Rýmovník – pěstování, rozmnožování, použití, účinky

Rýmovník patří k těm bylinkám, které se v domácnosti rozhodně vyplatí mít. Jak už z názvu vyplývá, je účinný hlavně proti rýmě, avšak jeho využití je mnohem širší.

Rýmník – péče, pěstování, účinky

Jeho pěstování je nenáročné, zvládnete to i sami doma a my vám prozradíme, jak se o tuto rostlinku starat, kdy je vhodná na použití a co všechno můžete s rýmovníkem udělat.

Rýmovník – rostlina mnoha jmen

V našich končinách tuto rostlinu běžně nenajdete. Rýmovník je totiž původem z Asie, Afriky a Austrálie, odkud pochází přes 350 druhů této byliny. Zajímavé je, pod kolika názvy je tato rostlina známá. Rýmovník lidé znají i jako kubánské oregano, nádchovník, mexický eukaliptus, řecký eukalyptus, španělský tymián, plektrant či pod jeho latinským názvem jako Plectranthus argentatus. Rýmovník svým vzhledem, vůní a chutí působí jako směs více bylin, díky čemuž se například v holandštině nazývá „vijf-in-één-kruid“, tedy „bylinka 5 v 1“. Jde o těchto 5 bylin – máta, tymián, majoránka, pamajoránka a brutnák lékařský, avšak mnozí ho přirovnávají i k meduňce nebo oreganu.

Rýmovník je rostlina s dužatými stonky s chloupky dorůstající do výšky 30–100 cm a dužnatými lístky oválného tvaru. Poznat ji můžete i podle světle fialových kvítků, které rostou vs shlucích po 10–20 kvítcích blízko u sebe. Lístky rýmovníku se vyznačují specifickým aromatem, v němž se mísí vůně meduňky, oregana a tymiánu, přičemž chuťově se podobají spíše mátě a tymiánu.

Pěstování

I když v našich končinách se ve volné přírodě nenachází, jeho pěstování je na Slovensku bezproblémové. Nevyžaduje speciální péči ani podmínky. Rostlinu si můžete koupit v zahradnictví jako dospělou rostlinu nebo semena květů, nebo když ji vlastní váš známý, jednoduše ji můžete rozmnožit z výhonků. Ten stačí ponořit do vody a počkat, až zapustí kořeny. Tehdy bude vhodné přesunout ho do půdy. Rýmovník můžete pěstovat v květináči i na zahradě, přičemž mu vyhovuje mírně až dobře propustná půda, nejlépe lehčí písčitá nebo hlinitá zemina.

Rýmovník má rád slunná místa, v tmavém koutě se mu nebude dařit. Dopřejte mu tedy světlé místo, avšak vyhněte se přímému slunečnímu záření v poledne. Pokud rostlině chybí světlo, listy mohou vadnout a opadávat. Příliš přímé sluneční záření zase může způsobit jejich žloutnutí. Když máte rostlinu uvnitř, na jaro a na léto ji můžete vynést ven, na zahradu, na balkon či terasu. V zimě a na podzim by však nesnesla nejen mráz, ale ani teploty pod 12 °C, proto ji přemístěte dovnitř. Když máte rostlinu na okenním parapetu, ujistěte se, aby vám v zimě během vytápění nepřeschla.

Při umístění se vyhněte chodbám a vstupním halám, ve kterých by mohl být průvan, na který je rýmovník náchylný. Rýmovník nepřelévejte, raději prstem zkontrolujte, zda už je zemina suchá, a až poté ho zalejte. Vlhkou a promočenou půdu totiž nesnese, je odolnější vůči suchu. Rýmovník můžete čas od času přihnojit organickým hnojivem na pokojové rostliny v kapalné podobě. Hnojí se jen na jaře a v létě, přičemž úplně stačí, když rostlinu pohnojíte jednou za měsíc.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Sběr a využití

Tuto rostlinu se opravdu vyplatí mít doma, protože pro její využití jsou nejlepší čerstvé listy. Při zastřihávání rostliny a sběru lístků nemějte obavy, rostlina se poměrně rychle rozrůstá a odstřižené výhonky doplní novými. Z lístků potom můžete vyrobit různé tinktury, sirupy nebo si jednoduše uvařit čaj. Sběr lístků do zásoby může být problém, protože rýmovník není právě nejjednodušší vysušit. Jeho listy obsahují příliš dužiny a šťávy, proto jde o dlouhý proces, přičemž ne vždy se úplně podaří a nedokonale vysušené lístky mohou chytit plíseň. Na uchovávání této byliny se proto doporučuje spíše mražení. Lístky stačí jednoduše nasbírat a v uzavíratelné nádobě nebo mikrotenovém sáčku jednoduše zamrazit. Takto si čaj užijete i v zimě.

Rýmovník účinky

Rýmovník obsahuje množství esenciálních olejů a látek, které podporují zdraví dýchací soustavy, proto je využívaný hlavně na léčbu kašle, ucpaných dutin, bolavého a zaníceného hrdla, rýmy, ale také alergií, astmatu a onemocnění dýchacích cest. Silice v rostlině působí na dýchací cesty a pomáhají uvolnit hustý hlen, ale také oteklé dýchací cesty podobně jako nosové spreje. Na léčbu dýchacích cest je nejvhodnější pít čaj z rýmovníku, ale také jeho vůni inhalovat podrcením lístků či zalitím horkého čaje. Při častých rýmách a onemocněních dýchacích cest pomáhá i to, když rostlinu v místnosti pěstujete. Do ovzduší se tak budou pravidelně vypouštět její silice, což má příznivý účinek na léčbu respiračních onemocnění. Můžete si však také koupit esenciální olej z rýmovníku, který se hodí do aromalampy, na inhalaci, dezinfekci ovzduší, masáže či provonění místnosti.

Čerstvé lístky nádchovníka

Jeho využití je však širší. Pití čaje z rýmovníku pomáha regulovat hladinu cholesterolu, krevního tlaku a přispívá ke zdraví srdečně cévní soustavy a ledvin. Některé zdroje dokonce uvádějí, že rýmovník si umí poradit i s ledvinovými a žlučovými kameny. Obklady a tinktury z rýmovníku se zase využívají na zmírnění bolesti ran, zánětů a otoků. Obklady z rýmovníku pomáhají rány dříve hojit a předcházejí nepříjemným zánětům či jizvám. Tinktury pomáhají i při chronických bolestech kloubů, například při revmatu. Rýmovník také pomáhá při kožních onemocněních, ekzémech, psoriáze, svrbění, bodnutí hmyzem a herpesech.

Rýmovník a jeho využití v domácnosti

Kromě zdravotních účinků má tato bylina svoje využití i v domácnosti. Nejdříve se zastavíme v kuchyni – tam, stejně jako mnohé jiné byliny, našel svoje místo při vaření a přípravě různých pokrmů. Má výraznou chuť jako tymián nebo máta, proto se s oblibou využívá při vaření omáček, polévek, ochucení masa nebo zpestření salátů. Podobně jako lístky máty i rýmovník lze využít na dekorační účely a ozdobu zákusků či obložených mís. Rýmovník však není jen na okrasu, ale prospívá k dobrému trávení, předchází průjmům a zácpám, a zároveň osvěžuje dech.

Výraznou a jedinečnou vůni rýmovníku lze využít i v domácnosti, a to na zaplašení komárů, much a hmyzu. Silice a aroma, které do vzduchu vypouští, totiž podobně jako máta a další aromatické bylinky působí na hmyz odpudlivě. Proto si hlavně v létě obstarejte do ložnice rostlinku rýmovníku a komáři vás už v noci nepoštípou. Rostlinu můžete umístit na okenní parapet a balkon mezi ostatní rostlinky, které trápí molice – vůně rýmovníku je totiž také odpuzuje.

Rýmovník je vhodné umísťovat do pokojů i proto, že má velký vliv na kvalitu ovzduší. Už víme, že díky silicím se vám bude lépe dýchat, avšak rýmovník vzduch také pročišťuje od bakterií a mikrobů v ovzduší, což může prospět hlavně alergikům a astmatikům. Kromě ovzduší pročistí rýmovník i pleť, proto je vhodnou prevencí před pupínky a vyrážkami, protože má antibakteriální účinky a zároveň jeho odvar pomáhá zbavit se lupů.

Rýmovníkový sirup i čaj

  • Čaj: Na čaj z rýmovníku jsou nejlepší čerstvé listy, avšak v zimě pomohou i mražené. Podle velikosti vyberte 1–3 listy, které můžete podrtit a v šálku zalít vřící vodou. Louhujte minimálně 10 minut. U bolavého hrdla můžete čaj osladit medem a dochutit citrónem. Čaj pomáhé nejen při rýmě, ale i při nervozitě a úzkostných stavech, dokáže regulovat krevní tlak a zmírnit menstruační bolest či příznaky PMS.
  • Sirup: Sirup z rýmovníku se připravuje z citrusů. Připravte si 30–35 lístků rýmovníku a oblíbené citrusové ovoce. Může jít o pomeranče, citrony, limetky nebo pomelo. Množství by mělo odpovídat 2 citronům nebo 1 většímu pomeranči, které je potřebné umýt a i s kůrou nakrájet na plátky. Citrusy, rýmovník a 1 l vody se povaří a nechá 1–2 dny odstát bez louhování. Až potom je možné směs přecedit a vzniklou tekutinu povařit s 1 kg cukru do zhoustnutí. Vzniklý sirup nalejte do sterilizovaných lahví a v chřipkovém období ho používejte pro zmírnění symptomů.

Čaj z nádchovníka

  • Mast: Mast z rýmovníku využijete při onemocnění kůže i na menší ranky a popáleniny nebo jí lze potřít hrudník při respiračních onemocněních a kašli. Vyrábí se celkem jednoduše – v roztopené vepřové masti nechte louhovat 30 lístků rýmovníku. Druhý den, když už mast ztuhne, ji na sporáku opět roztopte a lístky povařte ještě asi 2 hodiny. Následně lístky přeceďte a mast vlejte do sterilizovaných uzavíratelných nádob. Ty uskladněte na tmavém a chladném místě.  
  • Tinktura: Vyrábí se z 80% alkoholu, v němž se rýmovník nechá louhovat minimálně 1 měsíc, avšak pro nejlepší výsledky prodloužte louhování na 3 měsíce. Nasbírejte 20–25 lístků čerstvého rýmovníku, které dobře umyjte a vložte do čisté lahve nebo uzavíratelné nádoby. Zalejte 0,5 l alkoholu, zavřete víkem a nechte odstát na tmavém a chladném místě. Rýmovníkové kapky se hodí i do čaje, na obklady, napařování a podobně.
  • Koupel: Odvar z rýmovníku můžete přilít i do koupele. Během rýmy vám pomůže zbavit se ucpaného nosu a uvolnit dutiny. Zároveň působí blahodárně na pokožku, pomáhá i při kožních onemocněních a urychluje léčbu ran a popálenin.

Nežádoucí účinky a upozornění

Tato rostlina se často vychvaluje i proto, že prý nemá žádné nežádoucí účinky. Rýmovník je všeobecně velmi dobře snášený, ať už ve formě čaje, sirupu, tinktury, nebo jako součást pokrmů. Pokud však při jeho konzumaci zaznamenáte jakékoliv alergické reakce, konzumaci přerušte a poraďte se se svým lékařem. Rýmovník se nedoporučuje konzumovat těhotným a kojícím ženám.

Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.

Wire závěsné lampy - moderní svítidla Wire závěsné lampy - moderní svítidla

Hledáte vhodné svítidlo do svého obýváku či kuchyně? Wire závěsné lampy by pro vás mohly být to pravé.Publikováno dne: 20.12.2021
Hodnocení článku:
(90.6%)