Jak pěstovat hortenzii

Hortenzie se pyšní honosným vzrůstem a nádhernou, plně kvetoucí korunou květů. Jejich pěstování je stále víc oblíbené, díky kráse, kterou umí tyto rostliny vyčarovat na zahradě i v příbytku.

Fialová a modrá hortenzie v květináči

Dají se pěstovat samostatně jako solitéry, ale můžete je vysadit i dohromady na záhonu.

Oblíbené produkty


Hortenze – druhy

V Evropě se lze setkat s 5 hlavními druhy hortenzií (celkem existuje více než 70 druhů) – kalinolistá, metlinatá, dubolistá, stromečková a popínavá. Lze je snadno rozpoznat podle tvaru i barvy.

  • Hortenzie metlinatá (Hydrangea paniculata) – je typická kuželovitými květinovými hlavami, zpočátku mají bílou barvu, později se mohou měnit na růžovou. Listy jsou menší a drsnější, na délku dosahují 8 až 15 cm, na šířku 8 až 10 cm, okraje jsou ozubené jen jemně. Mají matný povrch. Hortenze je odolná proti chladu. Jako jediná tvoří stromy.
  • Hortenzie kalinolistá (Hydrangea macrophylla) – dále se dělí na tři typy: hydrangea macrophylla mophead a lacecap, hortenzie pilovitá. Typ Mophead je velkolistá hortenzia s velkými květinovými hlavami, které mohou být modré, fialové nebo růžové. Listy mají často tvar srdce, jsou tlustší a poněkud lesklé, okraje mají ozubené. Stonky listů jsou krátké, samotné listy mají 10 až 15 cm, jejich šířka je 8 až 12 cm. Typ Lacecap se od Mophead odlišuje tvarem květin. Ve středu se nacházejí pupeny (plodné květiny), na okrajích rozevřené květiny (sterilní). Hortenzie pilovitá (Hydrangea macrophylla serrata) má menší květy i hlavu, jedná se však o odolnou rostlinu, která přežije i v drsném prostředí. Poznáte ji podle plochých soukvětí drobných kvítků obklopených většími květy v jiném barevném odstínu.
  • Hortenzie stromečková (Hydrangea arborescens) – divoké hortenzie, které dobře snášejí teplejší podnebí. Mají tenké a pružné listy ve tvaru srdce s matným povrchem. Stonky jsou dlouhé, takže listy drží dál od hlavního stonku. Hlava je hustě pokryta květinami.
  • Hortenze popínavá (Hyndrangea petiolaris) – připomíná révu a dokáže dorůst až do 10metrové výšky. Během sezóny bohatě kvete. Je odolná, v našich podmínkách se jí daří dobře.
  • Hortenze dubolistá (Hydrangea quercifolia) – má listy tvarované podobně jako červenolistý dub, dosahují velikosti 10 až 25 cm. Na podzim mění barvu ze zelené na oranžovou, červenou až mahagonovou.

Vhodně zvolené umístění

Hortenziím vyhovuje částečně stinné stanoviště. Nemají rády prudké slunce, jejich květy a listy by se mohly snadno spálit, ale ani úplnou tmu, která by způsobila slabé vykvetení keře. Ideální je pro ně polostín. Vybírejte chráněná místa. Na příliš otevřených stanovištích bývají vystavené prudkému nárazu větru, což snášejí těžce.  

Výsadba a přesazování hortenzie

Hortenzii můžeme umístit do květináče nebo ji zasadit přímo do půdy. Pokud chcete hortenzii pěstovat v květináči, pamatujte, že květináč musí být dostetečně velký, abyste rostlinu nemuseli často přesazovat.

Pokud chcete umístit hortenzii do zahrady, vykopejte dostatečně velkou jámu s rozměry minimálně 50 x 50. Starou zeminy nahraďte rašelinou, která má ideální pH na výsadbu hortenzií a dosypte substrátem. Vyhovuje jim kyselá půda s ph 4–6. Lehký a propustný substrát jim umožňuje lepší růst.

Na závěr okolí hortenzií namulčujte dřevěnou kůrou. Pomůžete tak vodě udržet se v půdě na delší dobu. 

Výsadba hortenzie do zahrady

Jak hnojit a zalévat hortenzii

Hortenzie mají rády pravidelnou a přiměřenou zálivku. Platí, že čím větší je keř, tím víc vody spotřebuje. Není dobré, pokud zálivku na nějakou dobu vynecháte, protože rostlina může snadno vyschnout. Pokud máte možnost, zalévejte ji dešťovou nebo odstátou vodou. V době letních měsíců, kdy  hortenzie roste a kvete, spotřebuje víc vody než v běžných dnech.  

Pamatujte však na to, že půda nesmí zůstat promočená, protože kořeny začnou snadno hnít. Rostlina vás o potřebě vody informuje zvadlými listy. Co se týče potřeby vody, jednotlivé druhy se liší. Hortenzie kalinolistá a metlinatá potřebuje více vody jak hortenzie dubolistá a stromkovitá.

Přihnojovat rostlinu můžete v době růstu a před i během kvetení, vyhněte se mu na podzim, kdy už se rostlina připravuje ke spánku. Dopřejete tak květům a listům dostatek živin, díky čemuž budou krásně růst. Pokud nemáte k dispozici hnojivo určené pro hortenzie, můžete použít univerzální hnojivo (10-10-10).

Video o pěstování hortenzií

Množství praktických rad a inspirací najdete i v tomto videu – speciálu o hortenziích.

Stříhání a ořezávání

První rok po výsadbě hortenzii nestříhejte, až později, když povyroste. Se střihem buďte opatrní. Nestříhejte brzy na jaře ani na podzim, protože byste tím zničili její kvetní poupasta. Odstraňujte jen suché, polámané větve, případně spodní části, které chcete omladit.

Stříhání se liší i podle toho, zda rostlina kvete na dřevě, resp. na jakém dřevě. Ty na starém dřevě prořezávejte v létě, protože na podzim, v zimě a na jaře si tvoří poupata pro květiny pro následující rok. Jde například o kalinolisté (Homigo, Nikko Blue, Pistachio, Big Daddy nebo Lemon Daddy) a dubolisté hortenzie (Snow Queen, Munchkin, Alice nebo Sikes Dwarf).

Hortenzie kvetoucí na novém dřevě tvoří poupata měsíc či dva před kvetením. Stříhat je můžete po odkvětu až do doby, než začnou tvořit nové pupeny. Jedná se o metlinaté (Phantom, Bobo, Vanilla Strawberry, Vanilla Fraise, Bombshell, Limelight či Pinky Winky), stromečkovité (Annabelle, Incrediball, Invincibelle Spirit nebo Bella Anna), kalinolisté (Forever & Ever Hydrangea Series a Endless Summer Series), ale také popínavé hortenzie (Hydrangea anomala petiolaris).

Pokud nevíte, o jakou hortenzi se jedná, můžete odstřihnout jen staré hlavičky a v červnu prořezávat stopky.

Rozmnožování hortenzie

Jelikož hortenzie se snadno zakořeňují, rozmnožování pomocí řízků je nejjednodušší. Na rostlině najděte větvičku z nového růstu (je světlejší a stonek není tak pevný), přejděte dolů a udělejte cca až 20 cm řízek. Na řezu musíte mít alespoň 3-4 páry listů. Nejnižší pár listů z řízku odstřihněte zarovno se stonkem, na horním konci by měly zůstat alespoň 2 páry listů. Řízek namočte do zahradnického substrátu, případně i do růstového hormonu. Zapíchněte do substrátu těsně pod první listy a zajete. Vysazenému řízku můžete vytvořit miniskleník z igelitového sáčku, pozor, aby se nedotýkal listů, mohly by začít hnít. Rostlinku uložte do polostínu, přímé slunce by jí mohlo uškodit, a substrát udržujte mírně vlhký. Řízky zakoření do 2 až 4 týdnů, poté je můžete přesadit do zahrady nebo do květináče.

Rozmnožování hortenzie

Přezimování bez starostí

Na zimu okolí kořenů hortenzie přikryjte chvojinou nebo listím. Hortenzie jsou odolné vůči mrazům a v našich podmínkách dokážou přezimovat. 

Pokud pěstujete hortenzii v květináči, přemístěte ji do chladnější místnosti s teplotou v rozpětí 5–10 °C. Nezapomeňte ji však občas zalévat vodou, aby nevyschla. Pokud máte příliš velký květináč a hortenzii nemáte jak schovat dovnitř, obalte ji jutovinou nebo jiným materiálem, který ji bude chránit před zimou.  

Zelené, růžové a modré květy hortenzie

Květy hortenzie mají různé zbarvení. Často se setkáváme s bílou nebo růžovou barvou až po nejvýraznější a tou je modrá. Mnoho pěstovatelů chce dosáhnout právě modré barvy, což se jim mnohokrát nepodaří. Poradíme vám, jak na to. 

Hortenzie s modrými květy

Barva květů hortenzie výrazně závisí na pH půdy. Čím kyselejší je půda, tím víc se hortenzie zabarvuje do modra. Existuje i speciální substrát, kterým dosáhnete modré vykvetení hortenzie. Ten se přidává na vrch substrátu přímo při výsadbě. Platí však samozřejmě pravidlo, že z bílé hortenzie modrá nebude.

Na to, abyste dosáhli stálé kvetení hortenzie v modré barvě, musí mít půda pH v rozpětí 3,5 – 4,5. Měsíc před vykvetením ji zalévejte 2x do týdne síranem hlinitým (5g na 1 litr vody) a můžete se těšit z krásných květů.

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Komentáre

19/09/2019 18:00
Radka

Dobrý den, jdu k vám pro radu. Dostala jsem od sousedky květinu hortenzii. Mám ji na prudkém slunci každý den zalévám. A chci se vám zeptat jak jí mám přezimovat mám ji poprvé. Děkuji za odpověď

22/03/2023 10:58
Ivana

Dobrý den,
snese se, prosím, hortenzie latnatá a levandulí? Děkuji za odpověď

Přidat komentář

Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce Zelená ložnice - budete se v ní cítit jako v bavlnce

Patří zelená k vašim oblíbeným barvám? Pak se jí při zařizování bytu nemusíte vůbec obávat. Podívejte se, jak se hodí například do ložnice.

Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti Paletové sezení - hodí se na zahradu i do domácnosti

Nábytek z palet si lze vyrobit opravdu rychle, jednoduše a poměrně levně. Stačí si prohlédnout naše inspirace a uvěříte, že paletové sezení je stylovým doplňkem každého exteriéru i...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 16.09.2018
Posledná aktualizácia: 01.03.2023
Hodnocení článku:
(88.2%)

V této kategorii najdete i:

Jak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česnekuJak zavlažovat zahradu: zalévání trávníku, rajčat, papriky, brambor, cibule nebo česneku

Vysoké teploty, ostré sluneční paprsky a nedostatek srážek nevyhovují květinám, stromům ani trávníku. Jak na pravidelnou zálivku všech rostlin?

Vysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasuVysoké, mrazuvzdorné, popínavé vždyzelené rostliny a květiny na terasu

Jak správně zvolit rostliny na terasu a kterým druhům se bude nejlépe dařit? Parametrů výběru a požadavků je hned několik.

Štěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkováníŠtěpení ovocných stromů – očkování, roubení, plátkování

Pro zkušenější zahrádkáře možná nic nového, ale pokud jste v tomto směru nováčkem, určitě vás bude zajímat, co to vlastně štěpení ovocných stromů je a co všechno obnáší.