Jak pěstovat begonie – ošetřování, zalévání, rozmnožování

Patří u nás mezi ty nejoblíbenější květy a často ji můžete vidět v mnoha zahrádkách nebo na balkonech. Begonie pochází z dešťových pralesů z Brazílie a pěstuje se u nás jako letnička, protože není odolná vůči mrazům. Chcete si vyzdobit okna zvenku nebo zevnitř těmito zajímavými květy? Nebo si s nimi chcete vyzdobit svoji předzahrádku?

Begónie v květináči - pěstování, péče, zimování

Potom je na místě otázka, jak je pěstovat, co všechno ke svému růstu potřebují, jak je rozmnožovat a které druhy jsou najkrásnější. Existuje velké množství vyšlechtěných odrůd begonií hlíznatých, které mohou být vzpřímeně rostoucí nebo převislé. Také se mohou lišit ve květech, a to jednobarevných, vícebarevných, jednoduchých či plných.

Péče o tento druh květů vůbec není náročná, a proto je vhodná i pro úplné začátečníky pěstovatele nebo pro ty, kteří se v květinách moc nevyžívají, ale chtějí mít pěknou zahrádku. Nebojte se proto opatřit si semínka a pustit se na jaře do pěstování. Všechno o begoniích se dočtete v tomto článku.

Specifikace

Jak jsme už výše uvedli, tak begonie jsou rostlinky z dešťových pralesů v nejteplejších částech Ameriky, hlavně tedy z Brazílie. Patří do čeledi Begonicae a v současnosti je vyšlechtěných už několik tisíc druhů. Primárně se dělí podle velikosti květů na velkokvěté a drobnokvěté. Dělí se i podle typu kořenů s vláknitými a masitými kořeny. Vláknité kořeny má například královská begonie, která má listy světle zelené. Nejznámější begonie s masitými kořeny je begonie hlíznatá. Je to také velkokvětý druh kvetoucí od června do září.

Díky svému tropickému vzhledu a zároveň různým druhům se staly u slovenských pěstovatelů velmi oblíbenými. Nejsou nijak náročné na pěstování a nepotřebujete na péči o ně žádné speciální nářadí ani podmínky. Kde je nejlepší je pěstovat? Nejčastěji se pěstují v květináčích nebo závěsných nádobách. Když potřebujete oživit zahrádku, ano, ale je tam možné zasadit jen ty odolnější druhy. Vhodné jsou i na tmavý balkon nebo na hrobová místa.

Zasazení begonií

Celý proces pěstování samozřejmě začíná zasazením květu. Je to jedna z nejklíčovějších částí pěstování nejen begonií, ale všech rostlin. Hlízy byste měli zasadit koncem zimy, nejpozději začátkem jara, takže v únoru až březnu, proto je dobré v tomto období je i kupovat. Zasadit je třeba do rašelinového substrátu s podílem písku asi 5 cm pod povrch. Zemina, do které begonie zasadíte, by měla být provzdušněná, bohatá na živiny a nízký obsah vápníku. Po zasazení by měly být na slunečném a světlém místě.

Výsadba begónií v zahradě - stanoviště, substrát, zálivka

Když trochu odrostou, tak přisypte trochu zeminy. Ideální teplota na klíčení begonií je 20 stupňů Celsia. Celou dobu je mějte uvnitř a až v polovině května je můžete vysadit venku. V tomto období jim už nebudou hrozit mrazy. Nemilují ani příliš velké sucho a vysoké teploty, spíše se jim daří ve vysoké vlhkosti.

Jak postupně begonie roste, tak z nízké masité začnou vyrůstat stopkaté listy. V jejich náručí vyrůstají soukvětí s většími nebo menšími květy. Nejčastějšími barvami jsou červená, žlutá, růžová nebo bílá. Hlavním obdobím kvetení je potom čas mezi červnem až říjnem. V tomto období si vyžadují begonie největší péči, o které se víc dočtete v dalších řádcích.

Péče o begonie – substrát, světlo, zálivka

Substrát, ve kterém byste měli begonie pěstovat, musí obsahovat dostatek humusu. Nejideálnější je doma vyrobený kompost, takže se nebojte opatřit si kompostér, protože domácí kompost využijete více způsoby a na hnojení rostlín je ideální. Pokud ale nemáte domácí kompost, tak si udělejte směs písku a rašeliny obohacenou o malé kousky dřevěného uhlí. Půda by ale neměla být úplně mokrá, ale zároveň dávejte pozor na to, aby úplně nevyschla.

Begonie také potřebují dostatek světla, ale nedávejte je na přímé slunce. Nároky na teplotu při růstu se už potom liší podle konkrétní odrůdy begonie. Pravidelné přihnojování je také nezbytností a ideálním hnojivem je tekutá směs. Přihnojovat byste měli pravidelně každých sedm dní. Dbejte na to, aby bylo tekuté hnojivo bezchlórové a vhodnější je bezvápnité hnojivo. Vybírejte hlavně podle toho, na jaký konkrétní druh je hnojivo určené, a pořádně si čtěte způsob použití a složení.

Pěstování a péče o begónie

Co se týká zalévání, tak nejlepší je begonie zalévat vždy ráno a vydatně, aby mohly čerpat vodu během celého dne. I přesto, že se doporučují zalévat vydatně, je třeba dávat pozor na přemokření. Jakmile byste je moc zalili, tak by uhynuly. Když uvidíte, že některý z květů uhynul, tak je třeba ho odstřihnout a to samé platí i u listů.

Příprava na zimu

Jak připravit begonie na zimu? Když už na konci října přestanou kvést, tak je ideální začít s přípravou na studené období roku. Je třeba přestat se zálivkou, a když begonie úplně proschnou, tak je potřebné vytáhnout hlízy ze země. Očistěte je od hlíny a vyschlých částí. Co se týká uskladnění, tak každou zvlášť zabalte do novinového papíru a dejte do krabice na suché, tmavé místo. Vhodný je například sklep, chodba nebo spíž. Na to, aby se hlízy begonie dostaly do stavu přezimování a nerostly, tak vyžadují teplotu maximálně 15 stupňů Celsia a nízkou vlhkost.

Aby byly hlízy chráněné před vlhkostí nebo když jich máte hodně, tak je lepší dát je do bedničky se suchou rašelinou nebo pilinami. Ty budou vlhkost odebírat a begonie tak bez problémů přezimují. Hlízy poukládejte do bedničky vegetačním koncem nahoru, zasypte a bedničku uložte na připravené místo. Dbát byste měli i na to, aby teplota na místě, kde jsou begonie uložené, neklesla pod 2 stupně Celsia, protože jsme uváděli, že zimu dobře nesnášejí.

Rozmnožování begonií

Abyste dostali nové rostlinky z vaší begonie, tak je získáte hlavně z begonií s okrasným listem z jednoho listu nebo z jeho části. I rozmnožování má svoje ideální období, a to od března do dubna a potom v srpnu.

Jak při rozmnožování postupovat? List, který jste si vybrali, nařežte na kousky dlouhé 5 centimetrů a ve směru růstu je zastrčte do připraveného substrátu. Části listů zapustí kořeny a na bocích vytvoří nové výhonky.

Rozmnožování begonií z lístků

Rozmnožování bude nejúspěšnější při trochu vyšší teplotě a vyšší vlhkosti, které dosáhnete pomocí plastové fólie, sáčků nebo krytů. Nejideálnější je umístit tyto odřezky do malého pokojového skleníku. Listy begonií jsou také známé vysokou regenerační schopností, takže je proces rozmnožování poměrně jednoduchý. Když list položíte na substrát spodní částí a zatížíte ho kamínkem, tak vám může vyrůst nová rostlinka.

Škůdci a choroby begonií

I begonie mají svoje nepřátele, před kterými je třeba je chránit, a těmi jsou různí škůdci. Nejčastěji to bývají mšice, puklice a roztoči. Tento problém je potom třeba řešit speciálními postřiky proti jednotlivému škůdci nebo další ověřené rady, které nejsou tak drastické jako postřiky a najdete je jednoduše na internetu.

Dalšími „nepřáteli“ begonií jsou choroby, které je postihují. Původci chorob jsou různé druhy bakterií, hub nebo virů. Proti houbám můžete begonie zčásti uchránit, ale co se týká virů a bakterií, tak je to prakticky nemožné. Najčastější bývá onemocnění způsobené bakteriemi. Vstupní bránou infekce bývá poranění a některé druhy bakterií se dostanou do rostliny i pomocí otvorů v listech, které slouží na dýchání nebo na vylučování. Dál se po celé rostlině rozšiřují pomocí vodních pletiv, která zajišťují transport živin a tělo rostlin.

Kdyř se například objeví na listech begonií skvrny, což se stává poměrně často, tak může jít jen o příliš velké množství vody, které listy špatně snášejí, ve spojení s přímým sluncem, a to begoniím moc nevyhovuje. Ale skvrny na listech může způsobovat i choroba způsobená bakterií Xanthomonas begoniae. Projevuje se to tak, že se na spodní straně listů objevují malé olejovité skvrny jasné barvy, které se rychle zvětšují a postupně začínají splývat. Napadená pletiva rostliny potom hnědnou a postupně odumírají. Jak se této choroby zbavit? Napadené části je potřebné okamžitě odstranit. Rostliny nepostřikujte vodou, ale přihnojujte je draslíkem a umístěte je na vzdušné místo, pozor ale na průvan.

V boji proti chorobám je u begonií důležitá také prevence. Z jedné rostliny na druhou se totiž tato onemocnění mohou rozšiřovat různými způsoby a velmi rychle. Přenášejí se například nářadím, které na rostliny používáte, vašima rukama nebo hmyzem. Dávejte si tedypozor na dostatečnou hygienu vašich rukou i nástrojů, které na rostliny používáte.

Nejoblíbenější a nejčastější druhy begonií

Mezi ty nejčastěji pěstované druhy begonií, které najdete v množství zahrádek, určitě patří begonie vždykvetoucí. Má červenožlutou barvu a je určená pro rozsáhlejší kobercové ornamentální výsadby, na hroby i do květináčů. Je opravdu bohatě kvetoucí a bude vám kvést od června do října. Begonie vždykvetoucí je samočisticí rostlinou, takže odkvetlé květy odhazuje. Výhodou je, že ji můžete zasadit na polostinné i slunné místo.

Různé druhy begónií (Begonie elatior, Dragon, Vždykvitnúca begonie)

Další je begonie elatior, která je nejoblíbenějším druhem do místnosti. Má zářivě zbarvené květy, většinou sytě růžové, a díky tomu vytváří barevný akcent. Nejlepší je umístit ji na stůl nebo na skříňku, určitě ne na okno. Dorůstá i do 30 centimetrů a kvést vám bude několik měsíců.

Určitě je dobré vzpomenout také begonii dragon, díky které budete mít zahradu o něco pestřejší. Je takovým pestrobarevným keříkem a dorůstá do větších rozměrů než obyčejné kvítky v květináči. Opět není péče o ni ničím náročným a kvést vám bude bez přerušení až do mrazů.


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit Červená barva kuchyně citelně zvýší váš apetit

Posviťme si aspoň trochu na to, co všechno by nám červená barva měla nabídnout. Nápady na designování a kombinování barev se nechte inspirovat fotkami v článku. 

Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné Fialová koupelna - působí luxusně a odvážné

Fialová barva je dlouhá léta spojována s luxusem a královským prostředím. Kdysi totiž nebylo jednoduché vyrobit fialové barvivo, proto bylo velmi vzácné. Přestože dnes je už fialová...

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.Publikováno dne: 03.09.2020
Hodnocení článku:
(90.2%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Echinacea – pěstování a ošetřování. Její účinky jsou neocenitelné Echinacea – pěstování a ošetřování. Její účinky jsou neocenitelné

Nejčastěji se používá při léčbě chřipky a nachlazení, ale její léčivé účinky sahají mnohem dál. Pokud ji chcete poznat a možná i pěstovat doma, pozorně čtěte. 

Co odpuzuje berušky? Babské rady, které vám pomůžouCo odpuzuje berušky? Babské rady, které vám pomůžou

"Beruško, beruško, ukaž mi, jaké bude počasí!" je slovní hříčka, kterou zná asi každý člověk ze svých dětských let. Tento milý červený brouček s černými tečkami je však "díky" berušce...

Jak doma pěstovat masožravé rostliny?Jak doma pěstovat masožravé rostliny?

Láká vás pěstování masožravých rostlin? Na světě existují stovky druhů masožravých rostlin, a proto vám přinášíme souhrnný návod na to, jak si je vypěstovat i ve zdejších končinách.