Jak pěstovat jahody na zahradě, v květináči a na paletách

Jahody jsou skvělou pochoutkou a určitě si je mnozí z vás rádi vychutnávají během teplých letních dnů. Víte však jak na jejich pěstování? Můžete si je klidně vysadit na zahradě, do květináče nebo i do palet.

Pěstování jahod v květináčích

Vysvětlíme vám všechno, co o pěstování jahod potřebujete vědět – kdy sázet, jak často zalévat, hnojit a jak se o ně starat.

Proč právě jahody?

Není žádným tajemstvím, že vypěstované produkty v domácích podmínkách jsou v porovnání s ovocem a zeleninou z obchodů prostě bezkonkurenční. Nejenže jsou chutnější, ale také zdravější.

Konkrétně jahody jsou velmi nenáročnou rostlinou, odolají nízkým teplotám a umí se dobře přizpůsobit různým podmínkám. Můžete je pěstovat v záhonech na zahradě, ale i na okně v květináči. Kromě toho jsou jahody bohaté na vitamíny C a B, draslík, horčík, vápník nebo železo.

Odrůdy jahod

Jak je to v rostlinné říši zvykem, tak také jahody se rozdělují do různých odrůd – v tomto případě je důležité vědět, kdy přinášejí plody:

  • Jednou rodící jahody ("klasické"): Rodí 3 týdny během léta (obvykle červen/červenec). Dělí se ještě i na rané nebo pozdní – v závislosti na tom, kdy plodí.
  • Stále rodící jahody (remontantní): Rodí během celé vegetační sezóny, i když neplodnější období mají právě během léta. Jsou vhodné i na pěstování v květináčích, vyhovují jim chladnější noci a rodí do podzimu, resp. dokud nepřijdou první mrazy.

Kdy sázet jahody?

Pokud jste se rozhodli pěstovat jahody na zahradě, tak máte 2 možné termíny. Buď se rozhodnete sázet na jaře (duben–květen), nebo na konci léta (srpen – začátek září). Výhodou je, že jahody můžete sázet prakticky během celého vegetačního období. V případě, že jahody pěstujete v květináči, tak je můžete vysadit kdykoliv.

Sázení jahod

Příprava půdy

Před tím, než začnete sázet, je důležité, abyste si připravili půdu. Ideální jsou středně hlinitopísčité půdy s dostatkem živin nebo humusu. Přibližně měsíc před vysazením byste měli místo sázení jahod pořádně zorat/zrýt a doporučuje se do půdy dát chlévský hnůj, kompost nebo jiná hnojiva v menším množství (např. superfosfát).

Jahody by určitě neměly jít do čerstvě pohnojené půdy. Půdu zbavte všeho plevele a zajistěte, aby měl záhon dostatečný přísun slunce.

Jak sázet jahody?

Půdu máte řádně připravenou, tak se můžete konečně přesunout k výsadbě. Existuje více způsobů sázení, ale pokud jste zahrádkář začátečník, tak nejjednodušší volbou je sázení do řádků. Řádky by od sebe měly být vzdálené cca 60 cm a mezery mezi jednotlivými předpěstovanými sazeničkami by měly být asi 30 cm.

Jahody zasazené v řádcích ve skleníku

Do země stačí vykopat mělkou jamku s velikostí korespondující s kořenovým balem sazenice. Před zasazením je dobré, když kořeny namočíte do vody. Nesmírně důležité je, aby listové srdíčko zůstalo nad povrchem. Pokud byste tuto rozšířenou část rostliny zahrabali, tak by se omezil celkový růst a jahoda by byla náchylnější na choroby.

Půdu v okolí rostliny dobře zatlačte a případně ze sazeničky odstraňte suché a nemocné části. Po zasazení můžete jemně zalít.

Péče

Doporučená a vítaná je pravidelná probírka a redukce květů – podpoříte tím lepší úrodu. Co se týká hnojení, tak jahody určitě nehnojte ani měsíc po vysazení a potom, když tak můžete použít nějaká BIO hnojiva. Výhodou je to, že jahody vydrží i bez hnojení. Zalévat stačí jen v období velkého sucha, například zálivka na jaře může rapidně zlepšit růst a plodivost.

Po sběru jahod byste měli vytrhat všechen plevel, upravit řádky, postříhat odnože a nechat v půdě jen kořínek a listy. Nezapomínejte po cca 2–3 letech změnit lokaci jahod, protože při dlouhodobém pěstování na jednom místě může dojít k takzvané únavě půdy. To se může odrazit vznikem různých chorob.

Jak sázet jahody do květináče?

Jak jsme už uváděli, tak jahody si můžete vypěstovat i v bytě na okně – podmínkou je dostatek světla a vláhy. Kromě klasických jahod existují i různé jiné odrůdy táhlých jahod, které jsou doslova stvořené na pěstování v květináčích.

Jahody zasazeny v květináčích - Jak sázet jahody do květináče?

Vysazujete ze semínka a chtěli byste si pochutnat na jahodách ještě ten samý rok? V tom případě musíte sázet v únoru, maximálně v březnu. Substrát by měl být mírně kyselý, neboli s pH 5. Po zasazení to se zaléváním nepřehánějte, aby se semínka nevyplavila, ale dbejte na to, aby vám zemina nevyschla.

Pokud vysazujete sazenice, tak můžete postupovat analogicky jako při jahodách na zahradu. Sadíte buď v dubnu/květnu, nebo koncem léta/začátkem podzimu. Při pěstování na balkóně dávejte pozor, aby rostlinky nezničily první mrazy.

Sázení jahod do palet

Chtěli byste vyzkoušet něco atypického a nepohrdnete i troškou domácího mistrovství? Vyzkoušejte si vysadit jahody do palet. Budete potřebovat paletu, netkanou textilii, případně desky.

Sběr jahod

Paletu si můžete rozebrat a upravit tak, aby vyhovovala vašim potřebám, dobře držela zeminu a rostliny měly dostatek prostoru. Pokud vám manuální práce jdou, tak si můžete koupit desky, malé hranoly a vytvořit si paletu na míru. Paletu si můžete dát i svisle – v tom případě musíte mezery napevno vyplnit právě textilií.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.

Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc Modrá koupelna dodá vašemu bytu šmrnc

Modrá se s koupelnami spojuje už nějaký ten čas. Že se jí nemusíte při zařizování koupelny vůbec obávat vás přesvědčí naše foto inspirace. Do komentářů nám nezapomeňte poslat fotky...

Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte? Závěsy se hodí do každého pokoje. Nevěříte?

Máte doma závěsy? Hodí se nejen do obývacího pokoje či ložnice, ale i do dětského pokoje a kuchyně. Jsou dekoračním doplňkem, který dodá místnosti svébytný ráz.Publikováno dne: 06.06.2020
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Baklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináčiBaklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináči

Baklažán. Plodina, kterou známe také díky jeho specifické barvě se u nás těší stále větší oblibě. Lehká letní jídla si bez něho mnozí nedokážeme představit. Chcete znát, jak se o...

Sázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jakSázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jak

Máte zahradu, ale nemáte příliš velké zkušenosti s pěstováním plodin? Rádi vám s tím pomůžeme. Připravili jsme si pro vás souhrnný návod pěstování nejrozšířenějších rostlin v našich...

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.