Rakytník – pěstování, přesazení a rozmnožování

Rakytník (Hippophae rhamnoides) se v našich končinách objevuje stále častěji. Rakytníkový olej se stal součástí zdravého životního stylu, proto ho lidé víc vyhledávají.

Plody rakytníku a limonáda

Rakytníkový olej není všechno, co tento keř nabízí. Proč si ho opatřit a jak se o tento keř či strom starat?

Rakytník a jeho význam

Tento nenáročný ovocný keř patří mezi nejvýznamnější potravinářské a léčivé rostliny. Plody obsahují oleje (nenasycené mastné kyseliny), cukry, organické kyseliny, antokyany, leukoantokyany, katechiny, pektinové látky, bioflavonidy a minerální látky.

Jeden keř – různé možnosti zpracování

Z rakytníku si i doma vyrobíte chutný rakytníkový olej nebo sirup, ale využijete i jeho výhonky a listy. Můžete je sušit, abyste si v zimě pochutnali na dobrém čaji plném vitamínu C. Kostky můžete sušit, mrazit, zavářet, lisovat a připravovat z nich různé tinktury.

Jak rakytník řešetlákový poznáte?

Rakytník roste až do výšky 6 metrů a první, co vám u něho padne do oka, jsou trny

Dospělý strom rakytník řešetlákový

Listy má střídavé, kopinaté a celokrajné. Jsou dlouhé 3 až 8 cm a po obou stranách mají stříbrné šupinky.

Není rakytník jako rakytník

Rakytník je dvojdomou rostlinou, má samčí a samičí keře a ty se od sebe liší. Samčí poupata jsou větší a jejich květy jsou bezkorunné, mají zelenkavostříbrnou barvu, nálevkovitý kalich a dva kališní cípy, ve kterých je ukrytý pestík. Samičí květy jsou žluté, mají čtyři tyčinky, které tvoří podélné prašníky a krátké nitky.

Plody rakytníku řešetlákového

Plody jsou kulaté až elipsovité a dorůstají do velikosti 1 cm. Barva a chuť se liší podle odrůdy. Může být žlutá, oranžová nebo červená. Chuť přechází od kyselé přes hořkou až po sladkou. Jejich dužina je oranžová a má olejovitou strukturu. Dozrávají koncem srpna, ale na keřích vydrží až do zimy.

Kde se s rakytníkem setkáte nejčastěji?

S rakytníkem se nejčastěji setkáte na pobřeží Severního moře nebo na horských svazích. Využívá se na zpevnění svahů, protože se zakořeňuje jen do hloubky 10 až 60 cm. Kořeny obsahují hlízové bakterie a ty vážou vzdušný dusík, který rakytník využívá na svůj metabolismus. I to je důvod, proč vydrží i v náročných podmínkách.

Obraťte se na odborníka

Rozhodli jste se si rakytník opatřit? Navštivte zahradnictví nebo ovocnářskou školku, v níž mají s pěstováním rakytníku zkušenosti. Nechte si poradit, která odrůda je pro vaše povětrnostní podmínky nejvhodnějí.

Plody rakytníku na větvičkách

Keř rakytníku se dožívé až 100 roků. Jeho výběr nepodceňujte. Vyšlechtěné odrůdy jsou mrazuvzdorné a budou se chovat jinak než ty, které si přinesete od Severního moře.

Kde rakytník zasadit a jak půdu připravit?

Nejlépe se mu daří na slunci a v polostínu v písčitohlinité půdě s vyšším obsahem vápníku. V dlouhodobém stínu se mu dařit nebude. Přes to, že slunce dobře snáší, občas ho polejte. Vodu dopřejte zejména keřům mladším než čtyři roky a keřům, ze kterých chcete posbírat úrodu. Rakytník zvládne i jarní mrazy a chladnější podnebí.

Fosfor a draslík mu nesmí chybět

Půdu, do které se chystáte rakytník zasadit, pohnojte ještě před výsadbou. Organické hnojivo (obyčejný hnůj) dodá rakytníku to, co k dobrému růstu potřebuje. V průběhu následujících roků mu dopřejte fosfor a draslík. Na přihnojování dusíkem zapomeňte. S jeho tvorbou si vystačí sám a ještě se vám odvděčí hezčím dřevem a lepší odolností vůči různým chorobám.

Sázení a jeho zásady

Na jednu samčí rostlinu potřebujete dvě až tři samičí (může jich být až 6). Samičí rodí, samčí opyluje. Opylovače saďte z návětrné strany, úroda bude bohatší. Sazenice (2–3leté rostliny) saďte ve vzdálenosti 2 až 3 metry, aby měly dostatek místa. Porostou rychleji a první úrody se dočkáte dříve než po šesti letech. V případě rakytníku platí, že na dobré se vyplatí počkat. Z jednoho keře se vám každý rok podaří posbírat 15 až 30 kg úrody.

S pravidelným stříháním poroste lépe

Každý rok ho prostříhejte a zkraťte delší výhonky, abyste ho prosvětlili a nové plody měly dostatek místa a slunce. Samčí odrůdy jsou náchylnější na vysychání, proto je třeba je pravidelně prostříhat. Samičí zbavujte starých kovětví, aby se keře nerozšiřovaly a aby plody nerostly jen na obvodových větvích. Rakytník speciální stříhání nevyžaduje, ale pravidelné stříhání vám práci s rakytníkem usnadní.

Sbírejte v pravý čas

Sběr plodů rakytníku závisí na odrůdě, kterou máte. Brzké odrůdy dozrávají v polovině srpna, nejpozději v září a říjnu.

Sběr plodů rakytníku

Plody posbírejte dříve, než začnou praskat, aby vám nevytekla všechna šťáva, ale i proto, aby nedošlo k degradaci olejových látek a plody neztratily chuť.

Škůdci, se kterými se u rakytníku setkáte

Rakytník nejčastěji postihují houbová onemocnění a napadá ho zelená mšice rakytníku, Capithophorus hippophaes. V dobrém zahradnictví vám poradí, který prostředek rakytník před nechtěnou návštěvou uchrání. Dnes jsou postřiky proti škůdcům velmi odolné.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli Verandy a terasy – příjemný prostor pro setkávání se s přáteli

Veranda či terasa je snem pravděpodobně každého, kdo by chtěl bydlet v domě. Je to prostor, kde si můžete na čerstvém vzduchu posedět s rodinou či přáteli.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 18.02.2019
Hodnocení článku:
(88.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Jak se zbavit háďátka bramborového? Přípravky proti drátovcům, které fungujíJak se zbavit háďátka bramborového? Přípravky proti drátovcům, které fungují

Objevili jste v bramborách bílé larvy? Mohou znamenat přítomnost háďátka v zahradě. Háďátka patří mezi škůdce, kteří parazitují nejen na bramborách, ale i na jiné zelenině. Jak se zbavit...

Jak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažováníJak pěstovat a hnojit brambory? Sázení brambor, zavlažování

Sezóna pěstování a "zahrádkářství" je zase tady a my vám při této příležitosti přinášíme kompletní návod, jak pěstovat brambory. Věděli jste, že tuto plodinu si můžete vypěstovat i v...

Baklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináčiBaklažán – sázení a pěstování ze semene i v květináči

Baklažán. Plodina, kterou známe také díky jeho specifické barvě se u nás těší stále větší oblibě. Lehká letní jídla si bez něho mnozí nedokážeme představit. Chcete znát, jak se o...