Jak pěstovat a rozmnožovat čínskou růži

Čínská růže, také zvaná ibišek čínský, pochází z tropických a subtropických oblastí Asie. Kolem 300 druhů této krásné rostliny vykvétá různými barvami květů, jejichž životnost se však liší.

Čínská růže, odborně Ibišek čínský.

Najdou se typy, jejichž květ vydrží jen jeden den, jsou však mezi nimi i hybridy, které kvetou mnohem déle.

Podmínky pro optimální pěstování

Čínská růže je nenáročná, dlouholetá rostlina. V letních a podzimních měsících, dokud nezačnou první mrazy, ji můžete pěstovat venku na zahrádce nebo na balkónu. Musíte ji ale chránit před prudkým světlem, deštěm a větrem. Vyhovuje jí dostatečně prosvětlené místo, nesnese však přímé slunce. V pokojových podmínkách je optimální teplota na pěstování 20 °C. V zimních měsících se teplota snižuje až na 15 °C.

 

Zalévání a hnojení

Rostlinu zalévejte pravidelně přiměřenou zálivkou. Ibišek snese víc vody v letních měsících než v zimních, tehdy postačí 2x do týdne. Dostatečné množství vody kontrolujte podle vlhkosti substrátu, nesmí být promočený, ale půdu v květináči udržujte stále mokrou.

Čínská růže snese hodně vody.

Čínská růže je náročná na živiny, proto je prospěšné ji v období letních měsíců přihnojovat pravidelně jednou do týdne. Použijte hnojivo se základními živinami, nejlépe tekuté pro kvetoucí rostliny, podpoříte tím kvetení a růst ibišku. V období zimy však hnojení úplně přerušte.

Přesazení a seřezávání rostliny

Vhodné období přesazení je na jaře. Použijte velký květináč, aby kořeny měly dostatek místa a navzájem se neutlačovaly, a přidejte humózní půdu s podílem rašeliny, která je bohatá na živiny.

Pravidelné seřezávání v zimě, konkrétně v lednu, je pro čínskou růži velmi prospěšné. Korunka čínské růže se omladí, zahustí a vyžene mnoho  nových výhonků a květů. Někteří zahrádkáři doporučují radikální seřezání, kdy zkrátí výhonky na 3 až 5 centimetrů. Po pár dnech prý rostlina nabere nový dech. Ristlina si zvykne zastřihávat i po přesazení. Odstřizené staré výhonky, které vyraší za pár dnů nové.

Jak rozmnožit čínskou růži?

Z výhonků, které jste odstranili během zkracování ibišku v jarním až zimním období, rozmnožte rostlinu. Vhodné jsou přibližně 10 centimetrů dlouhé, zdravé odřezky. Dejte je do vody, aby zakořenily, popřípadě můžete zvolit i přímé zakořenění odřezků v květináči, který přikryjete igelitovým sáčkem a tím vytvoříte fóliovníkový efekt.

Po zakořenění odřezků je zasaďte do výživného substrátu. S výhonkem manipulujte opatrně, aby se kořínky nepoškodily. Pokud jsou na výhonku zvadlé listy, ty klidně můžete odstranit. Zalejte vodou a umístěte na slunné místo, které čínské růži poskytne vhodné prostředí na zakořenění.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Komentáre

07/09/2019 16:20
Marie Knappova

Dobrý den,mám asi dva roky mladý ibíšek který jsem si vypěstovala z řízku.Už 2x nasadil na květ ale když už je poupátko tak velké že je vidět červená barva tak upadne.Mžete mě prosím poradit kde dělám chybu????Děkuji moc za radu.Marie Knappová

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.Publikováno dne: 12.02.2018
Hodnocení článku:
(86.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipůJak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduchéStrelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...