Jak pěstovat amarylis

Amaryllis belladonna, také amarylka krásná je kvetoucí rostlina patřící do čeledi amarylkovitých. Často je mylně nazývaná i zornice.

kvetení amarylis

Lidé si je obvykle pletou pro podobný vzhled honosných květů a dlouhé stonky vyrůstající z cibule. Jejich rozdíly jsou nepatrné, ale očím odborníků neuniknou. U nás se amarylka nejčastěji pěstuje jako pokojová rostlina, ale klidně ji můžete pěstovat i na záhonu.

Substrát na pěstování

V případě amarylky musí být substrát mírně kyselý. Můžeme ho obohatit o směs listovky, pařeništní zeminy a drnovky. Dno kvetináče vysypeme říčním pískem, abychom ochránili kořeny a předešli jejich zahnití.

Jak na to?

Cibulku zakoupíme v běžném zahrádkářství v podzimních až zimních měsících a uskladníme ji na chladnější místo. Počkáme, až vyraší první náznak stonku a zasadíme ji do kvetináče, popřípadě záhonu, který jsme si připravili.

Cibulka květu amarylis

Pokud si vybereme záhon, je důležité vědět, že rostlina není mrazuvzdorná, a její výsadbu přizpůsobit počasí.

Jak hnojit a zalévat amarylis

Zejména v období rašení je důležité dopřát amarylce dostatek vody. Zaléváme ji průměrnou zálivkou každý nebo každý druhý den. Vždy si ale kontrolujeme půdu. Nesmí zůstat promočená ani suchá. Ve vegetačním období zálivku snížíme. Zaléváme jen půdu okolo cibulky, nikdy ne cibulku samotnou! V období horka můžeme listy amarylky kropit vodou.

Rostlinu hnojíme zejména v období růstu. Používáme klasické hnojivo na pokojové rostliny. V polovině srpna hnojení zásadně ukončíme, protože nastává vegetační období rostliny. Rostlinka v září odkvete, listy zežloutnou až úplně odpadnou a amarylka se uloží na vegetační odpočinek. Přeneseme ji do místnosti s teplotou nad 10 °C a zaléváme ji jen jednou za měsíc. Po uplynutí 3 měsíců se péče vrátí do zažitého rituálu před vegetačním obdobím. Přeneseme ji do původní místnosti a znovu pravidelně zaléváme.

Přesazení a rozmnožování

Přesazovat amarylku nemusíme často. Stačí ji přesadit jednou za 2 až 3 roky. Pokud se tedy pustíme do přesazení, vybereme si květináč, který bude mít o trochu větší průměr než cibule rostliny, nasypeme do něj kvalitní substrát a zasadíme cibulku tak, aby byla 1/3 z ní nad zeminou. Rostlinku pravidelně zaléváme. Přibližně do 2–3 měsíců po zasazení by měla rozkvést.

Množení je přirozený proces, který nastává oddělením cibulek od mateřské cibule. První dva roky je lepší ponechat cibulky s mateřskou, až potom je oddělit. Při tomto procesu si však dávejte velký pozor, abyste nepoškodili jejich kořeny. 

Rozmnožování amarylis z cibulky

Samozřejmě je možné množit rostlinku prostřednictvím semen i odřezků, avšak tyto procesy jsou zdlouhavější a ne vždy se podaří.

Choroby amarylku obcházejí

Amarylka krásná patří mezi odolné rostliny, které nepostihují téměř žádné choroby. Přesto se na jejích listech mohou vytvořit červené skvrny, které jsou způsobené nesprávnou péčí o rostlinu. Pokud je ještě možné ji zachránit, pokuste se o to. Zbavte se napadených listů a starejte se o rostlinku důkladněji.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady Betonové květináče - hodí se do bytu i do zahrady

Betonové květináče se skvěle hodí nejen do vaší zahrady, ale i do bytu. Můžete do nich zasadit různé sukulenty, ale například i jehličnany.Publikováno dne: 13.06.2018
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...