Jak pěstovat dýně a melouny? Stanoviště, zálivka, půda, hnojení, rozmnožování

Mnoho lidí v sobě řeší dilema, zda zařadit melouny mezi zeleninu nebo ovoce. Je to trošku komplikované a ani botanici, učitelé a zahrádkáři v tom nemají zcela jasno. Protože všechny druhy melounů mají nasládlou chuť, některé víc, jiné méně, zařazují se mezi ovoce. To znamená, že v supermarketech je hledejte mezi ovocem, ale pozor. Botanicky patří melouny mezi zeleninu.

Jak pěstovat meloun?

Máte rádi letní melounové osvěžení? Melouny nekupujte, pěstujte je.

Meloun – stručný popis

Melouny jsou teplomilné rostliny, jednoletky, které rostou během léta. Zařazují se do čeledi tykvovitých, kam patří také okurky. Rostou přízemně, ale také popínavě, táhnou se např. po pletivu. Listy jsou velké, okrouhlé, květy zbarvené do žluta. Plody jsou větší, s pevným obalem zeleno-žluto-oranžové barvy. Obal chrání dužinu, která je sladká a plná vody. V dužině se ukrývají černá nebo bílá semínka, která máme tak "rádi". Celý cyklus růstu od semene až po sběr trvá melounu přibližně 6 měsíců, ale do velké míry to záleží i na druhu.

Pěstování červeného melounu

Mimochodem, ačkoliv semínka všichni vyhazujeme, dají se jíst. Trochu je opražíte a máte výborný pamlsek nebo ozdobu do polévky nebo salátu. Chutnají výborně a navíc obsahují mnoho vlákniny.

Druhy melounů

Existuje mnoho druhů melounů, jejichž původ je různý. Všeobecně je rozdělujeme na 2 skupiny: melouny cukrové a melouny vodové. Mezi ty nejznámější, se kterými jste se už určitě setkali, patří:

  • Citrullus vulgaris nebo jednodušeji řečeno červená dýně či červený meloun, který známe asi všichni. Patří do kategorie vodových melounů. Má velké laločnaté listy, velké zelené plody, které jsou uvnitř zbarvené do červena. Vnitřní dužina obsahuje množství vody i cukru a působí osvěžujíce. Má mnohem vyšší odolnost vůči chorobám než cukrový meloun. Jeho energetická hodnota je kolem 140 kJ na 100 g dužiny. Kromě toho, že obsahuje asi 90 % vody, obsahuje i mnoho cukru, takže pozor na to, pokud držíte dietu. Je výborným zdrojem vitamínů, minerálů a stopových prvků. A páni, když budete jíst meloun, vaša prostata bude zdravější.
  • Cucumis melo nebo žlutý či cukrový meloun patří mezi cukrové melouny. Jeho název a zařazení sú odvozené od jeho slaďoučké chuti a od žluté dužiny. Vnější obal plodu je zbarvený od světlezelené až po nažloutlou. Hrubé výhonky se hustě rozvětvují a dosahují délky až 150 cm. Mají okrouhlé listy, které mají žlábky a z nich zase vyrůstají květy, následně plody, které máme tak rádi. Žlutý meloun má menší plody než meloun červený, ale obsahuje víc cukru a má větší energetickou hodnotu. Na 100 g dužiny připadá 230 kJ.

Cucumis melo - cukrový meloun

Další, méně známé odrůdy, které je možné vypěstovat i v našich podmínkách, jsou:

  • Desert king – odrůda melounu, který má sladkou chuť, je světlezelené barvy a nažloutlé dužiny. Zařazuje se mezi vodové melouny. Má vysokou odolnost proti spálení sluncem a suchu. Dozrává přibližně 85 dnů.
  • Kajari meloun – odrůda, která pochází až z Indie. Je zajímavého vzhledu, plod, resp. kůra plodu má oranžovou barvu, mezi kterou se nacházejí světlozelené pásy. Dužina je bledozelené až žluté barvy. Je to raná odrůda, která dozrává v průběhu 70 dnů.

Pěstování melounů

Je známé, že melouny se v našich podmínkách pěstují těžko. Vypěstovat krásný, velký, šťavnatý meloun není však nemožné. Pěstují se podobně jako okurky, ale určitá specifika tu jsou. Jedním z nich je, že šance na uchycení se melounu v půdě je vyšší, když se předpěstuje v krytých teplých sazenicích. Pokud jste však začátečník, kupte si mladé rostlinky. Ty, stejně jako semínka, vysadíte na zahradu, až když se oteplí. Většinou je to koncem května, začátkem června, záleží na počasí. Melouny milují vodu, ale ne kdejakou, milují teplé počasí, ale ne kdejaké. Ideální pro ně je, když má půda kolem 25 °C a noční teplota vzduchu je vyšší než 14 °C. Když je teplota nižší, rychle se to odrazí na růstu a vzhledu melounů. Pokud je pěstujete ve skleníku, nezapomeňte, že vám tam chybějí včely a melouny je třeba opýlit štětcem. Pěstovat melouny je možné i přímo na kompostu, na textílii. Melouny se během růstu nestříhají, ale tvorbu plodů podpoříme zaštípnutím hlavního stonku přibližně za 4. nebo 5. listem.

Žlutý meloun pěstování

Stanoviště

Melouny milují teplo a nesnášejí chladné počasí, dokonce nemají rády ani silný nebo dlouhý déšť a už vůbec ne vítr. Měli by se sadit na místa, kde je bezvětří, případně je skoro nezbytné toto místo zajistít nějakou větrnou bariérou, např. kolem melounů vysadíte keř, kukuřici nebo prostě něco, co nepropouští vítr. Je to však trochu komplikovanější, protože by na ně mělo svítit slunce, ale jen v podvečer, aby nedošlo ke spálení listů. Slunce je velmi důležité hlavně během plození, protože podporuje tvorbu cukru v dužině a podílí se na tvorbě rostlinného barviva.

Zálivka

Melounům se daří hlavně v subtropických pásmech, kde mají dostatek slunce, ale také vlhka. Voda v životě melounů sehrává významnou roli. Je možné říct, že voda pro melouny představuje další růstové hnojivo. Je to však opět trochu komplikovanější, než bychom chtěli. Přestože mají rády vodu, nemají rády rozbabranou blátivou půdu a stojatou vodu, která nestihne odtékat (např. po prudkém dešti). Je třeba je zalévat raději častěji a méně než nárazově. Mnoho vody jim škodí. Představte si to u člověka, který má žízeň. Voda mu udělá dobře, ale když se napije s velkou chutí a nedokáže přestat, uškodí mu. Tak fungují také melouny. Navíc když náš příklad s člověkem obohatíme o horké počasí a vyprahlé hrdlo, člověk si studenou vodou "opaří hrdlo". Co jsme tím chtěli říct? Prostě to, že i při zavlažování melounů byste měli používat vodu s podobnou teplotou jako teplota půdy, zalévat je pravidelně a ne příliš, tak abyste nespálili listy. Vodu můžete ohřívat buď v sudech na slunci, nebo ve skleníku či fóliovníku. Záleží na tom, jaké máte možnosti.

Vhodná půda a hnojení melounů

Velmi důležité je zavlažovat hlavně v době před rozením plodů a začátkem jejich rození. Samozřejmě, že poskytování vody je stálé, ale už ne v takovém množství. V době plození mají melouny rády o něco teplejší a sušší podmínky.

Půda a hnojení

Pro melouny je potřebné opatřit lehčí půdu, která se rychle zahřeje a která obsahuje humus s množstvím živin. Nemají rády příliš mokrou a vodou nasáknutou půdu.  Doporučujeme tedy místo, kde plánujete pěstovat melouny, už na podzim pohnojit hnojivem nebo klasickým hnojem, popřípadě zapracujte do půdy kompost. Na jaře, před výsadbou, přidejte do půdy síran amonný, superfosfát a draslík, který musí být součástí kompostu. Pokud jste to udělali, melounům se pravděpodobně bude dařit a postačí, když je pohnojíte až na samém začátku kvetení tekutým hnojivem nebo biohnojivem. Biohnojivo získáte z výluhu některých rostlin, např. výluh z kopřivy, který je univerzální a účinný. Prostor kolem nich musí být vždy udržovaný bez plevele.

Vhodným hnojivem na melouny je i NPK (univerzální zahradní hnojivo) nebo hnojivová zálivka se slepičím trusem. Toto hnojivo je možné koupit i v granulované formě, které můžete zapracovat do půdy. Dobré hnojivo na okurky i na melouny je Hoštické hnojivo, které obsahuje zase trus z mořských ptáků. Půl litru stojí kolem 3,80 €.

Jak pěstovat meloun ze semínka?

Na pěstování melounu přímo ze semena se lidem, kteří nikdy nepěstovali melouny, doporučuje z odrůd, které jsou v pěstitelské branži už několik let osvědčené. Jsou to odrůdy, které dokážou růst a dozrát i v náročnějších podmínkách. Nazývají se i ranějšími a jsou to např. Meloun Sugar Baby, Melko - F1 apod. Když jste si semínka koupili v obchodě, budou pravděpodobně připravená na zasazení do půdy. Když jste však poprosili někoho o semínka nebo jste si z kupovaného melounu odložili, je potřebné, aby byla minimálně 2 roky odležená. Jen pro zajímavost, za různá melounová semínka zaplatíte cca 1 €, co není mnoho, ale balení obsahuje jen 5 semínek.

Meloun - planty

Semínka se před vysazením namočí na 12 hodin do vody s teplotou 25 °C a zasadí se do lehkého napařeného substrátu (kompostovanou půdu s trochou písku a rašeliny prohřejeme na páře) přibližně do hloubky 3–5 cm. Substrát je třeba udržovat vlhký, prostřednictvím rosení a překrytím fólií až do té doby, pokud nevzejdou. Když jste všechno udělali správně a s láskou, přibližně za 10 dní zpozorujete první části rostlinky. Pro lepší úspěšnost vzejdení je dobré semínka před výsevem nechat naklíčit ve vlhkém prostředí na vatě.

Jak se přesazuje

Melouny můžete přesadit v době objevování se prvních lístků. Nejlepší je, když je dáte do rozpojitelných fóliových zakořeňovačů, ale stále ne ven. Tyto speciální zakořeňovače mají mnohé výhody, např. že se vám rostlinky nezamotají, a můžete je šikovně rozpůlit bez toho, abyste rostliny poškodili. Před tím, než je zasadíte venku, měli byste je postupně otužovat, až na teplotu 16 °C. Lépe se tak přizpůsobí vnějším podmínkám a nebudou se dlouho zotavovat z teplotního šoku. Když máte planty, udělejte to stejně. Pokud venku není ještě dostatečné teplo, postupně je otužujte a následně vysaďte ven.

Přesazování melounu z květináče do zahrady

Rozmnožování, výsadba a přezimování

Melouny začínáme sázet koncem března nebo až v dubnu, a to tak, že 2–3 semínka dáte do kelímku nebo květináče, přikryjete půdou. Otužování by mělo začít kolem května a koncem května nebo začátkem června můžete začít vysazovat ven. Půda v této době by už měla být připravená, pohnojená a lehká. Vzdálenost mezi sazenicemi nebo semínky závisí na odrůdě. Červený meloun má mnohem delší výhonky než cukrový. Vzhledem k tomu ho vysazujte na větší vzdálenosti, přibližně 1 metr. Vroubkovaný meloun potřebuje plochu 1,5 x 1,5 m. Výsadba semínek do půdy ven se nedoporučuje, ale pokud si troufáte, zasaďte 2–3, přibližně do hloubky 60 cm, jemně přikryjte půdou, trochu zalejte. Planty saďte ve stejných vzdálenostech a také zalejte.

U melounů se nemusíme moc zabývat jejich přezimováním. Meloun je jednoročka, která roste, vykvete, odrodí svoje chutné plody a následně zahyne.

Kdy sbírat první plody?

Červený meloun roste a dozrává pomaleji než žlutý, resp. cukrový. Červený meloun má životní cyklus i o měsíc dva delší než cukrový. Není to proto, že by se mu nechtělo, ale protože jeho plody jsou větší než má cukrový meloun, rostlina je musí zásobovat větším množstvím vody. I když zpozorujete, že bude mít víc plodů, přestože se z toho těšíte, nenechávejte jich víc než 3, max. 4. V případě velkého množství plodů nebudou tak velké a sladké, protože meloun je nebude stíhat a dokázat vyživovat. To, zda je meloun zralý, zjistíte tak, že po poklepání vydává dutý zvuk nebo když je stonek plodu suchý a zkroucený. Většinou je to koncem léta. Cukrový meloun se sbírá přibližně o 20 dnů později než vodový. Melouny sbírejte během chladných rán.

Sběr prvních plodů cukrových melounů

Pěstování melounů na balkoně

Bydlíte v bytě, nemáte zahradu a toužíte po melounech? Věděli jste, že melouny můžete klidně pěstovat i v květináči? Ano, je to tak. Meloun klidně zasaďte i do květináče na balkoně. Zvolte raději větší květináč s minimální hloubkou 60 cm, abyste ho nemuseli přesazovat, protože přesazení nemá rád. Umístíte ho na slunný balkon s mřížkovou oporou, po které se při růstu může šplhat. Mřížka musí být pevná, aby unesla váhu plodů. Výhodou tohoto bytového pěstování je, že pravděpodobnost napadení škůdci nebo nějakými chorobami je mnohem menší než při zahradním pěstování.

Choroby a škůdci

Zajímavé je, že ačkoliv je těžké vypěstovat velký a chutný meloun, je to rostlina, která není nějak obzvlášť náchylná na choroby. Jde většinou o choroby, které napadají také okurky, např. Padlí okurková, kterou poznáte tak, že na listech se objevují bílé fleky/skvrny. Je potřebné je ošetřit chemicky, a to např. přípravky s obsahem citrusové silice, která je účinná v boji proti houbovitým chorobám. Tímto přípravkem je i Flora vita citro.

Můžeme však konstatovat, že největším problémem, který může meloun mít, je nedostatek světla a vody. Tyto faktory však dost závisí na člověku. Co se však týká škůdců, ohrožují ho hlavně mšice, případně stejní škůdci, kteří otravují také okurky. Tady vám pomůže i BIO domácí postřik, výluh z kopřivy. Z chemických přípravků to může být např. Calypso.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor Geometrické vzory v obývacím pokoji - ozvláštní každý prostor

Ať už si vyberete malé, nebo velké, výrazné či tlumené, vzory dokážou zpestřit každý obývák. K nejtradičnějším patří černobílá kombinace, která najde uplatnění i u vás.

Adventní věnce Adventní věnce

4 týdny před Vánocemi je krásná, zároveň však i hektická kapitola roku. Přesto bychom neměli zapomenout na jeden z nejtypičtějších symbolů adventu, tradiční adventní věnec, který přinese...Publikováno dne: 28.05.2021
Hodnocení článku:
(88.6%)

V této kategorii najdete i:

Datlovník – pěstování z kostky i odřezků. Jak vypěstovat palmu ze semena?Datlovník – pěstování z kostky i odřezků. Jak vypěstovat palmu ze semena?

Pokud chcete datlovník pěstovat kvůli datlím, nebude to snadný úkol. Jako okrasnou pokojovou rostlinu ho však dokáže pěstovat skutečně každý. Ať už se pro pěstování datlové palmy...

Jak pěstovat dřínku (dřín obecný) – rozmnožování, vysazení, odrůdyJak pěstovat dřínku (dřín obecný) – rozmnožování, vysazení, odrůdy

Dřín obecný se na Slovensku pěstoval už před několika sty lety. Je nenáročný, odolný a jeho plody – dřínky – patří k nejlepším zdrojům vitamínu C a k ovoci, které je možné zpracovat na...

Jak pěstovat kdouloň? Pěstování, využití, rozmnožování, sběr, chorobyJak pěstovat kdouloň? Pěstování, využití, rozmnožování, sběr, choroby

Kdouloň v sobě ukrývá mnoho vitamínu C, který vám posílí imunitu, minerálů, obsahuje fruktózu, pektin. Pokud byste chtěli pěstovat toto záhadné ovoce, řekneme vám jak na to.