Jak pěstovat, zalévat, přesazovat a rozmnožovat filodendrony

Filodendrony „doputovaly“ do našich končin z tropických oblastí a do obliby se dostaly hlavně kvůli tomu, že jejich listy nabízejí velmi pestré kreace vhodné na zkrášlení jakéhokoliv prostoru.

Pěstování filodendronu v květináči

Kromě toho jsou tyto okrasné pokojové rostliny velmi nenáročné na pěstování, a proto jsou vhodné i pro pěstovatele laiky.

Krátké představení filodendronů

Jak už bylo naznačeno, tak kořeny filodendronů nejsou jen v květináči, ale také sahají do tropických regionů Afriky a Asie. A právě jejich historie, původ a vývin se postaraly o typický vzhled filodendronů, díky kterému dokážou navodit právě pomyslnou exotickou atmosféru. V našem článku se budeme věnovat klasickým pokojovým druhům, ale celkově existuje velké množství různorodých odrůd – liánovité typy, mechové a jiné.

Při výběru místa dbejte na teplotu, světlo a kvalitu vzduchu

V rámci vhodného umístění filodendronů v místnosti musíte do úvahy vzít teplotu, intenzitu světla a kvalitu ovzduší. Během letních měsíců tuto rostlinu pěstujte přibližně při teplotě 21 až 25 °C, takže v podstatě při klasické pokojové teplotě.

V zimě se teplota může snížit přibližně o 10 stupňů na rozmezí 13 °C až 18 °C. Záleží na konkrétním druhu. Ty náchylnější druhy preferují spíše teplotu 15 °C a vyšší. Na nižší teploty jsou háklivé především kořínky, a proto můžeme květináč položit na nějaký izolační materiál (polystyren/korek). Je důležité, abyste během pěstování zabránili teplotním výkyvům.

Filodendron vyhovuje nepřímé světlo

Filodendrony byste měli pěstovat na takovém místě, aby měly dostatek slunečních paprsků, ale zároveň preferují spíše nepřímé světlo, takže se vyhněte oknům, skrz která vám pravidelně svítí slunce. Pokud je přísun světla dostetočný, tak listy bývají perforované, pokud však světla není tak moc, tak listy bývají celistvé. Co se týká kvality vzduchu, tak byste měli zajistit, aby pobýval ve vlhkém ovzduší. Pokud je vzduch sušší, tak pravidelně rosíme listy.

Zalévání a hnojení filodendronů

Jako většina pokojových rostlin, tak také filodendrony potřebují, aby jejich kořenový systém byl udržovaný v průměrně vlažném substrátu. Na vydatné zalévání dbáme hlavně v období přibližně od března do srpna. Tehdy zaléváme pravidelně tak, aby zemina nikdy úplně nevyschla a jednou do týdne můžeme orosit listy. Během zimy není pravidelnost v zalévání až tak důležitá. Samozřejmě platí, že nezacházíme ani do jednoho extrému – rostlinu nepřeléváme a zároveň ji nenecháme úplně vyschnout.

Pro podporu růstu filodendrony hnojíme ve vegetačním období od jara do zimy, konkrétně je to opet přibližně od března do srpna. Používáme klasická tekutá hnojiva na pokojové rostliny a aplikujeme je jednou za dva týdny.

Vybíráme z katalogu

Pozrite si viac produktov z kategórie květináče

Přesazení a rozmnožování filodendronů

Filodendrony můžete rozmnožovat prakticky během celého roku kromě zimy. Způsob množení v klasických bytových podmínkách je poměrně jednoduchý. Na rozmnožení používáme vrcholové výhonky nebo odřezky stonků. Opatrně odebereme uvedenou část rostliny – měla by na sobě mít malé lístečky a vlhké vzdušné kořeny.

Odřezky namočíme do speciálního stimulátoru na zakořeňování a vložíme do květináče/nádoby s lehkou zeminou a přibližně za 4–6 týdnů (1,5 měsíce) se při teplotě asi 23 °C zakoření. První tři měsíce nové výhonky hnojíme jednou měsíčně a po uplynutí tohoto období jsou připravené na přesazení.

Rozmnožování filodendronu řízkováním

Mladé rostlinky přesazujeme každý rok na jaře, přičemž u těch starších stačí výměna vrchní části zeminy. Pokud přesazujeme, tak je dobré zvolit si větší nádobu pro podporu růstu a používat střední nebo těžkou zeminu s rašelinovým substrátem.

Choroby, škůdci a péče

Bohužel, filodendrony nejsou přitažlivé jen pro lidské oko, ale i pro klasické škůdce, jako jsou mšice nebo molice. Listy rostliny proto musíme pravidelně kontrolovat, zda se náhodou na nich neusídlilo vyjmenované duo. Jestli ano, tak proti škůdcům bojujeme postřiky z přírodních materiálů nebo klasických z obchodu.

Přečtěte si také náš článek, ve kterém se dozvíte jak bojovat se mšicemi.

Rostlinám mohou při přílišném zalévání zežloutnout, shnít a opadat listy, a proto je třeba si na to dávat pozor. Listy zároveň pravidelně přetíráme hadříkem, abychom je zbavili prachu. Zežloutnutí listů může způsobit také nevyhovující světelné podmínky nebo slabý přísun živin. Jelikož je rostlina poměrně velká, tak můžeme do květináče přidat nějakou oporu, případně ji obstříhat.

Jaký je vhodný substrát?

Napříč naším článkem byly několikrát okrajově vzpomenuté vlastnosti a požadavky na zeminu vhodnou pro tyto květy. Pojďme si to tedy ucelit. Filodendrony mají rády kyprou půdu bohatou na živiny, takzvanou humózní. Do substrátu se může zamíchat rašelina, listovka, písek nebo kompostová zemina. Přidáním černého uhlí dodáte rostlině v podstatě dezinfekční prostředek.

Na spodek nádoby se pokládá drenáž. Tato drenáž může být tvořená kamínky, štěrkem nebo keramzitem. Díky ní předejdete přemokření kořenů.

Autor článku

Jaroslav Uram

K psaní článků jsem se dostal už na gymnázium a za těch pár let se z toho vyvinulo skvělé hobby a mám v plánu ho naplno rozvíjet i nadále. Na psaní...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit Knihovny - obývák si bez nich nebudete vědět představit

Jsou knihy nedílnou součástí vašeho života a obklopujete se jimi ve velkém? Pak jim pořiďte pořádnou knihovnu, v níž se budou vyjímat a která se zas bude vyjímat ve vašem obývacím pokoji.

Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení Stolek do dětského pokoje - patří k základnímu vybavení

Zda máte doma školkaři nebo již školáka, stolek je pro něj nezbytnou pomůckou - slouží ke kreslení i na psaní, na hraní se i tvoření.

Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům Moderní dřevodekor kuchyně - dejte šanci aktuálním trendům

Plánujete zařizovat kuchyni a líbí se vám moderní kuchyně se vzorem dřeva? Potom začněte uvažovat nad drevodekorovou kuchyňskou linkou.Publikováno dne: 10.02.2019
Hodnocení článku:
(90.8%)

V tejto kategórií nájdete aj:

Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody? Rostliny v domácnosti – jaký mají význam? Jaké jsou jejich výhody?

Okrasné rostliny mají pozitivní vliv na naše fyzické i duševní zdraví, čistí vzduch a jejich existence jednoduše vytváří pěkný dojem. V článku se dozvíte, jaké jsou jejich výhody v...

Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů Jak zazimovat muškáty? Držte se ověřených rad a tipů

Muškáty nevyžadují extra náročnou péči, ale protože jsou náchylné na nižší teploty, je velmi důležité, abyste je dobře zazimovali.

Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché Strelicie v květináči? Pěstování i rozmnožování je jednoduché

Nádherná dekorační rostlina, která vytváří čarovné aranžmá. Jak ji pěstovat? Je možné strelicii pěstovat i venku? Podstatné informace pro pěstování tohoto krásného květu najdete právě...