Jak pěstovat africkou fialku?

Africká fialka (Sauntpaulia) patří mezi nenáročné pokojové rostliny. Vyniká svými květy, které mají nápadné zbarvení od fialové až po sněhobílou, přičemž najdeme i odlišné kombinace těchto barev.

Růžová africká fialka

Má výrazně masité listy, které mají kromě dekorační také ekologickou funkci – zachytávají prach v ovzduší. Fialka dorůstá do výšky 7–15 cm, přičemž rozpětí může mít mnohem větší. Její pěstování zvládne každý začínající zahradník bez větších problémů.

Umístění a teplota

Fialce prospívá dostatek světla, proto je vhodné ji umístit na světlé nebo polostinné místo. Přémému slunci se vyhněte, mohlo by to způsobit  poškození rostliny, např. popálení jejích listů. Neuškodí když ji budeme pravidelně otáčet. Ráda se natahuje za sluncem a otáčením zabezpečíte pravidelný růst růžice rostliny. Teplota místnosti, v níž se fialka nachází, by neměla klesnout pod 15 stupňů. Ideálními podmínkami pro její příznivý růst jsou teploty kolem 20–23 °C. Fialka nesmí být umístěná v průvanu, to by ji mohlo výrazně oslabit.

 

Zálivka

Zalévat můžeme dvěma způsoby –  svrchu nebo zespodu. Obě zalévání mají ale svá rizika. U prvního způsobu musíme být velmi opatrní, aby se voda nedostala do růžice a nezpůsobila hnití listů. Při druhém se musíme přesvědčit, že jsme fialku nepřelili. Pokud se rozhodneme pro druhou možnost, tedy zalévání fialky zdola, musíme ji alespoň jednou za měsíc zalít i svrchu, abychom spláchli soli, které se usadily na jejím povrchu.

Zaléváme 1–2krát týdně vlažnou, odstátou nebo převařenou vodou.

Zemina a hnojení

Fialky mají jemné kořínky, proto jim nejvíce vyhovuje lehká a vzdušná půda. Nejvhodnější je rašelina, písek nebo substrát pro citrusy. Na hnojení je nejlepší použít speciální tekuté hnojivo pro africké fialky, které koupíme za cca 3 eura v jakémkoliv zahrádkářském obchodě. Hnojíme pravidelně (1x do týdne), rostlina se nám za to odvděčí krásnými květy. 

Hnojivo pro africké fialky

Přesazení a rozmnožování

Nejvhodnější období na přesazení fialky je na jaře (v případě potřeby můžeme přesadit i jindy). S pěstováním fialky je vhodné začínat v květináči, který má přibližně stejné rozměry jako zasazená fialka. Pokud bychom použili příliš velký květináč, je možné, že fialka vůbec nevykvete. 

Na rozmnožování si vybíráme zdravé silné listy, ne příliš malé ani zvadlé. Nejúspěšnejší je rozmnožování pomocí stopek listů, čímž zajistíme, že se zachová vícebarevnost. Odřezky zkrátíme a seřežeme pod 45° úhlem a dáme je zakořenit do vody. První kořínky se objaví už po pár dnech.

Rozmnožování Africké fialky listy

Odřezané lístky je možné zasadit také přímo do květináče. V tomto případě je vhodné vytvořit skleníkový efekt. Květináč obalíme pytlíkem nebo umělohmotným krytem. První lístky se objeví po cca 4–6 týdnech.

Dělení a druhy afrických fialek

Existuje velké množství afrických fialek. Dělí se na základě počtu okvětních lístků na rostlině, tvaru květu či barvy květů a listů. Speciálně je můžeme rozlišit na základě textury, povrchu nebo tvaru listů. Mezi nejjednodušší rozlišení ale patří dělení podle množství okvětních lístků na rostlině. Jednoduché mají  5–6 okvětních lístků, poloplné 5 okvětních lístků a ve středu je chumáč s menšími okvětními lístky. Asi nejkrásnější jsou tzv. plné fialky, kdy má fialka více řad okvětních lístků.

Choroby

Padlí Saintpaulie – je houbová choroba, která postihuje africkou fialku. Houbě se výborně daří ve vlhkém prostředí, kde je špatná nebo žádná cirkulace vzduchu. Projevuje se bílým popraškem na listech a květech. Pokud odhalíme chorobu dostatečně včas, je možné proti ní bojovat. Postup je jednoduchý: odstraníme květy a listy, na nichž je bílý povlak. Zároveň dáváme pozor, abychom ho nepřenesli na ostatní. Potom si připravíme roztok z česneku nebo přesličky a rostlinu postříkáme. Pokud chorobu neodhalíme v ranném stadiu, pak rostlina pravděpodobně uhyne. 

Bílý povlak na africké fialky

Hniloba kořenového krčku – je to jedna z nejzávažnějších a nejčastějších chorob, které fialku postihují. Projevuje se vadnutím listů po obvodu rostliny a ve středu jsou listy výrazně měkké, začínají černat a hnít. Choroba je způsobená špatnou péčí o květ. Buď je to přílišná zálivka, nebo je rostlina zasazená v květináči příliš hluboko.

Hniloba srdíčka – při tomto druhu hniloby odumírají nejdříve listy ze středu, přičemž listy na okrajích vypadají stále zdravě. Příčinou je opět špatná péče o rostlinu – příliš velká zálivka a průvan.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.Publikováno dne: 15.04.2018
Hodnocení článku:
(91%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...