Jak pěstovat kapradí

Kapradí pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky. Má nápadný vzhled, zelené vějířovitě rozvětvené listy a dorůstá do výšky až jednoho metru. 

List Kapradiny samčí

V našich končinách se nejčastěji vyskytuje druh kapradí ledviník ztepilý. Kromě estetické funkce je i ekologicky prospěšný a působí blahodárně na naše dýchací cesty.

Vhodné podmínky pro pěstování

Kapradí růstově prosperuje v teplém (18–25 °C) a vlhkém prostředí. Pokud je však uložíte do vyhřátého pokoje, pravděpodobně uhyne. Vyhraďte mu polostín nebo stín, nevhodné je přímé slunce, které by spálilo jejo korunu. Pamatujte, že podmínky, při kterých by jiné rostliny vyhynuly, jsou pro něj více méně ideální.

Zalévání + vlhkost

Kapradiny jsou náchylné na tvrdou vodu a nejvíce jim vyhovuje měkká, odstátá nebo dešťová voda. Pokud držíte kapradí v místnosti, v níž je teplota vyšší než 17 °C, měli byste dbát na dostatečnou zálivku. Po zalití se ujistěte, že jsou kořeny rovnoměrně vlhké. Nejlepší je umístit kapradí do květináče, který má dírky na dně, aby mohla voda vytékat. Misku vylejte a potom znovu rostlinku mírně zalijte. Při teplotách nižších než 17 °C zálivku omezte. Substrát raději nechte proschnout, až potom polejte. V místnosti, v níž je teplota okolo 10 °C, se kapradí ukládá na oddych a zálivka je velmi mírná.

 

Vlhkost je kapradí velmi blízká. Snažte se proto, abyste mu poskytli co nejideálnější podmínky tropů. Můžete je postřikovat vlažnou vodou a čas od času pokropiť listy. Pozor však na průvan, ten rostlině určitě neprospěje. Při výběru stanoviště je dobré se zaměřit na to, aby byla rostlina v ústraní a chráněná.

Substrát a hnojení

Zemina, v níž chcete kapradí pěstovat, by měla být propustná, ale ne velmi suchá ani písčitá. Výborný je humus, mírně kyselá a kyprá půda. Při vysazení nebo přesazení rostliny je dobré kolem kapradí dát dřevěnou kůru, která udrží vlhkost a zabrání růstu plevele.

Rostliny můžete přihnojit v období letních měsíců s organickým roztokem, který neobsahuje vápnik. Hnojte každé 2 týdny.

Rozmnožování kapradí

Rozmnožování rostliny nepředstavuje složitý proces. Kapradí se dá jednoduše rozmnožit pomocí starších trsů nebo výtrusů. Připravte mu potřebný substrát a dopřejte mu dostatečnou zálivku a odmění se vám bujným porostem, který zkrášlí váš příbytek.

Rozmnožování kapradiny výtrusy

Výhody, s nimiž se setkáte při jeho pěstování

  • vydrží i v místnosti, kde není dostatek světla
  • pokud máte v pokoji dostatečnou vlhkost, bude bujet a růst
  • nevadí mu i dočasné sucho
  • netrpí skoro žádnými chorobami

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Komentáre

08/10/2019 11:29
věra černá

Dobrý den, mám přes léto na zahradě "rozmazlené " kapradí. Tedˇ v panelákovém bytě se o něj bojím. Je v místnosti, kde se netopí, ale přesto prosím o radu. Dva roky po sobě se mi to nepodařilo. Děkuji Černá

Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.

Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová Dětský pokoj pro dívku - nemusí to být jen růžová

Vybíráte vhodné zařízení do pokoje pro své dítě? Chce do svého pokoje růžovou, fialovou, bílou, případně žlutou? V naší galerii najdete různé inspirace do dětského pokoje pro dívku.

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.Publikováno dne: 01.05.2018
Hodnocení článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...