Jak pěstovat rukolu a kdy ji sbírat

Rukola (latinsky Eruca sativa) je listová zelenina, která k nám přišla ze Středomoří. Svým vzhledem nápadně připomíná listy pampelišky. Vyznačuje se nahořklou a jemně pikantní chutí.

Listy čerstvě natrhané rukoly

Je využívanou ingrediencí do salátů a různých jídel. Má skvělé účinky na trávení, podporuje činnost jater a čistí krev. Na pěstování je nenáročná, takže to zvládne každý začínající zahrádkář. Jak však na to?

Kde ji pěstovat?

Můžete si vybrat ze tří stanovišť, kde budete rukolu pěstovat. Buď ji umístíte do květináče, volně do zahrádky nebo použijete netradiční způsob pěstování pomocí vaty.

Na to, aby rostlina dobře zakořenila, je důležité připravit jí kvalitní substrát. Na dno květináče dejte drenážní vrstvu, která bude odvádět přebytečnou vodu. Pro růst rukoly je ideální půda, která je bohatá na organické látky. Absolutně nejjednodušší je koupit si substrát na výsev a pěstování bylinek, čímž semínkům rukoly poskytnete dostatečnou péči.

Pěstování rukoly v květináči

Pokud ji chcete pěstovat v zahrádce, tak jí najděte vhodné místo a vysaďte ji nejlépe na začátku jara. Semínka saďte do řádků, a to cca 0,5 cm do hloubky a 5 cm od sebe. Rukola je odolná vůči mrazům. Bez problému přezimuje v půdě a na jaře vás překvapí v podobě malých zelených lístků, vykukujících ze země.

Pěstování rukoly v zahradě

Zajímavostí je, že rukolu můžete bez problémů vypěstovat také na vatě nebo vláknině. Pokud se z úrody chcete těšit celý rok, potom je tento způsob ten pravý! Budete potřebovat jen tác nebo květináč, který si vyložíte vatou. Semínka rukoly, která lze dostat koupit běžně v zahrádkářství, zasejte, uhlaďte a mírně zatlačte do vaty. Do 7–8 dní vám začne klíčit a vy se můžete těšit z první úrody.

 

Zálivka a umístění

Správná a častá zálivka je nezbytností pro správný růst rukoly. Zejména během horkých letních dnů je nutné zálivku zvýšit, ale určitě si dejte pozor na přelití rostliny. Zalévejte každý den, minimálně každý druhý.

Rukolu umístěte na slunečné místo, stínu se vyhněte. Pozor však na přímé slunce, to rukolu určitě nepotěší. Sice se vám může zdát, že roste mnohem rychleji, vlivem přímého slunce ztrácí listy a rychleji vykvétá. Listy, které na ní v tomto prostředí zůstávají, mají intenzívní hořkou až pikantní chuť. Vůbec nejchutnější jsou mladé lístky, které mají délku přibližně 15 cm.

Kdy sbírat rukolu?

Po 14 dnech od vysetí semínek je rukola připravená na sběr. Lístky sbírejte opatrně, snažte se o to, abyste nepoškodili mateřskou rostlinu a ta mohla nadále rodit. Práci vám ulehčí také obyčejné nůžky.

Stříhání rukoly nůžkami 

Nenechte rostlinku dlouho růst, protože po vykvetení listy ztrácejí jemnou chuť a jsou pikantnější a hořčí. Rostlinku můžete uskladnit do ledničky, dejte si však pozor, vydrží tam jen několik dnů.

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody Zelená kuchyně - oživte svou kuchyni barvami přírody

Toužíte s příchodem jara osvěžit vaši kuchyni? Naberte odvahu a dodejte její originalitu jedinečnými odstíny zelené. Vneste do svého bytu kousek přírody a harmonie pomocí mátových,...

Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace Rozloučení se svobodou - výzdoba, dekorace, inspirace

Čeká vaši kamarádku tento rok svatba? Připravte jí rozloučenou se svobodou, na kterou nezapomene!

Úložný prostor v kuchyni Úložný prostor v kuchyni

Tyto šikovné triky vám pomohou vytvořit si kuchyň snů plnou úložných prostorů, které vás nebudou stát hotový majetek.Publikováno dne: 06.04.2018
Hodnocení článku:
(87.4%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Sázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jakSázení mrkve, hrachu, fazole, cibule či kedlubnů – kdy a jak

Máte zahradu, ale nemáte příliš velké zkušenosti s pěstováním plodin? Rádi vám s tím pomůžeme. Připravili jsme si pro vás souhrnný návod pěstování nejrozšířenějších rostlin v našich...

Pěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, chorobyPěstování okurek v květináči i na záhonech – odrůdy, sázení, zaštípnutí, zalévání, choroby

Pokud se chcete pustit do pěstování vlastních okurek, poradíme vám, jak rozlišovat mezi jednotlivými odrůdami, jak se o ně starat a před jakými hrozbami je chránit.

Pěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdciPěstování papriky – sázení, hnojení, vylamování, choroby, škůdci

Paprika, to je zelenina desítek tvarů, barev i chutí. Pěstování papriky není žádná věda, v článku vám poradíme, jak se o ně starat, jaké odrůdy jsou vhodné na pěstování a jak předcházet...