Vrízea, Vrísea, Bromélie – Pěstování, zalévání, rozmnožování, ošetřování

Kupujete květy na základě atraktivního vzhledu a často se vám stává, že o pěstování dané rostliny absolutně nic nevíte? Jednou z těchto voleb často bývá i bromélie, konkrétně vrízea z rodu broméliovitých.

Vrízea - pestovanie, starostlivosť, zálievka, hnojenie

Díky svým okouzlujícím květům, které připomínají hořící meče, je "jehlou v oku" v každém květinářství. Pokud po ní toužíte i vy, prozradíme vám všechno, co potřebujete vědět o jednoduchém a úspěšném pěstování vrízei.

Něco o vrízei

Prvotní latinský název vrízei je "Vriesea". Ide o pokojovou rostlinku, která pochází ze Střední a Jižní Ameriky, v současnosti je rozšířená po celém světě. Je pojmenovaná podle holandského botanika a lékaře Willema Hendrika de Vriese. Je to broméliovitá rostlina, která má různé druhy, ale většina z nich kvete jen jednou. Svým zajímavým vzhledem, který tvoří květ a také listy, zdobí jakýkoliv interiér po celý rok. Můžete ji darovat i jako dárek, se kterým určitě nic nezkazíte. Dokonce během adventu začala nahrazovat i Vánoční hvězdu jako její modernější verze.

Jak vypadá?

Vrízea má nepřehlédnutelný přitažlivý vzhled. Spodní část tvoří kořen, který není silný, slouží spíše jako větev, na které vyrůstá rostlinka a prostřednictvím jehož je přichycená v půdě. Z kořene vyrůstají dlouhé pochvovité, ploché listy, které jsou ukončené špicí. Listy mají několik vertikálních žilek od začátku až po konec a jsou výrazně hrubé, mohou mít zajímavé odstíny zelené.

Jak vypadá vriesea a kolik druhů existuje?

Vyrůstají do růžice, ze které vyrůstá stonek s květem, resp. s květinovou hlavou. Květy na květinové hlavě jsou otevřené po obou stranách hlavy a rostou do špicí. Mají zářivé odstíny žluté, oranžové a červené.

Druhy

Rodinka vrízei obsahuje až přes 360 různých druhů a ještě víc vyšlechtěných hybridů, mezi nimi i Vrízea lesklá ("Vriesea splendens"). Jednotivé druhy se od sebe odlišují hlavně odlišným zbarvením listů zeleného spektra barev až po purpurově červené. Podobně je to i s květy, resp. s výraznými barevnými listenci. Právě ony jsou ty, které vytvářejí rostlince dekorativní funkci. Přestože jsou to listence, nazveme je květy.

Podle druhu vrízeí se barva květů pohybuje v odstínech jasně syté žluté, oranžové, červené, krvavě červené až bordové. Existují také druhy, které nemají dekorační květy, ale na druhé straně jsou zajímavé zbarvením listů. Zajímavá je právě uvedená "Vriesea splendens", která vás kromě květů zaujme skvrnitými listy.

Jak pěstovat?

Jde o dlouholetou rostlinu, která nevyžaduje speciální péči, ale pokud nevíte o jejím ošetřování opravdu nic, rychle o ni přijdete. Pěstovat ji můžete jako hotovou rostlinku, z cibulky nebo ze semínek.

Všechny 3 druhy si můžete koupit v zahrádkářství nebo v květinářství. Z cibulky a ze semínek je to však mimořádně náročné, požadují se vysoce sterilní podmínky. V případě koupě hotové rostlinky, vám doporučujeme koupit si tu, která právě kvete, aby vám vydržela co nejdéle. Základem pěstování je zajistit nejen vrízei, ale všem rostlinkám dostatek tepla, vlhkosti a samozřejmě lásky.

Vyberte vhodné stanoviště

Většina druhů vrízeí má ráda jasné a přirozené denní světlo. Můžete ji umístit ke straně otočené na východ nebo na západ.

Jaké stanoviště pro vriesea?

Nikdy ji nedávejte na parapet, kde dopadají přímé sluneční paprsky, protože by ji mohly snadno spálit. Zvolte místo, kde jí nebude zima ani příliš teplo a kde bude mít dostatek světla, ale i stínu.

Zálivka

Vrízea má slabě vyvinuté kořeny. Pravděpodobně slouží jen na zakotvení rostliny do půdy. Z toho důvodu tato rostlinka nepřijímá vláhu a živiny z půdy přes kořen, jak to u většiny rostlin bývá, ale přes růžici. Růžicí se myslí útvar, který vznikne z vyrostlých listů. Z toho důvodu ji zalévejte v této oblasti, mezi listy, kde vytváří "kalíšek", a ne přímo na půdu. Nejlépe uděláte, když na zalévání použijete odstátou, převařenou vodu, ne čerstvou. Ještě lepší zálivkou je dešťová voda. Postačí 1/4 objemu šálku jednou za 6 dní.

Hnojení

Jak jsme už uvedli, vrízea nezískává a netahá živiny z půdy, protože má slabý kořen. K tomuto účelu jí slouží růžice, která se nejen zalévá, ale také přihnojuje. Na vrízeu se používá hnojivo na orchidej, ale pro jistotu si přečtěte, zda je na hnojivu napsaná vhodnost používat i na bromélie. S hnojením to není třeba přehánět, dokonce, pokud se o ni staráte správně, nebude třeba ji přihnojovat vůbec.

Pokud to však bude vyžadovat, nikdy ji nehnojte příliš, protože hnojiva obsahují soli, které nesnáší a může zahynout. Postačí, když do šálku s vodou přidáte opravdu minimum hnojiva. Hnojí se jen 2krát ročně, a to jen na jaře nebo v létě.

Rozmnožování a přesazování

Bromeliády a tedy také vrízea nedisponuje rozsáhlým kořenovým systémem. Rozmnožuje a přesazuje se tak, že původní květ, tedy mateřská rostlina, kvete většinou jen jednou a následně umře. "Děti matky", výhonky, se objevují ve středu rostliny v růžici. Nechte je po celou dobu připevněné k matce. Časem původní "staré" stonky a listy samy odemřou a na vytvoření prostoru pro mladé, ty staré odřežte.

Jak rozmnožovat a přesazovat vriesea?

Výhonky můžete odřezat i dříve, když dorostou na 5 až 6 cm a zasaďte je do malých květináčů, kde se o ně staráte stejně jako jste se starali o tu mateřskou.

Nebezpečná vrísa?

Co se týká vrízei a bezpečnosti, je netoxická. Dokonce pokud máte domácí zvířátka a stane se, že si kousek z vrízei uhryznou, nic vážného se nestane. Nejhorší co se může stát, jsou žaludeční a trávicí problémy, proto ji raději umístěte mimo dosah vašich domácích miláčků.

Choroby a škůdci, které postihují bromélie a jak se s nimi vypořádat

Na to, jak je vrízea krásná, škůdce moc neláká. Mnohem víc je citlivější na nevhodné umístění, přímé sluneční paprsky, nadměrnou zálivku a na nadměrné hnojení. Přesto, že ji neohrožují škůdci, může se stát, že se objeví hlavně:

Mšice - mohou být červené, zelené nebo žluté barvy. Parazitují hlavně na kořenech a na listech rostlin, ze kterých nasávají šťávy. Na listy často kladou vajíčka. Pomůže postřik na pokojové rostliny proti mšicím. Dostanete ho v zahrádkářství, kde vám řeknou, kolik postřiku a jak často se doporučuje použít u bromélií. 

Roztoči - na broméliích jsou to hlavně pavouci, kteří kladou vajíčka a ze kterých se za 7 dní vylíhnou mladí pavouci. Pomůže insekticidní mýdlo, které vaše květy zbaví pavouků a dalších škůdců.

Poznámka: při používání jakéhokoliv postřiku, vyzkoušejte malou dávku jen na malé části listu a pozorujte, co se s rostlinou děje. Když jí postřik neškodí, použijte ho na rostlinu, ale jen podle pokynů.

Rychlé tipy na závěr

  • Vodu v růžici sem tam vylejte, nechte růžici na pár dní (1–2) prázdnou a zalejte novou vodou - zabráníte tím tvorbě hnilobných procesů.
  • Listy občas roste rozprašovačem.
  • Nepoužívejte čerstvou vodu z vodovodního kohoutku, protože většinou jde o tvrdou vodu a bromeliády jsou citlivé na soli. Raději ji nechte odstát, převařte nebo sbírejte dešťovou vodu.
  • V chladnějších měsících a prostorách zavlažujte podstatně méně, možná bude stačit jen 1 nebo 2krát měsíčně.
  • Do rašelinového substrátu můžete na odlehčení přidat kuličky polystyrénu.
  • Nejideálnější teplotou pro bromélie je 18–24 °C.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Dětské hřiště z pneumatik Dětské hřiště z pneumatik

Patříte i vy k milovníkům zero waste, recyklace nepoužívaných věcí a máte alespoň trošku manuální zručnosti? Pak čtěte dál! I vy si totiž můžete doma svépomocí vyrobit originální, levné...

Patrová postel - šetří místo a děti ji milují Patrová postel - šetří místo a děti ji milují

Co dělat, když máte jen jednu dětský pokoj, ale dvou mrňousů? Skvělým řešením, které šetří místo, je patrová postel. Děti ji budou milovat, hrozí však, že se poperou o to, kdo bude spát...

Originální stojany na deštníky Originální stojany na deštníky

I vaše předsíň si zaslouží nádech originality! Projevte svou osobnost a kreativitu při výběru doplňků a dodejte život i té najponurejšej vstupní hale.Publikováno dne: 03.05.2021
Hodnocení článku:
(89%)

V této kategorii najdete i:

Jak pěstovat arašídy ze semene, zpracováníJak pěstovat arašídy ze semene, zpracování

Zkoušeli jste už pěstovat arašídy? Možná budete překvapení, že pěstování arašídů na Slovensku není žádnou novinkou a navíc to není velmi náročné. Prozradíme vám, jak si doma vypěstovat...

Škůdci a choroby růží: Padlí, rez růžová, černá skvrnitost, mšice, pilatkyŠkůdci a choroby růží: Padlí, rez růžová, černá skvrnitost, mšice, pilatky

Víte, jaké choroby jsou nejčastější pro tento druh květů? Kromě houbových onemocnění to může být také skvrnitost a rez nebo různé druhy hmyzu. V našem článku vám poradíme, jak je řešit.

Jak pěstovat pažitku? Sázení, zalévání, uskladněníJak pěstovat pažitku? Sázení, zalévání, uskladnění

Není náročná na pěstování, a proto bude tou správnou volbou. Ochutí vám nejen jídlo, ale i duši. Odkud pochází pažitka, jaké má účinky, a hlavně jak ji pěstovat, se dozvíte v tomto článku.