Bobkový list – pěstování. Kdy stříhat vavřín? Čerstvý a drcený bobkový list proti hmyzu, pod polštář

Bobkový list, velmi populární koření, pochází ze stále zeleného keře vavřínu pravého (Laurus Nobilis), který má svůj domov ve středozemních oblastech. U nás ho můžete pěstovat v květináči jako velmi nenáročnou a vděčnou rostlinku.

Bobkový list pěstování

Pokud jste si ho neoblíbili v jídle, možná si vaše sympatie získá díky mnohým jiným způsobům využití.  

Vypěstovat, nebo koupit?

Bobkový list si můžete vypěstovat ze semen (dostanete je i v našich e-shopech) nebo z odřezků, ale je to běh na dlouhé trati. Semena v první řadě velmi rychle ztrácejí klíčivost a i ty „dobré“ klíčí přibližně 6 týdnů. Pokud byste se to přece jen rozhodli zkusit, semena vložte v kterékoliv části roku do propustného substrátu, asi 1 cm hluboko, který udržujte vlhký, při teplotě od 23 do 29 °C.

Rozmnožování z odřezků je o něco jistější, ale také ne nejkratší. Odřezky odebírejte na jaře nebo koncem léta z vrchní části rostliny. Každý by měl mít 4–6 listů. Vložte je do vody nebo přímo do zeminy, kterou přikryjte kouskem igelitu. Potřebují stálou teplotu až kolem 30 °C. Zakořeňování trvá od 8 týdnů do 6 měsíců.

Rychlejším způsobem pěstování je koupě mladé rostlinky. Bobkový list najdete běžně na pultech našich prodejen. Nejčastěji pěstovanými odrůdami jsou Laurus nobilis Angustifolia (úzké, podlouhlé listy), Laurus nobilis Aurea (mladé lístky jsou žluté) a Laurus nobilis Undulata (vroubkované okraje listů).

Výběr vhodného místa na pěstování  

Když si domů přinesete mladou rostlinku bobkového listu, zabezpečte jí stanoviště s plným sluncem, stálou teplotou kolem 21 °C, vyšší vzdušnou vlhkostí a bez průvanu. Když bude starší a dostatečně silná, můžete ji pěstovat i při nižších teplotách (16–18 °C). Během chladnějšího období v roce se u nás vavřín pěstuje v interiéru. Teoreticky přežije i poklesy teplot do -10 °C, ale naše zimy bývají o něco chladnější. Protože jde o stále zelenou rostlinu, můžete bobkový list i v zimě pěstovat v teplejší místnosti, případně na chodbě, kde teplota neklesá pod 13 °C.

Vhodné místo pro pěstování bobkového listu

V létě je možné rostlinu přeložit na balkon nebo na zahradu, není to však nezbytné. Vysazení do volné půdy a opětovné sázení do květináče se nedoporučuje. Vhodné je slunné stanoviště chráněné před větrem nebo polostín, ale čím víc slunečních paprsků vavřínu dopřejete, tím budou jeho listy aromatičtější.

Přiměřená zálivka je zárukou úspěšného pěstování

Abyste si vytvořili lepší představu o tom, jak je voda pro bobkový list důležitá, tak kolem 10. tisíciletí před n. l. ve Středomoří rostly rozsáhlé lesy tvořené touto rostlinou. S úbytkem srážek však začaly pomalu mizet a dnes je uvidíte jen v malých seskupeních nebo jako součást živých plotů. Při pěstování v interiéru bobkový list zalévejte vždy, když zemina přeschne. V létě, když bude na zahradě a na přímém slunci, mu vodu dopřejte v menších dávkach, ale každý den. Vavřín má velmi mělké kořeny, proto je pro něj důležitá pravidelná zálivka. Nebezpečné je však i, naopak, přemokření. Když to s vodou přeženete, kořeny začnou velmi rychle hnít.

Bobkový list nezapomeňte pravidelně rosit, a to hlavně v suchých místnostech. Vyložený na zahradě ho roste jen večer, aby mu sluneční paprsky nespálily mokré listy. Pokud vavřín v interiéru pěstujete na parapetní desce, ujistěte se, že není v zimě vystavený sálavému teplu z radiátoru, které vysušuje vzduch.

Kdy stříhat vavřín

Vavřín vyžaduje pravidelné zastřihávání, které je nejlepší provádět v období březen–srpen. Rostlina díky tomu zmohutní a bude mít hustější korunku. Pokud byste si chtěli z bobkového listu vypěstovat větší keř – stromek, tvarujte i kmen. Stačí pravidelně otrhávat spodní lístky a holé větvičky omotat kolem sebe. Maximální výška, do které byste měli nechat bobkový list v květináči růst, jsou 2 metry.

Stříhání vavřínu v květináči

Přesazení a výběr správného substrátu 

Substrát pro bobkový list musí být dostatečně propustný a bohatý na humus s pH od 4,5 do 5,5 (kyselá půda). Ideální podmínky mu zajistíte smícháním dvou dílů rašeliny, jednoho dílu dobře vyzrálého kompostu, jednoho dílu písku a poloviny dílu štěrku. Nezapomeňte na asi 3cm drenážní vrstvu na dně květináče, kterou vytvoříte z kamínků, keramických střepin nebo hrubšího štěrku.

Není sice známo proč, ale bobkový list prosperuje lépe, když jsou jeho kořeny v květináči mírně stlačené. Proto ho pěstujte v menší nádobě (2metrovému keři stačí nádoba s průměrem 24 cm) a přesazujte maximálně jednou za 5 let. Při vkládání do nové nádoby ho zasaďte do stejné hloubky.

Hnojení bobkového listu

Bobkový list hnojte pouze v létě, tedy v období růstu, a to malým množstvím vyváženého organického hnojiva, každé 2 týdny. Vybírejte přípravky bohaté na dusík a draslík, které jsou pro vavřín nejdůležitější. Vhodná jsou hnojiva s rybí emulzí, mořskými řasami a určená na hnojení rajčat. Vždy na jaře na vrch zeminy v květináči přidejte asi 1 cm hrubou vrstvu kompostu nebo čerstvé rašeliny.

Hnojení a zalévání bobkového listu

Dusík bobkovému listu dodáte také přidáním kávové usazeniny a zeleným hnojením. Do květináče rozsypte semena brutnáku lékařského nebo čočku, počkejte až vyklíčí a v době, když budou vysoké asi 5 cm, je ustřihněte a nechte přirozeně rozložit. Nápomocná je také epsomská sůl bohatá na hořčík, který rostlinám umožňuje lepší vstřebávání ostatních živin. Během zimy bobkový list nehnojte vůbec.

Škůdci a jiné choroby: jak s nimi bojovat

 • Bobkový list je vůči škůdcům velmi odolný, prto není nutný žádný preventivní postřik.
 • V našich končinách ho mohou napadnout mšice a mery, které se u nás běžně vyskytují na ovocných stromech. Jde o potvůrky podobné malinkým cikádám. Žluto-oranžová vajíčka kladou většinou do kůry. Larvy se po vylíhnutí živí částmi rostliny, čímž ji mohou úplně zdevastovat. V obou případech vám pomůže ruční sbírání škůdců a odstranění poškozených částí vavřínu. Napadená místa můžete potírat tampónem namočeným v bílém alkoholu nebo použít lesk na listy s obsahem neem prášku. Jde o rozdrcené listy stromu Azadirachta Indica, které mají silné antiparazitické účinky. Pokud byste u nás nesehnali tento přípravek, použijte čistý prášek, který koupíte v obchodě se zdravými potravinami.
 • Vysycháním a opadáváním listů se vám rostlina snaží dát najevo, že je pro ni vzduch příliš suchý. Pomůže častější rosení vodou.
 • Žloutnutí listů je znakem nedostatku dusíku, proto ho rostlině dodejte jedním z výše uvedených způsobů.
 • Hnědnutí listů bobkového listu je projevem umírání. Způsobuje ho nedostatek nebo přebytek vody, ale i promrznutí kořenového balu. Bobkový list se můžete pokusit zachránit tak, že ho sestřihnete těsně u země. Pokud nebyl poškozený fatálně, po krátké době by se na něm měly objevit nové výhonky.

Sběr, sušení a skladování

Lístky z rostliny můžete sbírat průběžně. Dejte si pozor jen na to, aby stopka, ze které je odebíráte, nezůstala úplně holá. Účinnější je však využití listů, které jste odřezali při zastřihávání rostliny. Sušení by mělo probíhat při teplotě do 30 °C a na stinném místě. Uschlé listy skladujte v dobře uzavřené skleněné nádobě. Nejlepší je je použít v průběhu tří měsíců, protože časem ztrácejí svoje typické aroma a chuť. Listy můžete využívat i v čerstvém stavu.

Sušení bobkového listu

Využití bobkového listu

Bobkový list se hodí na ochucení mnoha jídel, je nenahraditelný při zavařování zeleniny a hub, ale má i mnohé jiné způsoby využití, a to jak v praktickém životě, tak při léčení různých zdravotních problémů.

 • Když bobkový list zapálíte, z listů se díky vysoké teplotě uvolní éterické látky, které mají silné uklidňující a uvolňující účinky. Rostlina byla na tento účel využívaná celá staletía, takže by vám měla pomoci i dnes.
 • Podobně uklidňující účinky má i bobkový list pod polštářem. Navíc vám prý může vnuknout jasnovidecké schopnosti. Bohužel jen prý.
 • Aroma vavřínu je přímo nesnesitelné pro mnohé druhy hmyzu. Stačí když na místa, kde se otravné potvory vyskytují nejčastěji, položíte pár sušených listů. Je extrémně účinný proti potravinovým a šatovým molům. Bobkový list proti hmyzu pomůže i v čerstvém stavu, což je další dobrý důvod, proč si opatřit aspoň jednu rostlinku.
 • V domovině vavřínu se z jeho semen vyrábí olej, který u nás není dostupný. Můžete si ho však vyrobit sami, a to zalitím sušených listů olivovým olejem. Pomůže vám při bolestech kloubů, revma, trávicích problémech, diabetu a zbaví tělo nadbytečné soli.
 • Bobkový list ve skutečnosti není pro člověka toxický. Důvodem, proč bychom ho měli z jídla vybírat, je tvrdost a ostrost jeho listů, které by mohly poranit náš trávicí trakt. Drcený bobkový list je však úplně bezpečný.
 • S toxicitou je to jiné u koček a psů, pro které je celá rostlina smrtelně jedovatá!!!

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Šedá a tyrkysová Šedá a tyrkysová

Přemýšlíte nad tím jaká barva se hodí k tyrkysové? Jednoznačně šedá! Tyrkysová působí uklidňujícím dojmem a šedá velmi dobře nahrazuje fádní bílou.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.Publikováno dne: 19.05.2021
Hodnocení článku:
(92%)

V této kategorii najdete i:

Datlovník – pěstování z kostky i odřezků. Jak vypěstovat palmu ze semena?Datlovník – pěstování z kostky i odřezků. Jak vypěstovat palmu ze semena?

Pokud chcete datlovník pěstovat kvůli datlím, nebude to snadný úkol. Jako okrasnou pokojovou rostlinu ho však dokáže pěstovat skutečně každý. Ať už se pro pěstování datlové palmy...

Jak pěstovat dřínku (dřín obecný) – rozmnožování, vysazení, odrůdyJak pěstovat dřínku (dřín obecný) – rozmnožování, vysazení, odrůdy

Dřín obecný se na Slovensku pěstoval už před několika sty lety. Je nenáročný, odolný a jeho plody – dřínky – patří k nejlepším zdrojům vitamínu C a k ovoci, které je možné zpracovat na...

Jak pěstovat kdouloň? Pěstování, využití, rozmnožování, sběr, chorobyJak pěstovat kdouloň? Pěstování, využití, rozmnožování, sběr, choroby

Kdouloň v sobě ukrývá mnoho vitamínu C, který vám posílí imunitu, minerálů, obsahuje fruktózu, pektin. Pokud byste chtěli pěstovat toto záhadné ovoce, řekneme vám jak na to.