Jak pěstovat rukolu a kdy ji sbírat

Rukola (latinsky Eruca sativa) je listová zelenina, která k nám přišla ze Středomoří. Svým vzhledem nápadně připomíná listy pampelišky. Vyznačuje se nahořklou a jemně pikantní chutí.

Listy čerstvě natrhané rukoly

Je využívanou ingrediencí do salátů a různých jídel. Má skvělé účinky na trávení, podporuje činnost jater a čistí krev. Na pěstování je nenáročná, takže to zvládne každý začínající zahrádkář. Jak však na to?

Kde ji pěstovat?

Můžete si vybrat ze tří stanovišť, kde budete rukolu pěstovat. Buď ji umístíte do květináče, volně do zahrádky nebo použijete netradiční způsob pěstování pomocí vaty.

Na to, aby rostlina dobře zakořenila, je důležité připravit jí kvalitní substrát. Na dno květináče dejte drenážní vrstvu, která bude odvádět přebytečnou vodu. Pro růst rukoly je ideální půda, která je bohatá na organické látky. Absolutně nejjednodušší je koupit si substrát na výsev a pěstování bylinek, čímž semínkům rukoly poskytnete dostatečnou péči.

Pěstování rukoly v květináči

Pokud ji chcete pěstovat v zahrádce, tak jí najděte vhodné místo a vysaďte ji nejlépe na začátku jara. Semínka saďte do řádků, a to cca 0,5 cm do hloubky a 5 cm od sebe. Rukola je odolná vůči mrazům. Bez problému přezimuje v půdě a na jaře vás překvapí v podobě malých zelených lístků, vykukujících ze země.

Pěstování rukoly v zahradě

Zajímavostí je, že rukolu můžete bez problémů vypěstovat také na vatě nebo vláknině. Pokud se z úrody chcete těšit celý rok, potom je tento způsob ten pravý! Budete potřebovat jen tác nebo květináč, který si vyložíte vatou. Semínka rukoly, která lze dostat koupit běžně v zahrádkářství, zasejte, uhlaďte a mírně zatlačte do vaty. Do 7–8 dní vám začne klíčit a vy se můžete těšit z první úrody.

 

Zálivka a umístění

Správná a častá zálivka je nezbytností pro správný růst rukoly. Zejména během horkých letních dnů je nutné zálivku zvýšit, ale určitě si dejte pozor na přelití rostliny. Zalévejte každý den, minimálně každý druhý.

Rukolu umístěte na slunečné místo, stínu se vyhněte. Pozor však na přímé slunce, to rukolu určitě nepotěší. Sice se vám může zdát, že roste mnohem rychleji, vlivem přímého slunce ztrácí listy a rychleji vykvétá. Listy, které na ní v tomto prostředí zůstávají, mají intenzívní hořkou až pikantní chuť. Vůbec nejchutnější jsou mladé lístky, které mají délku přibližně 15 cm.

Kdy sbírat rukolu?

Po 14 dnech od vysetí semínek je rukola připravená na sběr. Lístky sbírejte opatrně, snažte se o to, abyste nepoškodili mateřskou rostlinu a ta mohla nadále rodit. Práci vám ulehčí také obyčejné nůžky.

Stříhání rukoly nůžkami 

Nenechte rostlinku dlouho růst, protože po vykvetení listy ztrácejí jemnou chuť a jsou pikantnější a hořčí. Rostlinku můžete uskladnit do ledničky, dejte si však pozor, vydrží tam jen několik dnů.

Galéria obrázkov

Autor článku

Redakce VeseleBydleni.cz

Pravidelně Vám přinášíme všechny zajímavosti ze světa těch nejnovějších trendů v bydlení a zahradě. Sledujte nás a nic vám neunikne :-)


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek Modrá ložnice - barva oblohy působí blahodárně na spánek

Modrá je do ložnice nejvhodnější volbou, protože podporuje spánek. Hodí se na stěny, dekorace i na povlečení. Ověřte si to.

Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti Studentský pokoj - měla by se líbit nejen vám, ale i vašemu dítěti

Zařizování studentského pokoje může být pořádný boj. Rodič chce často něco jiného než samotné dítě a potom vznikají rozbroje. Zkuste však vyjít studentovi vstříc a nakonec budete všichni...

Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame Černobílá kuchyň - ověřená klasika, která nezklame

Černo-bílá barevná kombinace je podle vás nudná? Nesouhlasíme. Přesvědčte se o tom, že černobílá kuchyň může být nadčasová a netradiční.Publikováno dne: 06.04.2018
Hodnocení článku:
(87.6%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipůJak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduchéStrelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...