Návod, jak udělat kvalitní pískoviště pro děti, co dát pod pískoviště a jaký písek použít

Vy jste svým ratolestem ještě neopatřili pískoviště? To je velká chyba. Dětství bez stavby hradů nebo pečení pískových koláčků snad ani není dětstvím.

Jak postavit dětské pískoviště

Provedeme vás výběrem vhodného místa, materiálu, praktických vychytávek i samotnou stavbou jednoduchého dřevěného pískoviště.

Oblíbená plastová a dřevěná pískoviště

Proč postavit pískoviště pro děti

Pískoviště je neoddělitelnou součástí dětství. Na světě snad neexistuje drobek, který by nemiloval hru s pískem, formičkami a lopatkami. Proč byste tento zážitek svým ratolestem neměli odepírat? Pískoviště není jen místem na hru, ale i rozvíjení kreativity, jemné motoriky, kognitivních či psychomotorických schopností.

Aktivity s pískem patří mezi takzvané smyslové hry, při kterých dítě vnímá teplotu, strukturu, vůni a tvar daného materiálu. Díky tomu se u něho rozvíjejí i senzorické schopnosti. Mohli bychom pokračovat ještě dál, avšak už i tyto plusy pískoviště hovoří jednoznačně pro jeho obstarání.

Zapuštěné versus nadzemní pískoviště

Předtím, než se pustíte do samotné realizace dětského pískoviště, je dobré myslet na detaily, které ho můžou ozvláštnit a vylepšit. Nejdříve byste se měli rozhodnout, zda chcete nadzemní nebo zapuštěné pískoviště.

Nadzemní pískoviště

Plusy:

 • Je rychlejší na realizaci – dřevěný rám jen položíte na zem
 • Kdykoliv ho můžete přeložit na jiné místo

Mínusy:

 • menší stabilitu
 • Musíte ho umístit na co nejrovnější plochu
 • Pod písek je nutné umístit netkanou fólii

Nadzemní pískoviště pro děti

Zapuštěné pískoviště

Plusy:

 • Je stabilní a má delší životnost
 • Můžete ho umístit i v mírném sklonu nebo na hrbolatém terénu

Mínusy:

 • Je náročnější na realizaci – nejdříve musíte vymezený prostor vyhloubit, tedy vykopat jámu s hloubkou min. 20 cm

Fólie pod pískoviště

Abyste zabránili prorůstání trávy a plevele, je dobré pod pískoviště umístit fólii. Netkané geotextilie, které jsou vyrobené vysloveně pro tento účel, stojí o něco víc (cca 120 Kč za m²). Jsou hrubší a odolnější proti opotřebování a protržení. Levnější alternativou je klasická netkaná fólie, která se používá na zahradě. Poslední možností je výroba pískoviště s dřevěným dnem.

POZOR: Fólie pod pískoviště musí propouštět vodu, jinak se po čase změní na močál. Proto pro tento účel určitě nepoužívejte fólie určené na stavbu zahradního jezírka nebo linoleum.

Jak upravit prostor kolem pískoviště

Trávník není vysloveně nevhodný, může vám však trošku zkomplikovat údržbu. Při kosení bude písek promísený s trávou, nemluvě o tom, že si můžete utrhnout strunu ze sekačky. Řešením je dlažba, kterou však nemusíte betonovat. Stačí použít několik větších betonových kousků dlažby, ze které poskládáte jednu řadu po obvodu celého pískoviště. Vhodná je i zámková dlažba nebo několik centimetrů tlustý pás ze štěrku.

Dřevěné dětské pískoviště s hračkami

Velikost a výška pískoviště

Minimální rozměry pískoviště by měly být 150 x 150 cm na jedno dítě, avšak čím větší, tím lepší. Výšku obvodové konstrukce musíte přizpůsobit věku vašeho dítěte. Do cca 5 roků by desky neměly přesáhnout 15 cm. Pro starší děti je bezpečná i 30cm výška.

Minimální výška obvodové konstrukce je 10 centimetrů, a to z toho důvodu, abyste neustále nebojovali s vyházeným pískem. Na druhé straně byste to neměli ani přehánět. Jakési maximum je uvedených 30 cm, ideálním kompromisem zase 20 cm.

Co dát do pískoviště

Logicky do pískoviště patří písek. Otázkou však je jaký. Můžete si ho koupit nebo donést z potoka. Každá z těchto možností má svoje plusy i mínusy. Dejte si pozor, aby písek neobsahoval žádné chemické látky a měl dobrou strukturu na stavbu hradů nebo „pečení“ koláčků.

 • Přírodní písek najdete v řekách a potocích nebo na jejich břehu. Nejdříve ho musíte vykopat, naložit na přívěsný vozík a přivézt domů. Potom, když proschne, ho nezapomeňte přesít přes jemné síto. Takto se zbavíte kamínků, ale hlavně kusů skla a jiného nebezpečného odpadu. Na kopání písku si vybírejte čisté toky, kde nehrozí, že bude obsahovat chemikálie a jiné „nepřírodní záležitosti“.
 • Kupovaný písek nepotřebuje žádnou úpravu. Můžete ho koupit už navážený v plastových baleních podobně jako zahradní substrát. Jeho cena se pohybuje od cca 70 do 120 Kč za 20litrové pytle. Druhou možností je prodej nebaleného písku. Jedna tuna vás vyjde na přibližně 750 Kč.

Poklop na pískoviště

Největšími nepřáteli pískovišť jsou kočky, které je používají jako záchod. Plašení nebo ještě horší praktiky jsou absolutně neúčinné. Pískoviště byste museli hlídat ve dne i v noci. Namísto toho si raději vyrobte poklop, který pískoviště ochrání i před listím a vlhkostí. Vhodným materiálem je dřevo. Nezapomeňte, že písek musí dýchat, jinak se v něm po chvílce začnou množit plísně a houby. Jakýmsi provizorním řešením je zakrytí pískoviště hrubší plachtou nebo uvedenou geotextilií.

Poklop na dřevěné pískoviště se stříškou

Pískoviště se stříškou

Pískoviště se stříškou je náročnější na výrobu, na druhé straně je velmi praktické. Stříšku musíte upevnit na pevnou konstrukci, například na dřevěné trámy. Zároveň musí být nepromokavá. Nejlevnější alternativou jsou OSB desky, na které umístíte lepenkové pásy. Tato pískoviště mohou děti využívat i během mrholení. Navíc všechny děti milují podobné úkryty, takže s pískovištěm se stříškou máte u nich úspěch zaručený. Pokud se nebojíte pustit i do skutečně náročnějších projektů, popřemýšlejte nad pískovištěm s domečkem.

TIP: Pokud se na tento rozsáhlý projekt necítíte, stříšku nebo domeček k pískovišti si můžete koupit.

Kam umístit pískoviště

Pískoviště by nemělo být v úplném stínu, ale ani na přímém slunci. Vhodné je místo, na které slunce nesvítí hlavně uprostřed dne, tedy těsně před polednem, v pravé poledne a asi 3 hodiny potom (cca od 11.00 do 15.00 hod.). Prvním řešením je místo pod stromem. Pokud tuto možnost nemáte, využijte slunečník, stříšku nebo domeček. Na pískoviště byste měli mít zároveň dobrý výhled. Teď se vám to může zdát jako detail, když však nebudete umět vaše ratolesti dostat domů celé hodiny, uvidíte, jak oceníte, že máte nad nimi kontrolu přímo z kuchyně nebo obýváku.

Nezapomínejte ani na pořádek. Přece jen, rozhazování písku mimo konstrukci pískoviště nemáte jak zabránit. Nevhodná jsou místa v blízkosti bazénu, bylinkového políčka či terasy. Na druhé straně byste pískoviště neměli postavit přímo pod opadavé stromy. Ani poklop totiž nezabrání tomu, aby písek nebyl každý podzim promíchaný s tunami listí.

Jak vyrobit pískoviště

Pískoviště je velmi jednoduché na realizaci. V podstatě jde o obyčejnou obvodovou konstrukci ve tvaru obdélníka nebo čtvrce. Jeho tvar je, samozřejmě, jen věcí vkusu a vašich schopností. Pokud máte s touto prací  jakési takési zkušenosti, můžete se klidně pustit do stavby trojúhelníkové nebo oválné konstrukce, pískoviště doplnit domečkem nebo skluzavkou.

Holčička hrající si v nadzemním dřevěném pískovišti

Jednoduché dřevěné pískoviště

Dřevo je ideálním materiálem na výrobu dětského pískoviště. Pracuje se s ním snadno a je cenově dostupné. Když chcete, aby váš výtvor vydržel co nejdéle, použijte zdravé a dobře proschnuté dřevo. Druhou a levnější možností je odpadový materiál, například staré desky, které vám zabírají místo v garáži. V tomto případě však musíte počítat s kratší životností pískoviště.

Pískoviště můžete postavit z desek, hrubších fošen, hranolů nebo kulatiny. Dřevo předem vždy dokonale obruste, namořte a nalakujte. Používejte bezpečné přípravky bez obsahu chemických látek, které jsou určené do exteriéru. Vhodný je například přírodní včelí vosk.

Na výrobu jednoduchého dřevěného pískoviště budete potřebovat:

 • 4 fošny s minimální délkou 150 cm a šířkou 20 cm (můžete použít hranoly, kulatinu nebo tenčí desky)
 • Když chcete pískoviště se sedadly a opěradly, připravte si fošny nebo desky navíc
 • Spojovací materiál – hřebíky, šrouby nebo kovová L-ka
 • Nářadí: metr, šroubovák, vrtačka nebo kladivo, vodováha
 • Netkaná textilie pod pískoviště

Jak na to:

 • Fošny spojte pomocí šroubů, hřebíků nebo kovových „elek“ – vytvořte rám.
 • Použijte vodováhu, aby byly desky pěkně v rovině.
 • Na fošny můžete pomocí kovových „elek“ připevnit sedadla, na ta použijte také desky nebo fošny. Opěradlo není nutností, pokud ho však chcete, připevněte ho panty.
 • Vyberte si vhodné místo, kde položíte netkanou fólii pod pískoviště. Musí být větší než rám (např. pod rám 150 x 150 cm položte fólii 170 x 170 cm).
 • Na fólii položte hotový rám, který vyplníte pískem.

TIP: Pokud použijete tlustší dřevěné hranoly, nemusíte se zdržovat montáží sedadel.

Tip na ekologické dřevěné pískoviště

Pokud chcete svým dětem dopřát skutečný kontakt s přírodou a postavit 100% ekologické pískoviště, použijte neopracovanou kulatinu, tedy delší a hrubší kmeny s kůrou. Kulatinu můžete propojit dvěma způsoby.

Hračky do pískoviště

 • Z kmenů vytvořte obvodovou konstrukci a jednoduše ji propojte delšími šrouby. Toto pískoviště musí být položené na rovném povrchu a bude přirozeně nižší.
 • Z kulatiny s menším průměrem můžete poskládat i několik poschodí. V tomto případě musíte na koncích kulatiny vyřezat „U-čka“, pomocí kterých ji propojíte.

Pískoviště na balkón

Pokud chcete svým dětem dopřát hru „na vlastním písečku“, ale nemáte zahradu, pískoviště na balkón je velmi dobrým řešením. V obchodech dostanete produkty různého tvaru a velikosti. Základní modely plastových pískovišť stojí od cca 370 Kč. Cena různých vychytávek jako pískoviště ve tvaru lodě, želvy nebo kmene se pohybuje od 750 Kč výše.

Pískoviště na balkón si můžete samozřejmě vyrobit i sami. Vhodným materiálem je dřevo. Jediný rozdíl spočívá v tom, že musí mít dno. Dřevěný rám jednoduše upevníte například na OSB desku a tu potáhnete fólií, abyste zabránili jejímu vlhnutí.

Jakýmsi kompromisem mezi vlastnoručně vyrobeným a kupovaným pískovištěm jsou dřevěná montovaná pískoviště se dnem. Stojí od cca 750 do 5 000 Kč. Dražší modely jsou většinou vybavené poklopem, stříškou nlebo je k nim připojená skluzavka. Funguje to tak, že si koupíte rozložené desky, které si pospojujete sami. Montáž je srovnatelná s klasickým montovaným nábytkem. Tato pískoviště můžete umístit na balkón nebo terasu, ale i na zahradu.

Oblíbená plastová a dřevěná pískoviště

Autor článku

Viktória Hartmannová

Milujem prírodu so všetkým, čo v nej rastie a žije. Som vyštudovaná učiteľka pre najmenších drobcov, ktorú však zlákalo písanie, zvieratá a život...


Přidat komentář


Vzhlédnite také naše inspirace

Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje Černý gauč se stane dominantou každého obývacího pokoje

Je černý gauč dobrou volbou? Určitě ano. Podívejte se, jak dobře může v místnosti vypadat a s čím vším se dá kombinovat.

Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň Stojanové věšáky mohou být praktické a originální zároveň

Předsíň je první místnost, kterou návštěvník vašeho bytu uvidí. Proto by měla působit přívětivě a vyvolávat v hostech hřejivou atmosféru hned po vstupu do bytu. Zajistit to můžete...

Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí Květiny na balkoně - potěší vás i vaše okolí

Toužíte po oáze květin na vašem balkoně? Po místě, kde se můžete ukrýt před ruchem města a vypít si v klidu kávu? Inspirujte se naší galerií.Publikováno dne: 04.08.2021
Hodnocení článku:
(89.8%)

V této kategorii najdete i:

Co se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůrCo se starými pneumatikami? Houpačka, šálek z pneumatiky nebo sběrný dvůr

Pneumatik se musí jednoho dne zbavit každý majitel automobilu. Podívejte se, jak se jich zbavit zdarma, jednoduše a hlavně správně.

Jak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokutaJak nahlásit černou stavbu? Ohlášení stavebnímu úřadu, řešení, pokuta

Jak se zbavit ploštice v bytě a zahradě?Jak se zbavit ploštice v bytě a zahradě?

Ploštice nepatří k velmi oblíbenému hmyzu, protože zápach, který dokážou vytvořit, je skutečně nepříjemný. Jak se jich zbavit, co to ty ploštice vlastně jsou a jak škodí našim rostlinám?