Jak pěstovat hortenzii

Hortenzie se pyšní honosným vzrůstem a nádhernou, plně kvetoucí korunou květů. Jejich pěstování je stále víc oblíbené, díky kráse, kterou umí tyto rostliny vyčarovat na zahradě i v příbytku.

Fialová a modrá hortenzie v květináči

Dají se pěstovat samostatně jako solitéry, ale můžete je vysadit i dohromady na záhonu.

Oblíbené produkty

Vhodně zvolené umístění

Hortenziím vyhovuje částečně stinné stanoviště. Nemají rády prudké slunce, jejich květy a listy by se mohly snadno spálit, ale ani úplnou tmu, která by způsobila slabé vykvetení keře. Ideální je pro ně polostín. Vybírejte chráněná místa. Na příliš otevřených stanovištích bývají vystavené prudkému nárazu větru, což snášejí těžce.  

Výsadba a přesazování hortenzie

Hortenzii můžeme umístit do květináče nebo ji zasadit přímo do půdy. Pokud chcete hortenzii pěstovat v květináči, pamatujte, že květináč musí být dostetečně velký, abyste rostlinu nemuseli často přesazovat.  

Pokud chcete umístit hortenzii do zahrady, vykopejte dostatečně velkou jámu s rozměry minimálně 50 x 50. Starou zeminy nahraďte rašelinou, která má ideální pH na výsadbu hortenzií a dosypte substrátem. Vyhovuje jim kyselá půda s ph 4–6. Lehký a propustný substrát jim umožňuje lepší růst. 

Výsadba hortenzie do zahrady

Na závěr okolí hortenzií namulčujte dřevěnou kůrou. Pomůžete tak vodě udržet se v půdě na delší dobu. 

Jak hnojit a zalévat hortenzii

Hortenzie mají rády pravidelnou a přiměřenou zálivku. Platí, že čím větší je keř, tím víc vody spotřebuje. Není dobré, pokud zálivku na nějakou dobu vynecháte, protože rostlina může snadno vyschnout. Pokud máte možnost, zalévejte ji dešťovou nebo odstátou vodou. V době letních měsíců, kdy  hortenzie roste a kvete, spotřebuje víc vody než v běžných dnech.  

Pamatujte však na to, že půda nesmí zůstat promočená, protože kořeny začnou snadno hnít. Přihnojovat rostlinu můžete v době růstu a před i během kvetení. Dopřejete tak květům a listům dostatek živin, díky čemuž budou krásně růst.

Video o pěstování hortenzií

Množství praktických rad a inspirací najdete i v tomto videu – speciálu o hortenziích.

Stříhání a ořezávání

První rok po výsadbě hortenzii nestříhejte, až později, když povyroste. Se střihem buďte opatrní. Nestříhejte brzy na jaře ani na podzim, protože byste tím zničili její kvetní poupasta. Odstraňujte jen suché, polámané větve, případně spodní části, které chcete omladit.   

Přezimování bez starostí

Na zimu okolí kořenů hortenzie přikryjte chvojinou nebo listím. Hortenzie jsou odolné vůči mrazům a v našich podmínkách dokážou přezimovat. 

Pokud pěstujete hortenzii v květináči, přemístěte ji do chladnější místnosti s teplotou v rozpětí 5–10 °C. Nezapomeňte ji však občas zalévat vodou, aby nevyschla. Pokud máte příliš velký květináč a hortenzii nemáte jak schovat dovnitř, obalte ji jutovinou nebo jiným materiálem, který ji bude chránit před zimou.  

Zelené, růžové a modré květy hortenzie

Květy hortenzie mají různé zbarvení. Často se setkáváme s bílou nebo růžovou barvou až po nejvýraznější a tou je modrá. Mnoho pěstovatelů chce dosáhnout právě modré barvy, což se jim mnohokrát nepodaří. Poradíme vám, jak na to. 

Hortenzie s modrými květy

Barva květů hortenzie výrazně závisí na pH půdy. Čím kyselejší je půda, tím víc se hortenzie zabarvuje do modra. Existuje i speciální substrát, kterým dosáhnete modré vykvetení hortenzie. Ten se přidává na vrch substrátu přímo při výsadbě. Platí však samozřejmě pravidlo, že z bílé hortenzie modrá nebude.

Na to, abyste dosáhli stálé kvetení hortenzie v modré barvě, musí mít půda pH v rozpětí 3,5 – 4,5. Měsíc před vykvetením ji zalévejte 2x do týdne síranem hlinitým (5g na 1 litr vody) a můžete se těšit z krásných květů.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Komentáre

19/09/2019 18:00
Radka

Dobrý den, jdu k vám pro radu. Dostala jsem od sousedky květinu hortenzii. Mám ji na prudkém slunci každý den zalévám. A chci se vám zeptat jak jí mám přezimovat mám ji poprvé. Děkuji za odpověď

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.

Námořnická modrá a bílá Námořnická modrá a bílá

Modrá v nás vyvolává pocity důvěry, bezpečí a celkové harmonie. Bílá je barvou minimalismu, který je absolutně nadčasový. I díky své neutralitě tvoří bílá barva s "těžší" námořnickou...Publikováno dne: 16.09.2018
Hodnocení článku:
(88.2%)

V této kategorii najdete i:

Vhodné oblečení na zahradu – gumové holínky, montérky, rukavice nebo kloboukVhodné oblečení na zahradu – gumové holínky, montérky, rukavice nebo klobouk

Povinnou součástí vaší zahradní výbavy by měl být i ochranný pracovní oděv. Víte, čím vším byste se měli vybavit, když plánujete vstoupit na zahradu, případně do dílny?

Jak správně pěstovat cviklu/červenou řepu – sázení, zalévání, hnojení, sběrJak správně pěstovat cviklu/červenou řepu – sázení, zalévání, hnojení, sběr

Jak si červenou řepu vypěstovat doma od semínka až po dozrálé kořeny? Cvikla je bezproblémová na pěstování, takže to zvládne kdokoliv.

Oleandr pěstování, rozmnožování, stříhání, choroby, přezimování. Jaké hnojivo a zeminu?Oleandr pěstování, rozmnožování, stříhání, choroby, přezimování. Jaké hnojivo a zeminu?

Oleandry jsou známé svými pestrobarevnými květy více barevných variací a exotickým vzhledem. Chcete si doma vypěstovat oleandr? Prozradíme vám, jaké podmínky mu vyhovují.