Jak pěstovat tulipány na zahradě i v květináči

Na světě je rozšířeno přibližně 100 až 150 druhů tulipánů, přičemž jednotlivé druhy se liší zejména tvarem, barvou a výškou vzrůstu. Původem jsou z Číny, odkud se rozšířily do celého světa. Dnes jsou výraznou dominantou Nizozemska, když sama tato země produkuje až 43 % z celkového množství tulipánů na světě. Péče o tulipány není náročná, zvládne to každý začínající zahrádkář.

Kdy sázet tulipány?

Období vhodné na vysazení tulipánů začíná koncem září a přetrvává do poloviny října. Cibulky tulipánů můžete koupit v zahrádkářství nebo přímo na místním trhu, pokud máte tuto možnost. Vybírejte velké cibule bez povrchových plísní, z nichž vyklíčí krásné květy. Při vysazení postupujte následovně. Vyberte si místo, kde vytvoříte váš tulipánový záhon a vykopejte dostatečně velkou jámu. Jej hloubka by měla být přibližně 20–30 cm. Cibulky saďte minimálně do 8–15 cm hloubky a 10–20 cm od sebe. Místo, na kterém se bude vyjímat záhon, by mělo být výhradně slunné, protože tulipány se rády sluní. Přibližně do 12 dnů od výsadby cibulky zakoření.

červené tulipány v zahradě

Substrát, hnojení a zálivka

Ideální půdou na vysazení tulipánů je hlinitopísčitá, propustná zemina s obsahem humusu. Ta jim poskytuje dostatek živin potřebných na jejich růst. Nevhodné jsou promočené a písčité půdy, ve kterých by mohly tulipány snadno uhynout.

Před samotnou výsadbou je vhodné záhon pohnojit speciálním hnojivem, které dostanete koupit v zahrádkářství spolu s cibulkami. Je to hnojivo určené na cibulové rostliny. Po vysazení už hnojit nemusíte, tulipány to nevyžadují. Až když nastane období vegetace, můžete rostliny znovu mírně přihnojit.

Je důležité, aby byla půdy neustále vlhká. Doporučuje se proto průměrná a pravidelná zálivka, která poskytne květům dostatek vody.

Množení tulipánů

Po odkvetení tulipánů přichází čas množení. Postupujte následovně. Vytáhněte cibulky ze země, očistěte je a uskladněte na teplé místo (optimálně 20 °C). Do procesu nemusíte víc  zasahovat, protože k množení dochází přirozeně. Nové cibulky se oddělí samy od mateřské rostliny.

Pěstování tulipánů

Čemu se vyhnout!

Slyšeli jste už o osevním sledu? Je důležité, abyste při pěstování cibulových rostlin tomu přikládali veľký význam, protože platí:

  1. Stejný druh cibulek se může na tom samém místě vysadit až po 6 letech.
  2. Tulipány není možné zasadit na stejném místě jako narcisy.

Další užitečné rady:

-          Po odkvetení květu odlamujte semeníky na tulipánech, aby proces vytváření semen příliš neunavoval rostlinu.

-          Cibulky vybírejte ze země až tehdy, až jim začnou žloutnout listy.

-          Před uskladněním nechte cibulky vysušit, zkontrolujte zda nejsou pokryté plísněmi a až potom uskladňujte.

-          Neuskladňujte cibule do plastových pytlíků, mohly by se udusit!

Pěstování tulipánů v květináči i zahradě

 


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň Skříňky pod TV - praktické a poutavé zároveň

Máte už vybrán stolek pod TV? Není to tak jednoduché jak jste si na začátku mysleli? Možná vám pomohou se rozhodnout naše tipy. Nechte se inspirovat naší galerií.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.

Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled Červený obývací pokoj - každého upoutá na první pohled

Toužíte po obývacím pokoji, z níž bude sálat radost a energie? Vyměňte bílé, šedé a béžové barvy za červenou a dodejte jí nový život v horkých odstínech! Vaše obývák se změní k nepoznání.Publikováno dne: 10.09.2018
Hodnocení článku:
(92%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipůJak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduchéStrelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...