánoční růže, šípky a šiškami, které nasbíráte při procházce lesem. Rádi byste zkusili netradiční detail? Vyměňte větvičky jehličí za jmelí a elegantní ozdoba je na světě.

Vánoční girlanda z jmelí

Příjemné zátiší můžete vytvořit pomocí několika čajových svíček a misky ovoce. Položte na ni pomeranče nebo jablka, do kterých pozapichujete drobné hřebíčky. Tato vánoční kombinace krásně provoní celou domácnost.

Vánoční ozdoba z čerstvého ovoce

Vytvořit uprostřed stolu dekorativní ostrůvek je jednoduché. Postačí vám menší podnos ve tvaru čtverce nebo obdélníka, na který naskládáte pár větviček jehličí, ořechů, několik ozdobených perníků a doplníte voňavým luskem skořice. Na tuto přírodní výzdobu nepotřebujete věru ani zvláštní umělecké nadání.

Přírodní girlanda na vánoční stůl

Světlo svíček

Štědrovečerní tabule by bez světla svící nebyla úplná. Luxusní efekt dosáhnete pomocí vysokých svící ve starožitných svícnech. Pokud toužíte po hravosti, vytáhněte ze spíže zavařeninový pohár, nebo použijte nižší pohár na víno, do kterého vložíte čajovou svíčku.

Vánoční svícen ve vysoké váze

Sklo můžete ozdobit kouskem krajky, jutoviny, přírodním motouzem nebo mašlí.

Zasedací pořádek

Očekáváte při štědrovečerním stole velkou rodinu? Vytvořte jim efektní zasedací pořádek. Ke každému talíři položte speciální jmenovku, aby pozvaný host našel svoje místo.

Zasedací pořádek na Štědrý večer

Je na vás, zda zvolíte klasickou vyrobenou z ozdobného papíru, nebo přidáte zajímavý detail, například jmenovku připevněnou na vánoční ozdobě, voňavém koláči nebo speciálním osobním dárku, určeném pro každého stolovníka. Pokud potřebujete dokončit práci v kuchyni a zaměstnat neposedné děti, svěřte tuto práci jim. Výsledkem budete mile překvapení.

Vánoční jmenovka na talíři

Nápadité prostírání

Pokud máte možnost zvolit příbor, který používáte jen na zvláštní příležitosti, je to skvělé. Pokud ne, netrapte se tím. Efektní prostírání snadno vykouzlíte i pomocí zajímavých ubrousků. Nejkrásněji vypadají látkové. Jednoduché bílé ozdobené krajkovou stuhou jsou nestárnoucí klasikou.

Vánoční prostírání - ubrousky a talíř

Nebojte se však ani těch papírových. V obchodech dnes dostanete nepřeberné množství ubrousků s vánočním motivem. Zvolte si takový vzor, který pěkně doplní vaši vánoční tabuli. A jak je pěkně uspořádat na štědrovečerním stole?

Ubrousky nemusíte podkládat jen pod příbor. Zkuste něco veselejšího. Přeložte několik červených nebo zelených papírových ubrousků do tvaru trojúhelníka a poskládejte je do sebe tak, aby vytvořily vánoční stromek.

Červené ubrousky na vánoční stůl

Ubrousek také můžete jednoduše srolovat, převázat provázkem a ozdobit vánoční dekorací.

Základem je atmosféra

Hosté jsou usazení a večeře na stole? Už vám zůstává jen jediné, pustit příjemné tóny Tiché noci, uvolnit se a užít si neopakovatelné společné chvíle. Ani nejkrásnější dekorace nebude stačit, jestli budou vystresovaní a nervózní hostitelé.

Važte si těchto společných okamžiků a nebojte se, pokud něco není podle vašich představ. Vaši blízcí budou vzpomínat na společné rozhovory a smích, ne na detaily vánoční výzdoby. Přistupujte tedy i ke zdobení štědrovečerního stolu jako k příjemné součásti vánočních svátků, které budete prožívat s radostí a v pohodě.  

Na závěr vám přejeme příjemné prožití vánočních svátků a těšíme se na vaše nápady a tradice, kterým jste věrní při zdobení vánočního stolu.

zdroje obrázků: pinterest.com


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Fialová barva do ložnice? My říkáme ano! Fialová barva do ložnice? My říkáme ano!

Všechny odstíny fialové se dají dobře kombinovat s bílými stěnami a doplňky. Do takového mixu zapadne i hnědý nábytek či koberec a podlaha. Přesvědčte se o tom s námi!Publikováno dne: 21.12.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Tapety do obývacího pokojeTapety do obývacího pokoje

Tapety do obývacího pokoje nyní zažívají comeback, odzvonilo jednobarevným stěnám a vy se s pomocí naší stránky, můžete rozhodnout, jaký styl si zvolíte.

Dekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatikDekorace na zahradu ze dřeva, kovu a pneumatik

Zahrada nemusí sloužit pouze k práci a pěstování plodin. Vytvořte si v té vaší nádhernou oázu klidu, kde si budete moci odpočinout. Ozdobit si ji můžete vkusnými dekoracemi, které jsou...

Jak zařídit trucovnu pro chlapa?Jak zařídit trucovnu pro chlapa?

Mít místnost v domě pro chlapa je vytouženým snem nejednoho muže. Jak by taková odpočinková místnost pro chlapa měla vypadat?