Pěstování voňatky – jak zakořenit citronovou trávu v květináči, rozmnožování, přezimování

I když se nacházíme ve velmi moderní a vyspělé společnosti, tak postupně přicházíme na to, že je v některých případech dobré vrátit se k tomu tradičnímu a ověřenému. Ať už se to týká zvyků, přípravy jídel, nebo právě pěstování ovoce, zeleniny, bylinek a květin. Faktem totiž je, že domácí bude vždy nejlepší, protože v tom případě skutečně víte, co dáváte do svého těla. A stejné to může být i s pěstováním citronové trávy, která plní nejen dekorativní účely, ale má i svoje praktické využití.

Pěstování citrónové trávy v květináči

Citronová tráva je totiž velmi rychle rostoucí rostlina, která se nejčastěji vysazuje venku, v záhonu nebo skalce. Velmi oblíbená je v Indii a na Šrí Lance – tam ji používají do svých tradičních polévek, omáček a čajů. Také je velmi oblíbená i jako dochucovadlo na maso, rýži, ryby a brambory. Když si citronovou trávu zasadíte a vypěstujete, tak s ní budete moci experimentovat u jakémkoliv typu jídla, všechno je to na vaší fantazii. Jak si citronovou trávu zasadit, vypěstovat a správně se o ni starat? To se dočtete v tomto článku.

Základní informace

Cymbopogon, nebo jinak řečeno – citronová tráva, je rod asijských, afrických, australských a rod tropických trávových rostlin. Některé druhy této citronové trávy jsou i na kulinářské a léčivé účinky, jiné druhy jsou jen okrasné a nedají se požívat. Oblíbené jsou hlavně kvůli své vůni, která výrazně připomíná vůni citronů, ale na druhé straně je chuť odlišná. Název rostliny pochází ze dvou řeckých slov, a to kymbe, což znamená loď, a pogon, což je v překladu brada. Pokud bychom to tedy spojili nebo vysvětlili, tak to charakterizuje chlupaté klásky, které mají tvar člunu.

Citronová tráva roste do výšky maximálně 2 metrů a má purpurově zbarvené stonky. Nejčastěji se tradičně používá na výrobu citronového oleje, který se vyskytuje v mýdlech, repelentech proti hmyzu (nejúčinnější jsou hlavně proti komárům), ve sprejích, svíčkách a v esenciálních olejích. Látky, které se v citronové trávě nacházejí, jsou antiseptika, a proto se často tato složka používá i v domácích a ekologických čisticích prostředcích a mýdlech. Východoindická citronová tráva se vyskytuje v Kambodži, Vietnamu, Laosu, Indii, na Šrí Lance, v Barmě a Thajsku. Západoindická citronová tráva je naopak z oblasti mořské jihovýchodní Asie. I když jsou obě vhodné na vaření, tak vhodnější je ta západoindická. Kromě toho je množství dalších druhů citronové trávy, které se vyskytují na více kontinentech a zemích.

Jak citronovou trávu zasadit

Pokud jste se rozhodli, že si chcete začít citronovou trávu pěstovat a používat ji při vaření, tak máme pro vás jednoduché instrukce, jak si ji zasadit a vypěstovat. Nejdříve začneme tím sázením. Semena citronové trávy by se měla vysazovat na začátku jara, když už nebude šance, že by vysetou trávu ovlivnily poslední mrazy. Je lepší ji pěstovat v květináčích než v zemi. Protože citronová tráva velmi těžko snáší mrazy, tak je jednodušší ji schovat s nádobou dovnitř. Když už se venku oteplí, tak ji opět vynesete na slunné místo, protože přes den musí být aspoň 6 hodin na přímém slunci.

Pěstování citrónové trávy venku v zahradě

Nejlépe se citronové trávě daří na přímém slunci, takže v našem podnebí je potřebné vysázet ji na slunečných stanovištích. Co se týká půdy, ta by měla být bohatá a dobře propustná. Pokud chcete kvalitu půdy zvýšit, tak byste měli do ní přidat kompostovaný hnůj smíchaný s kupovaným hnojivem. Když sázíte rostliny do záhonu nebo skalky, tak by měly mít mezi sebou mezeru aspoň 8 centimetrů, protože tak bude citronová tráva růst nejlépe a nebude si při růstu překážet. Když sázíte trávu do květináčů, tak to opět se sázením nepřehánějte a raději zasaďte trochu méně než více, protože potom by vám vyrostla velmi slabá stébla trávy. Citronová tráva se rozmnožuje hlavně vegetativně (nejčastěji dělením), což značí, že když už budete mít vypěstované svoje první rostlinky, stačí z odřezků stonků vypěstovat novou rostlinku.

Pěstování citronové trávy

Když už máte trávu vysazenou a chcete se dočkat jejího užívání, tak je nutné se o ni dostatečně starat. Jak na to? Protože jde o tropickou rostlinu, které se najlépe daří v tropických zemích, tak jí musíte přizpůsobit podmínky i přesto, že se nacházíme v mírné pásmu. Proto se vysazuje na jaře aby rostla primárně v létě, když jsou u nás teploty vysoké.

Po vysetí byste ji měli udržovat ve vlhkém prostředí, takže je nezbytné ji pravidelně zalévat. Zároveň by měla být teplota prostředí aspoň na úrovni 20 stupňů Celsia. Substrát by měl být lehký až propustný. Během celé sezóny růstu byste ji měli pravidelně přihnojovat dusíkatým hnojivem a během zimy naopak byste měli zálivku omezit a zalévat trávu mnohem méně.

A jak řešit případné problémy při pěstování? Co se týká hmyzu, tak ten rostliny nenapadá, protože je spíše odpuzuje, a dokonce se používá jako ochrana před štípanci. Velmi výjimečně však mohou trávu ohrožovat roztoči, když dáváte rostliny na zimu do interiéru, mohou se na citronovou trávu přesunout z jiných pokojových rostlin napadených těmito škůdci. Časem si už citronová tráva vytváří pevné kořeny a listy, takže je mnohem odolnější i proti povětrnostním vlivům.

Pokud chcete citronovou trávu používat postupně na vaření, tak odřezávejte jednotlivá stébla těsně nad substrátem po jednom. Po sběru je potom pořádně umyjte a nakrájejte na drobno. V čerstvém stavu se dají použít na dochucení čajů (podobně jako to děláme se šťávou z citronu), na osvěžení do letních limonád, salátů nebo různých jídel z asijské kuchyně. Také můžete nechat stébla citronové trávy i usušit.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Benefity citronové trávy pro naše tělo

I to, jaký má citronová tráva pozitivní vliv na naše zdraví a tělo, může být pro mnohé důvodem, proč si ji zasadit. V podstatě splňuje podobnou funkci jako ostatní, tradiční bylinky, které najdete ve většině domácností. Dokonce už i vědci zkoumali zdravotní a léčivé účinky, které vyplývají z pití čaje z citronové trávy a výsledky byly poměrně zajímavé. Tak se pojďme tedy podívat na to, co všechno citronová tráva v našem organismu dokáže udělat.

Uvolnění úzkostí

Když si uvaříte horký čaj a zabalíte se do deky, tak to působí na organismus velmi uklidňujíce. Výrazná vůně citronové trávy dokáže při úzkostech velmi pomáhat. Stejné je to i při vdechování esenciálního oleje z citronové trávy.

Snížení hladiny cholesterolu

Více studií potvrdilo u zvířat snížení hladiny cholesterolu po požití přesně odměřeného množství citronové trávy. Předpokládá se tedy, že to bude stejně fungovat na lidi, i když se bližší výzkumy ještě neuskutečnily. Všechno závisí na tom, kolik té citronové trávy je, protože jí musíte opravdu požít víc, aby měla účinky na hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň je to určitě velmi dobrý způsob pro ty lidi, kteří mají cholesterol zvýšený a nevědí, jak s tímto problémem bojovat.

Stříhání citrónové trávy

Zvyšování zdraví ústní dutiny

Zuby se vám nemusí zkazit jen na základě toho, že si je nečistíte a zůstává na nich povlak, ale na jejich kondici působí i stav dásní a celé ústní dutiny. Nedávná studie potvrdila, že bylinné extrakty z citronové trávy jsou jedním z nejsilnějších inhibitorů růstu bakterií.

Znamená to, že díky citronové trávě dokážete ústní dutinu dezinfikovat a zbavit se všech bakterií, které jsou v ústech škodlivé. Zároveň se citronová tráva už dlouhé roky používá v asijských zemích, a to tak, že ji přímo žvýkají pro udržování čistoty v ústech a pro zdraví zubů a dásní.

Zvyšování hladiny červených krvinek

V roce 2015 se uskutečnila studie, která potvrdila, že pravidelné pití čaje z citronové trávy každý den aspoň pod dobu 30 dní dokáže zvýšit koncentraci hemoglobinu a díky tomu se tedy zvyšuje počet červených krvinek. Potvrdily to i krevní testy u testovaných osob, na kterých se studie prováděla. Není sice zcela jasné, které složky citronové trávy to způsobují, ale předpokládá sa, že důvodem jsou antioxidační účinky, které se zachovávají i po tepelné úpravě citronové trávy.

Zmírnění nadouvání a bolesti

Čaj z citronové trávy má močopudné účinky, což v překladu znamená, že má vliv na funkci ledvin a „donutí“ je k vylučování většího množství moči než obvykle. Oproti jiným nápojům a čajům má právě tento mnohem větší vliv na vylučování. Tento diuretický účinek může být prospěšný hlavně tehdy, když zadržování vody v těle způsobuje otoky a nadouvání. Je to například i velmi častý příznak PMS.

Co se týká zmírňování bolesti, tak to také potvrzují provedené studie. Vědci totiž tvrdí, že je citronová tráva schopná působit na nervový systém a tak blokovat bolest. Pokud tedy trpíte nepříjemnou bolestí v jakékoliv části těla, na její utišení zkuste použít citronovou trávu.

Recept na čaj z citronové trávy

Pokud si pěstujete doma citronovou trávu, tak příprava čaje není ničím složitým a určitě to hravě zvládnete. I když citronovou trávu nepěstujete nebo nebyla letošní úroda velká, tak si můžete obstarat citronovou trávu v obchodě s potravinami nebo u bylinkářů.

Čaj z čerstvé citrónové trávy

Když už máte stébla trávy, tak postupujte takto: jako první si stonky nakrájíte přibližně na centimetr široké proužky. Potom si nechte uvařit vodu, záleží na tom, kolik čaje připravujete (podle toho potom musíte přizpůsobit i množství citronové trávy). Nakrájené kousky je potřebné zalévat opravdu vřící vodou. Potom je nechte louhovat aspoň 5 minút, aby se z trávy uvolnily všechny tělu prospěšné látky. Následně stačí už jen čaj přecedit, aby se vám lépe pil. Když se rozhodnete pít čaj v létě, tak tam na závěr přidejte pár kostek ledu a z čaje bude svěží letní nápoj.

Když chcete začít s pitím tohoto čaje pravidelně, abyste čerpali z jeho benefitů na lidský organismus, tak je třeba začít s jedním šálkem denně, víc určitě ne. Pokud bude na něj reagovat vaše tělo v pořádku, tak můžete postupně dávku zvyšovat během dalších dní.

Na co dalšího můžete citronovou trávu použít

Co si připravit z citronové trávy kromě klasického čaje? Jak jste si už výše přečetli, tak se citronová tráva nejčastěji vyskytuje v receptech z Asie – hlavně v thajské a vietnamské kuchyni. Tam přidávají citronovou trávu hlavně do omáček a polévek. Nejlépe chutná, když je v kombinaci s kokosovým mlékem. Kromě toho si můžete připravit jednoduché hranolky z citronové trávy, které jsou zdravé a je to velmi svěží jídlo.

Pokud si chcete ušetřit citronovou trávu i na zimu nebo jste si jí nakoupili v obchodě víc, tak se dá jednoduše zmrazit a po rozmrazení chutná úplně stejně. Před vložením do mrazničky naskládejte tenké plátky ve vrstvách do mikrotenových sáčků se zipem, tak se vám to bude skladovat nejjednodušeji.

Citronovou trávu můžete také zmrazit mletou nebo rozmixovanou. Listy citronové trávy slouží stejně jako bylinky na dochucení, takže se hodí do marinád na maso. Když chcete citronovou trávu vysušit, tak jednotlivé listy svažte do svazků a dolů hlavou je zavěste na tmavé místo, dokud pořádně neproschnou. Vysušená citronová tráva skladovaná v uzavřených nádobách si dokáže svoji chuť zachovat až po dobu jednoho roku.

Autor článku

Kristína Šafrová

Som študentkou odboru manažment na Žilinskej univerzite. Vo voľnom čase sa venujem práve písaniu článkov, sledovaniu aktuálneho diania a tým...


Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Žluté kuchyně - potěší oko i ducha Žluté kuchyně - potěší oko i ducha

Žlutá barva má mnoho pozitiv - nejenže je optimistická a zlepšuje náladu, ale také dokáže zesvětlit a oteplit interiér a zvětšit prostor. Říká se však i to, že vzbuzuje chuť k jídlu,...

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!Publikováno dne: 13.03.2023
Posledná aktualizácia:
Hodnocení článku:
(91%)