Jak pěstovat kapradí

Kapradí pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky. Má nápadný vzhled, zelené vějířovitě rozvětvené listy a dorůstá do výšky až jednoho metru. 

List Kapradiny samčí

V našich končinách se nejčastěji vyskytuje druh kapradí ledviník ztepilý. Kromě estetické funkce je i ekologicky prospěšný a působí blahodárně na naše dýchací cesty.

Vhodné podmínky pro pěstování

Kapradí růstově prosperuje v teplém (18–25 °C) a vlhkém prostředí. Pokud je však uložíte do vyhřátého pokoje, pravděpodobně uhyne. Vyhraďte mu polostín nebo stín, nevhodné je přímé slunce, které by spálilo jejo korunu. Pamatujte, že podmínky, při kterých by jiné rostliny vyhynuly, jsou pro něj více méně ideální.

Zalévání + vlhkost

Kapradiny jsou náchylné na tvrdou vodu a nejvíce jim vyhovuje měkká, odstátá nebo dešťová voda. Pokud držíte kapradí v místnosti, v níž je teplota vyšší než 17 °C, měli byste dbát na dostatečnou zálivku. Po zalití se ujistěte, že jsou kořeny rovnoměrně vlhké. Nejlepší je umístit kapradí do květináče, který má dírky na dně, aby mohla voda vytékat. Misku vylejte a potom znovu rostlinku mírně zalijte. Při teplotách nižších než 17 °C zálivku omezte. Substrát raději nechte proschnout, až potom polejte. V místnosti, v níž je teplota okolo 10 °C, se kapradí ukládá na oddych a zálivka je velmi mírná.

 

Vlhkost je kapradí velmi blízká. Snažte se proto, abyste mu poskytli co nejideálnější podmínky tropů. Můžete je postřikovat vlažnou vodou a čas od času pokropiť listy. Pozor však na průvan, ten rostlině určitě neprospěje. Při výběru stanoviště je dobré se zaměřit na to, aby byla rostlina v ústraní a chráněná.

Substrát a hnojení

Zemina, v níž chcete kapradí pěstovat, by měla být propustná, ale ne velmi suchá ani písčitá. Výborný je humus, mírně kyselá a kyprá půda. Při vysazení nebo přesazení rostliny je dobré kolem kapradí dát dřevěnou kůru, která udrží vlhkost a zabrání růstu plevele.

Rostliny můžete přihnojit v období letních měsíců s organickým roztokem, který neobsahuje vápnik. Hnojte každé 2 týdny.

Rozmnožování kapradí

Rozmnožování rostliny nepředstavuje složitý proces. Kapradí se dá jednoduše rozmnožit pomocí starších trsů nebo výtrusů. Připravte mu potřebný substrát a dopřejte mu dostatečnou zálivku a odmění se vám bujným porostem, který zkrášlí váš příbytek.

Rozmnožování kapradiny výtrusy

Výhody, s nimiž se setkáte při jeho pěstování

  • vydrží i v místnosti, kde není dostatek světla
  • pokud máte v pokoji dostatečnou vlhkost, bude bujet a růst
  • nevadí mu i dočasné sucho
  • netrpí skoro žádnými chorobami

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentářPublikováno dne: 01.05.2018
Hodnocení článku:
(93%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Asparágus – pěstování, zalévání, hnojení a rozmnožování Asparágus – pěstování, zalévání, hnojení a rozmnožování

Hydroponie: jaké výhody má toto pěstování? Jaké pomůcky jsou třeba? Hydroponie: jaké výhody má toto pěstování? Jaké pomůcky jsou třeba?

Hydroponie je jedním z nejekologičtějších způsobů pěstování bez toho, aby využívala škodlivá umělá hnojiva a poškozovala tak životní prostředí. Jaké jsou její výhody a nevýhody?...

Cykasy – pěstování, rozmnožování, přesazování a zalévání Cykasy – pěstování, rozmnožování, přesazování a zalévání

Tato rostlina se vám za péči určitě odmění příjemným oživením prostoru. Jaké je ideální stanovište pro cykas? Má rád hodně vody a přímé slunce? Všechno podstatné se dozvíte v našem článku!