Jak pěstovat amarylis

Amaryllis belladonna, také amarylka krásná je kvetoucí rostlina patřící do čeledi amarylkovitých. Často je mylně nazývaná i zornice.

kvetení amarylis

Lidé si je obvykle pletou pro podobný vzhled honosných květů a dlouhé stonky vyrůstající z cibule. Jejich rozdíly jsou nepatrné, ale očím odborníků neuniknou. U nás se amarylka nejčastěji pěstuje jako pokojová rostlina, ale klidně ji můžete pěstovat i na záhonu.

Substrát na pěstování

V případě amarylky musí být substrát mírně kyselý. Můžeme ho obohatit o směs listovky, pařeništní zeminy a drnovky. Dno kvetináče vysypeme říčním pískem, abychom ochránili kořeny a předešli jejich zahnití.

Jak na to?

Cibulku zakoupíme v běžném zahrádkářství v podzimních až zimních měsících a uskladníme ji na chladnější místo. Počkáme, až vyraší první náznak stonku a zasadíme ji do kvetináče, popřípadě záhonu, který jsme si připravili.

Cibulka květu amarylis

Pokud si vybereme záhon, je důležité vědět, že rostlina není mrazuvzdorná, a její výsadbu přizpůsobit počasí.

Jak hnojit a zalévat amarylis

Zejména v období rašení je důležité dopřát amarylce dostatek vody. Zaléváme ji průměrnou zálivkou každý nebo každý druhý den. Vždy si ale kontrolujeme půdu. Nesmí zůstat promočená ani suchá. Ve vegetačním období zálivku snížíme. Zaléváme jen půdu okolo cibulky, nikdy ne cibulku samotnou! V období horka můžeme listy amarylky kropit vodou.

Rostlinu hnojíme zejména v období růstu. Používáme klasické hnojivo na pokojové rostliny. V polovině srpna hnojení zásadně ukončíme, protože nastává vegetační období rostliny. Rostlinka v září odkvete, listy zežloutnou až úplně odpadnou a amarylka se uloží na vegetační odpočinek. Přeneseme ji do místnosti s teplotou nad 10 °C a zaléváme ji jen jednou za měsíc. Po uplynutí 3 měsíců se péče vrátí do zažitého rituálu před vegetačním obdobím. Přeneseme ji do původní místnosti a znovu pravidelně zaléváme.

Přesazení a rozmnožování

Přesazovat amarylku nemusíme často. Stačí ji přesadit jednou za 2 až 3 roky. Pokud se tedy pustíme do přesazení, vybereme si květináč, který bude mít o trochu větší průměr než cibule rostliny, nasypeme do něj kvalitní substrát a zasadíme cibulku tak, aby byla 1/3 z ní nad zeminou. Rostlinku pravidelně zaléváme. Přibližně do 2–3 měsíců po zasazení by měla rozkvést.

Množení je přirozený proces, který nastává oddělením cibulek od mateřské cibule. První dva roky je lepší ponechat cibulky s mateřskou, až potom je oddělit. Při tomto procesu si však dávejte velký pozor, abyste nepoškodili jejich kořeny. 

Rozmnožování amarylis z cibulky

Samozřejmě je možné množit rostlinku prostřednictvím semen i odřezků, avšak tyto procesy jsou zdlouhavější a ne vždy se podaří.

Choroby amarylku obcházejí

Amarylka krásná patří mezi odolné rostliny, které nepostihují téměř žádné choroby. Přesto se na jejích listech mohou vytvořit červené skvrny, které jsou způsobené nesprávnou péčí o rostlinu. Pokud je ještě možné ji zachránit, pokuste se o to. Zbavte se napadených listů a starejte se o rostlinku důkladněji.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.Publikováno dne: 13.06.2018
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování