Rakytník – pěstování, přesazení a rozmnožování

Rakytník (Hippophae rhamnoides) se v našich končinách objevuje stále častěji. Rakytníkový olej se stal součástí zdravého životního stylu, proto ho lidé víc vyhledávají.

Plody rakytníku a limonáda

Rakytníkový olej není všechno, co tento keř nabízí. Proč si ho opatřit a jak se o tento keř či strom starat?

Rakytník a jeho význam

Tento nenáročný ovocný keř patří mezi nejvýznamnější potravinářské a léčivé rostliny. Plody obsahují oleje (nenasycené mastné kyseliny), cukry, organické kyseliny, antokyany, leukoantokyany, katechiny, pektinové látky, bioflavonidy a minerální látky.

Jeden keř – různé možnosti zpracování

Z rakytníku si i doma vyrobíte chutný rakytníkový olej nebo sirup, ale využijete i jeho výhonky a listy. Můžete je sušit, abyste si v zimě pochutnali na dobrém čaji plném vitamínu C. Kostky můžete sušit, mrazit, zavářet, lisovat a připravovat z nich různé tinktury.

Jak rakytník řešetlákový poznáte?

Rakytník roste až do výšky 6 metrů a první, co vám u něho padne do oka, jsou trny

Dospělý strom rakytník řešetlákový

Listy má střídavé, kopinaté a celokrajné. Jsou dlouhé 3 až 8 cm a po obou stranách mají stříbrné šupinky.

Není rakytník jako rakytník

Rakytník je dvojdomou rostlinou, má samčí a samičí keře a ty se od sebe liší. Samčí poupata jsou větší a jejich květy jsou bezkorunné, mají zelenkavostříbrnou barvu, nálevkovitý kalich a dva kališní cípy, ve kterých je ukrytý pestík. Samičí květy jsou žluté, mají čtyři tyčinky, které tvoří podélné prašníky a krátké nitky.

Plody rakytníku řešetlákového

Plody jsou kulaté až elipsovité a dorůstají do velikosti 1 cm. Barva a chuť se liší podle odrůdy. Může být žlutá, oranžová nebo červená. Chuť přechází od kyselé přes hořkou až po sladkou. Jejich dužina je oranžová a má olejovitou strukturu. Dozrávají koncem srpna, ale na keřích vydrží až do zimy.

Kde se s rakytníkem setkáte nejčastěji?

S rakytníkem se nejčastěji setkáte na pobřeží Severního moře nebo na horských svazích. Využívá se na zpevnění svahů, protože se zakořeňuje jen do hloubky 10 až 60 cm. Kořeny obsahují hlízové bakterie a ty vážou vzdušný dusík, který rakytník využívá na svůj metabolismus. I to je důvod, proč vydrží i v náročných podmínkách.

Obraťte se na odborníka

Rozhodli jste se si rakytník opatřit? Navštivte zahradnictví nebo ovocnářskou školku, v níž mají s pěstováním rakytníku zkušenosti. Nechte si poradit, která odrůda je pro vaše povětrnostní podmínky nejvhodnějí.

Plody rakytníku na větvičkách

Keř rakytníku se dožívé až 100 roků. Jeho výběr nepodceňujte. Vyšlechtěné odrůdy jsou mrazuvzdorné a budou se chovat jinak než ty, které si přinesete od Severního moře.

Kde rakytník zasadit a jak půdu připravit?

Nejlépe se mu daří na slunci a v polostínu v písčitohlinité půdě s vyšším obsahem vápníku. V dlouhodobém stínu se mu dařit nebude. Přes to, že slunce dobře snáší, občas ho polejte. Vodu dopřejte zejména keřům mladším než čtyři roky a keřům, ze kterých chcete posbírat úrodu. Rakytník zvládne i jarní mrazy a chladnější podnebí.

Fosfor a draslík mu nesmí chybět

Půdu, do které se chystáte rakytník zasadit, pohnojte ještě před výsadbou. Organické hnojivo (obyčejný hnůj) dodá rakytníku to, co k dobrému růstu potřebuje. V průběhu následujících roků mu dopřejte fosfor a draslík. Na přihnojování dusíkem zapomeňte. S jeho tvorbou si vystačí sám a ještě se vám odvděčí hezčím dřevem a lepší odolností vůči různým chorobám.

Sázení a jeho zásady

Na jednu samčí rostlinu potřebujete dvě až tři samičí (může jich být až 6). Samičí rodí, samčí opyluje. Opylovače saďte z návětrné strany, úroda bude bohatší. Sazenice (2–3leté rostliny) saďte ve vzdálenosti 2 až 3 metry, aby měly dostatek místa. Porostou rychleji a první úrody se dočkáte dříve než po šesti letech. V případě rakytníku platí, že na dobré se vyplatí počkat. Z jednoho keře se vám každý rok podaří posbírat 15 až 30 kg úrody.

S pravidelným stříháním poroste lépe

Každý rok ho prostříhejte a zkraťte delší výhonky, abyste ho prosvětlili a nové plody měly dostatek místa a slunce. Samčí odrůdy jsou náchylnější na vysychání, proto je třeba je pravidelně prostříhat. Samičí zbavujte starých kovětví, aby se keře nerozšiřovaly a aby plody nerostly jen na obvodových větvích. Rakytník speciální stříhání nevyžaduje, ale pravidelné stříhání vám práci s rakytníkem usnadní.

Sbírejte v pravý čas

Sběr plodů rakytníku závisí na odrůdě, kterou máte. Brzké odrůdy dozrávají v polovině srpna, nejpozději v září a říjnu.

Sběr plodů rakytníku

Plody posbírejte dříve, než začnou praskat, aby vám nevytekla všechna šťáva, ale i proto, aby nedošlo k degradaci olejových látek a plody neztratily chuť.

Škůdci, se kterými se u rakytníku setkáte

Rakytník nejčastěji postihují houbová onemocnění a napadá ho zelená mšice rakytníku, Capithophorus hippophaes. V dobrém zahradnictví vám poradí, který prostředek rakytník před nechtěnou návštěvou uchrání. Dnes jsou postřiky proti škůdcům velmi odolné.

Autor článku

Alena Kesselová

Rada si plním sny. Splněným snem bylo i knihkupectví, ve kterém jsem kralovala celých 9 let. Věřím, že lásku k psanému slovu z mých článků ucítíte...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl Bílá ložnice - Ideální barva pro čistou mysl

Bílá v ložnici? Určitě jí výběrem neuděláte krok vedle. Bílá je barvou čistoty, evokuje svěžest, vysoké hodnoty a ideály. Viz naše fotoinšpirácie.

Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev Retro obývací pokoj - vsaďte na explozi barev

Prvky retro stylu nás obklopují každý den. Spojení moderního a retra se líbí nejen mladším, ale i starším ročníkům. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj obývací pokoj oživíte netradičním...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!Publikováno dne: 18.02.2019
Hodnocení článku:
(89%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...