Domácí štěstí (Soleirolia) – Pěstování, zalévání.

Někdo se ho chce zbavit a neví jak, někdo ho touží pěstovat a také neví jak. S "Domácím štěstím" je to už právě tak. Je velmi vrtkavé a právě, když nechcete, je ho až až, a když po něm toužíte, ne a ne ho vypěstovat.

Jak pěstovat Rodinné štěstí (Soleirolia)?

Kladete si otázku, kdo by už jen netoužil po Domácím štěstí? Nikoho takového asi nenajdete, ale nejde o Domácí štěstí v pravém slova smyslu. Jde o rostlinku, která se pod tímto pseudonymem skrývá.

Co je to "Domácí štěstí"?

"Soleirolia soleirolii" nebo také "Helxine"je rostlinka, která patří do kopřivovitých bylin a je trvalkou. Mezi její další názvy patří: "Dětské slzy", "Andělské slzy". Pochází ze Středozemí, ze Sardinie a z Korsiky, odkud pochází i její další název "Korsická liána" alebo "Soleirolia" podle svého objevitele kapitána Josefa Francoise Soleirolia. Jde o šikovnou rostlinku, která oživí každou skalku nebo obývák, a dokonce i cenově dostupnou. Cena Soleirolii se pohybuje jen kolem 2,50. "Domácí štěstí" tedy není drahé, jen je třeba si ho udržet.

Jak vypadá?

Rostlina má lesklé okrouhlé listy, rostoucí na krátkém a štíhlém stonku, v krásné zářivé trávové nebo nažloutlé barvě. Je mírně plazivá a rychle se rozrůstá. Má sympatický beránkovitý vzhled a během největšího rozkvětu vypadá jako jemný zelený koberec či peřinka, do které máte chuť se jen tak svalit.

I přes to, že mnohým je tato trvalka známá, bude překvapením, že také kvete. Její květy jsou růžově-krémově-bílé barvy. Když se jí daří, kolem května–června je celá posetá drobnými kvítky.

Proč právě Domácí štěstí?

Zajímavostí této rostlinky je její lidový název. Prý proto se nazýva také Domácí štěstí, protože údajně se jí daří jen v domácnosti, která je šťastná a kde panuje láska.

Rodinné štěstí s oranžovými bobulemi

Dokonce tuto rostlinku doporučuje také Feng šuej pro udržení harmonie prostoru a energie.

Domácí štěstí a jeho druhy

Existuje vícero druhů této trvalky. Liší se od sebe hlavně velikostí lístků a odstínem zelené. Pěstují se však velmi podobně. Nejčastějším, resp. nejrozšířenějším druhem je "Soleirolia soleirolii", kterou poznáme jako jasně zelenou rostlinku s drobnými lístečky. Není to však všechno. Dalšími jsou:

 • "Soleirolia soleirolii Aurea" – je zlatá verze Domácího štěstí. Listy jsou zbarvené do zeleno-žluta až zlata.
 • "Soleirolia soleirolii Variegata" – má listy zbarvené do bledě zelené, které mají po okrajích bílý lem. Díky němu budí dojem stříbřitého odstínu.

Zajímavě vypadá, když pěstujete všechny tři druhy vedle sebe. Vypadá to pěkně, moderně a navíc můžete pozorovat, jak se vzájemně od sebe odlišují.

Jak pěstovat doma?

Pěstování Domácího štěstí není náročné. Daří se mu venku i uvnitř, rychle se rozmnožuje, ale znáte to. Zákon schválnosti funguje, a když chcete, aby se mu dařilo, tak ne a ne se rozrůst a pozvednout, a když se ho toužíte zbavit, nevíte jak. Pro jeden i druhý případ vám nabízíme řešení.

Jakou rostlinu koupit?

Na to, abyste mohli začít vůbec něco pěstovat, potřebujete si opatřit rostlinku. Zajděte tedy do zahrádkářství a kupte si ji. Buďte však opatrní. Kupujte jen jemně rozvětvenou, takovou, na které vidíte, že ještě nebyla stříhaná. To, že byla stříhaná, znamená, že už nějaký ten čas pobyla v obchodě, proto bude těžší do ní znovu vdechnout energii na rozrostení se.

Jak koupit zdravou rostlinku Rodinné štěstí?

Vyhněte se i přerostlému Domácímu štěstí nebo tomu s vytaženými výhonky. Ty mohou být totiž odstraněné právě proto, že se na nich objevil patogenní vliv. Proto ji raději nekupujte, protože ačkoliv teď vypadá dobře, patogenní vliv se na ní dříve či později objeví znovu.

Jaké stanoviště potřebuje?

Ačkoliv je Domácí štěstí určené na pěstování v exteriéru, daří se mu i v interiéru, ale vždy se mu bude dařit spíše venku než uvnitř. Mimořádně se mu daří na místech, kde není příliš teplo.

Má rado polostín, nejlépe je mu pod kapradinami. V domácím prostředí mu vyberte místo na okně, kde na něj přímo nesvítí slunce. Příliš silné sluneční paprsky buď listy spálí, nebo způsobí jejich zežloutnutí, popřípadě budou listy zbarvené do červena nebo do fialova.

Dobře mu neudělá ani příliš mnoho stínu. Když má málo světla, jeho výhonky zblednou a rostlina budí nemocný dojem. Nepřemísťujte ji však prudce, abyste jí neublížili. Ideální teplotou pre Soleirollu je 18 °C.

Jak zalévat?

Se zavlažováním pracujte citlivě. Nemá ráda sucho, ale ani příliš mokro. Pokud ji nezaléváte, velmi rychle uschne a už jen málokdy se vám ji podaří zachránit. Někdy se může stát, že ji přelejete, ale když ji přemístíte na teplejší místo a nějakou dobu ji nebudete zalévat, je schopná se rychle vzpamatovat.

V ideálním prostředí, venku, např. pod uvedeným kapradím, tyto problémy pravděpodobně nebude mít, horší je to v bytových podmínkách. V nich je nejlepší variantou pravidelné rosení rostlinky, např. rozprašovačem. Takto se voda dostane do celé rostlinky, vyhnete se jejímu nadbytečnému zalévání, vyschnutí a i zaprášení.

Hnojení

V podstatě nejde o náročnou rostlinku, kterou je potřebné mimořádně hnojit. Pokud na tom trváte nebo je to potřebné, můžete ji hnojit standardním hnojivem pro pokojové rostlinky.

Rodinné štěstí lze pěstovat uvnitř i venku

Doporučuje se hnojit ji každé 2 týdny během letních měsíců. Přes zimu stačí hnojit jednou za měsíc. Raději věnujte pozornost půdě a sem tam ji nožem mírně překypřete.

Rozmnožování a přesazování

Soleirolia se rozmnožuje více způsoby. Jedním z nich je kořenem, který se rozrůstá, druhým je prostřednictvím semen z květů a třetím je odřezky. Přesazování se uskutečňuje tehdy, když se vaší rostlince mimořádně daří. Doporučuje se během nejlepší vegetace, a to v letních měsících, ale i tehdy, když zpozorujete, že ve středu květináče začala soleirolia ztrácet. V tomto okamžiku ji celou vyndejte z květináče, rozdělte ji na 2 a víc částí a umístěte do nových květináčů.

Zvolte však raději menší než větší květináče, aby nedostala šok z nového prostoru. V malém květináči se udomácní mnohem rychleji. Přesazením jí dodáte i novou, čerstvou, okysličenou zeminu.

Jaké choroby ji postihují a jak si s nimi poradit?

 • Úpal - častým onemocněním "Domácího štěstí" a dalších pokojových rostlin je úpal. Projevuje se zhnědnutými až suchými listy, případně spálenými částmi na straně listů, kam silně dopadá slunce.
  Řešení: odstraňte suché listy odstřižením a přemístěte rostlinku tak, aby se vyhnula přímému slunečnímu záření.
 • Mráz - přestože mráz není chorobou v pravém slova smyslu, může rostlinku zahubit. V případě "Domácího štěstí" se tak děje, když teplota klesne pod -20 °C. V přírodě se s tím rostlinka dokáže snadno vypořádat a během jara zregenerovat. V interiéru jí však dokáže ublížit teplota nižší než je po většinu času v bytě zvyklá. Zpozorujete to na zvadlé, upadnuté rostlince. Zamrznutí nebo podchlazení může způsobit i vlhká půda.
  Řešení: přesuňte rostlinku na teplejší místo, pár dní ji nezalévejte a sledujte, jak reaguje.
 • Nedostatek železa - žluté listy se zelenými žílami.
  Řešení: nanášení hnojiva s obsahem železa. Hnojení však nepřeháníme. Spíše pohnojíme méně a pozorujeme, abychom jí přílišným hnojením víc neublížili než pomohli.
 • Nedostatek dusíku - listy začínají žloutnout po okrajích a postupně sa žlutost dostává až ke středu listu.
  Řešení: hnojení hnojivem, které obsahuje dusík. Stačí použít jednou a sledovat, jak rostlinka zareaguje. V případě potřeby opakujeme.
 • Mšice - projevují sa tak, že listy jsou žluté, zkroucené a na spodní straně listů nebo v půde se nacházejí mšice. Otestujete si je velmi rychle tak, že když fouknete do rostliny nebo do půdy, začnou létat. Objevují se i v případě, když je příliš zalévaná a má neustále mokrou půdu.
  Řešení: insekticidní mýdlo nebo zahradnické olejové spreje, které jsou vysoce účinné proti mšicím a nepoškozují rostliny.

Naše doporučení

Protože všeobecně jde o rostlinku, která se snadno a rychle rozrůstá a rozmnožuje, rychle vytlačí z vaší skalky ostatní květy. Proto doporučujeme zasadit ji na místech, kde potřebujete vyplnit prostor, resp. tam, kde vám její rozmach nebude překážet. Výborným nápadem je zasadit ji do pneumatiky nebo do většího květináče nebo starého hrnce, kde se vám její růst nevymkne zpod kontroly.

Dekorace s Rodinným štěstím

Vlhkost rostliny docílíte nejen rosením rostliny, ale také vlhkým štěrkem. Ten umístíte pod Domácí štěstí do mističky a zaléváte ho.

5 rad "co dělat, když... ?"

 1. se objeví dlouhé nesouměrné výhonky - pravděpodobně se táhne za světlem, které jí chybí. Přemístěte ji na světlejší místo, ale dělejte to opatrně. Nemá totiž ráda extrémy, raději ji přemísťujte pomaleji, až se nakonec dostanete na konečné stanoviště.
 2. vypadá smutně, mdle - zřejmě je jí zima a potřebuje teplejší podmínky. Možná jste během zimy zapomněli zavřít okno nebo jste ji nechali na balkoně během chladné noci.
 3. je zvadlá - její půda je delší dobu suchá. Odstřihněte suché lístky a i když ji zalejete, jen málokdy se ji podaří zachránit. Každopádně to s ní nevzdávejte a začněte znovu rosit tak, jako by žila.
 4. přestala růst, neroste - možná má málo místa v květináči a je ji nutné přesadit či rozmnožit. Nebo jste ji umístili do velkého květináče a není schopná se přizpůsobit, proto zvolte menší květináč.
 5. ve středu nemá výhonky - je načase ji přesadit, rozmnožit nebo jí jen vyměnit půdu za čerstvou.

Rychle a stručně jak na to

 • Pěstování v polostínu
 • Teplota kolem 18 °C
 • Žádné zalévání, jen každodenní rosení
 • Přesazení do malých květináčů
 • Přesazení pro zajištění čerstvosti půdy
 • Nejlépe zavlažovat rosením
 • Odstřihávat suché části
 • Ostřihávat při zabránění rozrůstání se
 • V zimě zavlažujeme méně
 • Nesmí být suchá

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Botník by neměl chybět ve vaší předsíni Botník by neměl chybět ve vaší předsíni

Malá či velká botník, určitě by neměla chybět ve vaší předsíni. Jde o prakticky kousek, který vám pomůže udržovat pořádek a mít přehled ve vaší obuvi. Botník ve formě skříňky nebo...

Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují Žlutá koupelna - i doplňky rozhodují

Nebojte se žluté! Každý den s ní můžete začínat ráno v koupelně, zlepšit si náladu, když si půjdete umýt ruce, jestli se dostat do hravé nálady, když se půjdete přepudrovat.Publikováno dne: 06.01.2021
Hodnocení článku:
(91.6%)

V této kategorii najdete i:

Šalvěj lékařská – pěstování v bytě v květináči, sběr, druhyŠalvěj lékařská – pěstování v bytě v květináči, sběr, druhy

Šalvěj je nenáročná bylinka, která je typická svojí aromatickou vůní. Existují stovky odrůd šalvěje, některé zdroje uvádějí až 900 druhů po celém světě. V textu se dozvíte o šalvěji,...

Pokojové rostliny do stínu a tmavých koutůPokojové rostliny do stínu a tmavých koutů

Zimování a péče o kaktusy a sukulenty v ziměZimování a péče o kaktusy a sukulenty v zimě