Jak pěstovat hortenzii

Hortenzie se pyšní honosným vzrůstem a nádhernou, plně kvetoucí korunou květů. Jejich pěstování je stále víc oblíbené, díky kráse, kterou umí tyto rostliny vyčarovat na zahradě i v příbytku.

Fialová a modrá hortenzie v květináči

Dají se pěstovat samostatně jako solitéry, ale můžete je vysadit i dohromady na záhonu.

Oblíbené produkty

Vhodně zvolené umístění

Hortenziím vyhovuje částečně stinné stanoviště. Nemají rády prudké slunce, jejich květy a listy by se mohly snadno spálit, ale ani úplnou tmu, která by způsobila slabé vykvetení keře. Ideální je pro ně polostín. Vybírejte chráněná místa. Na příliš otevřených stanovištích bývají vystavené prudkému nárazu větru, což snášejí těžce.  

Výsadba a přesazování hortenzie

Hortenzii můžeme umístit do květináče nebo ji zasadit přímo do půdy. Pokud chcete hortenzii pěstovat v květináči, pamatujte, že květináč musí být dostetečně velký, abyste rostlinu nemuseli často přesazovat.  

Pokud chcete umístit hortenzii do zahrady, vykopejte dostatečně velkou jámu s rozměry minimálně 50 x 50. Starou zeminy nahraďte rašelinou, která má ideální pH na výsadbu hortenzií a dosypte substrátem. Vyhovuje jim kyselá půda s ph 4–6. Lehký a propustný substrát jim umožňuje lepší růst. 

Výsadba hortenzie do zahrady

Na závěr okolí hortenzií namulčujte dřevěnou kůrou. Pomůžete tak vodě udržet se v půdě na delší dobu. 

Jak hnojit a zalévat hortenzii

Hortenzie mají rády pravidelnou a přiměřenou zálivku. Platí, že čím větší je keř, tím víc vody spotřebuje. Není dobré, pokud zálivku na nějakou dobu vynecháte, protože rostlina může snadno vyschnout. Pokud máte možnost, zalévejte ji dešťovou nebo odstátou vodou. V době letních měsíců, kdy  hortenzie roste a kvete, spotřebuje víc vody než v běžných dnech.  

Pamatujte však na to, že půda nesmí zůstat promočená, protože kořeny začnou snadno hnít. Přihnojovat rostlinu můžete v době růstu a před i během kvetení. Dopřejete tak květům a listům dostatek živin, díky čemuž budou krásně růst.

Video o pěstování hortenzií

Množství praktických rad a inspirací najdete i v tomto videu – speciálu o hortenziích.

Stříhání a ořezávání

První rok po výsadbě hortenzii nestříhejte, až později, když povyroste. Se střihem buďte opatrní. Nestříhejte brzy na jaře ani na podzim, protože byste tím zničili její kvetní poupasta. Odstraňujte jen suché, polámané větve, případně spodní části, které chcete omladit.   

Přezimování bez starostí

Na zimu okolí kořenů hortenzie přikryjte chvojinou nebo listím. Hortenzie jsou odolné vůči mrazům a v našich podmínkách dokážou přezimovat. 

Pokud pěstujete hortenzii v květináči, přemístěte ji do chladnější místnosti s teplotou v rozpětí 5–10 °C. Nezapomeňte ji však občas zalévat vodou, aby nevyschla. Pokud máte příliš velký květináč a hortenzii nemáte jak schovat dovnitř, obalte ji jutovinou nebo jiným materiálem, který ji bude chránit před zimou.  

Zelené, růžové a modré květy hortenzie

Květy hortenzie mají různé zbarvení. Často se setkáváme s bílou nebo růžovou barvou až po nejvýraznější a tou je modrá. Mnoho pěstovatelů chce dosáhnout právě modré barvy, což se jim mnohokrát nepodaří. Poradíme vám, jak na to. 

Hortenzie s modrými květy

Barva květů hortenzie výrazně závisí na pH půdy. Čím kyselejší je půda, tím víc se hortenzie zabarvuje do modra. Existuje i speciální substrát, kterým dosáhnete modré vykvetení hortenzie. Ten se přidává na vrch substrátu přímo při výsadbě. Platí však samozřejmě pravidlo, že z bílé hortenzie modrá nebude.

Na to, abyste dosáhli stálé kvetení hortenzie v modré barvě, musí mít půda pH v rozpětí 3,5 – 4,5. Měsíc před vykvetením ji zalévejte 2x do týdne síranem hlinitým (5g na 1 litr vody) a můžete se těšit z krásných květů.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Hexagon police se hodí do každého interiéru Hexagon police se hodí do každého interiéru

Zejí stěny ve vaší domácnosti prázdnotou? Pak byste tento prostor mohli využít k umístění netradičních polic.

Dřevěné umyvadla Dřevěné umyvadla

Patříte k těm, kteří se v bytovém designu chtějí odlišit a rádi volíte netradiční řešení? Máte rádi krásu a praktičnost dřeva? Pak je pro vás dřevěné umyvadlo jako stvořené!

Zrcadlo do předsíně rozhodně patří Zrcadlo do předsíně rozhodně patří

Máte ve své předsíni zrcadlo? AK vám v ní chybí, měli byste to co nejdříve napravit. V galerii najdete inspirace, kam ho do místnosti umístit.Publikováno dne: 16.09.2018
Hodnocení článku:
(89.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování