Jak pěstovat hortenzii

Hortenzie se pyšní honosným vzrůstem a nádhernou, plně kvetoucí korunou květů. Jejich pěstování je stále víc oblíbené, díky kráse, kterou umí tyto rostliny vyčarovat na zahradě i v příbytku.

Fialová a modrá hortenzie v květináči

Dají se pěstovat samostatně jako solitéry, ale můžete je vysadit i dohromady na záhonu.

Oblíbené produkty

Vhodně zvolené umístění

Hortenziím vyhovuje částečně stinné stanoviště. Nemají rády prudké slunce, jejich květy a listy by se mohly snadno spálit, ale ani úplnou tmu, která by způsobila slabé vykvetení keře. Ideální je pro ně polostín. Vybírejte chráněná místa. Na příliš otevřených stanovištích bývají vystavené prudkému nárazu větru, což snášejí těžce.  

Výsadba a přesazování hortenzie

Hortenzii můžeme umístit do květináče nebo ji zasadit přímo do půdy. Pokud chcete hortenzii pěstovat v květináči, pamatujte, že květináč musí být dostetečně velký, abyste rostlinu nemuseli často přesazovat.  

Pokud chcete umístit hortenzii do zahrady, vykopejte dostatečně velkou jámu s rozměry minimálně 50 x 50. Starou zeminy nahraďte rašelinou, která má ideální pH na výsadbu hortenzií a dosypte substrátem. Vyhovuje jim kyselá půda s ph 4–6. Lehký a propustný substrát jim umožňuje lepší růst. 

Výsadba hortenzie do zahrady

Na závěr okolí hortenzií namulčujte dřevěnou kůrou. Pomůžete tak vodě udržet se v půdě na delší dobu. 

Jak hnojit a zalévat hortenzii

Hortenzie mají rády pravidelnou a přiměřenou zálivku. Platí, že čím větší je keř, tím víc vody spotřebuje. Není dobré, pokud zálivku na nějakou dobu vynecháte, protože rostlina může snadno vyschnout. Pokud máte možnost, zalévejte ji dešťovou nebo odstátou vodou. V době letních měsíců, kdy  hortenzie roste a kvete, spotřebuje víc vody než v běžných dnech.  

Pamatujte však na to, že půda nesmí zůstat promočená, protože kořeny začnou snadno hnít. Přihnojovat rostlinu můžete v době růstu a před i během kvetení. Dopřejete tak květům a listům dostatek živin, díky čemuž budou krásně růst.

Video o pěstování hortenzií

Množství praktických rad a inspirací najdete i v tomto videu – speciálu o hortenziích.

Stříhání a ořezávání

První rok po výsadbě hortenzii nestříhejte, až později, když povyroste. Se střihem buďte opatrní. Nestříhejte brzy na jaře ani na podzim, protože byste tím zničili její kvetní poupasta. Odstraňujte jen suché, polámané větve, případně spodní části, které chcete omladit.   

Přezimování bez starostí

Na zimu okolí kořenů hortenzie přikryjte chvojinou nebo listím. Hortenzie jsou odolné vůči mrazům a v našich podmínkách dokážou přezimovat. 

Pokud pěstujete hortenzii v květináči, přemístěte ji do chladnější místnosti s teplotou v rozpětí 5–10 °C. Nezapomeňte ji však občas zalévat vodou, aby nevyschla. Pokud máte příliš velký květináč a hortenzii nemáte jak schovat dovnitř, obalte ji jutovinou nebo jiným materiálem, který ji bude chránit před zimou.  

Zelené, růžové a modré květy hortenzie

Květy hortenzie mají různé zbarvení. Často se setkáváme s bílou nebo růžovou barvou až po nejvýraznější a tou je modrá. Mnoho pěstovatelů chce dosáhnout právě modré barvy, což se jim mnohokrát nepodaří. Poradíme vám, jak na to. 

Hortenzie s modrými květy

Barva květů hortenzie výrazně závisí na pH půdy. Čím kyselejší je půda, tím víc se hortenzie zabarvuje do modra. Existuje i speciální substrát, kterým dosáhnete modré vykvetení hortenzie. Ten se přidává na vrch substrátu přímo při výsadbě. Platí však samozřejmě pravidlo, že z bílé hortenzie modrá nebude.

Na to, abyste dosáhli stálé kvetení hortenzie v modré barvě, musí mít půda pH v rozpětí 3,5 – 4,5. Měsíc před vykvetením ji zalévejte 2x do týdne síranem hlinitým (5g na 1 litr vody) a můžete se těšit z krásných květů.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Komentáre

19/09/2019 18:00
Radka

Dobrý den, jdu k vám pro radu. Dostala jsem od sousedky květinu hortenzii. Mám ji na prudkém slunci každý den zalévám. A chci se vám zeptat jak jí mám přezimovat mám ji poprvé. Děkuji za odpověď

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 16.09.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipůJak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduchéStrelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...