Jak pěstovat dracenu?

Dracena (dračinec) je rostlina, která svým vzhledem nápadně připomíná palmu. Pochází ze subtropických oblastí Afriky a Asie. Je zajímavá tím, že některé odrůdy draceny rostou jako stromy a jiné jako keříky. U nás sa dracena pěstuje jako pokojová květina a vyrůstá do výšky 150 cm.

dracena v květináči

Její pěstování v domácích podmínkách není náročné, klidně se do toho mohou pustit i začátečníci.

Umístění a podmínky pro kvalitní růst

Při pěstování draceny je důležité připravit jí takové prostředí, které je nezbytné pro její příznivý růst. Nejlépe se jí daří v místnosti, která je prosvětlená, ale nikdy nedávejte dracenu na přímé slunce nebo do stínu. Vyhovuje jí pokojová teplota, v období letních měsíců 20–25 °C a při přezimování se teplota pohybuje kolem 15–20 °C. Je důležité dát si pozor na to, aby v místnosti s dracenou nebyl průvan.

dracena - listy bez nemoci

Zálivka

Protože dracena pochází z oblastí, kde je vlhkost vzduchu poměrně vysoká, je potřebné jí dopřát dostatečnou vláhu, hlavně v letních měsících. Můžete pravidelně rosit listy draceny nebo použít navlhčený hadřík a potírat je, takté je vhodné dracenu osprchovat ve vlažné vodě. Jestli však chcete bezproblémovější přístup, jednoduše umístěte dracenu do vlhké místnosti a máte vystaráno. 

Zalévat rostlinu se doporučuje 3–4krát za týden, zaléváme jen velmi mírně a nikdy nenecháme půdu úplně vyschnout. Tento interval je pro rostlinu příjemnejší, než když zaléváme jednou týdně.

Hnojení a přesazování

Hnojení rostliny se doporučuje opakovat v intervalu každých 14 dní mezi březnem a zářím. Na hnojení používáme čistě tekuté hnojivo. Optimální je přesazovat dracenu jednou za dva roky, začátkem jara. Pokud však máme dlouholetou dracenu, nemusíme přesazovat, stačí jen vyměnit vršek půdy. Při přesazování používáme rašelinový substrát nebo substrát ze směsi kompostu, písku, rašeliny a listovky.

 

Jak rozmnožit dracenu?  

Prvním způsobem je použít semena z draceny a zasadit je do vlhkého substrátu. Nesaďte je však příliš hluboko, protože se může stát, že nevyklíčí. Důležité je udržovat teplotu v místnosti a zabezpečit jim optimální podmínky.

Další postup je využít řízků rastliny jako konce výhonků, boční výhonky, případně odřezaný kmen do 2/3 rostliny. Odřezky zasadíme do substrátu, případně dáme do vody a počkáme, až vyženou kořínky, až potom je zasadíme. Stále však mějte na paměti správnou vlhkost a teplotu v místnosti.

Choroby, které mohou napadnout dracenu

Problémy, které postihují rostlinu, jsou způsobené nesprávnými podmínkami při pěstování. Projevuje se to listy, které mají hnědé či bílé skvrny, nebo žloutnutím spodních listů. Pokud se na listech vaší rostliny nacházejí hnědé skvrny, je to jednoznačně způsobené nedostatkem vody. Zkroucené listy s hnědými okraji jsou znakem nesprávné teploty v místnosti.

Choroby, které mohou napadnout dracenu

Pokud však objevíte bílé skvrny, můžete si být jistí, že za to může příliš slunce. Zřejmě jste rostlinu vystavili přímému slunci, čemuž se brání tímto způsobem. Při žloutnutí spodních listů se nemusíte ničeho obávat, je to stárnutí, které se projevuje zežloutnutím a následně odumřením některých listů. Životnost listů je asi 2 roky. Hnědé špičky a žluté okraje listů jsou znakem suchého vzduchu, průvanu nebo suchého substrátu.

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.

Vyřezávané Halloween dýně Vyřezávané Halloween dýně

Víte kdy je Halloween? Už o pár týdnů! A máte už promyšlený motiv, který letos vyříznete na dýni? Pokud ne, pak se nemusíte stresovat - připravili jsme pro vás to nejlepší z nejlepšího....

Hnědá ložnice - je to dobrá volba? Hnědá ložnice - je to dobrá volba?

Barvu do ložnice si vybírejte podle svých pocitů. Pokud se vám hnědá líbí a zklidňuje vás, pak se do vaší ložnice hodí.Publikováno dne: 05.02.2018
Hodnocení článku:
(90.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenostiJak urychlit domácí kompostování? Bactisan jako urychlovač má dobré zkušenosti

Hlavní úlohou kompostu je zlepšit půdu a celkovou úrodu, protože obsahuje živiny, které jsou nezbytné pro růst rostlin. Kompostovat můžete dokonce i doma. Víte, jak na to?

Co s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuliCo s čím sázet a pěstovat na zahradě? Co po bramborách, česneku, cibuli

Víte o tom, že některé druhy zeleniny si na zahradě rozummějí lépe? Podporují se v růstu a chrání se navzájem. Jako dobří sousedé. Poradíme vám, co s čím sázet, aby vaše zahrada...

Moření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semenMoření česneku, cibule, sadbových brambor a jiných semen

Chcete vypěstovat pěknou a chutnou zeleninu? Úroda není vždy tak ukázková, jak si představujete. Často v ní najde domov plíseň a různí škůdci. Myslete preventivně a proti škůdcům...