Jak pěstovat pivoňky

Pivoňky jsou podle starodávních tradic symbolem bohatství a cti. Pěstovaly se v zahradách císařských rodin v Číně, později v Japonsku, až se přibližně před 200 lety dostaly do Evropy.

Květ růžové pivoňky

Kvůli jejich zbožnému uctívání měly velkou hodnotu a nevěsty je nosily do nového manželského svazku jako věno. Pivoňky mají honosný vzhled díky krásným květům. Květy jsou kulovitého tvaru a nejčastěji se vyskytují v bílé nebo růžové barvě.  

Co o nich víme?

Pivoňky dělíme do 2 skupin. První jsou bylinné pivoňky, kterým každý rok odumírají nadzemní části. Druhou skupinu tvoří dřevité pivoňky. Výhonky jim po odkvetení zdřevnatí a stávají se keříky. Bylinné pivoňky mají nižší vzrůst než zdřevnatělé, které dokážou narůst až do výšky 2 metrů. U bylinných je výška přibližně 40–75 cm. 

Na péči nejsou náročné, avšak vyžadují trvalé stanoviště. Nepřesazujte je, dokud to není vysloveně nutné.

Výsadba a péče

S vysazením pivoněk  s vyvinutým kořenovým obalem začínáme na jaře. Pivoňky bez kořenů vysazujeme na podzim, aby stihly do přicházejících mrazů zakořenit.  

Vybereme si stanoviště, kde budeme pivoňky vysazovat. Mělo by to být místo, na které dopadá dostatek slunečního záření. Připravíme si půdu. Zeminu zryjeme do hloubky 50–60 cm, aby pivoňky měly dostatek místa na zakořenění.

Rytí půdy pro pivoňky

Výhonky sadíme šikmo, čímž dosáhneme bohatého růstu keře. Nesmíme je však zasadit příliš hluboko! Dosáhli bychom tím sice bohatého růstu, ale pivoňky by nevykvetly, a pokud ano, tak jen velmi slabě. Dobré je připravit si jámu rozměrů 50 x 50 x 50 cm. Na dně jámy můžete vytvořit drenáž z písku nebo jemného štěrku. 

Výsadba pivoněk do zahrady

Pivoňkám vyhovuje propustná, mírně kyselá půda. Nevhodné jsou těžké a promočené půdy, které ztěžují jejich růst. Zeminu promícháme s hnojivem a výhonky zasadíme. Na závěr zalejeme vodou a přikryjeme chvojinou nebo drobným listím, které bude rostlinu chránit před mrazy. 

Pivoňky si na hnojení nepotrpí, zejména první tři roky po výsadbě. Rostlinu můžeme později hnojit minerálním hnojivem nebo kompostem, který zapracujeme do půdy – max 7 cm pod zem. Hnojíme v červnu po odkvetení rostliny nebo na podzim. Zálivka zůstává průměrná a pravidelná.

Přesazení a rozmnožování

Pivoňky nepatří mezi květy, které by si rychle zvykaly na nové prostředí. Pokud přesazení není nezbytné, raději s tím počkejte. Ne nadarmo se jim říká trvalky. Mohlo by se totiž stát, že rostlina by si nedokázala zvyknout na nové prostředí a uhynula by. 

Přesazujeme na začátku září a nejpozději v říjnu.   

Řez – dřevité pivoňky

Špatným řezem byste mohli způsobit dočasné nebo úplné zastavení kvetení rostliny. Je velmi důležité, abyste proto seřezávali rostlinu důkladně. Zaměřte se jen na uschnuté nebo poškozené části rostliny.  

Omlazující řez rostlinu oživí. Ořežte staré výhonky, které rostlinu zatěžují, a dejte prostor novým, mladým větvím.

Druhy pivoněk

Pivoňky dělíme na základě toho, v jaké zemi byly vyšlechtěné. Z Japonska pocházejí vyšší keře s jednoduchými květy, které nemají tak výraznou vůni jako například čínské. Mezi nejznámější pivoňky patří Pivoňka keřovitáNejkrásnějšími květy s průměrem až 25 cm se pyšní odrůda Rockie.

Světle růžová a bílá pivoňka v zahradě

Květy mají nádherné zbarvení a nezaměnitelnou vůni. Nejčastěji se u nás pěstuje pivoňka Lemoineova. Ta je mezinárodním křížencem, který vytváří keře vysoké 1 metr. Publikováno dne: 31.10.2018
Hodnocení článku:
(89.2%)

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se starat o pokojové rostliny v zimě – zalévání, teplota a světlo Jak se starat o pokojové rostliny v zimě – zalévání, teplota a světlo

Zima je obdobím útlumu a odpočinku i pro pokojové rostliny. Stačí však dodržet pár zásad a vaše pokojové květy přečkají zimu bez ujmy a na jaře se do nich opět vrátí život.  Prozradíme...

Břečťan popínavý – pěstování, rozmnožování, ošetřování Břečťan popínavý – pěstování, rozmnožování, ošetřování

Břečťan pomůže zakrýt a zkrášlit staré zdi nebo ploty. Tuto funkci může stejně tak plnit i uvnitř domu – tam se kromě jiného postará i o čištění vzduchu. Jak se o něj starat?

Jak správně pěstovat prvosenky venku i v bytě Jak správně pěstovat prvosenky venku i v bytě

U prvosenek se často setkáváme s označením symbol jara, protože mezi polními a lesními květy začínají růst jako první. Jak se o tuto jemnou rostlinku starat?


Přidat komentář