Jak pěstovat pivoňky

Pivoňky jsou podle starodávních tradic symbolem bohatství a cti. Pěstovaly se v zahradách císařských rodin v Číně, později v Japonsku, až se přibližně před 200 lety dostaly do Evropy.

Květ růžové pivoňky

Kvůli jejich zbožnému uctívání měly velkou hodnotu a nevěsty je nosily do nového manželského svazku jako věno. Pivoňky mají honosný vzhled díky krásným květům. Květy jsou kulovitého tvaru a nejčastěji se vyskytují v bílé nebo růžové barvě.  

Co o nich víme?

Pivoňky dělíme do 2 skupin. První jsou bylinné pivoňky, kterým každý rok odumírají nadzemní části. Druhou skupinu tvoří dřevité pivoňky. Výhonky jim po odkvetení zdřevnatí a stávají se keříky. Bylinné pivoňky mají nižší vzrůst než zdřevnatělé, které dokážou narůst až do výšky 2 metrů. U bylinných je výška přibližně 40–75 cm. 

Na péči nejsou náročné, avšak vyžadují trvalé stanoviště. Nepřesazujte je, dokud to není vysloveně nutné.

Výsadba a péče

S vysazením pivoněk  s vyvinutým kořenovým obalem začínáme na jaře. Pivoňky bez kořenů vysazujeme na podzim, aby stihly do přicházejících mrazů zakořenit.  

Vybereme si stanoviště, kde budeme pivoňky vysazovat. Mělo by to být místo, na které dopadá dostatek slunečního záření. Připravíme si půdu. Zeminu zryjeme do hloubky 50–60 cm, aby pivoňky měly dostatek místa na zakořenění.

Rytí půdy pro pivoňky

Výhonky sadíme šikmo, čímž dosáhneme bohatého růstu keře. Nesmíme je však zasadit příliš hluboko! Dosáhli bychom tím sice bohatého růstu, ale pivoňky by nevykvetly, a pokud ano, tak jen velmi slabě. Dobré je připravit si jámu rozměrů 50 x 50 x 50 cm. Na dně jámy můžete vytvořit drenáž z písku nebo jemného štěrku. 

Výsadba pivoněk do zahrady

Pivoňkám vyhovuje propustná, mírně kyselá půda. Nevhodné jsou těžké a promočené půdy, které ztěžují jejich růst. Zeminu promícháme s hnojivem a výhonky zasadíme. Na závěr zalejeme vodou a přikryjeme chvojinou nebo drobným listím, které bude rostlinu chránit před mrazy. 

Pivoňky si na hnojení nepotrpí, zejména první tři roky po výsadbě. Rostlinu můžeme později hnojit minerálním hnojivem nebo kompostem, který zapracujeme do půdy – max 7 cm pod zem. Hnojíme v červnu po odkvetení rostliny nebo na podzim. Zálivka zůstává průměrná a pravidelná.

Přesazení a rozmnožování

Pivoňky nepatří mezi květy, které by si rychle zvykaly na nové prostředí. Pokud přesazení není nezbytné, raději s tím počkejte. Ne nadarmo se jim říká trvalky. Mohlo by se totiž stát, že rostlina by si nedokázala zvyknout na nové prostředí a uhynula by. 

Přesazujeme na začátku září a nejpozději v říjnu.   

Řez – dřevité pivoňky

Špatným řezem byste mohli způsobit dočasné nebo úplné zastavení kvetení rostliny. Je velmi důležité, abyste proto seřezávali rostlinu důkladně. Zaměřte se jen na uschnuté nebo poškozené části rostliny.  

Omlazující řez rostlinu oživí. Ořežte staré výhonky, které rostlinu zatěžují, a dejte prostor novým, mladým větvím.

Druhy pivoněk

Pivoňky dělíme na základě toho, v jaké zemi byly vyšlechtěné. Z Japonska pocházejí vyšší keře s jednoduchými květy, které nemají tak výraznou vůni jako například čínské. Mezi nejznámější pivoňky patří Pivoňka keřovitáNejkrásnějšími květy s průměrem až 25 cm se pyšní odrůda Rockie.

Světle růžová a bílá pivoňka v zahradě

Květy mají nádherné zbarvení a nezaměnitelnou vůni. Nejčastěji se u nás pěstuje pivoňka Lemoineova. Ta je mezinárodním křížencem, který vytváří keře vysoké 1 metr. 

Autor článku

Dominika Ježová

Vždy jsem hledala způsob, jak kreativní cestou vyjádřit představy a myšlenky, které ve mně dřímali. Přivedlo mě to k psaní a od té doby miluji, že...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha Červená ložnice: Volba pro lidi, kterým nechybí odvaha

Červená do ložnice? Ano, či ne? Pokud patří k vašim oblíbeným, neměli byste se jí vyhýbat ani v ložnici. Naše inspirace vás o tom přesvědčí.

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.Publikováno dne: 31.10.2018
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipůJak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduchéStrelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...