Jak pěstovat kapradí

Kapradí pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky. Má nápadný vzhled, zelené vějířovitě rozvětvené listy a dorůstá do výšky až jednoho metru. 

List Kapradiny samčí

V našich končinách se nejčastěji vyskytuje druh kapradí ledviník ztepilý. Kromě estetické funkce je i ekologicky prospěšný a působí blahodárně na naše dýchací cesty.

Vhodné podmínky pro pěstování

Kapradí růstově prosperuje v teplém (18–25 °C) a vlhkém prostředí. Pokud je však uložíte do vyhřátého pokoje, pravděpodobně uhyne. Vyhraďte mu polostín nebo stín, nevhodné je přímé slunce, které by spálilo jejo korunu. Pamatujte, že podmínky, při kterých by jiné rostliny vyhynuly, jsou pro něj více méně ideální.

Zalévání + vlhkost

Kapradiny jsou náchylné na tvrdou vodu a nejvíce jim vyhovuje měkká, odstátá nebo dešťová voda. Pokud držíte kapradí v místnosti, v níž je teplota vyšší než 17 °C, měli byste dbát na dostatečnou zálivku. Po zalití se ujistěte, že jsou kořeny rovnoměrně vlhké. Nejlepší je umístit kapradí do květináče, který má dírky na dně, aby mohla voda vytékat. Misku vylejte a potom znovu rostlinku mírně zalijte. Při teplotách nižších než 17 °C zálivku omezte. Substrát raději nechte proschnout, až potom polejte. V místnosti, v níž je teplota okolo 10 °C, se kapradí ukládá na oddych a zálivka je velmi mírná.

 

Vlhkost je kapradí velmi blízká. Snažte se proto, abyste mu poskytli co nejideálnější podmínky tropů. Můžete je postřikovat vlažnou vodou a čas od času pokropiť listy. Pozor však na průvan, ten rostlině určitě neprospěje. Při výběru stanoviště je dobré se zaměřit na to, aby byla rostlina v ústraní a chráněná.

Substrát a hnojení

Zemina, v níž chcete kapradí pěstovat, by měla být propustná, ale ne velmi suchá ani písčitá. Výborný je humus, mírně kyselá a kyprá půda. Při vysazení nebo přesazení rostliny je dobré kolem kapradí dát dřevěnou kůru, která udrží vlhkost a zabrání růstu plevele.

Rostliny můžete přihnojit v období letních měsíců s organickým roztokem, který neobsahuje vápnik. Hnojte každé 2 týdny.

Rozmnožování kapradí

Rozmnožování rostliny nepředstavuje složitý proces. Kapradí se dá jednoduše rozmnožit pomocí starších trsů nebo výtrusů. Připravte mu potřebný substrát a dopřejte mu dostatečnou zálivku a odmění se vám bujným porostem, který zkrášlí váš příbytek.

Rozmnožování kapradiny výtrusy

Výhody, s nimiž se setkáte při jeho pěstování

  • vydrží i v místnosti, kde není dostatek světla
  • pokud máte v pokoji dostatečnou vlhkost, bude bujet a růst
  • nevadí mu i dočasné sucho
  • netrpí skoro žádnými chorobami


Publikováno dne: 01.05.2018
Hodnocení článku:
(93%)

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak sázet česnek na podzim? Jak sázet česnek na podzim?

Pěstování česneku na zahradě není vůbec náročné. My vám přinášíme podrobný návod na to, jak sázet česnek, poradíme vám i to, kdy ho sbírat a jak ho skladovat.

 Jak pěstovat hlívu ústřičnou Jak pěstovat hlívu ústřičnou

Díky jejím skvělým účinkům se o ní hovoří jako o elixíru mladosti . Hlívu ústričnou najdeme  v našich lesích, ale můžeme si ji  dopěstovat i  doma. Prozradíme vám jak.

Jak pěstovat orchidej Jak pěstovat orchidej

Máte i vy rádi tuto krásnou a jemnou květinu? Orchidej dokáže krásně rozzářit každou místnost a dodat jí punc elegantnosti. Víte však, jak se o ni správně starat? My vám to prozradíme!


Přidat komentář