Jak pěstovat africkou fialku?

Africká fialka (Sauntpaulia) patří mezi nenáročné pokojové rostliny. Vyniká svými květy, které mají nápadné zbarvení od fialové až po sněhobílou, přičemž najdeme i odlišné kombinace těchto barev.

Růžová africká fialka

Má výrazně masité listy, které mají kromě dekorační také ekologickou funkci – zachytávají prach v ovzduší. Fialka dorůstá do výšky 7–15 cm, přičemž rozpětí může mít mnohem větší. Její pěstování zvládne každý začínající zahradník bez větších problémů.

Umístění a teplota

Fialce prospívá dostatek světla, proto je vhodné ji umístit na světlé nebo polostinné místo. Přémému slunci se vyhněte, mohlo by to způsobit  poškození rostliny, např. popálení jejích listů. Neuškodí když ji budeme pravidelně otáčet. Ráda se natahuje za sluncem a otáčením zabezpečíte pravidelný růst růžice rostliny. Teplota místnosti, v níž se fialka nachází, by neměla klesnout pod 15 stupňů. Ideálními podmínkami pro její příznivý růst jsou teploty kolem 20–23 °C. Fialka nesmí být umístěná v průvanu, to by ji mohlo výrazně oslabit.

 

Zálivka

Zalévat můžeme dvěma způsoby –  svrchu nebo zespodu. Obě zalévání mají ale svá rizika. U prvního způsobu musíme být velmi opatrní, aby se voda nedostala do růžice a nezpůsobila hnití listů. Při druhém se musíme přesvědčit, že jsme fialku nepřelili. Pokud se rozhodneme pro druhou možnost, tedy zalévání fialky zdola, musíme ji alespoň jednou za měsíc zalít i svrchu, abychom spláchli soli, které se usadily na jejím povrchu.

Zaléváme 1–2krát týdně vlažnou, odstátou nebo převařenou vodou.

Zemina a hnojení

Fialky mají jemné kořínky, proto jim nejvíce vyhovuje lehká a vzdušná půda. Nejvhodnější je rašelina, písek nebo substrát pro citrusy. Na hnojení je nejlepší použít speciální tekuté hnojivo pro africké fialky, které koupíme za cca 3 eura v jakémkoliv zahrádkářském obchodě. Hnojíme pravidelně (1x do týdne), rostlina se nám za to odvděčí krásnými květy. 

Hnojivo pro africké fialky

Přesazení a rozmnožování

Nejvhodnější období na přesazení fialky je na jaře (v případě potřeby můžeme přesadit i jindy). S pěstováním fialky je vhodné začínat v květináči, který má přibližně stejné rozměry jako zasazená fialka. Pokud bychom použili příliš velký květináč, je možné, že fialka vůbec nevykvete. 

Na rozmnožování si vybíráme zdravé silné listy, ne příliš malé ani zvadlé. Nejúspěšnejší je rozmnožování pomocí stopek listů, čímž zajistíme, že se zachová vícebarevnost. Odřezky zkrátíme a seřežeme pod 45° úhlem a dáme je zakořenit do vody. První kořínky se objaví už po pár dnech.

Rozmnožování Africké fialky listy

Odřezané lístky je možné zasadit také přímo do květináče. V tomto případě je vhodné vytvořit skleníkový efekt. Květináč obalíme pytlíkem nebo umělohmotným krytem. První lístky se objeví po cca 4–6 týdnech.

Dělení a druhy afrických fialek

Existuje velké množství afrických fialek. Dělí se na základě počtu okvětních lístků na rostlině, tvaru květu či barvy květů a listů. Speciálně je můžeme rozlišit na základě textury, povrchu nebo tvaru listů. Mezi nejjednodušší rozlišení ale patří dělení podle množství okvětních lístků na rostlině. Jednoduché mají  5–6 okvětních lístků, poloplné 5 okvětních lístků a ve středu je chumáč s menšími okvětními lístky. Asi nejkrásnější jsou tzv. plné fialky, kdy má fialka více řad okvětních lístků.

Choroby

Padlí Saintpaulie – je houbová choroba, která postihuje africkou fialku. Houbě se výborně daří ve vlhkém prostředí, kde je špatná nebo žádná cirkulace vzduchu. Projevuje se bílým popraškem na listech a květech. Pokud odhalíme chorobu dostatečně včas, je možné proti ní bojovat. Postup je jednoduchý: odstraníme květy a listy, na nichž je bílý povlak. Zároveň dáváme pozor, abychom ho nepřenesli na ostatní. Potom si připravíme roztok z česneku nebo přesličky a rostlinu postříkáme. Pokud chorobu neodhalíme v ranném stadiu, pak rostlina pravděpodobně uhyne. 

Bílý povlak na africké fialky

Hniloba kořenového krčku – je to jedna z nejzávažnějších a nejčastějších chorob, které fialku postihují. Projevuje se vadnutím listů po obvodu rostliny a ve středu jsou listy výrazně měkké, začínají černat a hnít. Choroba je způsobená špatnou péčí o květ. Buď je to přílišná zálivka, nebo je rostlina zasazená v květináči příliš hluboko.

Hniloba srdíčka – při tomto druhu hniloby odumírají nejdříve listy ze středu, přičemž listy na okrajích vypadají stále zdravě. Příčinou je opět špatná péče o rostlinu – příliš velká zálivka a průvan.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.

Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane Hnědo-bílé kuchyně - kombinace, která vás dostane

Barva dřeva v kombinaci s bílou je pro kuchyně typická. Pokud nevíte, jakou kuchyni si zvolit, nad touto kombinací byste měli pouvažovat.Publikováno dne: 15.04.2018
Hodnocení článku:
(91.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenostiJak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenosti

Hlavní úlohou kompostu je zlepšit půdu a celkovou úrodu, protože obsahuje živiny, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Kompostovat můžete dokonce i doma. Víte, jak na to?

Co s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuliCo s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuli

Víte o tom, že některé druhy zeleniny si na zahradě rozummějí lépe? Podporují se v růstu a chrání se navzájem. Jako dobří sousedé. Poradíme vám, co s čím sázet, aby vaše zahrada...

Moření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semenMoření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semen

Chcete vypěstovat pěknou a chutnou zeleninu? Úroda není vždy tak ukázková, jak si představujete. Často v ní najde domov plíseň a různí škůdci. Myslete preventivně a proti škůdcům...