Oleandr pěstování, rozmnožování, stříhání, choroby, přezimování. Jaké hnojivo a zeminu?

Oleandry jsou rostliny, které známe zejména z dovolenkových přímořských destinací, rostou hlavně ve Středomoří a zemích s teplejším klimatem. Oleandry jsou známé svými pestrobarevnými květy více barevných variací a exotickým vzhledem, který zaujal nejednoho krajana. Proto se postupem času tyto rostliny dostaly i do našich končin, kde přes chladnější podnebí není pěstování vůbec náročné.

Jak pěstovat oleandr?

Chcete si doma vypěstovat oleandr? Prozradíme vám, jaké podmínky mu vyhovují, kdy je vhodné ho stříhat, hnojit či jakým způsobem ho přezimovat.

Vhodné substráty a hnojivo pro oleandr

Co byste měli o oleandru vědět

Oleandr, botanicky nazývaný Nerium oleander, pochází ze Středomoří, ale vyskytl se i na Blízkém východě a v Číně. Je to stálozelená dřevnatá rostlina, která může ve Středomoří kvést během celého roku. V našich klimatických podmínkách je doba kvetení kratší, zpravidla od května do konce října, přičemž kvetení závisí především na teplém počasí a slunném stanovišti. Rostlina dorůstá do výšky až 3 m, ale existují i trpasličí odrůdy dorůstající do 1 m, např. Petite Pink či Petite Salmon.

Oleandr známe jako rostlinu s bílými, narůžovělými až sytě červenými květy. Celkem totiž existuje až 160 druhů tohoto keře. Svými růžovými květy jsou známé odrůdy jako Maurin des Maures, Hardy Pink, Rosario, tmavorůžová Margharita či lososově růžový Petit Salmon. Bílé květy jsou příznačné pro Mont Blanc či Isle of Capri, které mívají až žlutý odstín. Z červených odstínů je známý Hardy Red a Jannoch. Nenechte se však zlákat vábivou barvou květů – celá rostlina, od květů až po listy, je jedovatá.

Tento keř si nejednou získá příznivce z řady dovolenkářů ve Středomoří, avšak pěstovat se dá jednoduše i v chladnějších oblastech. Oleandr zvládá různé životní podmínky, nepřekáží mu ani kyselá nebo méně výživná půda, vydrží sucho i promočenou zeminu, zvládne vysoká horka i deštivé a chladnější počasí. Ničivým je pro něj ale mráz a teploty pod 6 °C, což v našich zeměpisných šířkách znamená, že je potřebné přezimovat ho v interiéru.

Jak pěstovat oleandry

Oleandry jsou rostliny, kterým se nejlépe daří venku, na zahradě, na slunném a teplém místě. Předtím, než si oleandr opatříte, zvažte, kam ho umístíte. Vyhněte se místům, kde mají volný přístup děti a zvířata – rostlina je totiž prudce jedovatá a její konzumování, požití, olíznutí i vdechnutí kouře ze spalované rostliny může způsobit silnou otravu a mít i fatální následky. Dokonce i dotyk a kontakt s rostlinou může u některých jedinců vyvolat alergickou reakci a způsobit podráždění kůže, proto se doporučuje při manipulaci s oleandrem používat ochranné rukavice a mít oblečené tričko s dlouhým rukávem.

Růžový oleandr v květináči v zahradě

Když už oleandru vyberete vhodné stanoviště s dostatkem slunečních paprsků a prostoru pro růst, zjistíte, že péče o něj vám zabere minimum času. Oleandry snesou sušší půdu i víc vláhy, méně živin v půdě i různé typy půd, ale jen když jim zajistíte ideální podmínky, odmění vás bohatým kvetením. V našich končinách se oleandry pěstují v květináčích kvůli jednoduchému zimování.

Rozmnožování

Svoji první rostlinu si nejjednodušeji opatříte koupí v zahradnictví, ale když znáte někoho, kdo vlastní oleandr, rostlinu můžete i rozmnožit. Oleandry se dají rozmnožovat odřezky a semeny. Nejvhodnější čas pro sběr odřezků je během léta, přičemž je můžete hned nechat zakořenit do vody. V případě semen je na jejich sběr vhodný čas v září–říjnu, resp. po odkvetení květů. Nasbíraná semena se však mohou zasadit až na jaře, kdy mají vhodnější podmínky pro růst, přičemž jejich klíčení potrvá déle než zakořenění odřezků.

Při sběru odřezků sáhněte po asi 15cm stoncích s několika páry listů, přičemž ten spodní je vhodné odřezat. Pokud na odřezky použijete mladší stonky, rychleji se zakoření, pokud použijete dřevěné stonky, budou růst pevněji. Odřezky šikmo seřežte a vložte do vlhkého substrátu, případně zeminy s jílem. Doba zakořenění je přibližně 4 týdny, u mladších výhonků o něco méně a odřezkům lze dopomoci i namočením do růstového hormonu, který růst kořínků urychlí. Odřezky potřebují hodně tepla, světla a ideálně i vlhkost, čehož lze dosáhnout přikrytím fólií.

V případě semen také volte vlhký substrát či zeminu s jílem, na kterou rozmístíte semínka. Ta uložte na teplé a světlé místo a udržujte je stále vlhká. Pomoci může také přikrytí fólií. Semínka vyrostou za 2–3 týdny, ale jejich růst bude oproti výhonkům pomalejší. V obou případech si však budete muset počkat, až rostlina dosáhne požadovanou výšku a začne kvést. Tento proces může trvat i několik roků, proto pokud nemáte trpělivost, opatřete si raději už dospělou rostlinu, která vám bude zaručeně kvést.

Zemina pro oleandr

Výhodou této rostliny je to, že se dokáže přizpůsobit různým druhům půdy. Přežije ve vyčerpané půdě s menším množstvím živin, v sušší půdě, vlhké půdě, kyselejší půdě, půdě s vyšším obsahem solí a podobně. Pro dosažení nejlepších pěstitelských výsledků je potřebné zajistit této rostlině co nejvhodnější půdu. Ideální zemina pro oleandr je neutrální půda s pH v rozmezí 6,5 až 7,5 a dobře propustná půda s obsahem písku či jílu, která nezadržuje příliš mnoho vody. Použít můžete např. substrát pro středomořské rostliny či substrát pro balkonové rostliny, ale také zeminu ze zahrady s příměsí písku, jílu či rašeliny.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Zálivka

Oleandry si vyžadují pravidelnou zálivku, ale nezaškodí jim ani pár dní sucha. Zalévat je je potřebné častěji v létě než v zimě. Zpočátku můžete rostlinu zalévat 2–3x týdně a pravidelnost i množství vody přizpůsobit vaší rostlině. Když je zemina vlhká, zbytečně oleandr nepřelévejte – i proto mívá v květináči drenážní systém, aby zbytečně nestál ve vodě a nežloutly mu listy. Vyhněte se i druhému extrému a nenechávejte oleandr bez vody delší dobu, aby mu nezačaly schnout listy.

Hnojení

Na rozdíl od jiných rostlin oleandr nepotřebuje příliš často hnojit a daří se mu i v půdě méně bohaté na živiny. Používá se hnojivo na ibišky a oleandry, univerzální hnojiva na kvetoucí keře a rostliny nebo kompost. Hnojivo je možné použít koncem jara a v průběhu léta na podporu kvetení, buď jednorázově nebo pravidelně v týdenních intervalech, podle návodu na obalu konkrétního hnojiva. Oleandr lze přihnojit i na jaře, po přesazení, na podporu růstu a posílení rostliny. Koncem podzimu a v zimě není vhodné používat hnojivo.

Přezimování

I když oleandr hodně snese, jeho achillovou patou jsou právě mrazy, proto je potřebné mít oleandr připravený na přezimování ještě před příchodem prvních mrazů. Protože oleandry se pěstují v květináčích, jejich přezimování není náročné a spočíva jen v přesunutí rostliny do interiéru. Pro rostlinu vyberte prostor, který není vytápěný tak jako běžná místnost v domě. Vhodné jsou sklepy, garáže, chladnější chodby, zateplené terasy či zimní zahrady. V zimě mu postačí 10–15 °C, ne 20 °C jako ve vyhřátém domě.

Oleandr přezimování

Dalším důvodem, proč byste oleandr měli přesunout spíše do garáže nebo sklepa (s dostatkem světla) než do místnosti, ve které se denně zdržujete, je jeho jedovatost. Pokud máte malé děti nebo zvířata, rostlina je může lákat. Některé zdroje však usuzují, že jedy může oleandr vylučovat i do okolního ovzduší, což v uzavřeném prostoru může vést k symptomům otravy u lidí, kteří se v něm zdržují.

S nižší teplotou je třeba snížit i příjem vody a přerušit hnojení. Oleandr přečká zimní období zpomalením růstu i nižším příjmem živin a vody. Někdy postačí i zálivka jednou za 3–4 týdny. Zeminu oleandru je možné pokrýt mulčem nebo kompostem, které ochrání kořeny před chladem. Před zazimováním je zároveň vhodné rostlinu prostříhat, díky čemuž se vám bude s oleandrem lépe manipulovat a rostlina bude potřebovat méně vody a výživy.

Přesazení

Přesadit rostlinu je vhodné tehdy, když jí už velikost květináče nevyhovuje a potřebuje větší prostor pro růst. Pozor, přesazuje se do květináče s průměrem větším jen o pár cm, max. 5 cm, aby se rychlý růst o něco zpomalil. Vhodným obdobím na přesazení je jaro, příp. podzim až zima po odkvetení květů. Přesazení je vhodné spojit s prosvětlovacím řezem, díky čemuž se vám bude i s rostlinou lépe manipulovat. Při přesazení se nezapomeňte vybavit rukavicemi a tričkem s dlouhým rukávem, abyste zbytečně nepřišli do přímého kontaktu s rostlinou.

Na přesazení si připravte květináč s otvorem zespodu a mističkou. Protože oleandr potřebuje dobrý odtok vody, zespodu květináče je vhodné vytvořit drenážní systém z kamínků, šterku či keramzitu. Před tím, než kamínky do květináče vysypete, zakryjte spodní otvor větším kamenem, aby vám kamínky nevypadávaly. Kamínky zakryjte substrátem, např. substrátem pro středomořské rostliny. Do květináče teď můžete přemístit oleandr i s kořeny obalenými zeminou z původního květináče. Zbytek dosypte zeminou. Zeminu můžeme přikrýt i vrstvou mulče, který zabraňuje růstu plevele. Na podzim lze vrstvu mulče vyměnit za novou, přičemž ta bude oleandr chránit před zimou. Po přesazení rostlinu důkladně polejte zálivkou, umístěte ji spíše do světlejšího polostínu než na přímé slunce a můžete ji i přihnojit.

Kdy a jak stříhat oleandr

Stříhání oleandrů je dobré ze dvou důvodů. Střihem jednak dosáhneme požadovaný tvar, tedy je potřebný z estetického hlediska, ale oleandry je vhodné stříhat i před zimou, zbavit je hustějších větví, aby lépe přečkaly zimu (bude tak potřebovat méně vody a živin) a na jaře může toto stříhání přispět růstu a kvetení. Před zimou, kdy se oleandry stěhují do interiérů na přezimování, vám stěhování ulehčí i jejich upravenější a menší vzhled, díky kterému bude manipulace s keřem jednodušší.

Péče o kvetoucí oleandr

Na stříhání si tedy vyhraďte období mezi odkvetením květů a přesunutím rostliny do interiéru. Z větví odtrhněte suché a napadené listy, případně semena, která si můžete odložit a zasít na jaře. Všechny tyto části by v zimě zbytečně braly rostlině živiny, proto je vhodné je odstranit. Větve zastřihněte zahradnickými nůžkami do požadovaného tvaru, ale nikdy nestříhejte víc než polovinu větve, ideálně jen jednu třetinu. Přílišné sestříhávání větví by mohlo mít vliv na kvetení v další sezóně. Při stříhání se zaměřte na tenčí větvičky, ne hrubé větve.

Škůdci a choroby

Oleandry jsou poměrně náchylné na různé škůdce a choroby. Nejčastěji se vyskytují mšice, puklice, roztoči, vlnatky a štítničky. Dají se odstranit chemickým postřikem, mýdlovým postřikem i manuálním odstraněním za pomoci hadříku namočeného do lihu. Zkusit můžete i různé přípravky a prostředky na přírodní bázi. Problémem je, že není neobvyklé, když se jejich výskyt objevuje. Proto je vhodné prostředky na jejich odstranění kombinovat.

Na listech oleandrů se může vyskytnout plíseň, hlavně když necháte rostlinu přezimovat ve vlhkém sklepě. V první řadě je třeba rostlinu přemístit do místnosti s nižší vlhkostí, ubrat ze zálivky a listy ručně utírat hadříkem. Na listech se může vyskytnout ascochyta, houba, která zbarvuje listy dočerna. Podobne jako plíseň se může objevit ve vlhkých, slabě větraných prostorech. Rostlinu zbavte napadených lístků (nevyhazujte do kompostu) a aplikujte přípravek proti houbovým onemocněním.

Časté problémy při pěstování

  • Co dělat, když oleandr nekvete? Oleandr začíná kvést přibližně od 2. roku. Pokud nekvete, problém může být v prostředí, ve kterém se nachází. V létě potřebuje dostatečně slunné a teplé prostředí a dostatek zálivky. Kvetení je vhodné podpořit hnojivem pro kvetoucí keře a rostliny. Kvetení můžete podpořit i zastřiháváním rostliny na zimu, čímž se tvoří prostor pro růst nových výhonků, a odstřiháváním suchých listů, které zbytečně odebírají živiny.
  • Co dělat, když má oleandr suché listy? Suché listy mohou být způsobené nedostatečnou závlahou, ale také škůdci, kteří z listů vysávají šťávu, např. mšice. Pokud na rostlině nepozorujete škůdce, suché listy odstraňte a dopřejte jí dostatek zálivky. Pokud se objevili škůdci, použijte přípravek na jejich odstranění.
  • Proč má oleandr žluté listy? Žloutnutí listů u oleandrů indikuje příliš mnoho vody v půdě. I když oleandry snášejí různé podmínky, promočená půda povede ke žloutnutí listů. Tento stav se upraví s regulací zalévání. To, zda rostlina potřebuje zalít, zjistíte jednoduše – prstem si ověřte stav půdy. Když je suchá, rostlinu zalejte přiměřeným množstvím vody (vzhledem k velikosti květináče). Když je půda vlhká až mírně vlhká, oleandr ještě zalévat nemusíte.
  • Proč má oleandr hnědé listy? Hnědé zbarvení listů je charakteristickým jevem během zimování. Vzniká tehdy, když se rostlina zimuje v příliš chladném a vlhkém prostředí, které je živnou půdou pro množení hub. Napadené listy je vhodné odstranit, rostlinu přesunout do místnosti s přibližně 10–15 °C, nižší vlhkostí a dobrým větráním. Pokud problém přetrvává, je možné aplikovat přípravek proti houbovým onemocněním.
  • Co když jsou listy oleandru pokryté bílým povlakem? Bílý povlak je často prřznakem napadení červci, ktrří vytvářejí na listech vatový, pavučinový povlak. Ten je potřebné odstranit ručně, hadříkem, přičemž pod povlakem se nejčastěji nacházejí další vajíčka červců. Na rostlinu je potřebné aplikovat postřik proti červcům, přičemž bude potřebné tento postřik několikrát opakovat – červci jsou poměrně vytrvalí, rychle se mohou vrátit a nakazit i další rostliny. V případě zjištění bílého povlaku je nejlepší, když oleandr izolujete od jiných, zdravých rostlin.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete Žlutá ložnice - výběr, který neobanujete

Máte rádi žlutou barvu? Pak by neměla ve vaší ložnici chybět. Povzbudit vás spánek a krásně prosvětlí místnost. V žluté ložnici se budete cítit komfortně.

Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje Jídelna - jako součást kuchyně či obývacího pokoje

Toužíte po jídelně, ale se obáváte, že ji do svého malého bytu nenapracete? Nemusíte se obávat, stačí i malý prostor na to, abyste si mohli vytvořit místo, kde se bude rodina setkávat...

Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení Inspirace pro vaši terasu a zahradu - připravte si příjemné posezení

Plánujete upravit svou terasu či zahradu, avšak nemáte nápady? Vyzkoušejte některý z našich tipů.Publikováno dne: 11.06.2022
Hodnocení článku:
(90.4%)

V této kategorii najdete i:

Jak správně pěstovat cviklu/červenou řepu – sázení, zalévání, hnojení, sběrJak správně pěstovat cviklu/červenou řepu – sázení, zalévání, hnojení, sběr

Jak si červenou řepu vypěstovat doma od semínka až po dozrálé kořeny? Cvikla je bezproblémová na pěstování, takže to zvládne kdokoliv.

Postup, jak založit skalku na rovině a ve svahu: návrh a nápady do skalky. Jsou vhodné dřeviny a bylinky?Postup, jak založit skalku na rovině a ve svahu: návrh a nápady do skalky. Jsou vhodné dřeviny a bylinky?

Skalky jsou oblíbené nejen ve veřejných zahradách a parcích, ale stále víc se objevují i běžně na dvorech. Mohou být rozmanité vzhledem, výběrem rostlin i velikostí.

Mech místo trávy? Pomůže postřik, hrábě na mech v trávníku i zelená skaliceMech místo trávy? Pomůže postřik, hrábě na mech v trávníku i zelená skalice

Chcete se zbavit mechu ve vašem trávníku? Nejúspěšnějším řešením je prevence. Pokud už mechy na vašem pozemku dovádí jedna radost, budete muset přistoupit k ráznějším řešením.